Мастило для стартера автомобіля

1188

Мастило для стартера необхідна для того, щоб знижувати внутрішні механічні втрати, які присутні при його роботі. При відсутності змащення на валу або редукторі, стартер буде працювати у важких умовах, що призведе до його значного зносу і навіть передчасного виходу з ладу. Тому важливий не тільки сам факт змащування, але і те, яка мастило використовується в стартері автомобіля. Розглянемо це питання детальніше.

Розглянуті моменти:

  • Що потрібно змащувати
  • Чим змазувати
  • Як змащувати
  • Вибір кращої мастила
  • Потрібно змащувати стартер взагалі

Які частини стартера потрібно змащувати

Перед тим, як перейти безпосередньо до вибору мастила, необхідно визначитися, які саме внутрішні частини стартера підлягають змазування. Перерахуємо їх:

  • вал стартера;
  • обгонная муфта;
  • редуктор (при його наявності).

Що стосується стартерного валу, то потрібно змащувати його задню частину, щоб полегшити перебіг поздовжньої муфти. В іншому випадку виникає ризик клина муфти з шестірнею, що загрожує поломкою їхніх зубів.

Також деякі фахівці рекомендують змащувати втягуюче реле і втулки стартера. На цей рахунок існує багато різних думок. Однак ми дотримуємося погляду, що необхідно змащувати лише вал, редуктор, а рідше і обгонную муфту. Про причини ви можете почитати далі.

Профілактику і змазування елементів редуктора необхідно проводити через кожні 40…50 тисяч кілометрів пробігу або кожні 2 роки (в залежності, що настане раніше).

Редуктор є не у всіх стартерах, це залежить від конструкції і моделі автомобіля. Його призначення полягає в зниженні механічних зусиль на стартері, з-за чого знижується споживаний струм. Якщо редуктор не буде достатньо змазаний, то це призведе до надмірного навантаження на супутні механізми та зносу акумуляторної батареї. Тепер перейдемо безпосередньо до питання про вибір мастила для стартера автомобіля.

Мастило для стартера повинна володіти наступними властивостями:

  • широкий температурний діапазон використання;
  • захистом поверхні від корозії;
  • високою навантажувальною здатністю;
  • низьким коефіцієнтом тертя;
  • тривалим терміном використання.

Яку мастило використовувати для стартера

Перш ніж перейти до конкретних марок, необхідно визначитися з тим, який кінематичною в’язкістю володіє та чи інша мастило, щоб вона підходила для змащування стартера та його складових. У відповідності з діючими стандартами, кінематична в’язкість базового масла, яке використовується для виробництва мастила для стартера, повинна бути нижче 100 сСт (cSt, сантистоксу, 1 сТс = 1 мм2/с). Такі склади призначені для експлуатації в умовах низьких температур, високої швидкості взаємодії тертьових металевих або інших пар і низьку механічну навантаження.

Якщо масло має кінематичну в’язкість у діапазоні 100…200 сСт, то такі склади належать до класу загальних автомобільних. Вони призначені для роботи при середніх температурах, середніх швидкостях, і навантаженні від малої до середньої. Інформацію про кінематичної в’язкості ви знайдете на упаковці мастила, яку плануєте використовувати для стартера. Однак пам’ятайте, що з в’язкістю мастила 100…200 сСт не підходять для використання в елементах стартера. Це твердження засноване на тому факті, що мінімальна температура їх експлуатації становить -20…25°С. Прикладами таких матеріалів можуть служити MC-1000, RAVENOL Hot Red Grease HRG2, LIQUI MOLY LM 47. Тому для багатьох куточків нашої країни цього показника мало, оскільки взимку температура опускається набагато нижче (виняток, природно, становлять південні регіони).

Не плутайте в’язкість базового масла з консистентним в’язкістю (NLGI). Для автомобілів найчастіше використовують мастила з індексом NLGI-2 (м’які змащення).
Мастило для стартера автомобіля

Відмінним варіантом мастила для елементів стартера є LIQUI MOLY Thermoflex. Вона відноситься до описаного вище класу з кінематичною в’язкістю до 100 сСт. Зокрема, при температурі +40°С вона володіє в’язкістю в 18 сСт. Її додатковою перевагою є той факт, що вона може працювати не тільки з металевими, але і пластмасовими деталями. Її аналогом є RAVENOL Arctic Green Grease AGG2 з діапазоном від робочих температур від -60°С до +120°С.

Універсальної відповіді на питання, який змащувати мастилом стартер, немає і бути не може. Проте існує декілька поширених варіантів, якими користуються автомобілісти на сьогоднішній день. В першу чергу це залежить від температури повітря, при якій планується експлуатувати машину. Зокрема, до якогось мінімального значення опускається взимку температура у вашому регіоні.

