Як швидко прогріти машину

1499

Питання про те, як швидко прогріти машину, хвилює багатьох автовласників з настанням холодів. Адже гріти необхідно не тільки безпосередньо двигун, але і салон. Існує декілька дієвих методів, що допомагають швидко прогріти авто взимку. Для цього можна використовувати спеціальні вставки в систему охолодження, користуватися автоподогревом, розігрівати двигун і/або салон з допомогою портативних фенів, використовувати спеціальні підігрівники, термо акумулятори. Далі наведено перелік методів, що допомагають за найкоротший час розігріти машину навіть у найлютіші морози.

Зміст:

  • Загальні рекомендації
  • Для чого гріти машину
  • Як прискорити прогрівання
  • Додаткові поради

Загальні рекомендації щодо прискорення прогріву

Для початку перерахуємо загальні рекомендації, про які необхідно знати будь-якому автовласникові, що проживає у відповідних широтах. У першу чергу потрібно пам’ятати про те, що гріти мотор потрібно тільки на холостих обертах, щоб не прикладати до нього значну навантаження. Обов’язково стежте за зарядом акумулятора вашого автомобіля. І не вмикайте ніяких електроприладів на незаведенной машині. Дайте спочатку двигуну запуститися і нормально прогрітися. Для деяких сучасних іномарок допускається їх прогрів на ходу, але за умови дотримання двох обов’язкових умов. По-перше, при малих обертах двигуна (близько 1000 об/хв). А по-друге, у разі, якщо мороз на вулиці незначний (не нижче -20° і за умови використання моторного масла з відповідною в’язкістю). Проте все ж краще прогрівати навіть іномарки на холостих обертах, оскільки так ви зможете зберегти ресурс двигуна, зокрема, кривошипно-шатунного механізму.

Для запуску і прискореного прогріву рекомендуємо скористатися наступним алгоритмом дій:

  • забір повітря до печі повинен бути включений з вулиці;
  • перевести продуктивність клімат-контролю на мінімальне значення (при його наявності, в противному разі вчинити аналогічно з пічкою);
  • включити режим охолодження вікон;
  • включити вентилятор печі або клімат-контролю;
  • якщо є підігрів сидінь, можна включити його;
  • коли температура охолоджуючої рідини буде в районі +70°С, можна включити на печі теплий режим, паралельно відключивши забір повітря з вулиці.

При перерахованому алгоритмі дій водієві доведеться перші кілька хвилин потерпіти при негативній температурі, однак описана процедура гарантовано прискорює прогрів як двигуна, так і безпосередньо салону.

Що стосується часу, протягом якого варто прогрівати двигун, то як правило, для цього досить 5 хв. Однак тут є кілька нюансів. Якщо у вас старенька машина, двигун якої прогрівається не так швидко, то цього часу може бути і недостатньо. Але за діючими Правилами Дорожнього Руху транспортний засіб не може перебувати в місці скупчення людей з двигуном, що працює на холостих обертах, більше 5 хвилин. В іншому випадку передбачений штраф. Але якщо машина стоїть в гаражі або на стоянці, то цим вимогою можна знехтувати. А за час, поки двигун буде грітися, можна очистити полій зі скла і бічних дзеркал.

Для швидкого прогрівання буде більш ефективним використання додаткових пристроїв і пристосувань, призначених для прискорення нагріву силового агрегату автомобіля.

Навіщо взагалі гріти машину

Перед тим як ми перейдемо до розгляду питання про те, як швидко прогріти автомобіль, необхідно з’ясувати, навіщо взагалі необхідно виконувати цю процедуру. Відповіддю на це питання буде ряд причин. Серед них:

