Втягуюче реле стартера

1837

Втягуюче реле стартера — це електромагніт, який в системі запалювання виконує дві функції. Перша — підведення шестерні бендикса стартера до зубчастому вінцю маховика. Друга — її повернення в початкове положення після запуску двигуна. Поломка втягивающего реле загрожує тим, що двигун просто не заведеться. Причин поломки реле не так багато. У даному матеріалі ми постараємося описати ознаки і причини поломки, а також методи діагностики та ремонту.

Вам стане відомо:

  • Схема роботи реле
  • Ознаки і причини поломки
  • Як перевіряється реле стартера
  • Як зробити ремонт втягивающего
  • Типи і виробники реле

Втягуюче реле з сердечником

Принцип роботи реле втягивающего

Перед тим як перейти безпосередньо до несправностей і методи їх усунення, автовласникам буде корисно дізнатися пристрій втягивающего реле стартера, і як воно працює. Відразу варто відзначити, що механізм являє собою класичний електромагніт, що складається з двох обмоток (утримуючої і втягує), схеми підключення його до стартеру, а також сердечника з поворотною пружиною.

В момент повороту ключа запалювання напруга від акумулятора подається на обмотки втягивающего реле. При цьому створюється електромагнітне поле, яке переміщує осердя, що знаходиться в його корпусі. Той, у свою чергу, стискає зворотну пружину. В результаті цього протилежний кінець “вилки” переміщується до маховика. При цьому шестірня, поєднана з бендиксом, видавлюється назовні до моменту зачеплення з вінцем маховика. В результаті зачеплення замикаються контакти вбудованої схеми вмикання стартера. Далі втягує обмотка відключається, а сердечник залишається в зафіксованому положенні за допомогою працюючої утримуючої обмотки.

Втягуюче реле стартера

Схема роботи втягивающего реле

Після того як ключ запалювання відключає двигун, напруга на втягуюче реле перестає подаватися. Відбувається повернення якоря у вихідне положення. Механічно з’єднані з ним вилка і бендікс виходить із зачеплення з маховиком. Таким чином, несправність втягивающего реле стартера — це критична поломка, з-за якої неможливо запустити двигун.

Схема втягивающего реле стартера

Втягуюче реле стартера

Схема реле втягивающего

В доповнення до попереднього пункту представляємо вашій увазі схему втягивающего реле стартера. З її допомогою вам буде легше зрозуміти принцип дії пристрою.

Втягує обмотка реле завжди підключена до “мінуса” через стартер. А утримуюча обмотка — безпосередньо до акумулятора. Коли сердечник реле притискає робочу пластину до болтів, і на стартер подається “плюс” від акумулятора, аналогічний “плюс” і подається на вихід “мінуса” втягує обмотки. З-за цього вона відключається, і струм продовжує йти тільки по утримуючої обмотки. Вона слабша, ніж втягує, проте володіє достатньою силою, щоб постійно утримувати сердечник всередині корпусу, що забезпечує безперервну роботу мотора. Використання двох обмоток дозволяє значно економити енергію акумулятора під час запуску двигуна.

Існують моделі реле з однією обмоткою — втягує. Однак такий варіант непопулярний в силу значної витрати енергії акумулятора.

Ознаки і причини виходу з ладу реле

До зовнішніх ознак поломки втягивающего реле стартера належать такі аспекти:

  • При повороті ключа в замку запалювання не відбувається ніяких дій по запуску двигуна, або запуск можливий лише при виконанні декількох спроб.
  • Після запуску двигуна стартер продовжує обертатися з великою швидкістю. На слух це можна визначити по сильному гуде механізму.

Несправність в роботі реле є однією з причин того, що машина не заводиться, А причин його поломки може бути кілька:

  • вихід з ладу (перегорання) всередині реле контактних пластин (в народі їх називають “п’ятаками”), зменшення площі їх контакту, “залипання”;
  • обрив (обгорання) втягує та/або утримуючої обмотки;
  • деформація або ослаблення поворотної пружини;
  • коротке замикання у втягує або утримуючої обмотки.

Втягуюче реле стартера

Як перевірити втягуюче реле стартера мультиметром

Якщо ви виявили хоча б один з перерахованих ознак, то наступним кроком щодо усунення поломки буде проведення детальної діагностики.

Як перевірити втягуюче реле

Методів перевірки втягивающего реле існує кілька. Розглянемо їх по порядку:

  • Спрацьовування реле можна визначити досить просто — в момент запуску лунає клацання, вироблений рухаються серцевиною. Цей факт говорить про справність пристрою. Якщо ж клацання немає — значить, втягуюче реле стартера не спрацьовує. Якщо втягуюче клацає, але не крутить стартер, то ймовірна причина цього полягає в підгоряння контактів реле.
  • Якщо втягуюче реле спрацьовує, але при цьому чутно своєрідне деренчання, то це говорить про несправності в одній або обох обмотках реле. В даному випадку перевірку втягивающего реле стартера можна провести з допомогою омметра шляхом вимірювання опору його обмоток. Необхідно витягнути серцевину і поворотну пружину з корпусу, після чого попарно перевірити опір між обмотками і “масою”. Це значення повинно знаходитися в межах 1…3 Ом. Після цього вставити сердечник без пружини, замкнути силові контакти і виміряти опору між ними. Це значення повинно бути 3…5 Ом (значення залежить від конкретного реле). Якщо виміряне значення нижче, ніж зазначені числа, то можна говорити про короткому замиканні в ланцюзі і виході обмоток з ладу.