Серед інших, більш дешевих, використовуваних засобів популярні наступні:

  • «Літол 24»;
  • Графітове мастило;
  • Castrol LMX;
  • “Циатим 201”;
  • Мастила для ШРУС.

При виборі тієї чи іншої мастила необхідно знати її характеристики, в першу чергу робочий температурний діапазон. Адже склад повинен забезпечувати нормальну роботу механізму як у сильний мороз, так і в спеку. Далі розберемо більш детально характеристики перерахованих складів.

«Літол 24»

Мастило для стартера автомобіля

Ця змазка дуже популярна серед автолюбителів і є багато в чому універсальної. Нею можна змащувати струмопровідні елементи і різні рухомі металеві пари. Температурний діапазон становить від -40°С до +120°С. Що стосується в’язкості, то вона становить 8 Па·с при +50°С і 650 Па·с при -20°С. Цього цілком достатньо для забезпечення нормальної роботи стартера в зазначеному температурному діапазоні. “Літол” підходить для місць, розташованих в середніх географічних широтах (краще не використовувати його в умовах крайньої півночі). «Літол 24» відмінно підходить для змащування редуктора.

Мастило для стартера автомобіля

Графітове мастило

Температурний діапазон використання цього складу знаходиться в межах від -20°С до +60°С. Тому такий невеликий діапазон накладає деякі обмеження на область використання таких матеріалів. Її можна використовувати в жарких регіонах, а також у тому випадку, якщо ви не хочете переплачувати за більш дорогі мастила.

Мастило для стартера автомобіля

Castrol LMX LI-KOMPLEXFETT 2

Це жир, що складається з згущувача на основі літієвого комплексу. Володіє хорошою водостійкістю й адгезію до металевих поверхонь, високою навантажувальною здатністю і термічною стабільністю. Мастило Кастрол ЛМХ має нижній температурний діапазон -35°С, а верхній — +170°С. Тому багато автовласників застосовують її для змащування стартера редукторного.

Мастило для стартера автомобіля

«Циатим-201»

Це антифрикционная приладова морозостійка змазка. Може використовуватися у вузлах тертя, що працюють з малим зусиллям зсуву при невисоких навантаженнях, авіаційної техніки, радіотехнічному обладнанні, електромеханічних та інших приладах і точних механізмах, в тому числі, в автомобільній техніці. Є морозо – та вологостійким мастилом. Це старий перевірений засіб також може бути використано в якості мастила бендикса стартера та інших його елементів. Його відмітною особливістю є нижня температурна робоча межа, яка становить -60°С. Верхня — +90°С. Тому “Циатим-201” відмінно підходить для використання в північних широтах.

Мастило ШРУС

Цих коштів існує багато. Однак їх загальною позитивною властивістю є те, що вони володіють великим робочим температурним діапазоном. В середньому від -30°С до +120°С, хоча в окремих випадках його межі можуть бути іншими (залежить від конкретної змащення). Найкраще підходить для змащування валу стартера. Також потрібно розуміти, що мастила для ШРУС в оригіналі розраховані на роботу при великих навантаженнях, тому в зимових умовах вони будуть працювати не кращим чином.

Як змащувати стартер

Розглянемо цей процес на прикладі мастила стартера ВАЗ класики. Для цього потрібно в першу чергу зняти агрегат з машини. Для цього використовується ключ на 13. Для виконання змащування необхідно розібрати стартер, однак не повністю, як це робиться при ремонті або профілактичних роботах. Тобто, необхідно забезпечити доступ до валу стартера (у інших машин також необхідно дістатися і до редуктора). Роботи проходять у такій послідовності:

Мастило для стартера автомобіля

Перевірка і змащення стартера на ВАЗ 2114

  • Відкрутіть гайку контактного болта і зніміть висновок обмотки стартера.
  • Зніміть втягуюче реле, попередньо відкрутивши його три кріпильних болтів.
  • Візьміть в руки і вийміть з нього пружину. Після цього вийміть сам якір з кришки.
  • Зніміть з задньої частини стартера його кришку, попередньо відкрутивши два кріпильні болти. Зніміть стопорне кільце валу і шайбу, щоб звільнити вал якоря.
  • Відкрутіть два кріплять болта і від’єднайте ротор від корпусу. Від’єднайте від якоря обмотки статора. Після цього з внутрішньої частини статора вийміть ізолюючу трубку.
  • Роз’єднайте між собою корпус і кришку статора. Вийміть з щіткотримача перемичку. Зніміть щітки статора та пружинки.
  • З допомогою оправки выпрессуйте задній підшипник (інша назва — задня втулка). Щоб зняти муфту з передньої частини, що необхідно дістати якір. Для цього виведіть кріпильні плечі із зачеплення.
  • Зніміть стопорну шайбу з допомогою викрутки. Аналогічно зніміть стопорне кільце за допомогою двох викруток, розтискаючи його.
  • Зніміть з валу ротора муфту. Можна переходити безпосередньо до мастила черв’ячного з’єднання.
  • Для цієї мети можна використовувати різні описані вище засоби. В даному випадку вам важливо знати, що перед змазуванням вам необхідно очистити поверхню від старого мастила, а саме черв’ячне з’єднання рясно змащувати, щоб втягуюче реле працювало в нормальному режимі навіть у морозну погоду.
  • При розбиранні стартера і змазуванні його деталей рекомендуємо вам провести його повний профілактичний огляд.

