Дефіцит машин-нові подробиці

51

Експерти банкавто (цифрова платформа ргс банку з купівлі та продажу автомобілів) поділилися з читачами «за кермом» результатами дослідження причин такої затяжної кризи мікрочіпів, який спостерігається тільки в автопромисловості — ні гаджетів, ні телевізорів, наприклад, він не торкнувся.

Як почався дефіцит напівпровідників

Під час міждержавного локдауну 2020 року багато виробників знизили обсяги виробництва і скасували частину замовлень. Виробники напівпровідників тут же перенаправили продукцію виробникам мобільних телефонів, які виявилися далекогляднішими.

Вирішальним фактором стала сильна централізація ринку. В азії сьогодні знаходиться приблизно 2/3 всіх заводів, що виробляють напівпровідники. Тільки на частку tsmc і samsung припадає близько 75% світового ринку. Такий “перекіс” не дозволяє іншим учасникам виробничих ланцюжків адаптувати їх під змінилися умови: вони всі знаходяться в позиції залежних.

Автопром касу не робить

Біда з напівпровідниками здається величезною тільки в автомобільній галузі. Якщо брати всі обсяги продажів напівпровідників, то на частку автомобільних чіпів припадає менше 10%. У гіганта tsmc автомобільні чіпи вміщуються в 3% замовлень. Тому наситити авторинок для виробників електроніки – не першорядне завдання. Їм цікавіше постачати ринки мобільних телефонів, комп’ютерів і так званого інтернету речей — розумної побутової техніки.

Авточипи-найвідсталіші

Ще один важливий нюанс криється в особливостях електроніки для автомобілів. Технології її виробництва знаходяться на крок позаду інших ринків збуту, тому вимагають додаткових коштів на утримання окремих ліній збірки.

Хто на авторинку страждає сильніше

Це представницькі сегменти. Електроніки в машинах преміального класу незрівнянно більше. Деякі виробники вже переглянули комплектації ряду моделей і пропонують їх спрощені варіанти, позбавлені деяких базових опцій (наприклад, мультимедійних систем). Часто недоступними виявляються деякі модифікації фар, панорамні дахи, обігрів лобового скла, камери кругового огляду, пневмопідвіска, а також дисплеї і навіть бездротова зарядка.

Азіатський ринок на час отримав перевагу у вигляді потужного важеля, за допомогою якого він за своїм бажанням викидає на ринок партію електроніки, а «вузьке місце» в недостачі компонентів обґрунтовує будь-яке зростання цін.

Так, вже восени tsmc анонсував зимове підвищення цін: на 20% подорожчають мікросхеми «простіше» і на 10% — більш сучасні варіанти. Свої цінники вже переписав і інший напівпровідниковий гігант samsung electronics.

Цікаво, що представники tsmc неодноразово називали масштаби кризи надуманими, заявляючи, що нестача чіпів викликана бажанням деяких на цьому заробити. За цією версією виходить, що між конвеєром з електронікою і автомобільними заводами діє глобальний клан перекупників, вбудованих у виробничі ланцюжки для спекуляції на тлі штучно створеної нестачі.

Хрест на розвитку

Згідно з прогнозом the boston consulting group (bcg), світовий дефіцит компонентів призведе до скорочення виробництва автомобілів на 7-9 млн машин за підсумками 2021 року. Це, в свою чергу, перейде на всі сфери автомобільного бізнесу. І, як це буває, найбільші діри економіки закриє своїми грошима покупець.

Перспектива повторення сценарію 2021 року в 2022-му вже знайшла відображення у фінансових звітах світових аналітиків. Так, глава bmw олівер ципс солідарний з невтішними прогнозами на весь 2022 рік. Фахівці jpmorgan побачили перспективи оздоровлення ринку ближче до середини 2023 року. З боку деяких концернів (наприклад, daimler ag) озвучений прогноз далі 2023 року, до кінця якого виробники не зможуть скоротити час очікування своїх машин клієнтами. Глава концерну volkswagen герберт дісс вважає, що» вузьке місце ” нестачі напівпровідників не вирішиться простим поверненням до колишнього обсягу виробництва. Мінливий світ зі збільшенням його комп’ютеризації вимагає все більше мікросхем, тому кількість потужностей електроніки має бути кратно більше в рази.

Однак ослаблення кризи електроніки не тільки в 2022-му, але і навіть після закінчення 2023 року керівник відділу напівпровідникової промисловості deloitte брендон кулик занадто оптимістичним вважає прогнозом. За його словами, дефіцит триватиме нескінченно.

Положення російського ринку

Майбутнє російського ринку мікрочіпів знаходиться в більш залежному становищі, ніж європейського. За оцінками аналітиків, частка напівпровідників, вироблених в рф, не перевищує і 0,5% від загальносвітового обсягу, причому мова йде про так званих екстремальних версіях електроніки, розрахованої не для машин або телефонів, а для військових потреб. Що стосується конкретно автомобільної електроніки, то 90% необхідних напівпровідників у нас — завізні.

У недавньому інтерв’ю заступник голови мінпромторгу рф василь шпак заявив, що світовий дефіцит автоелектроніки формує можливості для створення в росії власних виробництв. Так, на початку грудня пропозицію розмістити виробництво електронних автокомпонентів на території особливої економічної зони «тольятті» було озвучено губернатором самарської області дмитром азаровим.

Очевидно, що для вирішення цього питання важливі інвестиції. А інвестиції люблять довгі прогнози, які галузь дати не може. Державна допомога поки не сформульована в конкретну ініціативу. Можна припустити, що проблеми з напівпровідниками в нашій країні вирішаться тільки як наслідок загального виходу з кризи світової автогалузі в 2030 році. До цього ми, найімовірніше, будемо перебувати в позиції наздоганяючих.