Водень, метан або покращений бензин: чим заправляємося сьогодні і на чому будемо їздити завтра

67

партнерський матеріал

Напередодні в росії відбулася третя щорічна “пряма лінія” за якістю моторного палива. Цього року вона пройшла в рамках програми міжнародного онлайн-форуму «всесвітній день якості в росії».

На якому бензині ми їздимо сьогодні? як в росії контролюється якість і точність відпуску палива на азс? як зміна клімату і пов’язане з ним екологічне регулювання впливає на технології автомобілебудування? чи перейдемо ми з бензину і дизеля на метан, електрику або водень? і чи готова до цього російська транспортна галузь і самі водії?​

Ці та інші важливі для автолюбителів і професіоналів питання стали головними темами “прямої лінії” за якістю палива 2021 року. Запис трансляції всеросійської “прямої лінії” за якістю палива доступна на порталі роскачества.

Інтернет-користувачі теж мали можливість задати свої запитання. На них відповів віктор чуяков – керівник системи контролю якості та кількості нафтопродуктів у сегменті збуту моторних палив “газпром нафти”.

євгенія заславська, оренбург:

– якщо є рейтинг азс, то яка з них найкраща в росії?

– в інтернеті можна зустріти багато різних рейтингів азс, тестів і перевірок. Але в першу чергу варто звертати увагу на об’єктивну інформацію для споживачів, яку публікує росстандарт: кожні півроку відомство розповідає про результат проведених перевірок на своєму сайті в розділі новин. У опублікованих матеріалах прикладений і список азс-порушників, перевірки яких показали відхилення від діючих нормативів.

сергій васильович, воронеж:

– на кожній азс є фірмовий покращений бензин. Наскільки він реально працює? чи є сенс їм заправлятися?

– всі великі нафтові компанії, що мають на власних азс поліпшені або, як їх ще називають, брендовані види палива, при розробці компонентів для них завжди слідують важливого принципу: вони обов’язково повинні надавати бензину або дизелю додаткові споживчі властивості. Одночасно важливо зберегти без змін базові фізико-хімічні параметри палива. Кожна компанія при цьому формулює своє технічне завдання на досягнення додаткових властивостей і сили їх ефекту: це може бути очищення, захист від нагару і корозії, поліпшення змазує здатності і так далі. Формула таких популярних поліпшених палив найчастіше тримається в секреті і є комерційною таємницею. Але, як правило, поліпшує присадка містить у собі цілий комплекс компонентів, завдяки яким досягається ефект очищення деталей двигуна і оптимізації горіння. При цьому “миюча” присадка-це не автошампунь, що відмиває забруднення з поверхні»до блиску”.

Механізм дії компонента зовсім інший:» присмоктування «до поверхні тертьових деталей активних компонентів і створення» плівки ” з частинок, які з одного боку, знижують тертя, а з іншого – відривають молекули нагару і забруднень з металевих поверхонь і не дають їм повторно утворюватися на елементах двигуна. За рахунок зниження коефіцієнта тертя і збільшується потужність. А здатність до очищення інтерпретується як миюча властивість. Наслідком цього і може бути зниження витрати палива. Тут важливо мати на увазі, що заявлені властивості поліпшеного палива досягаються тільки при його регулярному використанні. Разова заправка або заправка «у свята», як ми добре знаємо за відгуками автомобілістів, навряд чи дасть відчутний результат.

ігор, москва:

– як з’ясувати, що на азс»не доливають”? була статистика, що мало не на кожній другій не доливають, але ж там автоматика. Як зрозуміти?

