Сумісність антифризів

1794

Сумісність антифризів забезпечує змішування різних охолоджувальних рідин (ОЖ). Зокрема, різних класів, квітів і специфікацій. Однак доливати або змішувати різні ОЖ необхідно в повній відповідності з таблицею сумісності антифризів. Якщо знехтувати наведеної там інформацією, то в кращому випадку отримана охолоджуюча рідина не буде відповідати нормам, і не впорається з покладеними на неї завданнями (щодо захисту охолоджуючої системи двигуна від перегріву), а в гіршому призведе до корозії поверхні окремих частин системи, зниження ресурсу моторного масла на 10…20%, підвищення витрати палива до 5%, ризику заміни помпи та інших неприємних наслідків.

Зміст

  • Типи антифризів
  • Сумісність за типами
  • Сумісність по квітам
  • Як перевірити сумісність
  • Загальні рекомендації

Різновиди антифризів та їх особливості

Що зрозуміти, чи можна змішувати антифриз, потрібно краще зрозуміти фізичні і хімічні процеси, що супроводжують процеси змішування згаданих рідин. Всі антифризи діляться на этиленгликолевые і пропиленгликолевые. У свою чергу, этиленгликолевые антифризи також діляться на підвиди.

На території пострадянських країн найпоширенішою специфікацією, за якою розрізняються антифризи є документ, випущений компанією Volkswagen, і має код TL 774. У відповідності з ним антифризи, використовувані в автомобілях цієї марки, поділяються на п’ять типів — C, F, G, H і J. Ця ж кодування у продажу позначається як G11, G12, G12+, G12++, G13. Саме таким чином найчастіше автолюбителі та вибирають антифриз для свого автомобіля в нашій країні.

Також існують інші специфікації, випущені різними автовиробниками. Наприклад, General Motors GM 1899-M і GM 6038-М, Ford WSS-M97B44-D, Komatsu KES 07.892, Hyundai-KIA MS591-08, Renault 41-01-001/-S Type D, Mercedes-Benz 325.3 та інші.

В різних країнах діють свої норми і правила. Якщо для Російської Федерації це відомий всім ГОСТ, то для США — ASTM D 3306, ASTM D 4340: ASTM D 4985 (антифризи на основі етиленгліколю ) і SAE J1034 (на основі пропіленгліколю), які часто вважаються міжнародними. Для Англії — BS6580:1992 (практично аналогічний згаданого G11 від VW), для Японії — JISK 2234, для Франції — AFNORNFR 15-601, для Німеччини — FWHEFTR 443, для Італії — CUNA, для Австралії — ONORM.

Отже, этиленгликолевые антифризи діляться ще на кілька підвидів. Зокрема:

  • Традиційні (з неорганічними інгібіторами корозії). У відповідності зі специфікацією Volkswagen позначаються як G11. Їх міжнародне позначення — IAT (Inorganic Acid Technology). Використовуються на машинах зі старими типами двигунів (в основному з тими, чиї деталі виготовлені багато в чому з міді або латуні). Термін їх експлуатації складає 2…3 роки (рідше довше). Такі види антифризів як правило зеленого або синього кольору. Хоча насправді колір не має прямого значення на властивості антифризу. Відповідно, на відтінок можна орієнтуватися лише частково, але не приймати його як істину в останній інстанції.
  • Карбоксилатні (з органічними інгібіторами). У специфікації фольксваген позначені VW TL 774-D (G12, G12+). Як правило, вони маркуються яскраво-червоним барвником, рідше — бузково-фіолетовим (специфікація VW TL 774-F / G12+, використовуються цією фірмою з 2003 року). Міжнародне позначення — OAT (Organic Acid Technology). Термін експлуатації таких ОЖ становить 3…5 років. Особливістю карбоксилатных антифризів є той факт, що вони використовуються в нових машинах, які спочатку розраховані тільки на такий тип охолоджуючої рідини. У разі, якщо планується перехід на карбоксилатный антифриз з більш старого (G11), то обов’язково потрібно виконати процедуру промивання системи охолодження спочатку водою, а потім концентратом нового антифризу. Також при цьому слід замінити всі ущільнення і шланги в системі.
  • Гібридні. Їх назва обумовлена тим, що до складу подібних антифризів входять солі карбонових кислот, так і неорганічні солі — зазвичай силікати, нітрити або фосфати. Що стосується кольору, то тут можливі самі різні варіанти, від жовтого або оранжевого до синього і зеленого. Міжнародне позначення — HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) або Hybrid. Незважаючи на те, що гібридні вважаються гірше карбоксилатных, багато виробників використовують саме такі антифризи (наприклад, BMW і Chrysler). Зокрема, специфікація BMW N600 69.0 багато в чому збігається з G11. Також для автомобілів BMW діє специфікація GS 94000. Для Opel — Opel GM 6277M.
  • Лобридные (міжнародне позначення — Lobrid — Low hybrid або SOAT — Silicon enhanced Organic Acid Technology). Вони містять у своєму складі органічні інгібітори корозії в поєднанні зі сполуками кремнію. Є найсучаснішими, і володіють найкращими експлуатаційними характеристиками. Крім того, термін таких антифризів становить до 10 років (що часто означає весь термін експлуатації машини). Відповідають специфікації VW TL 774-G / G12++. Що стосується кольору, то зазвичай вони червоні, фіолетові або бузкові.

