Трансмісійне масло 75W90: опис, характеристики, рейтинг кращих

971

Масла, призначені для використання в МКПП, роздавальних коробках і ведучих мостах, називають, трансмісійними. Трансмісійне і моторного масла мають схожу класифікацію. Для ТМ основними властивостями є: в’язкісні характеристики, експлуатаційні та антикорозійні властивості, а також змащуюча і термоокислювальна здатність.

Огляд трансмісійного масла 75W-90

Про маслі 75W90 дізнаємося:

  • Що означає 75W і 90
  • Класифікації та специфікації ТМ
  • Різницю між GL 4 і GL 5
  • Рейтинг кращих трансмісійних масел

Трансмісійне масло, так само як і моторна, має своє маркування, яку теж потрібно вміти правильно розшифровувати. На етикетці з маслом присутній класифікація SAE і API, на деяких є класифікатор ZF або специфікація MIL, а також можуть бути допуски окремих автовиробників.

Всі сучасні трансмісійні масла повинні відповідати класифікації за міжнародним стандартом SAE J306. 75w90 найбільш часто застосовувана ступінь в’язкості серед трансмісійних рідин.

Значення в’язкісних характеристик 75w і 90

Згідно SAE ТМ розділяються на види і, відповідно, на їх призначення в залежності від в’язкості. Оскільки мова буде йти про трансмісійному олії 75W-90, то розберемося насамперед з його характеристиками.

75W – даний показник відомий, як «зимовий», показує ступінь плинності при негативних температурах. Чим нижче значення перед літерою «w», тим трансмиссионка більш плинне на морозі. Для даного виду масла поріг повинен становити при -40 °C.

Другий показник діапазону в’язкості – 90, його ще називають «літній», свідчить про максимально переносимої плюсовій температурі зовнішнього повітря при температурі 100 градусів Цельсія. Сам по собі параметр також не відображає істинного значення, просто потрібно знати, що за довідковими даними, цей поріг становитиме до +35 °С.

Здавалося б, чому саме масло 75W90 є найбільш прийнятним для наших широт, чому не створити універсальне з ще більш широкому температурним спектром? Але не все так просто. Захист від тертя між поверхнями шестірнею безпосередньо залежить від мастильної здатності трансмісійного масла. Хоча цей показник збільшення в’язкості значно поліпшується, вступає в силу закон опору, зростають втрати потужності трансмісії, через витрату енергії на витиснення його з під зубів шестерні. А ще, в’язке масло дуже густіє на морозі. Менш в’язке, при мінусових температурах, почувається добре, але має менш міцну захисну плівку і найгірше змазує властивість. Для збалансування цих двох показників також використовуються спеціальні пакети присадок.

В зоні помірних температур, краще орієнтуватися на клас в’язкості «90», а ось «140», тобто ТМ, в’язкість якого при 100°С не нижче 24 мм2/с, що може бути кращим для спекотного південного клімату або сильних навантаженнях з високими швидкостями.

Рідина для трансмісії повинна виконувати такі функції:

  • виключати тертя, заїдання, задираки, питтинг (глибоку корозію металу) та інших пошкоджень;
  • знижувати втрату енергії і підвищувати ККД;
  • відводити тепло від поверхонь тертя;
  • знижувати шум і вібрації при роботі шестерень.

Тому ТМ 75W90 від різних виробників, звичайно ж, дещо відрізняється своїми властивостями, і, природно, своїм цінником. До того ж, трансмісійне масло 75W90 часто є синтетичним, хоча в деяких випадках, ряд виробників може вказувати на його етикетці як напівсинтетику. Але насправді від синтетики воно відрізняється лише змістом синтетичного речовини 20% — 40% і кількістю присадки від 2 до 15%.

Крім того, що дані рідини класифікуються за системою SAE, існує поділ трансмісійних масел по системі API з індексом «GL» (в російській варіанті — індекс «ТМ»).