Ремонт втягивающего реле стартера

Втягуюче реле стартера

Зношені контактні пластини реле

На багатьох сучасних машинах втягуюче реле виконано в нерозбірному вигляді. Це робиться з двох причин. Перша — так збільшується надійність механізму і його довговічність в силу механічного захисту від зовнішніх факторів. Друга — таким чином автовиробники хочуть отримати більший прибуток від продажу своїх комплектуючих. Якщо у вашому автомобілі стоїть саме таке реле, то найкращий вихід в даному випадку один — його заміна. Запишіть марку реле, його технічні параметри, а краще візьміть його з собою, і вирушайте в найближчий магазин або на авторинок за аналогічним новим.

Однак деякі автовласники проводять його ремонт своїми руками. Але при цьому потрібно знати, як розібрати втягуюче реле стартера. Якщо реле розбірне — то воно піддається ремонту. У разі нерозбірного ремонт також можливий, проте в невеликому обсязі. Зокрема, при пригорании “п’ятаків”, поліпшення та чищенні контакту. Якщо ж згоріла або “закоротила” одна з обмоток, то такі реле, як правило, не ремонтують.

В процесі демонтажу позначте клеми, щоб при установці не переплутати їх. Також рекомендується зачистити і знежирити контакти реле і стартера.

Для подальших робіт вам знадобиться викрутка з плоским жалом, а також паяльник, олово і каніфоль. Розбирання реле починається з того, що необхідно витягнути з нього сердечник. Після цього відкручуються два, які тримають верхню кришку, де розташовані контакти котушок. Однак перед тим як її зняти, необхідно отпаять згадані контакти. При цьому необов’язково відпоювати обидва контакту. Зазвичай, щоб дістатися до “пятакам”, досить отпаять лише один контакт і підняти з одного боку кришку.

Втягуюче реле стартера

Розбирання і ремонт втягивающего реле

Втягуюче реле стартера

Ремонт втягивающего реле ВАЗ 2104

Далі потрібно відкрутити з верхньої сторони болти, що утримують “п’ятаки”, і дістати їх. У разі необхідності потрібно провести їх ревізію. Тобто, почистити їх за допомогою наждачного паперу з тим, щоб позбутися від нагару. Аналогічну процедуру слід виконати і з їх посадочними місцями. За допомогою слюсарного інструменту (краще за допомогою викрутки з плоским жалом) почистити посадочне місце, видаливши звідти бруд і нагар. Збірка корпусу реле відбувається в зворотному порядку.

Розбирання і збірка розбірного реле відбувається аналогічно. Для цього потрібно розкрутити болти-шпильки і розібрати його корпус. Так ви дістанетеся до внутрішніх елементів пристрою. Роботи по ревізії проводяться аналогічно наведеним вище алгоритмом.

Типи втягуючих реле і їх виробники

Коротко торкнемося втягуючих реле, що використовуються на автомобілях ВАЗ. Вони діляться на чотири типи:

  • для редукторних стартерів моделей ВАЗ 2101-2107 (“Класика”);
  • для редукторних стартерів моделей ВАЗ 2108-21099;
  • для редукторних стартерів ВАЗ усіх моделей;
  • для редукторів стартерів AZD (використовуються в моделях ВАЗ 2108-21099, 2113-2115).

Крім цього, як згадувалося вище, вони поділяються на розбірні і нерозбірні. Розбірними є більш старі моделі. Нові та старі є взаємозамінними.

Для автомобілів ВАЗ втягуюче реле випускають наступні підприємства:

  • Завод імені А. О. Тарасова (ЗиТ), Самара, РФ. Реле і стартери випускаються під торговими марками “КАТЭК” і “КЗАТЭ”.
  • БАТЕ. Борисовський завод автотракторного електрообладнання (Борисов, Білорусь).
  • Компанія “Кедр” (Челябінськ, РФ);
  • Dynamo AD, Болгарія;
  • “Іскра” (Iskra). Українсько-словенське підприємство, чиї виробничі потужності розташовані в місті Гродно (Білорусь).

При виборі того чи іншого виробника необхідно враховувати, що найбільш якісними і поширеними марками є саме “КАТЭК” і “КЗАТЭ”. Також пам’ятайте, що, якщо на вашій машині встановлений стартер AZD, то до них підходять “рідні” реле, випущені на тому ж підприємстві. Тобто, з продукцією інших заводів вони не сумісні.

Підсумки

Втягуюче реле стартера — нескладний пристрій. Однак його поломка є критичною, оскільки не дозволить запустити двигун. Перевірку та ремонт реле може виконати навіть недосвідчений автовласник, володіє елементарними навичками слюсарних робіт. Головне, щоб під рукою були відповідні інструменти. У разі, якщо реле нерозбірна, все ж радимо вам виконати його заміну, так як, за статистикою, після виконання ремонту термін його експлуатації буде невеликим. Тому, якщо у вашій машині не працює втягуюче реле — купіть аналогічний пристрій і зробіть його заміну.