Однак самими сучасними і просунутими на сьогоднішній день є антифризи на основі пропіленгліколю. Цей спирт більш безпечний для навколишнього середовища і людини. Зазвичай він має жовтий або оранжевий колір (хоча можуть бути й інші варіанти).

Сумісність антифризів

Роки дії різних стандартів по роках

Сумісність антифризів між собою

Розібравшись з існуючими специфікаціями та їх особливостями можна перейти до питання про те, які антифризи можна змішувати, і чому деякі з перерахованих типів взагалі не можна заважати. Саме основне правило, про який потрібно пам’ятати — допускається доливання (змішування) антифризів, що належать не тільки до одного класу, але і випущених одним виробником (торговою маркою). Воно обумовлене тим, що незважаючи на схожість хімічних елементів, все ж таки різні підприємства використовують у своїй роботі різні технології, процеси і присадки. Тому при їх змішуванні можуть статися хімічні реакції, результатом яких стане нейтралізація захисних властивостей отриманої охолоджуючої рідини.

Антифриз для доливання Антифриз в систему охолодження
G11 G12 G12+ G12++ G13
G11 Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів
G12 Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів
G12+ Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів
G12++ Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів
G13 Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів Сумісність антифризів

У разі, коли під рукою немає відповідного аналога для заміни, рекомендується розбавляти наявний антифриз водою, бажано дистильованої (в обсязі не більше 200 мл). Це знизить температурні і захисні характеристики охолоджуючої рідини, однак не призведе до виникнення шкідливих хімічних реакцій усередині охолоджуючої системи.

Зверніть увагу, що деякі класи антифризів в принципі несумісні один з одним! Так, наприклад, не можна змішувати ОЖ класів G11 і G12. У той же час допускається змішування класів G11 і G12+, а також G12++ і G13. Тут варто додати, що доливання антифризів різних класів допускається лише для експлуатації суміші нетривалий час. Тобто, у тих випадках, коли немає підходящої для заміни рідини. Універсальним радою є можливість долити антифриз типу G12+ або дистильовану воду. Але при першій можливості слід виконати промивку охолоджуючої системи і заливання ОЖ, рекомендованої виробником.

Також багатьох цікавить сумісність «Тосола» і антифризу. Відразу відповімо на це питання — змішувати цю вітчизняну ОЖ з сучасними новими охолоджуючими рідинами не МОЖНА. Це обумовлено хімічним складом «Тосола». Не вдаючись у подробиці, слід сказати, що ця рідина свого часу розроблялася для радіаторів, зроблених з міді і латуні. Саме так чинили автовиробники в СРСР. Проте в сучасних іномарках радіатори виготовляють з алюмінію. Відповідно, для них розробляються спеціальні антифризи. А склад «Тосола» шкідливий для них.