    Краща мастило для стартера

    Спробуємо систематизувати інформацію, і привести для вас таблицю, де представлена інформація про те, яку мастило для планетарного редуктора стартера, а також його вала краще використовувати. Ми не намагаємося нав’язати своє бачення, а лише представляємо відомості, які нам вдалося знайти.

    Вузли для смазыванияТребования до смазкамПримеры мастил
    Планетарний редуктор Тривала дія, сумісність з пластмасовими деталями і еластомерами, стійкість до високих механічних навантажень, широкий діапазон робочих температур
    • LIQUI MOLY Thermoflex;
    • RAVENOL Arctic Green Grease AGG2;
    • Molykote AG-650;
    • Molykote-7514;
    • мастило для ШРУС;
    • “Літол 24”.
    Вал стартера Забезпечення низького коефіцієнта тертя, висока несуча здатність, стійкість до впливу рідини і захист від корозії, широкий температурний діапазон.
    • Molykote 3400A Leedfree;
    • Molykote BR 2 Plus;
    • графітове мастило;
    • Castrol LMX;
    • “Циатим 201”.
    Обгонная муфта Широкий температурний діапазон, сумісність з різними муфтами машин, стійкість до окислення та вологості, захист від корозії робочих поверхонь, тривале використання.
    • Molykote 7325;
    • Molykote 33 Medium;
    • Castrol LMX;
    • “Циатим 201”;
    • “Літол 24”.

    Напевно на основі наведеної інформації вам буде простіше визначитися з вибором. Адже думок з приводу використання тих чи інших матеріалів на численних форумах сила-силенна. Також існують розхожі думки з приводу загальної доцільності змащування окремих вузлів стартера. Далі коротко про це.

    Так потрібно змащувати стартер

    На численних форумах в інтернеті побутують різні думки на предмет того, чи потрібно змащувати окремі частини стартера. Відразу варто сказати, що рясно можна змащувати планетарний редуктор. Цим ви лише сприятимете його нормальній роботі. Для цієї мети краще використовувати: з дорогих матеріалів LIQUI MOLY Thermoflex або RAVENOL Arctic Green Grease AGG2, з дешевих — “Літол 24”, графітову мастила, мастила для ШРУСа. Також вибір повинен ґрунтуватися не тільки на ціні, але й на температурному режимі експлуатації.

    Що стосується валу редуктора, то для цього краще використовувати перераховані вище Molykote 3400A Leedfree, Molykote BR 2 Plus, графітову мастило, Castrol LMX, “Циатим 201”. Вибір знову ж таки залежить від ціни і температурних режимів.

    Деякі автолюбителі використовують в якості мастильного матеріалу WD-40. Проте ми НЕ рекомендуємо вам робити таким чином, оскільки це засіб спочатку не є мастилом, і може пошкодити елементи стартера.
    Мастило для стартера автомобіля

    Мастило втягивающего реле стартера

    Існує думка, що необхідно змащувати мідно-графітові втулки на осі якоря. Насправді це не так! Їх нормальному сприяє ковзанню графіт, який нанесений порошковим методом на їх робочу поверхню. Як відомо, графіт відмінно сприяє ковзанню. При цьому на ньому не скупчується бруд.

    Що стосується питання про те, чим змастити втягуюче реле стартера і його якоря, то існує рекомендація не змащувати його зовсім. Справа в тому, що мастило в цьому місці збирає на собі різну бруд, утворюючи щільний грязьовий шар, що безсумнівно шкодить нормальному ходу бендикса. А якщо ця сама загусає мастило на морозі, то це тим більше буде шкідливо для згаданих елементів стартера і загрожує аварійними режимами роботи аж до повного виходу його з ладу.

    Що в підсумку

    Таким чином, підбір мастила для стартера багато в чому залежить від умов експлуатації машини. Зокрема, від того, за яких морозах вона їздить. Головне, щоб мастило була завжди в нормальній консистенції. Також не забувайте через кожні 40…50 тисяч кілометрів пробігу або кожні 2 роки робити профілактичний огляд стартера і змащувати його вал і планетарний редуктор. А ось змащувати вал в місці ходу бендикса або втягуюче реле не тільки не має сенсу, але і шкідливо. Мідні втулки також входять в список не змазуються деталей, а лише підлягають контролю зносу.