Подкатниє домкрати для автомобіля

579

Подкатниє домкрати відрізняються зручністю експлуатації, великою вантажопідйомністю, плавністю підйому і ходу. На сьогоднішній день існує величезна кількість виробників і торгових марок, під якими випускаються гідравлічні подкатниє домкрати. Вони підходять для експлуатації, як на професійних СТО, так і в приватних гаражах. Крім того, багато автовласників примудряються змайструвати ці пристрої самостійно щоб користуватись усіма його перевагами за меншу ціну. Далі ми розглянемо всі аспекти стосуються подкатных домкратів для легкового автомобіля, а також наведемо інформацію, яка, як ми сподіваємося, допоможе вам визначитися з вибором при покупці домкрата.

Зміст

  • Пристрій
  • Використання ПД
  • Переваги і недоліки
  • Як правильно вибрати домкрат
  • Огляд популярних моделей
  • Ремонт
  • Як зробити

Пристрій подкатного домкрата

Принцип роботи подкатного гідравлічного домкрата заснований на гідравлічному приводі. Тобто, використанні робочої рідини (масла), що передає зусилля від регулюючого до виконавчого органу. В даному випадку в якості регулюючого органу виступає рукоятка з системою редукторів, клапанів і циліндрів, в якій зусилля оператора накопичується і передається на виконавчий орган — шток.

В основі системи лежить використання сполучених камер і запірних клапанів. Вони за принципом гідроакумуляторів багаторазово підсилюють початкове рух, завдяки чому домкрат може піднімати вантажі 2-3 тонни і більше (залежить від конкретної моделі). Однак у процесі експлуатації необхідно обов’язково стежити за справністю запірного клапана і гумових ущільнювальних кілець (прокладок). Від їх цілісності залежить нормальна робота домкрата, а також відсутність витоку масла. Але про це ми поговоримо в розділі про ремонт гідравлічних подкатных домкратів.

Подкатниє домкрати для автомобіля

Конструкція домкрата

Також конструкція передбачає наявність додаткових пристроїв, що полегшують її експлуатацію і надійність. Однією з таких є собачка-фіксатор, завдяки якій вага утримується на необхідній висоті.

Як використовувати ПД

Подкатниє домкрати для автомобіля

Противооткатный упор

При використанні подкатного домкрата необхідно обов’язково враховувати правила безпеки. Зокрема, автомобіль повинен стояти на рівній поверхні, щоб під час підйому і у вивішеному стані вона не звалилася на землю. Якщо немає можливості встановити автомобіль на рівну поверхню, то потрібно обов’язково поставити під колеса упори (противідкатні черевики, цеглу або інші громіздкі і важкі предмети).

Процедура експлуатації дуже проста. Подкатниє домкрати мають ролики, за допомогою яких конструкцію потрібно розмістити під місцем, куди впирається шток.

Пам’ятайте, що у кожної машини є кілька спеціальних місць, призначених для використання домкрата. Не розташовуйте домкрат в інших місцях, так як ви можете пошкодити геометрію кузова автомобіля.

Більшість домкратів мають привідну ручку (а деякі педаль), яку необхідно пересувати вгору і вниз, щоб привести в рух робочий механізм. Відповідно, корпус машини починає підніматися. Щоб опустити автомобіль, в конструкції домкрата передбачений спеціальний важіль чи кнопка (в залежності від конкретної моделі). При цьому робоча рідина повертається через відкритий запірний клапан в робочу порожнину. Це призведе до того, що шток повернеться у вихідне положення і машина опуститься.

Не піднімайте з допомогою домкрата автомобілі, чия маса більше тієї, на яку він розрахований. Це може призвести, по-перше, до його виходу з ладу (деформації штока, розриву ущільнювальних кілець), а по-друге, до загрози того, що домкрат не витримає навантаження і машина може впасти.

