Які гальма краще, барабанні або дискові? переваги та недоліки

81

Розбираємося в плюсах і мінусах барабанних і дискових гальм – вони є і однієї і в іншої конструкції

Історично раніше з’явилися барабанні гальма – на перших автомобілях їх встановлювали тільки на задні колеса. Принцип дії барабанного механізму змінився з того часу не сильно. Дві серповидні колодки розсуваються і притискаються спеціальними фрикційними накладками до внутрішньої поверхні порожнистого циліндра, званого гальмівним барабаном. У ранніх гальмівних механізмів колодки розсовували за допомогою тросового приводу, пізніше йому на зміну прийшов гідравлічний. Потім з’явився механізм, який компенсував знос накладок колодок.

Втім, у деяких автомобілів (гранти, калини, пріори, лади 4х4 і шниви) необхідність регулювання стоянкового гальма ще залишилася. Пізніше альянс renault-nissan впровадив у нас більш сучасні барабанні гальмівні механізми. Самопідвід колодок і постійне правильне натяг тросів ручника здійснює хитра розпірна планка. Претензій до таких механізмів, в общем-то, немає.

Незважаючи на те, що барабанні гальма прийнято вважати архаїчними, у них є ряд переваг. Дешева, відпрацьована роками конструкція, добре захищена від бруду. Робоча поверхня таких гальм досить велика, а тому їх ресурс дуже великий. Їх зручно компонувати зі стоянковим гальмом.

Недоліки? їх теж вистачає. При високих навантаженнях ці механізми сильно перегріваються. Коефіцієнт тертя колодок нестабільний, зношуються вони нерівномірно. При попадання бруду постійно лунає скрегіт. Сам механізм при цьому важкий і громіздкий. Нарешті, в ряді випадків фрикційні накладки можуть примерзати до барабанів.

Що стосується дискових гальм, то реально вони приїхали до нас на передніх колесах жигулів. З роками на масових машинах стали застосовувати більш просту однопоршневую конструкцію. Гальмівні диски все частіше стають вентильованими-це вберігає від перегріву як деталі гальмівного механізму, так і ступичні підшипники.

Поступово дискові гальма стали встановлювати і на задню вісь дорогих легковиків і кросоверів. Відразу виникла проблема зі стоянковим гальмом, але її успішно вирішили. Перше рішення-це маленький барабанний (знову барабанний!) гальмівний механізм в маточині диска. Другий-притискати основний поршень до колодок за допомогою троса або електроприводу.

Переваг дискових гальм досить багато. Вони легше і компактніше барабанних, вони краще охолоджуються і не так чутливі до температурних коливань. Передні колодки простіше міняти, а знос легше діагностувати. Недоліки також лежать на поверхні: захист від бруду явно кульгає. Крім того, якщо автомобіль більше коштує, ніж їздить, то частина поверхні дисків відверто іржавіє. Нарешті, на задній осі міняти колодки досить складно.

Думається, що майбутнє все-таки за дисковими гальмами. І це може не сподобатися тим, хто самостійно обслуговує машину: барабани на задній осі особливих проблем не доставляють, а ось з дисками напевно буде потрібно метушня. Та й ресурс у них поступається барабанним колегам. Втім, не будемо забігати вперед.