Гальмівна рідина ДОТ 4

1140

Гальмівна рідина має дуже серйозні вимоги до стандартів, оскільки чітке спрацьовування гальм залежить не тільки від гальмівних колодок, але і в першу чергу саме від стану рідини в гальмівній системі. В процесі експлуатації її властивості погіршуються, тому ТЖ вимагає періодичної заміни.

Безпечне керування автомобілем підкріплено безпекою і стабільною роботою гальм

Гальмівні рідини прийнято класифікувати згідно з нормами транспортного міністерства США (Department of Transportation), що, у скороченій абревіатурі, буде звучати як DOT. Класифікаційними показниками ТЖ є температура кипіння і в’язкість. Класи гальмівної рідини отримували своє маркування департаменту, який її зробив, внаслідок чого виникли такі загальноприйняті класи як: DOT-3, DOT-4, DOT-5 і DOT-5.1. DOT 4 найбільш часто застосовувана в гальмівній системі різних автомобілів, саме тому ми і хочемо приділити таку увагу гальмівної рідини ДОТ 4, написавши цілу статтю.

Розберемо такі питання як:

  • Технічні характеристики ДОТ 4
  • Відмінність DOT-4 від DOT 3, DOT 5, DOT 5.1
  • Сумісність ТЖ DOT 4 і з іншими
  • Термін служби ТЖ
  • Яка гальмівна рідина ДОТ 4 краще

Технічні характеристики ДОТ 4

Основу всіх гальмівних рідинах крім DOT 5 (застосовується силікон) складають полиэтиленгликоли і поліефіри борної кислоти. Основні фізико-хімічні характеристики DOT 4 і інших гальмівних рідин, які визначають якість:

  • в’язкість;
  • температура кипіння;
  • антикоррозийность;
  • гігроскопічність.

Мінімальна температура кипіння гальмівної рідини

Графік в’язкості ТЖ DOT-3, DOT-4, DOT-5 і DOT-5.1 залежно від температури

В’язкість ТЖ DOT-4 повинна складати більше 750 мм2/с, але не більше 1800. Вона відповідає за якість роботи гальм. Чим нижче в’язкість, тим швидше передається гальмівне зусилля.

За стандартами, температура закипання гальмівної рідини ДОТ 4 – не нижче 250 °C (якщо нова без вологи) та не нижче 165 градусів за кількістю вологи до 3,5% (стара, так звана мокра ТЖ).

Антикоррозийность гальмівної рідини пов’язана з кислотністю, яка повинна становити – рН 7,0 – 11,5. Захисні властивості від корозії забезпечують додаткові спеціальні присадки.

На гігроскопічність впливають бораты, які використовуються у складі ТЖ, здатні зв’язувати молекули води трапляються з повітря в процесі експлуатації, але все одно, з часом, волога накопичується, адже гліколеві гальмівні рідини гігроскопічні.

Відмінності гальмівної рідини DOT-4 від DOT 3, DOT 5 і DOT 5.1

Як вже розібралися, в гальмівних рідин ДОТ 3, ДОТ 4 і ДОТ 5.1 хімічна основа однакова, але все ж, температура кипіння і абсорбція вологи, за рахунок додаткових присадок і боратів різна, тому властивості, як і їх вживаність, відрізняються.

Основні класифікаційні показники гальмівної рідини

DOT 3 — в основі цієї рідини є з’єднання 2-х атомних спиртів гліколів. Саме тому вона дуже гігроскопічна, а ще дуже агресивна до фарби і до гумовим гальмівним прокладок, що не дозволено в гальмівних системах сучасних автомобілів. Так що таку рідину намагаються не використовувати, а якщо і заливають, то тільки в старі автомобілі з барабанними або дисковими (тільки на передніх колесах) гальмами, адже її ціна невисока і для економ варіанту добре справляється зі своїм завданням протягом півтора років.

Так як рідина класу ДОТ 3 швидко вбирає вологу, після розтину ємності з рідиною її не варто використовувати протягом тижня, а кришку розширювального бачка в автомобілі намагатися не відкручувати без потреби (якщо не потрібна доливання).
DOT 5.1 ще більш сучаснішою ніж DOT 4, вона має найвищу температуру кипіння, а в’язкість — найнижчу, але є одне велике АЛЕ — вона, як і ДОТ 3, швидко насичується вологою (термін служби не більше року). Такі характеристики дозволяють успішно застосовувати в гальмівній системі гоночних автомобілів. У класі ДОТ-5 є один підвид, спеціально розрахований для авто з антиблокувальною системою, такі рідини мають змішану структуру (гліколі і силікон).
Гальмівна рідина ДОТ 4

Що потрібно знати про гальмівну рідину?

