Як перевірити акумулятор автомобіля

1123

Питання «як перевірити акумулятор автомобіля» виникає, як правило, в двох випадках: при покупці нової батареї або якщо знайшлася якась несправність АКБ, вже знаходиться під капотом. Причина несправності може бути як в недозарядке так і в перезаряд акумуляторної батареї.

Недозаряд буває через сульфатації пластин АКБ, яка виникає при частих поїздках на короткі відстані, несправне реле регулятора напруги генератора і включення прогріву.

Перезаряд також виникає через несправність регулятора напруги, тільки в цьому випадку він подає завищена напруга з генератора. Внаслідок цього, обсипаються пластини, а якщо акумулятор необслуговуваного типу, то він може піддатися і механічної деформації.

Як перевірити акумулятор своїми руками

Отже, як же перевірити працездатність акумулятора автомобіля?

Як перевірити акумулятор автомобіля

Діагностика акумулятора — перевірка напруги, рівня та густини.

Для цього потрібно знати як:

  • провести візуальну перевірку
  • перевірити рівень електроліту в акумуляторі
  • перевірити щільність електроліту в АКБ
  • перевірити напругу акумулятора мультиметром
  • перевірити акумулятор під навантаженням

Звичайному обивателю з усіх цих методів доступніше всього лише тестером перевірити акумулятор автомобіля і візуально його оглянути, ну і хіба що заглянути всередину (якщо АКБ обслуговується) щоб подивитися колір і рівень електроліту. А щоб повністю перевірити акумулятор автомобіля на працездатність будинку потрібні ще денсиметр і навантажувальна вилка. Тільки так картина зі станом батареї буде максимально зрозуміла.

Тому, якщо таких приладів немає, то мінімальні дії, які доступні всім — це використовувати мультиметр, лінійку і скористатися штатними споживачами.

Як перевірити акумулятор своїми руками

Щоб зробити перевірку акумулятора без спецзасобів, потрібно знати його потужність (скажімо, 60 Ампер/год) і навантажити його споживачами наполовину. Наприклад, підключивши паралельно кілька лампочок. Якщо через 5 хвилин роботи вони стали горіти тьмяно, значить, АКБ не працює як треба.

Як бачите, така домашня перевірка надто примітивна, тому без інструкції як дізнатися реальний стан автомобільного акумулятора не обійтися. Доведеться детально розглянути принципи та всі доступні методи перевірки, аж до вимірювання густини електроліту і випробування навантаженням з імітацією роботи стартера.

Як візуально перевірити акумулятор

Оглянути корпус акумулятора на наявність тріщин корпусу та слідів електроліту. Тріщини можуть виникнути в зимовий час, якщо АКБ погано закріплений і має тендітний пластиковий корпус. При роботі на акумуляторі збираються волога, бруд, випаровування або підтікання електроліту, що, разом з окисленими клемами, сприяє саморозряду. Перевірити можна, якщо підключити один щуп вольтметра на «+», а другим провести по поверхні АКБ. Прилад покаже, яке напруження саморозряду мається на конкретному акумуляторі.

Підтікання електроліту можна усунути лужним розчином (чайна ложка соди на склянку води). А клеми зачищаються наждачкою.

Як перевірити рівень електроліту в акумуляторі

Рівень електроліту перевіряється тільки на тих АКБ на яких передбачено обслуговування. Для перевірки потрібно опустити скляну трубочку (з нанесеними поділками) в заливний отвір акумулятора. Діставши до сепараторной сіточки потрібно затиснути пальцем верхній край трубочки і витягнути її. Рівень електроліту в трубці буде рівним рівня батареї. Нормальний рівень 10-12 мм над пластинами акумулятора.

Низький рівень електроліту найчастіше пов’язаний з «выкипанием». У такому випадку потрібно просто додати води. Доливання електроліту проводиться тільки в тому випадку, якщо є впевненість, що він, так чи інакше, вилився з АКБ.

Як перевірити щільність електроліту акумулятора

Для вимірювання рівня щільності електроліту знадобиться автомобільний ареометр. Його потрібно опустити в заливний отвір акумулятора і з допомогою груші набрати таку кількість електроліту, щоб поплавець вільно бовтався. Потім подивитися рівень за шкалою ареометра.

