Регламентне ТО

1031

Регламентне технічне обслуговування (далі регламентне ТО) потрібно для підтримки всіх систем і вузлів автомобіля у задовільному технічному стані, забезпечуючи його нормальну і безпечну експлуатацію. Багато автовласників думають, що регламентне ТО вигідно лише для сервісних центрів. Однак це не так. Технічне обслуговування забезпечує своєчасний ремонт або заміну окремих деталей і витратних матеріалів, адже їх значний знос може бути небезпечний для водія і пасажирів, а також загрожує проведенням більш серйозних дорогих ремонтів.

Види техобслуговування та регламентні роботи

Регулярність проведення регламентного ТО визначається одним з трьох факторів:

  • терміном експлуатації вузла (наприклад, годинами роботи);
  • пробігом або тимчасовими рамками (наприклад, заміна фільтрів проводиться раз на рік або при наявності певного пробігу, залежно від того, що настане раніше);
  • лише пробігом (наприклад, ремінь ГРМ вимагає заміни при настанні 100 тисяч кілометрів пробігу).

Слід зазначити, що при виконанні регламентного ТО виробляються два типи робіт — перевірка окремих вузлів і механізмів, а також їх заміна. Перевірки можуть бути різними — від візуального огляду до випробування з допомогою додаткових приладів. Що стосується заміни, то вона може бути планова (навіть при працездатному сайті), а також вимушена (коли вузол повністю або частково вийшов з ладу). Техогляд більшості деталей машини можна проводити самостійно, якщо інше не зазначено в мануалі (наприклад, при купівлі нового автомобіля перше і друге ТО виконується в сервісному центрі автовиробника).

Регламентне ТО

Регулярна перевірка

Далі наведемо для вас систематизовану інформацію про те, які сайти підлягають регулярній перевірці, а також з якою періодичністю. Відразу варто обмовитися, що дана інформація є актуальною для більшості легкових автомобілів, проте точні дані про регламентних роботах ви знайдете в мануалі до вашої машини.

Перевіряти кожен місяць

Рівень масла в двигуні. У разі пониженого кількості (відмітка хв і менше) його необхідно долити. Також завжди перевіряйте відсутність витоків. Пам’ятайте, що низький рівень масла згубно впливає на роботу силового агрегату. Але якщо він високий, то теж не поспішайте радіти що воно не чадить. А як раз навпаки, це привід для неспокою (у тому разі коли при заміні на щупі було менше). Тому не допускайте зниження його рівня, однак і переливати мастило теж не варто.

Шланги. При виявленні вздуть, тріщин або механічних пошкоджень необхідно провести їх заміну. Аналогічно вчинити і в разі, якщо шланги стали бодай частково гнилими або пухкими.

Приводні ремені. Це стосується ременів навісних агрегатів — генератора, ГУРа, кондиціонера та інших механізмів. Не допускайте доведення їх до стану того, щоб вони не тріскалися і втрачали еластичність. Ремені завжди повинні бути добре натягнуті і не прослизати. Що стосується ременя ГРМ, то його перевірка виконується через кожні 50…80 тисяч кілометрів пробігу.

Тиск в шинах. Цей фактор впливає на витрату палива, динаміку автомобіля, знос шин і знос підвіски. Завжди контролюйте тиск в шинах. Довідкову інформацію, яким воно повинно бути, ви можете знайти у відповідній статті.

Антифриз. Як і будь-яка інша технологічна рідина, ОЖ повинна бути в достатній кількості. Не допускайте зниження її рівня нижче мінімальної позначки. Це може привести до перегріву і значного зносу двигуна, проблемами в роботі печі і так далі.

Повітряний фільтр. Якщо фільтр буде сильно забитий, це може призвести до втрати потужності двигуна. При тривалій їзді на такому фільтрі можуть вийти з ладу свічки, а електроніка машини буде «сходити з розуму», видаючи різні помилки.

Огляд шин. Шини не повинні мати порізів, а глибина протектора повинна відповідати вимогам ПДР. Також стежте за тим, щоб покришки мали рівномірний знос. Якщо вони зношуються нерівномірно, значить, перевірте розвал-сходження і тиск в колесах.

Перевіряти кожні 3 місяці

Масло і масляний фільтр. Їх потрібно міняти кожні 7500-10000 км пробігу або за вказівкою виробника. Ви можете ознайомитися з оригінальною методикою розрахунку пробігу перед заміною масла, а також скористатися відповідним калькулятором на нашому сайті.

Омиває рідина. Її рівень завжди повинен бути достатнім для роботи підкачувальних насосів. Особливо у період з осені до весни. В ідеалі рівень рідини потрібно поповнювати після інтенсивного її використання.

Рідина ГУР. В системі гідропідсилювача завжди повинно бути достатньо рідини. В противному разі це призводить до роботи насоса в екстремальних умовах, зниження його ресурсу і ризику передчасного виходу з ладу.

Рідина КПП. Так само як і в двигуні, не можна допускати, щоб масло в коробці передач опускалося нижче мінімальної позначки. У цьому випадку КПП буде працювати в критичних умовах і перегріватися. Зверніть увагу, що на деяких автоматичних коробках передач існують дві позначки MIN і MAX. Одна пара показує рівень в холодному стані коробки, а друга — у гарячому.

Клеми акумулятора і дроти. Потрібно завжди підтримувати контакти в робочому і чистому стані, тобто, очистити від корозії при необхідності. Це забезпечить наявність нормального контакту та сприяє нормальній роботі електросистеми автомобіля.