Тобто, якщо підкатний домкрат розрахований на 3 тонни, то не потрібно намагатися підняти з його допомогою автомобіль масою 3,5 і більше. Хоча зазвичай у підйомних механізмів є певний запас міцності, але він розрахований лише на короткочасне використання. Також якщо машину в вивішеному стані передбачається тримати довгий час, то домкрат треба замінити на постійну опору.

Переваги і недоліки домкратів такого типу

Як і всяке технічний пристрій, підкатний домкрат має як свої переваги, так і недоліки. Почнемо з перших. Так, до їх переваг відносять:

  • Високий коефіцієнт корисної дії (ККД). З його допомогою з мінімальними фізичними зусиллями можна підняти авто значної маси.
  • Висока вантажопідйомність. Це стало можливим завдяки використанню горизонтально розташованого циліндра і знімної рукоятки.
  • Повільний підйом забезпечує акуратну роботу і безпеку. А запірний клапан забезпечує фіксацію вантажу на будь-якій вибраній висоті.
  • Наявність опорної площадки забезпечує хорошу стійкість і безпеку.
  • Зручність і простота використання домкрата.
  • Акуратність і чистота при роботі з домкратом. Операторові немає необхідності лягати на землю або підлогу гаража для того, щоб підставити домкрат під легковий автомобіль.

Проте є у подкатных домкратів і кілька недоліків. До них відносять:

  • Повільну швидкість підйому можна віднести до умовних недоліків, особливо при роботі з машинами з високим кліренсом (дорожнім просвітом).
  • У деяких випадках при тривалій експлуатації домкрата під навантаженням тиск може стравлювати, і відповідно, авто буде опускатися.
  • При експлуатації гідравлічного подкатного домкрата в умовах значних морозів рідина всередині нього може замерзнути.
  • Необхідність виконання періодичного ремонту і профілактичних робіт. Без них виникає ризик його виходу з ладу і скорочення терміну служби.
  • Обслуговування та ремонт коштує дорожче, ніж у домкратів інших конструкцій.
  • Невисока висота підйому. Підходить лише для легкових автомобілів і невисоких позашляховиків і мікроавтобусів.
  • Для роботи з подкатным домкратом необхідна рівна і тверда поверхня (наприклад, асфальт, бетон).

Однак баланс переваг і недоліків у подкатных домкратів все ж зміщений у бік перших. Вони дуже зручні і надійні, тому знайшли широку популярність у автовласників не тільки в нашій країні, але і за кордоном. Далі перейдемо до питання про те, за якими критеріями потрібно вибирати домкрат.

На що звернути увагу при виборі

Вибір того чи іншого автомобільного подкатного домкрата ґрунтується на декількох аспектах, серед яких:

Подкатниє домкрати для автомобіля

Значення максимальної висоти

  • Висота максимального підйому. Особливо це актуально для позашляховиків і кросоверів. Це значення в даному випадку має бути від 450 мм і вище.
  • Мінімальна висота. Вона забезпечує можливість “підлізти” під днище машини. Цей параметр слід вибирати, грунтуючись на технічних даних вашого автомобіля, зокрема, висоти кліренсу (дорожнього просвіту).
  • Швидкість підйому. Деякі моделі подкатных домкратів мають додаткову педаль, що дозволяє збільшувати швидкість підйому.
  • Вантажопідйомність. Цей параметр часто є ключовим. Для більшості легкових автомобілів підійде домкрат вантажопідйомністю до 2 тонн, а ось власникам позашляховиків і кросоверів краще купити домкрат, здатний підняти вантаж 3 тонни. У будь-якому випадку при виборі тієї або іншої моделі поцікавтеся у технічній документації, скільки важить ваша машина, і купуйте домкрат, здатний підняти більшу вагу (тобто, з деяким запасом, щоб механізм не працював в критичних умовах).
    Подкатниє домкрати для автомобіля

    Мінімальна висота роботи

  • Зручність використання. Так, автовласникові буде зручніше користуватися домкратом, якщо на підйомної майданчику буде гумовий упор, а на рукоятці буде захист.
  • Тип приводного механізму. Існує два їх типи — карданний і зубчастий. Однак найпоширенішим і оптимальним є карданний. Рукоятка, використовувана в ньому, є більш зносостійкою, надійною, а в разі виходу з ладу її простіше ремонтувати.