Як перевірити акумулятор автомобіля

Особливість такого вимірювання є те, що густина електроліту в акумуляторі взимку і влітку в деяких регіонах буде різною в залежності від сезону і середньодобової температури на вулиці. У таблиці представлені дані на які варто орієнтуватися.

Час годаСреднемесячная температура повітря в січні (залежність від кліматичного району)Повністю заряджена батарея

на 25%на 50%
Батарея розряджена
-50°С…-30°С Зима 1,30 1,26 1,22
Літо 1,28 1,24 1,20
-30°…-15°С Круглий рік 1,28 1,24 1,20
-15°С…+8°С Круглий рік 1,28 1,24 1,20
0°С…+4°С Круглий рік 1,23 1,19 1,15
-15°С…+4°С Круглий рік 1,23 1,19 1,15

Як перевірити акумулятор автомобіля мультиметром

Для перевірки АКБ мультметром, потрібно перевести останній в режим вимірювання постійної напруги і встановити діапазон вище максимального значення напруги для зарядженої батареї. Далі треба підключити чорний щуп на «мінус», а червоний на «плюс» батареї і подивитися свідчення, які видасть прилад.

Напруга акумулятора не повинна бути нижче 12 вольт. Якщо напруга нижче – означає АКБ розрядився більш ніж наполовину і потребує зарядці.

Повна розрядка акумулятора загрожує сульфатацией пластин.

Перевірка навантажувальною вилкою

Навантажувальна вилка — пристрій, що представляє собою якусь електричну навантаження (як правило, резистор з великим опором або ж тугоплавка спіраль) з двома проводами та клемами для приєднання пристрою до акумуляторної батареї, а так само вольтметром для зняття показів напруги.

Процес перевірки досить простий. Він складається з наступних кроків:

  • Працювати потрібно при температурі +20°С…+25°С (у крайньому випадку до +15°С). Не можна перевіряти холодну батарею, так як ви ризикуєте значно її розрядити.
  • Вилка підключається до клем акумулятора — червоний провід до плюсової клеми, а чорний — до мінусового.
  • За допомогою приладу створюється навантаження з силою струму 100…200 Ампер (це імітація включеного стартера).
  • Навантаження діє на АКБ протягом 5…6 секунд.
  • За результатами показань амперметра і вольтметра можна говорити про стан акумулятора.

    Показання вольтметра, ВПроцент зарядженості, %
    >10,2 100
    9,6 75
    9 50
    8,4 25
    <7,8 0

    На повністю зарядженому акумуляторі після подачі навантаження напруга не повинна впасти нижче 10,2 В. Якщо батарея трохи розряджена, то допускається просадка до 9 В (однак у цьому випадку її потрібно обов’язково зарядити). А після цього напруга має відновитися майже відразу ж, і через кілька секунд повністю.

    Іноді буває так, що якщо напруга не відновлюється, то велика ймовірність замикання однієї з банок. Наприклад, при мінімальному навантаженні необхідно, щоб напруга відновилося до 12,4 (допускається до 12 В при трохи розрядженій батареї). Відповідно, чим нижче від значення 10,2 В впало напруга — тим в гіршому стані батарея. Таким приладом можна перевіряти акумулятор як при купівлі, так і вже встановлений на автомобілі, причому не знімаючи його.

    Як доглядати за АКБ

    Щоб уникнути зайвих неприємностей, слід регулярно перевіряти акумулятор і приділяти йому потрібний догляд. Для цього АКБ і його клеми потрібно утримувати в чистоті, а при тривалому простої розряджати/заряджати. При сильних морозах акумулятор краще забирати з під капота в більш тепле місце. Деякі виробники рекомендують заряджати АКБ раз в 1-2 тижні, мотивуючи тим, що іноді споживання перевищує самозаряд акумулятора. Таким чином, перевірка акумулятора завдання цілком посильне і необхідна для справної роботи автомобіля.

    Автор: Іван Матієшин