Фари та інші освітлювальні прилади. Вони повинні завжди перебувати в справному стані. Це стосується їх безпосереднього функціонування у всіх режимах і налаштуваннях. А допоможе вам в цьому стаття “Як правильно налаштувати фари своїми руками”.

Перевіряти кожні 6 місяців

Щітки склоочисника. В даному випадку потрібно дивитися, щоб щітка була досить м’яка і еластична, мала цілісну поверхню. Це забезпечить щадний режим очищення поверхні скла.

Звуковий сигнал. Він повинен завжди бути справний. Перевірте не тільки безпосереднє звукове функціонування, але і його електричні контакти. У разі необхідності очистіть їх від окислів.

Гальма. Цей механізм відповідає за безпеку водія і пасажирів, тому повинен завжди перебувати в справному стані. Потрібно перевірити на знос гальмівні колодки, диски, елементи барабана (залежно від конструкції). Товщина колодок строго регулюється нормативними вимогами. Також обов’язково перевірити рівень гальмівної рідини в розширювальному бачку. Він не повинен опуститися нижче мінімальної позначки. При необхідності долийте в систему. Однак при цьому врахуйте, що деякі рідини не можна змішувати між собою. Тому користуйтеся тією маркою гальмівної рідини, яку рекомендує автовиробник.

Запасне колесо. До нього пред’являються ті ж вимоги, що і до встановлених на автомобіль покришкам. Колесо має бути накачане відповідно до вимог виробника, а глибина протектора не повинна бути нижче норми.

Вихлопна система. Її потрібно перевірити на наявність іржі на поверхні входять до її складу вузлів, а також механічних пошкоджень і незакріплених деталей. Всі елементи повинні бути надійно закріплені і не пропускати вихлопні гази з будь-яких місць, крім безпосередньо кінця вихлопної труби.

Амортизатори. Їх потрібно перевірити на наявність витоків масла і механічних пошкоджень. В залежності від конструкції амортизатори підлягають ремонту або повної заміни.

Періодична заміна

Разом з перевіркою регламентне ТО передбачає заміну деяких вузлів і витратних матеріалів. Періодичність заміни залежить безпосередньо від типу вузла, а також моделі автомобіля. При цьому заміна виконується навіть у тому випадку, якщо на перший погляд сайт ще знаходиться в робочому стані. Такий підхід забезпечує виконання профілактичних дій, які спрямовані на забезпечення нормальної роботи більш складних механізмів і систем автомобіля.

Так, періодично змінюють:

Регламентне ТО

  • паливний фільтр;
  • рідина гідропідсилювача керма;
  • масляний фільтр;
  • моторне масло;
  • акумулятор;
  • повітряний фільтр;
  • масло в коробці передач;
  • свічки запалювання;
  • привідні ремені (генератора, РЕМІНЬ та інші);
  • антифриз;
  • гальмівні колодки;
  • гальмівну рідину;
  • салонний фільтр.

Існує визначений регламент, який розробляється виробником автомобіля, чітко вказує час або пробіг машини, коли повинна змінюватися та чи інша деталь. Природно, що у різних моделей автомобілів ці терміни будуть різними. Але справедливості заради варто відзначити, що ці дані відрізняються незначно, і в більшості поширених в нашій країні машин періодичності заміни перерахованих матеріалів схожі.

Зведена таблиця регламентного ТО

Для наочності наводимо для вас таблицю з інформацією про те, як часто потрібно виконувати заміну згаданих у минулому розділі деталей і витратних матеріалів. Відразу обмовимося, що наведені усереднені дані, а точну інформацію ви знайдете в мануалі до вашого автомобіля.

Витратні матеріали 1 (пробіг 15 тис. км) 2 (пробіг 30 тис. км) 3 (пробіг 45 тис. км) 4 (пробіг 60 тис. км) 5 (пробіг 75 тис. км) 6 (пробіг 90 тис. км) 7 (пробіг 105 тис. км) 8 (пробіг 120 тис. км)
Паливний фільтр Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Масляний фільтр Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Моторне масло Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Повітряний фільтр Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Масло в КПП Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Свічки запалювання Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Приводні ремені Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Антифриз Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Гальмівні колодки Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО
Гальмівна рідина Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО Регламентне ТО

Також в сервісній книжці може бути вказана інформація про заміну інших деталей або елементів вашої машини, які не вказані в цій таблиці. Крім цього, пам’ятайте, що при виході з ладу перерахованих деталей необхідно проводити позапланову заміну. При цьому обов’язково встановіть причину поломки і позбавтеся від неї. Ну і, звичайно ж, внесіть відповідні зміни в майбутнє регламентне ТО.

Окремі вузли та витратні матеріали (наприклад, акумуляторні батареї, рідина ГУР і деякі інші) перевіряються і змінюються у відповідності не з пробігом автомобіля, а по часу. Тобто, через певні часові проміжки. Точну інформацію шукайте в мануалі до вашої машини.

Висновок

Регламентне ТО — обов’язковий захід, яким не можна нехтувати. Періодична перевірка і заміна окремих деталей машини забезпечать не тільки її безпечну і комфортну експлуатацію, але і продовжить термін служби автомобіля в цілому. Тому поцікавтеся в мануалі періодичністю огляду і заміни перерахованих деталей, і дотримуйтесь пропонованого графіком. Це позбавить вас від дорогих ремонтів в майбутньому, і дасть відчуття комфорту при їзді на дорогах, оскільки ви будете впевнені в надійності вашого авто.