Для чого потрібен розвал сходження

9-21-2021

 

 

Коли потрібно робити розвал-сходження на авто?

Розвал-сходження-це процедура, що дозволяє відрегулювати основні показники настройки підвіски, стабілізувати положення коліс транспортного засобу щодо вертикальної і горизонтальної площин, геометрія коліс львів характеризується значенням кута, створюваної двома площинами-обертання колеса і вертикальної. Значення розвалу може бути:

  • негативним. У цьому випадку відстань між точками зіткнення колеса з дорогою буде більшим, ніж відстань знаходження верхніх точок коліс один щодо одного;
  • позитивним. Навпаки, коли між верхніми точками коліс авто відстань більше, ніж між нижніми.

Сходження характеризується кутом між осьовою лінією авто і площиною обертання коліс. Обидва показники взаємопов’язані, тому послуга розвал-сходження – комплексна, що вимагає системного регулювання.

Навіщо потрібно робити розвал-сходження

Правильне положення коліс знижує ступінь зносу шин і позитивно впливає на керованість автомобілем. Помітити, що послуга необхідна, дозволять наступні ознаки:

  • знизилася керованість авто;
  • радіуси повороту в різні сторони неоднакові;
  • нерівномірний знос покришок;
  • слабка реакція рульового колеса;
  • зміна кліренсу.

Крім того, розвал-сходження необхідний при втручанні в ходову частину, ремонті або заміні деталей, комплектуючих, при зміні, включаючи сезонну, комплекту шин, в разі деформації дисків коліс в результаті наїзду на виражені нерівності дороги (вибоїни, ями та ін.) або після дтп. Розвал-сходження рекомендується повторювати через кожні 20 тис.км. Пробігу.

Порядок проведення процедури

Сучасні технології та обладнання дозволяють істотно заощадити час на проведенні діагностики і безпосередньо самої процедури. В їх основі-новітнє програмне забезпечення, програми 3d-моделювання, спеціальні комп’ютерні стенди. Процес включає:

1. Візуальний огляд підвіски, діагностика ходової частини.

2. За встановленими датчиками розрахунок кутів відхилення для кожної марки і моделі авто згідно з відомостями, що містяться в базі даних.

3. Установка світловідбиваючих мішеней на колесах, камери, яка фіксує положення мішеней.

4. Оцінка в ході руху-переміщення автомобіля вперед-назад, повороти керма.

5. Обробка отриманої інформації в програмі, звірка отриманих даних із заводськими параметрами.6. Стендова регулювання за параметрами, виведеними на монітор.

Результати проведення розвалу-сходження

1. Нормалізується керованість.

2. Підвищується стійкість авто в процесі руху.

3. Зростає зносостійкість покришок.

4. Нівелюється ризик занесення транспортного засобу.

5. Поліпшується маневреність.

6. Знижується витрата палива.