Корисними будуть наявність наступних доповнень:

Подкатниє домкрати для автомобіля

Захисні ковпачки на плунжерах

  • поворотна рукоятка для безпечного опускання авто;
  • запобіжний клапан, завдання якого полягає в захисті механізму від перевантаження;
  • композитне покриття на приводний руків’ї, який забезпечує комфорт при роботі;
  • вбудований лоток для зберігання дрібних деталей;
  • поліуретанове покриття на металевих роликах домкрата;
  • ковпачки на плунжере (або плунжерах, залежить від моделі), які захищають механізм від попадання в нього пилу, бруду, корозії;
  • додаткові маслянки на важко навантажених місцях;
  • фіксатор, який забезпечує безпеку при виконанні робіт.

Подкатниє домкрати для автомобіля

Зубчаста і карданна передачі в домкратах

Також при виборі необхідно звернути увагу на довжину рукоятки. Якщо у вас позашляховик, то краще купити домкрат підкатний з довгою ручкою. А для легковика більш практична коротка ручка. Зручним варіантом є складовою моделі з рукояткою.

Що стосується матеріалу, то краще вибирати домкрат із сталі. Алюмінієві моделі не витримують значне навантаження і завжди існує ризик їх механічної поломки, яка може закінчитися вельми сумно. Що стосується виробників, то тут можна купувати як вітчизняні, так і закордонні моделі.

Огляд популярних моделей гідравлічних домкратів подкатных

Перерахуємо кілька популярних в нашій країні подкатных домкратів. Як імпортних, так і вітчизняних.

Найменування Мінімальна висота, мм Максимальна висота, мм Вантажопідйомність, тонн Примітка
Nordberg N3203 133 465 3 Поширений на вітчизняних СТО
“Зубр Майстер” 135 385 2,1 Відсутній гумова п’ятка
“Матрикс 510335” 130 410 3 Є захист від перевантаження
Ombra OHT203 192 533 3 При купівлі йде оригінальний ремкомплект
Airline AJ-3F-390P 135 390 3 Маса — 13 кг
“Стелс” 100 350 2 Маса — 12 кг
“Сорокін 3.520” 125 300 2 Маса — 6,5 кг
Biloxxi GTJ2004 130 336 2 Хороше відношення ціни та якості
Forsage TH22501CB 140 387 2,5 Є три фіксованих рівня на висоті 222, 285, 340 мм
“Єрмак” 135 385 2 Дуже популярний домкрат серед автолюбителів

Вибір необхідно робити, ґрунтуючись на його технічних характеристиках. Не варто купувати занадто дешевий домкрат, однак не варто переплачувати. Краще купити механізм із середньої цінової категорії. Однак у випадку, якщо він вам потрібен для професійної роботи (наприклад, на СТО), то краще купувати професійний підкатний домкрат, ціна якого буде декілька вище, ніж у звичайних гаражних аналогів.

Ремонт подкатного домкрата

Перед тим як перейти безпосередньо до питань ремонту необхідно визначитися з можливими несправностями і причинами, які можуть призвести до них. Отже, до несправностей відноситься:

  • повний вихід з ладу пристрою, який полягає в тому, що неможливо підняти або опустити робочий шток;
  • некоректна робота (найчастіше, підклинювання) при підйомі;
  • мимовільне опускання домкрата під навантаженням;
  • повна або часткова витік робочої рідини (масла).