DOT 5 максимально наближена до ідеальних параметрів, оскільки, за рахунок того, що в основі силікони, вона має і високу температуру кипіння, і низьку в’язкість, має добрі змащувальні властивості, нейтральне ставлення до гумі і металів, а вбирання вологи з навколишнього середовища відбувається дуже повільно. Такі властивості дозволяють виробляти заміну рідини класу ДОТ 5 разів у 5 років.

Але не все так добре, як може здатися — при таких відмінних технічних характеристик рідина DOT 5 теж має свій недолік — вона не призначена для застосування в автомобілях із системами АБС. По-перше, з-за того, що силікон відштовхує воду і не змішується з рідиною, вона може замерзати при низьких температурах. По-друге, вона має високу ступінь аерації (насичується повітрям).

Виходячи з усіх інших характеристик гальмівних рідин, бачимо, що рідина ДОТ 4 має оптимальні показники, саме тому він такий популярний і найбільш застосована в автомобілях стандартної експлуатації.

Гальмівна рідина ДОТ 4

Колірна маркування гальмівної рідини

Відрізняються гальмівні рідини за кольором?

Стандарт FMVSS №116 ДОТ, а також інші, розроблені пізніше (SAE J 1703 і ISO 4925), вимагають колірну маркіровку гальмівної рідини за специфікою основи, щоб виключити можливість змішати категорично несумісні рідини. Але така відмінність не дасть можливості визначити, що у вас залито: ДОТ 3, ДОТ 4 або ДОТ 5.1, адже у таких рідин часто буде один колір – янтарно-жовтий, а ось вже силіконову рідина класу ДОТ 5 прийнято фарбувати в рожевий.

Крім кольору на пляшці обов’язково має бути напис «SILICONE BASE» (SBBF) для DOT-5 і «NON-SILICONE BASE» (NSBBF) на пляшці з рідиною класу DOT-5.1.

Сумісність гальмівних рідин

На запитання: «чи можна змішувати гальмівні рідини» слід відповісти наступне. Протипоказань змішування гальмівних рідин групи DOT, у складі яких гліколі та поліефіри немає, тобто рідини класу ДОТ 3, ДОТ 4 і 5.1 можуть змішуватися, хоча це й не рекомендовано. Як правило, допускається лише доливання, і то потрібно дотримуватися правила змішування.

Гальмівну рідину з більш високим класом ДОТ можна додавати до нижчого, а зворотне додавання забороняється.
Гальмівна рідина ДОТ 4

Загальні відомості про ТЖ і як правильно підібрати

Не сумісні гальмівні рідини лише якщо намагатися заважати силіконову ДОТ 5 або розраховану на роботу ABS з будь-якої іншої. Так що, якщо виникне потреба у змішуванні, то уважно читайте всі написи, маркування таких ТЖ вказується окремо. Тобто, навіть якщо стоїть вибір, чи можна змішувати DOT 5.1 і DOT 5.1/ABS, то відповідь – однозначно не можна! Такий категорична заборона пов’язана з тим, що в цих рідинах є інший хімічний склад добавок та їх стабільність «міксі», не може гарантуватися.

З вище викладеного можна зробити висновок що:

  • в гальмівну рідину ДОТ 3 можна доливати ДОТ 4 або ДОТ 5.1;
  • в рідина ДОТ 4 теж можна додати 5.1;
  • в ГР класу 5.1 не можна долити DOT 3 або 4.

Змішувати DOT 4, DOT 3 і DOT 5.1, з силіконовою рідиною DOT 5 категорично не можна

Змішування рідин з гліколевої та силіконової основою викликає хімічну реакцію, результат якої буде не відповідати необхідним стандартам до ТЖ. При переході з одного класу рідини на іншу потрібно добре промити гальмівну систему новою гальмівною рідиною. Причому ви повинні знати, що замінити силіконову рідина класу ДОТ 5 на будь-яку гліколеву майже не можливо. Так як гальмівні магістралі автомобіля не розраховані на агресивну реакцію і станеться банальне руйнування гумових ущільнень.