Трансмісійне масло 75W90: опис, характеристики, рейтинг кращих

Експлуатаційні властивості ТМ

Класифікація API показує комплексну оцінку трансмиссионки в залежності від експлуатаційних властивостей і ділиться на шість категорій. Категорії позначаються індексом, що дає можливість зрозуміти область застосування і рівень якості продукту. У трансмісії легкових автомобілях, на сьогоднішній день, застосовуються рідини тільки двох груп – GL-4 і GL-5 (ТМ-4, ТМ-5 по вітчизняній класифікації).

GL-4 (або ТМ-4) — призначено для середньо навантажених передач. Використовується в МКПП і механізмах зі спірально-конічними передачами. Експлуатація таких масел може здійснюватися в трансмісійних передачах гипоидного типу при значних швидкостях, але невеликих або помірних крутних моментах.

GL-5 (або ТМ-5) – застосовується для сильно навантажених передач. Експлуатація олії з таким стандартом здійснюється в гіпоїдних передач при малих крутних моментах у поєднанні з високими швидкостями, що піддаються короткочасної ударному навантаженні. В такому маслі міститься велика кількість сіро-фосфорсодержащей противозадирной присадки.

Так само дуже поширене масло 75W90 з маркуванням — GL-4/5, присутність двох індексів вказує на застосування в різних умовах навантаження і різного типу механізмів.

Специфікація MIL

Крім класифікації за API, часто використовується американська специфікація MIL. Для 75W90 це MIL-L-2105 A, B або C. Підтверджує відповідність з технічними умовами всесезонних трансмісійних масел, аналог API GL-4 або GL-5.

Класифікатор якості трансмісійних масел по ZF

Також на каністрі з маслом 75W-90 можна побачити класифікатор Z, — це система класифікації для всіх видів автотранспортних передач. Позначення проводиться літерами та цифрами від ZF TE-ML 01 до ZF TE-ML 14.

Чим відрізняються масла GL-4 від GL-5 75W-90?

Як вже зазначалося вище, призначення масел ТМ GL-4 (згідно ГОСТ 17479.2–85) — для роботи в трансмісії з конічною і гіпоїдною видами передач, що працюють при контактних напругах до 3000 МПа і температурі масла до 150 °C. За великим рахунком, це коробки передач передньопривідних автомобілів. API GL-5 — забезпечує надійну роботу гіпоїдною передачі, що працює з ударними навантаженнями при напругах вище 3000 МПа. Застосовується в КПП з гіпоїдними конічними шестернями і для головної передачі з карданним приводом у ведучих мостах (з диференціалом підвищеного тертя, LSD). Така трансмісійна рідина забезпечує кращий захист в умовах високих навантажень і тисків.

Трансмісійне масло 75W90: опис, характеристики, рейтинг кращих

Помилки при виборі ТМ 75W90 і різниця між GL 4 і GL 5.

Ключовою особливістю є те, що в оліях 75W90 (API GL-4 в два рази менше сіро-фосфорних присадок ніж в аналогічних, тільки класом вище. Такі присадки створюють спеціальне захисне покриття на деталях, застерігає від зносу, однак дана речовина є навіть міцніше, ніж поверхня деталей з міді або інших м’яких сплавів. Тому застосування ТМ не за призначенням загрожують зносом поверхні елемента, зробленого з м’якого металу. Так що, в тих КПП, де потрібно застосовувати 75W90 GL-4, а заливається GL-5, спостерігається швидке поява мідної стружки, оскільки синхронізатори зроблені з міді, і сіро-фосфорна присадка їх вбиває.

Перехід з GL-4 на GL-5 і назад неприпустимий: це різні масла з різними властивостями і призначенням.