Подкатниє домкрати для автомобіля

Ремкомплект подкатного домкрата

Ремонт подкатного домкрата можна виконати своїми руками. Однак для цього необхідно купити ремкомплект або окремі запасні частини залежно від того, що зламалося. Найчастіше виходять з ладу різні прокладки, із-за чого масло починає просочуватися назовні. Для ремонту потрібен відповідний ремонтний комплект.

У будь-якому випадку необхідно виконати розбирання пристрою і злити з нього олію. Робити це потрібно акуратно, а масло зливати в заздалегідь приготовлену ємність. Для повторного використання вона навряд чи буде придатне. Краще замінити його на новий. Марку масла ви знайдете у інструкції з експлуатації до домкрату. Однак у більшості випадків підходить стандартне моторне (наприклад, марки 5W-40) або гідравлічне масло. Воно не роз’їдає гуму, не шкодить поверхні поршня, має середню консистенцію і нешкідливо для людини.

Існують спеціальні ремонтні комплекти (ремкомплекти подкатного домкрата) для кожної окремої моделі подкатного домкрата. У них вже входять всі потрібні гумові прокладки і різні витратні запчастини (в залежності від конкретної моделі). Тому вам потрібно лише знайти їх в інтернеті, сервісних центрах або магазинах. При цьому намагайтеся не купувати занадто дешеву і дорогу продукцію. Краще купити товар із середньої цінової категорії.

Більшість гідравлічних подкатных домкратів потрібно періодично прокачувати. В іншому випадку виникає ризик завоздушивания системи і витоку масла. Як це зробити читайте далі.

Після цього потрібно витягти поршні і перевірити їх поверхню на наявність корозії. У разі виявлення іржі або забруднення від них потрібно позбавитися самим ретельним чином. Разом з брудом і іржею позбуваються і від старого мастила. Можна використовувати для цього спеціальні чистячі рідини — розчинники, уайт-спірит, бензин, солярку і інші.

Подкатниє домкрати для автомобіля

Ремонт подкатного домкрата

Обов’язково перевірте форму штока. У разі, якщо він деформований, то швидше за все, не підлягає відновленню. В цьому випадку вам треба або купувати новий шток (що може бути проблемою, оскільки такі основні частини рідко є у продажу), або купувати новий домкрат. Тому не варто доводити до ситуації, коли шток викривляється. Зазвичай це відбувається з причини значного перевищення допустимої маси автомобіля, яку піднімали за допомогою домкрата.

Також частою причиною виходу з ладу подкатного домкрата є засмічення його внутрішніх робочих клапанів. Вони входять до складу системи по руху робочого штока механізму (його висунення і втягування). У разі повного або часткового виходу з ладу цього елемента потрібно провести його ремонт або заміну. Як правило, їх досить почистити. Проте все залежить від ситуації.

У разі заміни масла в подкатном домкраті (а це потрібно проводити при капітальному ремонті) обов’язковою процедурою є прокачування його системи. У зв’язку з тим, що конструкція різних домкратів відрізняється, можна дати універсальної відповіді на питання про те, як прокачати підкатний домкрат. У загальних же рисах алгоритм роботи буде наступним.

Для початку потрібно відкрутити пробку з горловини для заливання масла (або для його зливу, залежить від конструкції домкрата). Потім повністю злити старе масло (для цього потрібно спочатку підготувати тару, у яку передбачається зливати рідину). Після цього залити в систему очищувальну рідина для того, щоб прибрати залишки старого масла і бруд, що ймовірно знаходиться всередині (користуйтеся безпечними для гумових прокладок складами). Подальші роботи виконуються в такій послідовності:

  • Залити деяку кількість рідини в систему.
  • Посувати важелем з тим, щоб рідина поширилася по системі.
  • Долити ще і повторити процедуру.
  • Повторювати долив до тих пір, поки шток не досягне крайнього верхнього положення.
  • Відкрити запірний клапан, щоб дати можливість штоку повернутися у вихідне нижнє положення.
  • В процесі його руху очищаюча рідина через зливний отвір буде видавлюватися з системи.
  • Якщо рідина дуже брудна, то варто повторити процедуру повторно кілька разів до тих пір, поки вона не стане більш-менш чистою.
  • Після того, як система буде очищена, можна приступати до заливання нового масла. Процедура буде аналогічна тій, яка виконувалася з очищуючою рідиною.