Термін служби гальмівної рідини

Термін служби і термін придатності гальмівної рідини хоч і різні речі, але в даному випадку вони майже ідентичні, оскільки ТЖ однаково вбирає в себе вологу як з розкритої пляшки (зберігається в гаражі), так і з розширювального бачка з рідиною в авто. Тому, навіть якщо на автомобілі їздити дуже мало, то все одно через два роки доведеться її міняти.

Гальмівна рідина ДОТ 4 змінюється кожні 2 роки; ТЖ ДОТ 3 через 1,5 року; рідина ДОТ 5 підлягає заміні кожні 5 років; ДОТ 5.1 розрахований на один рік служби, але в гоночних автомобілях її можуть змінювати і частіше.
Також, терміни служби рідин, багато в чому залежать від регіону проживання, і в місцях з високою вологістю повітря, ТЖ значно швидше втратить свої технічні властивості.

Визначити строки заміни гальмівної рідини як DOT 4 так і інших можна за допомогою спеціального тестеру заміряють відсоток води, накопиченої рідини. Щоб температура кипіння «сирої» рідини не падала нижче 155 – 180 °C вологи має бути не більше 3,5 відсотків, щоб уникнути закипання ТЖ і появи парових пробок, які призводять до відмови гальм в екстремальних навантаженнях на гальмівну систему.

Чинником, визначальним коли міняти гальмівну рідину, є показник вологості.

Графік стану гальмівної рідини в залежності від значення вологості.

Навіть незважаючи на те, що рідина в гальмівних контурах не циркулює і менше контактує з атмосферою, ніж в бачку, де перевіряється її стан (вологість може відрізнятися і бути нижче), вона підлягає заміні, оскільки в трубках біля гальмівних супортів ТЖ часто і сильно нагрівається, і в результаті втрачає свої початкові властивості.

Яка гальмівна рідина ДОТ 4 краще

Авторинок не скупиться на кількість різноманітних фірм, що пропонують купити свою ТЖ, як класу ДОТ 4, так і ДОТ 5.1 або інших. Так що у автовласника, природно, виникає закономірне питання: «яка краща гальмівна рідина?»

Краща ГР повинна мати:

  • високою температурою кипіння (з запасом);
  • добрі змащувальні властивості;
  • гідною низькотемпературної в’язкістю;
  • відмінним захистом від корозії всіх деталей гальмівної системи.

У розрізі класів – завжди потрібно застосовувати ту рідину, яка вказана у рекомендаціях автовиробника. А от щодо марок, то тут дещо складніше, адже щоб зрозуміти яку краще купити гальмівну рідину, потрібно переглянути характеристики кожної з них, почитати відгуки, побачити порівняльні тести.

Яку ТЖ краще купити

Топ-7 найбільш часто використовуваних і не упереджених марок гальмівної рідини ДОТ 4 виглядає так:

Першу позицію тримає європейський “Castrol” – має відмінні показники і по в’язкості, і по температурі кипіння, але може бентежити додатковим захистом від підробки, так і від впливу зовнішнього середовища, оскільки не має припаяної фольги на шийці пляшки.

Друге місце утримує американська “Hi-Gear HG7044” – технічні характеристики у відповідності з нормами і ціна буде трохи нижче.

Liqui Moly DOT 4 так само можна поставити на одну позицію з Hi-Gear. Ця рідина має високий показник температури кипіння, володіє хорошим антикорозійним властивістю і відмінно підходить для автомобілів з ABS.

На третій позиції може з упевненістю виявитися “Mobil Brake Fluid DOT 4”. Європейська мінеральна гальмівна рідина, яка може похвалитися оптимальним показником в’язкості і стабільності.

Далі йдуть вітчизняні рідини, такі як: Sintec Super DOT-4, РосДот 4 Life Safety, Аляска DОТ-4.

Перш ніж купувати гальмівну рідину, потрібно вивчити всі її допуски, маркування та іншу інформацію, таку як призначення і, обов’язково, дату виготовлення, вказаної на упаковці, адже ТЖ має термін придатності. Найкращі показники характеристик має рідина DOT 4 class 6. Щоб не придбати підробку, також завжди звертайте увагу на цілісність упаковки і додаткові методи захисту. Незважаючи на рейтинг найпопулярніших і кращих гальмівних рідин, іноді, все ж таки краще віддати перевагу виробнику, пляшка якого буде запечатана фольгою, адже вона дає можливість не тільки додатково захистити рідина від проникнення вологи, але і убезпечити від придбання неякісного товару. Досвідчені автовласники радять купувати ТЖ відомих компаній, які є партнерами великих автоконцернів.

Автор: Іван Матієшин