Чоловік купив renault в автокомісі гродно і хотів її повернути назад. Коміс: “ви у нас авто не купували”

81

сергій чесно зізнається, що в автомобілях не сильний, проте оновленню особистого автопарку цей факт не завадив – чоловік пригледів renault talisman 2016 року випуску. Але, як часто буває в читацьких історіях, найцікавіше було попереду.

Історію розповідає автобізнес.

чеслав і його команда

За словами сергія, автомобіль знаходився на майданчику великого гродненського автокоміса.

“я зідзвонився з менеджером, який представився сергієм, поставив звичайні в такому випадку питання, у відповідь почув: “не бита, не фарбований, стан відмінний, у нас у продажу на комісії”. У залік я попросив залишити свій старий автомобіль, оцінку машини ми погодилися провести на місці. Діалог вели як по телефону, так і через месенджери. У підсумку вирішили, що угода буде здійснена за допомогою лізингової компанії, переговори з якою буде вести представник автосалону”.

від редакції

На сайті продавця зазначено, що це” центр купівлі та продажу автомобілів з пробігом”, тобто мова йде про комісійну торгівлю автомобілями. Відповідно до п.29 постанови радміну №744 транспортні засоби приймаються на комісію за наявності у комітента (власника авто. – прим. Редакції ) свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу з відміткою про зняття з обліку у зв’язку з продажем. З інформації в листуванні випливає, що купується транспортний засіб з обліку не знято.

Сергій перед покупкою захотів дізнатися минуле машини у господаря, для чого взяв у співробітників автохауса номер телефону власника.

“з власником я зателефонував, поспілкувався в позитивному ключі. “в автомобілі немає проблем. Продаю, тому що будинок будую, гроші дуже потрібні, натомість куплю авто дешевше” – так відповідав голос на тому кінці дроту, – каже сергій. – а тут ще й лізинг був попередньо узгоджений. Як сказав менеджер, одні позитивні новини для мене. Але автомобілем активно цікавляться покупці, тому його потрібно було зарезервувати, тобто скинути завдаток на банківську карту менеджера, з яким я вів переговори щодо купівлі автомобіля”.

Покупець renault talisman перевів на карту 300 рублів, про що є відповідний чек, і домовився про зустріч з представником автосалону у лізингової компанії, де угоду повинні були завершити.

” при зустрічі документи були вже готові і підписані однією зі сторін (продавцем). І тут я звернув увагу, що автомобіль продає не автосалон, а якась людина на ім’я чеслав, зазначений в договорі як власник продаваного транспортного засобу, – зазначає сергій. – але почекайте, адже власника, телефон якого мені називав менеджер, звуть андрій, з андрієм я спілкувався… На моє закономірне питання менеджеру, який стояв поруч зі мною, пішов посил: мовляв, все нормально, підписуйте. Підписав і поїхав додому”.

Однак питання з власником мучив героя матеріалу, тому він вирішив ще раз зателефонувати андрію. Телефон виявився недоступний, причому додзвонитися неможливо донині. Тоді сергій зателефонував за номером чеслава.

” дзвоню йому і тільки починаю говорити:” здрастуйте, ви мені машину продали… ” – як слідують короткі гудки. Трубку кинули. Наступні спроби поговорити теж були марними. Мені стало зрозуміло, що автомобіль слід оглянути більш ретельно. І краще, щоб це зробив фахівець”.

“як він приймав на комісію такий автомобіль?”

Читач звернувся до олексію з автопідбір.бел. Фахівець розповів автобізнесу, в якому стані знаходився автомобіль:

“у багатьох місцях він перефарбовувався, причому навіть врізалася задня його частина, де фарбу, до речі, нанесли поверх наклейки. Фара змінювалася, задні ліві двері, загалом,” косяків ” багато. Це свідчить про дтп, в результаті якого кузов автомобіля був сильно пошкоджений. Роботи по ремонту зроблені, як я вважаю, неякісно: розлучення, розпливи по лкп, сліди кручення, корозія по кромці заднього лівого крила, шпаклівка лопнула в одному місці та інше. Тут потрібно розбиратися з продавцем, як він брав на комісію такий автомобіль і як його оглядав”.

За словами сергія, це не всі нюанси, що спливли під час огляду. Були питання по двигуну і іншим системам автомобіля, тому чоловік звернувся до юриста, склав з ним претензію про порушення прав споживача, направив її продавцеві і в лізингову компанію, щоб також розірвати договір купівлі-продажу і повернути гроші.

“лізингова відповіла швидко: мовляв, ви ж за документами у фізособи купували, а не в автосалоні, тому закон про захист прав споживачів в даному випадку не працює. А ось продавець взагалі здивував:

“ви у нас автомобіль не купували” – ось що випливає з відповіді, а значить, і вимоги ваші задовольняти не повинні. І що тепер робити?”- запитує сергій.