Не забувайте, що на будь-суміші, навіть тій, яка не заподіє шкоди охолоджуючої системі двигуна автомобіля, довго їздити не рекомендується. Це обумовлено тим фактом, що суміш не виконує захисних функцій, які покладені на антифриз. Тому з часом система та її окремі елементи можуть покритися іржею, або поступово виробляти свій ресурс. Тому при найближчій можливості потрібно виконати заміну охолоджуючої рідини, попередньо промивши систему охолодження відповідними засобами.

Сумісність антифризів

Чим промити систему охолодження двигуна?

Список засобів для очищення системи охолодження двигуна. Чим краще промити, а чим не варто чистити радіатор і всю З
Детальніше

У продовженні теми промивання системи охолодження варто коротко зупинитися на використанні концентрату. Так, деякі виробники автомобільної техніки рекомендують виконувати багатоступеневу очистку за допомогою концетрированного антифризу. Наприклад, компанія MAN після виконання промивання системи миючими речовинами рекомендує на першому етапі виконати очищення 60% розчином концентрату, а на другому — 10%-м. Після цього залити в охолоджуючу систему вже робочу 50% охолоджуючу рідину.

Однак точну інформацію про використання того чи іншого антифризу ви знайдете тільки в інструкції або безпосередньо на його упаковці.

Проте технічно більш грамотно буде використовувати і змішувати ті антифризи, які відповідають допускам виробника вашого авто (а не ті, які були прийняті Volkswagen, і стали у нас практично стандартом). Складність тут полягає, по-перше, в пошуку безпосередньо цих вимог. А по-друге, не на всіх упаковках антифризу вказується, що він підтримує певну специфікацію, хоча це і може мати місце. Але по можливості керуйтеся саме правилами та вимогами, встановленими виробником вашого автомобіля.

Сумісність антифризів за кольорами

Перед тим як відповісти на питання, чи можна змішувати антифриз різних кольорів, потрібно повернутися до визначень того, яких класів бувають антифризи. Нагадаємо, що чітких правил, що стосуються того, якого кольору має бути та чи інша рідина, немає. Більше того, окремі виробники мають на цей рахунок свою диференціацію. Однак історично склалося так, що більшість антифризів класу G11 мають зелений (синій) колір, класу G12, G12+ G12++ — червоний (рожевий), а G13 — жовтий (помаранчевий).

Тому подальші дії повинні складатися з двох етапів. На першому ви повинні переконатися, що колір антифризу відповідає описаному вище класу. В іншому випадку потрібно керуватися інформацією, наведеною у попередньому розділі. Якщо ж кольору відповідають, то міркувати потрібно аналогічно. Тобто, не можна змішувати зелений (G11) з червоним (G12). Що стосується інших поєднань, то змішувати можна сміливо (зелений з жовтим і червоний з жовтим, тобто, G11 з G12, G13 і з G13 відповідно). Однак тут існує нюанс, оскільки антифризи класів G12+ G12++ також мають червоним (рожевим кольором), але їх не можна змішувати і з G11 з G13.

Сумісність антифризів

Сумісність антифризів

Окремо варто згадати «Тосол». У класичному варіанті він буває двох кольорів — синього («Тосол ОЖ-40») і червоного («Тосол ОЖ-65»). Природно, що в даному випадку змішувати рідини не можна, незважаючи на те, що відповідний колір.

Змішування антифризів за кольорами — технічно неграмотно. Перед процедурою необхідно точно дізнатися, до якого класу належать обидві рідини, призначені для змішування. Це позбавить вас від неприємностей.

І намагайтеся змішувати антифризи, не тільки що належать до одного класу, але і випущені під однією торговою маркою. Це додатково забезпечить відсутність небезпечних хімічних реакцій. Також перед тим як безпосередньо долити той чи інший антифриз в систему охолодження двигуна вашого автомобіля, ви можете виконати тест, і перевірити ці дві рідини на сумісність.

