Як перевірити каталізатор?

877

Я впевнений, що майже кожен автолюбитель, який має старий автомобіль, рано чи пізно замислюється про видалення каталізатора. Приводів для цього може бути декілька.

Причини видалення каталізатора:

  • одні припускають, що каталізатор може відмовити в самий не підходящий момент;

  • другі думають, що досить сильно пошарпаний вітчизняним бензином, він не дає двигуну «дихати на повні груди»;

  • треті вважають що, якщо видалити зайве опір на випуску, можна отримати прибавку потужності двигуна, а також зменшити витрату палива.

Але, на жаль, більшість автолюбителів, які залізли під капот з ломом, чекає не дуже приємний сюрприз — і це ЕБУ (блок управління двигуном). Даний блок помітить, що відсутні зміни вихлопних газів до і після каталізатора і видасть помилку.

Але не все так погано, адже існує можливість обдурити блок, але можна його і перепрошити (в даному матеріалі даний спосіб згаданий не буде) – для кожного випадку існує свій метод (ці питання обговорюються на автомобільних форумах).

Розглянемо корінь зла — стан «каталика». А чи варто його видаляти? Більшість автолюбителів орієнтуються за своїми відчуттями: автомобіль став погано тягнути, «я впевнений, що каталізатор забився і він причина», і т. д. Переконувати упертих я не буду, а розсудливі читають далі. Отже, всього-то потрібно перевірити стан каталізатора, а вже виходячи з його стану, будемо робити висновок про необхідність його видалення або заміни, але найчастіше їх видаляють, через їх вартості.

Перевірка каталізатора

Отже, виникло питання, «Як перевірити каталізатор?». Самий дієвий і простий метод — демонтувати каталізатор і оглянути його.

Огляд каталізатора на просвіт і затурканість

Як перевірити каталізатор?

Основні ознаки та способи перевірки каталізатора не забитий він

Знімаємо каталізатор і дивимося, в якому знаходяться стан стільники в цілому — затурканість сот можна перевірити на просвіт, а для цього знадобиться джерело світла. Але не все так просто, як здається, іноді, при тривалій експлуатації, кріплення каталізатора прикипає так сильно, що зняття каталізатора може перетворитися в довгий і захоплююче заняття (особисто я, дві гайки кріплення задніх відкручував 3 години, в результаті відкрутити їх не вийшло — довелося розпиляти навпіл!). Робота вкрай незручна, тому що працювати потрібно знизу автомобіля.

Є ще кілька способів перевірки каталізатора: можна заміряти вихлоп на вміст шкідливих речовин (при несправному каталізаторі вміст шкідливих речовин значно збільшується порівняно з справним каталізатором), ще можна перевірити протитиск на випуск (ознакою забитого каталізатора є підвищений опір і як наслідок тиск).

Як перевірити каталізатор?

Для об’єктивної оцінки стану потрібно поєднати обидва ці способи.

Перевірка каталізатора на протитиск

Нижче описаний спосіб перевірки стану каталізатора до створюваного противодавлению.

Для цього, перед каталізатором потрібно вварить відбіркові штуцери для відбору відпрацьованих газів. Доцільно вваривать штуцери з різьбленням і формою каналу, ці штуцери схожі на штуцери гальмівних трубок. Після завершення вимірювань, в ці штуцери вгвинчуються пробки-заглушки.

Пробки-заглушки бажано виготовити з латуні — це забезпечить їм вільне відкручування в процесі експлуатації. Для вимірювань в штуцер потрібно повернути гальмівну трубку довжиною 400-500 мм, завдання якої розсіювати надлишкове тепло. На вільний кінець трубки надягаємо гумовий шланг, до шланга подцепляем манометр, його діапазон вимірювань повинен бути до 1 кг/см3.

Потрібно стежити за тим, щоб під час даної процедури шланг не стикався деталей випускної системи.

Зворотне тиск можна виміряти при розгоні автомобіля з повністю відкритою заслінкою дроселя. Тиск визначають по манометру під час розгону, при зростанні оборотів, всі значення записують. У разі, якщо значення зворотного тиску при роботі з повністю відкритою заслінкою в якій-небудь області оборотів перевищать 0,35 кг/см3, це означає, що випускний системі необхідна доробка.

Цей метод перевірки каталізатора бажаний, проте, в реалі вварка штуцерів справа досить таки мутна, тому я робив так: викрутив лямбду, яка стоїть перед каталізатором і через перехідник вставив манометр. (Манометр бажано використовувати точніше до 1 кг/см3).У ролі перехідника я використовував гумовий шланг, який підігнав за розміром ножиком, (не забувайте, що герметичність важлива).

Як перевірити каталізатор?

Так виглядає інструмент професійного обслуговування

Як перевірити каталізатор?

Діагностика каталітичного нейтралізатора на протитиск

Сам я заміряв за допомогою шланга.

Отже:

  • Запускаємо двигун і дивимося знімаємо показання манометра(це протитиск на випуску).
  • Садимо помічника за кермо, він піднімає обороти до 3000, знімаємо свідчення.
  • Помічник знову піднімає обороти, але вже до 5000, знімаємо свідчення.
  • Двигун перекручувати не потрібно! 5-7 секунд цілком достатньо. Не потрібно використовувати манометр меряющий до 3 кг/см3, так як він може навіть не відчути тиск. Максимум манометра 2кг/см3, краще 0,5 (інакше похибка може бути порівнянна з величиною виміру). Я користувався не зовсім підходящим манометром, але при цьому максимум був 0,5 кг/см3, максимум під час моментального збільшення оборотів з ХХ до 5000 (манометр смикнувся і впав на «0» ). Так ось — це не вважається.

    А по розуму, два цих методу можна поєднати так:

    1) викручуємо лямбду, що стоїть перед каталізатором;

    2) замість цієї лямбды вкручуємо штуцер;

    3) до штуцера прикручуємо шматок гальмівної трубки (є з накидними болтами);

    4) на кінець трубки надягаємо шланг, і просовуємо його в салон;

    5) ну, а далі, як у першому випадку;

    З іншого боку під’єднуємо до манометру, діапазон вимірювання якого до 1 кг/см3. Потрібно простежити, щоб шланг не стикався з деталями випускної системи.

    Зворотне тиск можна виміряти при розгоні автомобіля з повністю відкритою заслінкою дроселя.

    Тиск визначають по манометру під час розгону, при зростанні оборотів, всі значення записують. У разі, якщо значення зворотного тиску при роботі з повністю відкритою заслінкою в якій-небудь області оборотів перевищать 0,35 кг/см3, це означає, що випускний системі необхідна доробка.

    6) з-за не функціонуючої (викрученою лямбды почне горіти чек), після того, як лямбда буде встановлена на місце, чек згасне;

    7) межа 0,35 кг/см3 використовується для тюнінгованих автомобілів, а для нормальних автомобілів, на мій погляд, допуск можна розширити до 0,5 кг/см3.

    Якщо діагностика каталізатора показує підвищений опір проходу вихлопних газів, значить необхідно каталізатор промити, якщо промивка неможлива, то каталізатор доведеться замінити. А якщо заміна економічно не доцільна, тоді видаляємо каталізатор.

    Джерело: http://avtogid4you.narod2.ru/In_the_garage/Test_catalytic