продавець хто?

У лізинговій компанії відповіли вірно: договір купівлі-продажу юридично укладався між фізособами, тому лізингова ні при чому. А ось до відповіді “комісіонки” питання є. Автобізнес зв’язався з директором автохауса і поставив йому кілька запитань. Відповіді здивували, тому цитуємо керівника і наводимо коментарі “автобізнесу” до них.

” а хто вам сказав, що він (покупець. – прим. ) перераховував завдаток нашому співробітнику?”- запитав директор автохауса. Але якщо співробітник не з цієї фірми і при цьому веде переговори від її особи і за телефонами, вказаними в рекламному оголошенні автосалону, то мова може йти про шахрайство з боку “менеджера”.

” чи сказав вам покупець, що гроші, перераховані на картку в якості завдатку, були йому повернуті?”- ще одна фраза від директора. Але якщо у нього є така інформація, то чому раніше він заперечував факт перерахування завдатку? хто міг повідомити директору автосалону таку інформацію, крім власника картки? ми вважаємо, що цією відповіддю підтверджується факт договірних відносин саме між автосалоном і покупцем.

“банківську картку я (директор. – прим. Автобізнесу ) “пробив”, мені невідомий власник карти ” – це суперечить репліці про те, що гроші (завдаток) поверталися назад покупцеві. Факт перерахування завдатку менеджеру за продаваний автосалоном автомобіль на банківську картку, зазначену в листуванні ним же, підтверджується чеком, в якому вказано номер названої менеджером картки.

“автомобіль знаходився на нашому торговому майданчику за договором надання послуг з пошуку клієнта (покупця). У нас є два варіанти договорів: комісії та надання послуг” – тут зупинимося і уточнимо, як процес повинен виглядати за законом.

На комісійному майданчику мають право продаватися автомобілі, зняті з обліку, з відміткою про це в свідоцтві про реєстрацію. Тому ніяких послуг з “пошуку покупця” для автомобіля, не знятого з реєстраційного обліку в даі, на комісійному майданчику пропонуватися не повинно, це порушення правил комісійної торгівлі.

Автомобіль знаходиться на комісійному майданчику на фірмових ” номерах “з назвою автосалону, в рекламі до оголошення написано” продається”, а не” шукається покупець”, вказані телефони автосалону – все це свідчить про те, що автомобіль продається автосалоном. За фактом-без договору комісії, а на підставі “договору надання послуг з пошуку покупця”, як сказав директор. Це ще одне порушення правил комісійної торгівлі.

– написати офіційне звернення до обласного виконавчого комітету про порушення правил комісійної торгівлі (продаж з торгового майданчика не знятого з обліку автомобіля і без складання відповідних документів).

– звернутися до органів міліції із заявою про надання правової оцінки ситуації, в якій покупець перераховує на банківську карту менеджера гроші в якості завдатку, а директор автосалону, по суті, заперечує факт отримання такої суми і факт наявності договірних відносин з покупцем.

– підготувати до суду позовну заяву про захист прав споживача, визнання угоди недійсною, повернення сплаченої за товар грошової суми. Підстава: за фактом комісійний продаж автомобіля юридичною особою (автосалоном), на думку юриста, був “підмінений” договором купівлі-продажу між фізичними особами, причому в нашій історії покупець “продавця” (фізособа) в очі не бачив.

– удавана угода, тобто угода, яка здійснена з метою прикрити іншу угоду, нікчемна. До угоди, яку сторони дійсно мали на увазі, з урахуванням суті угоди застосовуються відносяться до неї правила.

Це означає, що до угоди, яка фактично розумілася (купівля авто у автосалону), застосовуються правила комісійної торгівлі, а значить, і закон про захист правСпоживач.

– дія цього закону поширюється на відносини між споживачами і виробниками, продавцями, постачальниками, представниками, виконавцями, ремонтними організаціями, що виникають з договорів роздрібної купівлі-продажу, підряду, оренди, страхування, зберігання, енергопостачання, комісії, перевезення пасажира, перевезення вантажу, оплатного надання послуг та інших подібних договорів.

Можна додати і ту обставину, що покупець передав автосалону “в залік” вартості нового автомобіля старий, автосалон його прийняв в цей самий “залік”, що також випливає з листування. Його оформили договором комісії між автосалоном і сергієм. Та ще “угода”, проте вона теж підтверджує наявність договірних відносин між покупцем і автосалоном.

І так, не забуваємо про участь в угоді лізингової компанії, без якої в суді складно буде обійтися.