– за даними контролюючих органів, свого часу проблема недоливів на азс дійсно була досить актуальна. Але тепер і технології контролю, в тому числі державного, і пристрій колонок змінилися. Проте автомобілісти часто роблять висновки про точність наливу за обсягом палива, що увійшов в бензобак. Увійшло більше номінального обсягу-значить, обдурили. Але важливо знати, що бак – не засіб вимірювання, він не ідеально точний і не враховує обсягу заливних горловин і патрубків. Але і це не основне. Мало автомобілістів знає, що кожен автовиробник додає до паливного баку так званий “резервний обсяг”, щоб запобігти протоку палива при стоянці на гірці або при розширенні, а також виникнення зворотного тиску. Такий обсяг-це ще 10-15% від номінального. Також ілюзія, що в один і той же бак «до повного» входить різний обсяг палива на різних азс, може бути пов’язана з чутливістю датчика заповнення на паливороздавальних пістолетах: на одній колонці пістолет «отщелкнет» і зупинить подачу палива, коли в баку 50 літрів, а на іншій – коли 52. Робити висновки про точність наливу на цій основі неправильно.

Для виключення технічних збоїв і помилок в налаштуваннях в тому числі паливороздавального обладнання в наш час використовуються автоматизовані рішення. Так, на азс мережі «газпромнефть» та інших об’єктах ланцюжка постачання палива розгорнута цифрова система постійного моніторингу якості та кількості нафтопродуктів «нефтеконтроль – газпром нафти». Вона щодоби обробляє понад 15 млн параметрів і безперервно відстежує показники якості та кількості палива. За допомогою алгоритмів обробки великих даних відбувається постійне порівняння фактичної інформації з нормативами. Це дозволяє виявити відхилення в роботі паливороздавальних колонок і запропонувати варіанти їх вирішення. Таким чином, інтереси клієнта додатково захищає автоматика.

А для того, щоб самостійно і достовірно перевірити точність відпуску палива на колонці, клієнт заправки може скористатися сертифікованим і повіреним мірником – спеціальної відкаліброваної вимірювальної ємністю. Мірник за законом повинен бути на кожній заправці. І співробітник не має права вам відмовити в проханні про перевірку похибки роботи трк.

олександр:

– доброго дня! а якщо у мене авто їздить на аі-92, чи не шкідливо його заправляти аі-95, 98. Або більш дорогими марками з позначками»зелені”?

– заправляти автомобіль слід тим паливом, яке рекомендує виробник. Якщо верхня межа по октановому числу виробником не встановлений, або вилка допустимих палив широка, то заправка бензином з більш високим октаном вбереже двигун від непотрібної і шкідливої детонації, яка може виникати при підвищених навантаженнях: їзді в спеку, підйомі в гору або на граничних обертах. Якщо коротко-підвищення октанового числа на» 1 сходинку ” для двигуна швидше корисно, ніж шкідливо.

сергій:

–мене турбує недолив палива на азс. Думав, проблема тільки в московській області, але недавно був в карачаєво-черкесії. Таксисти скаржаться на те ж саме. Які нові пристрої державного контролю можна впровадити, встановити на бензоколонках? які нові покарання за недолив палива, за неякісне паливо для азс ввести?

– з 1 жовтня 2020 року в нашій країні був прийнятий новий гост на паливороздавальні колонки, який в два рази знижує допустиму похибку наливу колонки і обмежив її в 0,25% (2,5 мл на 1 літр палива, тобто всього половина чайної ложки) з 2024 року. До цього моменту зберігається норма 0,5%. У стандарті також прописана необхідність захисту програм і елементів колонок від несанкціонованого втручання в їх роботу. При цьому на даний момент вимоги нового госту-це лише рекомендація, вона більшою мірою спрямована на виготовляються і знову вводяться паливороздавальні колонки і не відноситься до вже працюючого обладнання.

Для контролю точності роботи обладнання на азс мережі «газпромнефть» розгорнута система цифрового моніторингу руху нафтопродуктів. А для посилення надійності обладнання працює власна мобільна метрологічна служба, що інспектує заправки за принципом незалежного аудитора. Більш того, на власній мережі азс вже кілька років діють більш суворі вимоги до допустимої похибки при відпуску палива – внутрішніми регламентами закріплена норма не більше 0,4%.

