Синій дим з вихлопної

3271

Поява синього диму з вихлопної труби для багатьох водіїв стає повною несподіванкою. Особливо, якщо це трапляється вперше. Забігаючи наперед, відразу скажемо, що це є наслідком попадання моторного масла в циліндри двигуна. В чому полягають причини цього, і що варто зробити для усунення проблеми? Спробуємо пролити світло на це питання.

Чому димить синім димом з вихлопної труби

Перед тим, як діагностувати поломку, необхідно пам’ятати, що кількість і колір диму і пари з вихлопної труби залежить від наступних факторів:

  • рівня нагріву двигуна;
  • якості моторного масла;
  • кількість обертів роботи двигуна;
  • температура і вологість повітря.

Зазвичай кількість диму більше в сиру погоду, тому відхилення в його кольорі і домішки легше помітити саме тоді.

Колір самого “синього” диму може бути різним. Починаючи блакитним і закінчуючи густим насиченим синім. Однак у будь-якому випадку характерною особливістю є його олійність. Саме вона і дозволяє встановити причину появи. Такий дим погано розсіюється в повітрі, а в його складі присутні жирні краплі, які буквально вилітають з труби разом з газами. На відміну від білого диму, який викликаний появою в циліндрах охолоджуючої рідини, синій дим говорить автовласникові про те, що в камеру згоряння, потрапляє олива.

При найменших підозрах на появу синього диму з вихлопної труби, необхідно заміряти рівень масла в двигуні.

Крім безпосереднього появи синього диму з вихлопної системи існує ще ряд непрямих ознак, що вказують на те, що потрапляє всередину циліндра масло:

  • двигун “троїть” (працює нестабільно);
  • значно зростає рівень витрати моторного масла (може досягати значення 1 літр на 100 км пробігу);
  • швидкий вихід з ладу свічок запалювання;
  • зниження значення компресії в одному або декількох циліндрах;
  • можливі проблеми з запуском машини в холодну погоду;
  • наявність запаху гару в салоні або навколо машини.

Як масло потрапляє в циліндри

Найчастіше (але не завжди) масло в камеру згоряння потрапляє одним з двох способів, зокрема, через:

  • поршневі кільця;
  • зазор між стрижнями клапанів і направляючими втулками;
  • проблеми з турбіною (на турбірованних моторах).

Чому масло потрапляє в циліндри

Згідно з наведеною вище інформацією можна легко визначити ті деталі, несправності в роботі яких призвели до появи синього диму з вихлопної труби. Зокрема, до таких причин належать:

  • повна або часткова розгерметизація клапана;
  • значний знос або вихід з ладу маслосъемного ковпачка;
  • поява подряпин на поверхні циліндра;
  • дефекти в роботі поршневих кілець;
  • зміна геометричних розмірів одного або декількох циліндрів.

Синій дим з вихлопної

Маслос’емниє ковпачки

При прогорання або негерметичності клапанів дим стає біло-блакитним. Визначити несправність нескладно. Для цього потрібно зміряти компресію. Вона буде незначна або відсутня зовсім. Тепер розглянемо деякі з описаних ситуацій.

Знос маслозйомних ковпачків

Коли вони дубіють або тріскаються кількість потрапляє в циліндри масла збільшується на холостому ходу і під час гальмування двигуном. У цей час у впускному колекторі виникає велике розрідження. Внаслідок цього виникає велика різниця тиску і масло просочується в циліндри і накопичується на стінках у вихлопній системі. В момент коли дросельна заслінка відкривається густота синього диму з маслом збільшується.

Дефекти в стані циліндрів

Синій дим з вихлопної

Поверхня зношеного циліндра

Найчастіше це поява задир або різних дефектів на поверхні циліндра. Через них відбувається розгерметизація і масло надходить у камеру згоряння. Причинами появи зазначених дефектів можуть бути:

  • Наявність абразивних частинок в маслі. Це може бути внаслідок низької якості масла, засмічення фільтра або значного пробігу машини без заміни масла двигуна.
  • Корозія на кільцях або циліндрах. Вона може виникнути внаслідок різних причин. Одна з найпоширеніших — тривала стоянка автомобіля під відкритим небом без запуску двигуна.
  • Дефекти під час ремонту двигуна або використання бракованих деталей (зокрема, поршні і поршневі кільця).

Зміна геометрії циліндра

За великим рахунком це природний процес, який відбувається поступово, по мірі експлуатації двигуна. Діагностику необхідно проводити на СТО, оскільки для цього використовується спеціальне обладнання. Виміри проводять по:

  • по двох вертикальних площинах;
  • трьом-чотирьом рівням по горизонталі.