  • При негативній температурі технологічні рідини, залиті в різні системи автомобіля, загустевают і не можуть повною мірою виконувати покладені на них функції. Це стосується моторного масла, мастила підшипників (в тому числі, мастила ШРУСа), охолоджуючої рідини і так далі.
  • Геометричні розміри окремих вузлів двигуна в замерзлому стані змінюються. Зміни хоч і незначні, але їх цілком достатньо для того, щоб змінилися зазори між деталями. Відповідно, при роботі в холодному режимі збільшиться їх знос і зменшиться загальний ресурс двигуна.
  • Холодний двигун працює нестабільно, особливо при навантаженнях. Це стосується як старих карбюраторних, так і більш сучасних інжекторних двигунах. Можуть спостерігатися пропуски в його роботі, зменшення тяги і зниження динамічних характеристик.
  • Непрогрітий двигун споживає більше палива. Це пов’язано з тим, що за короткий час треба значно підняти температуру металевого агрегату і окремих його частин.

Таким чином, навіть короткочасний прогрів двигуна при негативній температурі значно продовжить термін експлуатації двигуна та інших механізмів машини.

З допомогою чого прискорити прогрівання двигуна

Список пристосувань, які допомагають прискорити прогрівання входять 4 основних:

  • електронагрівальні передпускові підігрівачі;
  • рідинні передпускові підігрівачі;
  • термо акумулятори;
  • підігрівачі паливопроводів.

Всі вони мають свої переваги і недоліки. Однак з цього списку ми розглянемо лише перших два типи, оскільки інші не користуються великою популярністю в силу різних причин, в тому числі і низької ефективності, складності монтажу, експлуатації, а також шкоди, яку вони можуть принести окремим вузлів машини.

Електронагрівальні обігрівачі

Існує чотири типи таких підігрівачів:

Як швидко прогріти машину

Електричний обігрівач

  • блокові;
  • патрубочные;
  • виносні;
  • зовнішні.

Такий тип підігрівач є найбільш оптимальним, оскільки їм можна користуватися навіть в найлютіший мороз, і ці пристрої не втрачають своєї ефективності. Єдиним їх істотним недоліком є потреба в наявності зовнішньої побутової розетки з напругою 220 В, хоча існують і автономні електричні нагрівальні пластини, але коштують вони дуже дорого, а їхня ефективність украй мала, особливо при великих морозах.

Рідинні обігрівачі

Як швидко прогріти машину

Приклад автономного обігрівача

Їх друга назва — паливні, оскільки вони працюють з використанням пального. У схемі використовується керамічних штифт, який споживає менше струму для розігріву, ніж металевий. Автоматика системи налаштована таким чином, що підігрівач можна включати в будь-який час, навіть тоді, коли водія немає поруч. Це дає зручність для прогріву машини перед виїздом.

До переваг автономних підігрівачів відноситься висока ефективність, зручність експлуатації, безпосередньо автономність, широкі можливості налаштування та програмування. До недоліків — залежність від акумуляторної батареї, висока вартість, складність монтажу, деякі моделі залежні від якості використовуваного палива.

На сучасних автомобілях зустрічаються навіть такі системи як підігрів вихлопними газами, але це занадто складно і неможливо замовити установку на авто не передбачені для таких систем.

Як швидко прогріти машину

Який підігрівач краще для двигуна: електро або автономний

Розглянемо різні типи підігрівачів двигуна – електричні та автономні. Дізнаємося сильні та слабкі сторони Старт М, Альянс, Вебасто, Эберспашер та інших підігрівачів. Який краще поставити
Детальніше

Ще кілька корисних порад щодо швидкого нагрівання двигуна

Існує кілька незатратных і ефективних методів, за допомогою яких ви зможете спростити зимовий запуск мотора, і швидше прогріти його до робочої температури. Незважаючи на свою простоту, вони дійсно ефективні (хоча і різною мірою), оскільки використовуються вже не одне десятиліття автовласниками в різних куточках нашої країни.