артем, петропавловськ-камчатський:

– за якою схемою діяти, якщо заправився неякісним паливом? по-перше, як це проявляється зовні, по-друге, як відшкодувати збиток, якщо він є?

– найчастіше автомобілісти при неполадках паливної системи або системи запалювання називають одні й ті ж симптоми: падають потужність і тяга, машина глухне або не заводиться, троїть, димить, не набирає обертів, загоряється «check engine», підвищується витрата. Головне на першому етапі-з’ясуватиДжерело проблеми. Що буває не так просто.

Причини такої симптоматики можуть як паливними, так і не відносяться до заправки: порушення в системі запалювання, механічні несправності двигуна, несправності електроніки, автоматичної коробки передач. За даними колег з сибірського автомобільно-дорожнього університету, тільки 2% таких неполадок пов’язано безпосередньо з якістю бензину або дизеля.

Заправка на азс може бути лише каталізатором виникнення збою (наприклад, вона може підняти накопичену вологу або осад з дна бака) або просто збігтися з ним за часом. Щоб зрозуміти, чи в паливі справа, подивіться навколо-чи є інші скарги на цю азс, інші автомобілі з неполадками? шукайте в соцмережах або на трасі. Змініть паливо в баку на інше. Відберіть офіційну комісійну (за участю співробітників азс) арбітражну пробу в той же день з тієї ж колонки. Важливо: паливо з вашого бака не може бути доказом провини азс, так як в баку завжди є суміш палива з різних партій або з різних азс. Також довести приналежність палива з бака конкретної станції неможливо. Перевірте паспорт якості (коли була поставка, він повинен бути свіжий – зазвичай не старше тижня).

Якщо є інші скарги, то це, можливо, технологічний збій або аварія – наприклад, розгерметизація підземних трубопроводів через природні зрушення грунту, від чого, на жаль, не застрахований ніхто. У такому випадку відповідальні мережі азс проводять розслідування і при підтвердженні збою відшкодовують збитки на ремонт і вартість заправки. Знадобиться просто написати заяву, надати документи про заправку і понесені витрати (наприклад, чеки за евакуатор або ремонт) і чекати отримання компенсації. Якщо ж ви розумієте, що продавець не йде на контакт, то має сенс звернутися в наглядовий орган – територіальне представництво росстандарта.

глафіра іванова, твер:

– які шкідливі речовини будуть викидатися в атмосферу при застосуванні водневого палива?

– «водневі ” двигуни бувають двох типів. Це паливні осередки, що виробляють електрику, і двигуни внутрішнього згоряння, що використовують водень як паливо. У першому випадку це по суті електромобіль, що не викидає нічого в атмосферу. У другому продуктом горіння водню є лише чиста водяна пара.gorenje-це водяна пара.

Але в даному контексті окремо треба розглядати інші фактори забруднень, наприклад, пов’язаних з утилізацією паливних витратних матеріалів.

sergo ogres:

– чому паливо, що продається до фінляндії, набагато чистіше і якісніше ніж те, що виробляють для рф?

– насправді це один з частих споживчих міфів в нашій країні. Якщо подивитися дані євростат-головного статистичного органу єс, росія є найбільшим експортером палива в країни євросоюзу. На нашу країну припадає третина імпортованого в єс палива, в основному це дизель. Європейські автомобілісти заправляються їм нарівні з місцевим. Неякісне паливо, як ви розумієте, ніхто б купувати не став. І тут важливо розуміти, що за кордон йде те ж паливо, що і на внутрішній ринок, з тих же заводів. Немає ніяких окремих виробничих ліній або ексклюзивних рецептур під експорт.

Більш того, в росії вже почали випускатися палива, які за своїм впливом на двигун відповідають не тільки європейському стандарту євро-5, але і більш суворим стандартам, які застосовуються на заході у формі галузевих рекомендацій. Наприклад, всесвітня паливна хартія (втх). Це звід параметрів палива, необхідних для максимальної ефективності сучасних двигунів. Він розроблений провідними асоціаціями автовиробників, куди входять найавторитетніші світові автобренди-європейські, американські, японські. Тести на відповідність таким вимогам по впливу на мотор, зокрема, успішно пройшли і російські бензини-g-drive 95 і g-drive 100.

