Новий гіперзвуковий літак з китаю здатний літати в 5 разів швидше швидкості звуку

57

У китайській народній республіці вчені провели випробування прототипу нового літака tsv x-plane, здатного літати на гіперзвуковій швидкості. Згідно з офіційною інформацією літальний апарат, завдяки певним особливостям конструкції, здатний розвинути швидкість, яка в 5 разів перевищує швидкість звуку. У даній моделі літака досить незвичайна і цікава історія.

Вчені кожної з великих країн регулярно працюють над створенням нових видів зброї. У сучасному світі гонка озброєнь призвела до того, що уряд кожної з країн хоче роздобути в своє розпорядження такий пристрій, який би нівелював би перевагу апаратів держави конкурента.

Активно розвивається галузь авіації. Створення гіперзвукових літаків, а також літальних апаратів – невидимок дозволить отримати серйозну перевагу в майбутньому. У 2021 році китайські вчені продемонстрували всьому світу своє нове творіння – гіперзвуковий літак.

Незважаючи на те, що модель tsv x-plane є всього лише прототипом. Вона володіє досить значними характеристиками. В ході випробувань в аеротрубі було підтверджено, що літальний пристрій здатний розвинути швидкість, яка в 5 разів перевищує швидкість звуку.

Значної швидкості китайським вченим вдалося домогтися завдяки досить сміливому рішенню в конструкції. Зазвичай сучасні гіперзвукові літаки створюються за одним і тим же принципом і мають один двигун. Наукові діячі з китаю вирішили застосувати при створенні літака ідею мін хан танга. Він наприкінці хх століття займав відповідальну посаду головного інженера гіперзвукової програми наса.

Конструкція китайського прототипу розроблена таким чином, що замість звичного одного двигуна літак використовує відразу два. Вони розташовуються з двох сторін від центру літального апарату.

Ідея створення пристрою, який би оснащувався відразу 2 моторами належить міну хан тангу. Він намагався втілити її в життя працюючи ще в наса. У даній організації китайський вчений обіймав посаду головного інженера гіперзвукової програми. Проект отримав “зелене світло”, і навіть довгий час перебував у стадії активної розробки.

До того як вченим вдалося перевірити ефективність конструкції, представники уряду сша порахували проект танга не доцільним і прийняло рішення припинити розробку. Це сталося на самому початку xxi століття.

Мін хан танг з кінця 1980 років очолював дослідницькі програми наса з гіперзвукових польотів. Однак в 1999 році він вирішив покинути космічне агентство сша через нібито недовіру уряду до вчених китайського походження. Багато в чому саме завдяки відходу танга з наса китайські вчені і змогли сконструювати пристрій tsv x-plane.

Посприяло появі гіперзвукового пристрою tsv x-plane розсекречування креслень програми boeing manta x-47c над якою в наса працював танг. Незважаючи на те, що мін хан танг не дожив до випробувань літака, його ідеї змогли втілити в життя інші вчені. Прототип апарату був зібраний завдяки зусиллям професора з нанкінського університету аеронавтики і астронавтики тан хуейцзюня, а також вченим і інженерам, що знаходяться в його підпорядкуванні. Саме вони і проводили перші випробування tsv x-plane в аеродинамічній трубі.

«існує межа того, наскільки круто літак може набрати висоту, не заглушивши двигуни. Незважаючи на те, що створення компонування пристрою з двома двигунами була можлива з деякими перевагами, як показав наземний експеримент, багато складні проблеми все ж необхідно ще вирішити».

Команда китайських вчених визнала, що дизайн літака мін хан тангане був ідеальним. Комп’ютерне моделювання та результати експериментів показали, що існує ймовірність виникнення сильної турбулентності навколо кутів повітрозабірників, яка може вплинути на стійкість польоту.

Незважаючи на деякі недоліки, в цілому проект літака tsv x-plane показав себе якнайкраще. До того ж відбулися тільки перші випробування прототипу, які допомогли вченим зрозуміти, які з частин літального апарату необхідно поліпшити. Прототип гіперзвукового літака буде вдосконалений вже в найближчому майбутньому.