Отже, пам’ятайте, що для швидкого прогріву двигуна можна:

Як швидко прогріти машину

Один з методів — утеплити радіатор

  • Закрити решітку радіатора яким-небудь плоским, але щільним предметом. Найчастіше для цього використовують речі зі шкірозамінника (спеціальні чохли) або банальні картонки. Вони обмежують потік холодного повітря до радіатора, даючи йому можливість не дуже швидко прохолоджуватися. Тільки в теплу пору року не забудьте видалити це «ковдру»! Але такий метод допоможе швидше при русі.
  • На час стоянки машини в гаражі або біля під’їзду можна укрити двигун аналогічним матер’яним предметом (ковдрою). Єдиний його плюс полягає в тому, що двигун вночі повільніше остигає.
  • Якщо у вашої машини є функція автозапуску (по температурі або таймеру), то має сенс скористатися їй. Так, якщо вона працює від температури (більш просунутий варіант), то при досягненні сильних морозів двигун на машині запуститься сам. Аналогічно по таймеру. Можна, наприклад, встановити автозапуск через кожні 3 години. Це буде цілком достатньо при температурі до -20°С. Тільки в обох випадках рекомендується також включити піч в режимі забору повітря з салону, з обдувом ніг/скла або ніг/голови.
  • Якщо у вашій машині є підігрів сидінь, то можна включити і його. Так ви прискорите прогрів салону.
  • Перекрити радіатор грубки. Така дія має два результату. По-перше, виключається з обігу певну кількість охолоджуючої рідини. Природно, що менша її кількість прогріється швидше, а значить, і швидше підігріє двигун і салон. По-друге, зменшується ймовірність закисання крана пічки (особливо це актуально для вітчизняних машин). Закривати її потрібно після закінчення поїздки. Після чого в мороз запускати двигун, і коли температура охолоджуючої рідини буде складати близько +80°С…+90°С, знову відкрити її.
    Як швидко прогріти машину

    Врізка клапана в систему охолодження

  • У деяких автомобілів (наприклад, Daewoo Gentra, Ford Focus, Chery Jaggi і деяких інших) в системі охолодження є пароотводящий патрубок, який йде на розширювальний бачок. Так, по ньому протікає тосол по малому колу навіть тоді, коли охолоджуюча рідина ще не прогрілася. Відповідно, це збільшує час прогріву. Ідея полягає в тому, щоб в двигун в розріз патрубка встановити клапан обратки палива, який не дозволяє протікати рідини до досягнення певного тиску (залежить від машини, потрібно уточнити в документації). Він буває декількох діаметрів, тому можна підібрати, той розмір, який підійде системі охолодження вашого авто. Щоб перевірити необхідність встановлення такого клапана, досить при прогріві двигуна перевірити нагрівається згаданий пароотводящий патрубок. Якщо він гріється — значить разом з парами повітря по ньому йде антифриз що сприяє тривалому прогріву. При купівлі клапана звертайте увагу на те, щоб стрілка була спрямована від бачка. Додаткова інформація представлена у доданому відеоматеріалі.

Машини з турбо дизельними двигунами не можна прогрівати на ходу. Необхідно дочекатися прогріву безпосередньо мотора, щоб його колінчастий вал набрав великих обертів. Лише після цього турбіна може запуститися. Те ж стосується і двигунів на основі карбюратора. Їх не рекомендується прогрівати на ходу. Краще це робити протягом декількох хвилин на середніх обертах. Так ви збережете його ресурс.

Ці нехитрі поради допоможуть вам прискорити прогрівання двигуна практично будь-якого автомобіля. Вони багаторазово перевірені, і ефективно працюють, судячи з відгуків автовласників різних машин.

Висновок

Перше, що ви обов’язково повинні пам’ятати і чого повинні слідувати — яку машину на морозі необхідно прогрівати! Все залежить лише від витраченого на це часу і відповідних умов. Адже їзда на непрогрітому автомобілі значно знижує ресурс його окремих агрегатів і механізмів. Ну, а щоб не витрачати на це багато часу можна скористатися різними методами — починаючи з автоматичних (використання автопрогрева по температурі або таймеру) і закінчуючи самими простими, наприклад, відкриттям/закриттям крана пічки. Можливо, ви знаєте ще якісь методи, що дозволяють прискорити прогрівання двигуна. Будь ласка, напишіть про це в коментарях.