  • Залишити відкритим зливний отвір.
  • В отвір для заливання масла залити деяке його кількість.
  • Посувати важелем з тим, щоб шток почав рухатися вгору.
  • Доливати і рухати важіль до тих пір, шток не досягне верхньої межі.
  • Після цього відкрити запірний клапан, щоб дати можливість штоку повернутися у вихідне положення.
  • При цьому зайве масло буде видавлено з системи.
  • Закрити всі кришки і витерти залишки масла з корпусу домкрата.
  • Завжди стежте за рівнем масла в системі. З часом гумові ущільнювачі втрачають свої властивості і може пропускати масло назовні. Замість нього в систему потрапляє повітря, і вона завоздушиваєтся. Це може стати причиною того, що шток не буде досягати свого верхнього положення, оскільки повітря здатний стискатися на відміну від рідини. Якщо ви спостерігаєте таку ситуацію, то долийте або поміняйте масло в домкраті, а також замініть гумові ущільнювачі, які ви знайдете в ремкомплекте.

    Як зробити підкатний домкрат своїми руками

    Деякі народні умільці і автолюбителі роблять підкатний домкрат своїми руками. Як не дивно, для цього не потрібне складне обладнання. Як правило, основою подкатного є звичайний пляшковий домкрат, який працює за аналогічною схемою — на гідравлічному приводі. Схему одного з таких саморобних пристроїв представлена нижче.

    Подкатниє домкрати для автомобіля

    Саморобний домкрат підійде для експлуатації в гаражних умовах і для підйому легкового автомобіля (точна вантажопідйомність залежить від використовуваного пляшкового домкрата і його розташування в зварної конструкції).

    Подкатниє домкрати для автомобіля
    Подкатниє домкрати для автомобіля

    Техніка безпеки

    Будь-домкрат — це не тільки допоміжний інструмент при ремонті автомобіля, але і потенційний джерело загроз як для машини, так і оточуючих її людей.

    Запам’ятайте, що домкрат — це інструмент підйому, а не утримання автомобіля. Тому при виконанні тривалих ремонтів авто треба встановити на які-небудь підпори, а домкрат прибрати.
    Подкатниє домкрати для автомобіля

    Фіксатори автомобіля на висоті

    Якщо вам необхідно підлізти під днище машини, обов’язково ставте під колеса противідкатні упори, цеглу або інші предмети з тим, щоб надійно знерухомити колеса. Якщо ви не впевнені у справності домкрата або з нього в процесі підйому автомобіль випливає навіть незначну кількість олії, то на такому пристрої не можна надовго залишати машину на вазі. Обов’язково замініть домкрат на надійну опору, а домкрат вийміть.

    Підсумки

    Гідравлічний підкатний домкрат — дуже зручний інструмент, використовуваний як на СТО, так і приватними автовласниками. Вибір тієї чи іншої моделі повинен ґрунтуватися на її технічні характеристики, авторитет виробника та відгуки реальних власників цих пристроїв.

    В першу чергу звертайте увагу на вантажопідйомність. Особливо це актуально для СТО, а також власників великих авто — позашляховиків, кросоверів і мікроавтобусів. Також дивіться на мінімальну і максимальну висоту, з якою може працювати домкрат. Для цього зверніться до технічної документації значення дорожнього просвіту вашої машини.

    Що стосується ціни, то краще не купувати дуже дешеві домкрати, однак і переплачувати не варто. Краще зупинитися на пристрої з середнього цінового сегмента. Для більшості пересічних автовласників його буде достатньо. Якщо ж вам потрібен домкрат для СТО, то слід придивитися до більш дорогим професійним пристроїв.