Залягання кілець

Синій дим з вихлопної

Закоксованный поршень

Вони також є частою причиною появи синього диму з вихлопної труби. Справа в тому, що на поршні існують отвори, які поступово забиваються подгоревшим маслом. При цьому клапана і циліндри перебувають у непоганому стані, і лише коксуются кільця. Причина цього може полягати у використанні неякісного палива та/або оливи. З-за цього кільця погано знімають тепло зі стінок циліндрів. Синій дим в цьому випадку з’являється при розгоні машини. При цьому компресія знижується.

Також порушується робота системи вентиляції картерних газів. Вона призначена для відокремлення олії і регулювання швидкості потоку. Відповідно, коли відбувається збій в її роботі, то тиск картерних газів підвищується.

У разі несправності циліндропоршневої групи двигуна слід заміряти компресію. Однак, якщо з’явилися невеликі зазори, то існує ймовірність того, що значення компресії буде високим, оскільки надходить масло поступово їх ущільнить.
Синій дим з вихлопної

Причини виникнення синього диму

Синій дим з вихлопної

Можливі причини синього диму

Нестандартні причини виникнення синього диму

Іноді виникає ситуація, коли йде сизий дим з вихлопної труби автомобіля. Найчастіше це відбувається при прогріві двигуна, а після того як він нагріється, дим зникає. Причина явища в даному випадку полягає в тому, що деталі нового двигуна ще не притерлися один до одного. Відповідно, в холодному стані між ними залишаються проміжки. А після нагрівання їх геометрія змінюється, і все стає на свої місця.

Синій дим з вихлопної

Причина згоряння дизеля і двигуна з турбіною

Якщо двигун вашої машини оснащений турбіною, то можлива інша причина димлення синім димом з вихлопної труби. Зокрема, швидше за все вона полягає в зносі ущільнень підшипників ротора компресора. Якщо пошкодилося ущільнення турбіни, то діагностика ускладнюється тим, що масло потрапляє у вихлопну систему, де і догорає. Для діагностики просто зніміть впускний патрубок турбокомпресора і загляньте всередину. У разі пошкодження ущільнення ви побачите калюжу масла.

Якщо ваша машина має автоматичну коробку передач (АКПП), то дим з синюватим відтінком може виникати внаслідок несправності мембрани її регулятора в тому випадку, якщо є вакуумний датчик величини навантаження. Діагностувати несправність в цьому випадку можна за значного нагару на свічках запалювання. Ви легко дізнаєтеся масло, оскільки трансмісійне масло для АКПП має червонуватий або жовтий відтінок і специфічний запах.

Також існує ще ряд більш серйозних поломок, які діагностувати ще простіше. Зокрема:

  • Поломка перемичок між кільцями на поршнях або самих кілець. Як правило, це відбувається через детонації.
  • Якщо двигун сильно перегрітий, то можливе виникнення деформації спідниць поршнів. З-за цього з’являється великий зазор між поршнем і циліндром. А по ньому може проникнути масло з витікаючими наслідками.
  • Деформація шатуна. Така ситуація може виникнути, наприклад, від гідроудару або при розриві ременя і ударі поршня по клапану, який в той момент був незакритим.
  • При використанні неякісного масла можливо пригорання або залягання поршневих кілець в канавках.
  • Також кільця можуть бути завальцьовані в тих же канавках в силу тривалого гартівного запалення. В цьому випадку відбувається їх повне знерухомлення.

Звичайно описані вище дефекти відбуваються не у всіх циліндрах, а лише в одному або декількох. Простіше за все почати діагностику з оцінки стану свічок запалювання, а також виміру рівня компресії.

Висновки

Причин, чому з вихлопної труби йде синій дим, існує не так багато. Як правило, проблеми виникають з маслос’емних ковпачками, кільцями, циліндрами. Пам’ятайте, що використовувати машину при цьому можна, однак небажано, оскільки така робота двигуна призводить до підвищеної витрати пального і мастила, а також до втрати потужності внаслідок збільшення шару нагару на клапанах. Якщо ж автомобіль використовувати потрібно, то робити це потрібно обережно, уникаючи значних навантажень на двигун. Адже експлуатація в таких умовах зношує і без того “втомлений” двигун і наближає час його капітального ремонту. Тому коли димить синім димом не затягуйте з діагностикою і ремонтними роботами. Найчастіше своєчасна заміна копійчаних маслозйомних ковпачків зможе попередити дорогий ремонт більш складних вузлів двигуна машини.