Як перевірити сумісність антифризів

Сумісність антифризів

Перевірити сумісність різних типів антифризів зовсім нескладно, навіть у домашніх або гаражних умовах. Правда, описаний нижче метод не дасть 100% гарантії, однак візуально все ж можна оцінити, наскільки одна охолоджуюча рідина зможе працювати в одній суміші з іншого.

Зокрема, спосіб перевірки полягає в тому, щоб взяти зразок рідини, яка в даний момент знаходиться в системі охолодження автомобіля і змішати з тим, яким планується долити. Взяти пробу можна за допомогою шприца або скористатися отвором для зливу антифризу.

Після того, як у вас в руках буде ємність з досліджуваної рідиною, додайте в неї приблизно така ж кількість антифризу, який ви плануєте додати в систему, і зачекайте декілька хвилин (близько 5…10 хвилин). У разі, якщо в процесі змішування не відбулася бурхлива хімічна реакція, на поверхні суміші не з’явилася піна, а на дні не випав осад, значить, швидше за все, антифризи один з одним не конфліктують. В іншому випадку (якщо проявилося хоча б одне з перерахованих умов) варто відмовитися від ідеї використання згаданого антифризу в якості рідини для доливання. Для достовірності тесту на сумісність, можна підігріти суміш до 80-90 градусів.

Загальні рекомендації по долівці антифризу

Наостанок наведемо кілька узагальнюючих фактів стосуються доливки, які буде корисно знати будь-якому автолюбителю.

  • Якщо в автомобілі використовується мідний або латунний радіатор з чавунними блоками двигуна, то в його систему охолодження необхідно заливати найпростіший антифриз класу G11 (зазвичай зеленого або синього кольору, проте це треба уточнити на упаковці). Відмінним прикладом таких машин є вітчизняні Вази класичних моделей.
  • У разі, коли радіатор та інші елементи системи охолодження двигуна автомобіля виконані з алюмінію і його сплавів (а більшість сучасних машин, особливо іномарок, такими і є), то в якості «охлаждайки» необхідно використовувати більш досконалі антифризи, що відносяться до класів G12 або G12+. Зазвичай вони мають рожевий або помаранчевий колір. Для самих нових машин, особливо спортивного і представницького класу можна використовувати лобридовые антифризи типів G12++ або G13 (цю інформацію слід уточнити у технічній документації або в мануалі).
  • У разі, якщо ви не знаєте, яка охолоджувальна рідина в даний момент залита в систему, а рівень її дуже впав, то можете долити туди або до 200 мл дистильованої води або антифриз марки G12+. Рідини цього типу сумісні зі всіма перерахованими вище ОЖ.
  • За великим рахунком для роботи на короткий час можна змішувати будь антифризи, крім вітчизняного «Тосола» з будь-охолоджувальною рідиною, а також не можна змішувати антифризи типу G11 і G12. Їх склади відрізняються, тому виникли при змішуванні хімічні реакції можуть не тільки нейтралізувати захисні дії згаданих охолоджуючих рідин, але і зруйнувати гумові ущільнення та/або шланги в системі. І пам’ятайте, що їздити довгий час з сумішшю різних антифризів не можна! При першій же можливості промийте систему охолодження і залийте той антифриз, який рекомендований виробником вашого автомобіля.
  • Ідеальний варіант для доливання (змішування) антифризу — це використання кошти з тієї ж каністри (пляшки). Тобто, ви купуєте ємність великої місткості, а заливаєте в систему лише частина її (скільки потрібно системі). А решту рідина або зберігайте в гаражі або возите з собою в багажнику. Так ви ніколи не помилитеся з вибором антифризу для доливання. Однак, коли каністра закінчиться, перед використанням нового антифризу рекомендується виконати промивку системи охолодження двигуна.
  • Дотримання цих простих правил дозволить вам зберегти систему охолодження двигуна в робочому стані довгий час. Крім того пам’ятайте, що, якщо антифриз не виконує своїх функцій, то це загрожує збільшенням витрати палива, зниженням ресурсу моторного масла, ризиком виникнення корозії на внутрішніх поверхнях деталей системи охолодження, аж до руйнування.