При порівнянні палив в різних країнах також треба брати до уваги розвиток так званих «біопалив» в євросоюзі. Вони являють собою нафтові бензин і дизель, в які додається спирт або масла, вироблені з рослинної сировини.

володимир свекровін:

– є думка, що 95 і вище в природі не існує, тільки 92 з присадками. Чи так це?

– сучасні технології виробництва бензинів істотно відрізняються від раніше існуючих тим, що сучасний бензин – це строго збалансований склад з підібраних технологами компонентів. Компоненти отримують на різних технологічних установках, а потім використовують їх у виробництві цілої лінійки продуктів нафтопереробних заводів.

Сучасне виробництво палив – це інший технологічний рівень, а не поліпшення старої технології. Тому заява про те, що існує якесь «базове паливо», яке поліпшується тільки присадками – це міф.

степан миколайович колов, москва:

– чи правда, що не варто заправлятися, якщо в цей час на заправці бензовоз паливо зливає. Чув десь, що це на якість впливає

– дійсно, ще зовсім недавно при зливі бензовозу заправку автомобілів необхідно було зупиняти. Причина-накопичення в резервуарах осаду, який піднімався потоком палива, що надходить. Такі відкладення потрапляли в ємності разом з партіями нафтопродуктів.

Але сьогодні вимоги до якості палива дуже жорсткі: наприклад, з 2016 року в 5 разів знижено допустимий вміст сірки. Ніяких сторонніх включень в ньому немає, і при регулярному обслуговуванні резервуарів відкладення в них не накопичуються. Таким чином, одночасний прийом палива і заправка автомобілів не несуть ризику потрапляння в бензобак суспензії. Обмовлюся, що це справедливо для ланцюжка поставок, в якій перевіряється чистота ємностей перед завантаженням в них палива: це стосується залізничних цистерн, резервуарів на нафтобазах і азс, автоцистерн бензовозів.

Якщо такого контролю по всьому ланцюжку руху палива немає, то з’являється ризик заправки забрудненим паливом навіть і при заправці не одночасно з прийманням палива з бензовозу.

світлана:

– поясніть, будь ласка, яким чином метан (газ) може замінити рідке автомобільне паливо? або для нього будуть випускатися нові види машин зі спеціальними баками для заправки газом?

– газомоторне паливо в нашій країні представлено двома видами: метаном (природним газом) і більш звичним автомобільним газом (пропан-бутанової сумішшю). Використання цих двох видів палива вимагає різного конструктиву паливної системи, що відрізняється для кожного з видів газу. При цьому ряд виробників вже випускає моделі автомобілів зі штатним газобалонним обладнанням – наприклад, це автоваз, газ, volkswagen та інші. Його також можна встановити і в бензинові автомобілі в спеціальних сертифікованих сервісах з переобладнання. Їх адреси легко можна знайти в інтернеті. До речі, періодично перехід на метан субсидується державою за спеціальними програмами для автомобілістів, і можна отримати компенсацію або знижку при установці газобалонного обладнання.

петро, нижньовартовськ:

– є підозра на неякісне паливо на конкретній заправці. Куди я можу звернутися зі скаргою на цю азс?

– якщо є підозра, що паливо при конкретній заправці виявилося неякісним, то має сенс спочатку звернутися на саму азс. Це можна зробити, написавши звернення в книгу скарг і пропозицій на станції або зателефонувавши на «гарячу лінію». Ці інструменти є у кожної великої мережі азс, ваше звернення не залишиться без уваги, і буде проведено внутрішнє розслідування. Якщо ж ви розумієте, що це азс, яка не йде вам назустріч, то слід звернутися в наглядовий орган – територіальне представництво росстандарта. Алгоритми дій і контакти відомства можна подивитися в методичці»що потрібно знати при заправці паливом на азс”.