Рейтинг кращих трансмісійних масел з в’язкістю 75W90

Щоб побудувати рейтинг найкращих олій, потрібно орієнтуватися серед таких показників:

  • В’язкість. Масло повинне зберігати оптимальну в’язкість при низькій температурі, так зберігати свої в’яжучі властивості при високій температурі;
  • Температурні характеристики. Кожна рідина має свою температуру застигання і займання, ТМ повинен володіти самим великим розривом між цими показниками;
  • Критична навантаження. Чим вище ця цифра, тим якісніший продукт;
  • Індекс задиру. На жаль, норм за цим індексом немає, але чим вище це значення, тим краще ТМ;
  • Навантаження зварювання. Згідно ГОСТу, таке значення повинно бути не нижче 3 000 H;
  • Показник зносу. Такий критерій визначається лише для масла класу GL-5, він повинен бути менше 0,4 мм.

ТОП найкращих трансмісійних масел не враховує їх вартість, а наведено на основі відгуків і порівняльних тестів.

По багатьом параметрам трансмісійне масло Motul Gear 300 75W90 займає перше місце серед всіх випробовуваних. Дана трансмиссионка має найвищі показники захисту від задирів (індекс становить 60,1), зварювання, стабільність масляної плівки без втрати потужності двигуна, середнім показником зносу (0,75 мм). Хоча в’язкі характеристики (особливо при мінусових температурах) похвастатися не може.

Трансмісійне масло 75W90: опис, характеристики, рейтинг кращих

Температурний тест трансмісійних масел 75W90

Друге і третє місця займають трансмісійні рідини від Castrol (Syntrans) і Mobil (Mobilube). Масло Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 GL-4 використовується в коробках передач, роздавальних коробках і ведучих мостах. Воно має хорошу низькотемпературну плинність, але порівняно з Мобилом, індекс задиру досить великий, як для рідини такого класу, а от рівень зносу навіть краще, ніж у Мотуля (59,4).

ТМ Mobil Mobilube можна поставити на третє місце, оскільки воно має непогані результати випробувань на рівень захисту і зносу при високих навантаженнях, тому забезпечує низькі втрати на тертя при робочих температурах. Але, на жаль, має недостатній індекс в’язкості при мінусовій температурі.

Четвертий результат при тестуванні трансмісійного масла показало масло Total Transmission SYN FE 75W-90. Відгуки про цю рідину також непогані, хоча, оскільки воно є універсальним — має API GL-4/GL-5, воно буде підходити не для всіх коробок передач. Дане ТМ має рівень задирака рівний 58,8, що навіть краще, ніж у лідера рейтингу трансмісійних масел 75W90. Але воно не може похвалитися рівнем зносу і хорошою в’язкістю при низькотемпературному тесті.

Напівсинтетичне трансмісійне масло LIQUI MOLY Hypoid-Getriebeoil TDL 75W-90 GL-4/5, так само непогано показує себе в тестах, особливо виділилося при випробуванні в мінус 40, його текучість при такій низькій температурі без проблем дозволить працювати коробці і редукторів. Разом з тим, інші важливі показники на середньому рівні.

Синтетичне масло ZIC G-F TOP 75W-90 в даний рейтинг не включаємо, оскільки дуже мало даних за його показниками зносу і задирака, хоча температурний тест проходить на відмінно. Це трансмісійне масло можна застосовувати в МКПП (у тому числі з синхронізованими трансмісіями) і ведучих мостах. За відгуками автовласників, значно знижує гучність трансмісії, витримує екстремальні навантаження і практично не має недоліків.

Також не можна не приділити увагу маслу Transyn 75W-90 API GL 3/4/5 від виробника Eurol, оскільки, дивлячись на відсутність реальних температурних тестів і дуже високого рівня зносу — 0,94, має непоганий рівень задирака — 58,5 і більшу популярність серед автолюбителів.

Як бачите, асортимент трансмісійних масел 75W90 на ринку досить великий і завжди є що вибрати для своїх потреб і доступної ціни. Але пам’ятайте, що потрібно підбирати не тому, що сусід порадив, а виходячи з потреб трансмісії вашого авто і характеристиками самої трансмісійної рідини.

Автор: Іван Матієшин