Їзда по узбіччю: що за це загрожує і чому штраф-ще не найстрашніше

109

Для початку коротко нагадаємо, чому не можна їздити по узбіччю. Адже дорога, згідно пдр, включає в себе узбіччя, а з визначення узбіччя в правилах можна вирвати частину, яка говорить, що це «елемент дороги,<...>використовуваний для руху». Але увагу варто звернути на кінцівку того ж визначення: вона уточнює, що це елемент дороги, який використовується для руху відповідно до правил . Нас в них цікавить глава 9, що регламентує розташування транспортних засобів на проїжджій частині. Пункт 9.9 цієї глави вказує « що »забороняється рух транспортних засобів по розділових смугах і узбіччях “.

Деякі узбіччі необгрунтовано виправдовуються тим, що на дорозі немає суцільної лінії розмітки, офіційно відокремлює узбіччя від смуги. Однак відсутність смуги не скасовує заборони, адже узбіччя, згідно пдр, це «елемент дороги, що примикає безпосередньо до проїжджої частини на одному рівні з нею, відрізняється типом покриття або виділений за допомогою розмітки 1.2 ». Тобто, грунтова або будь-яка інша неасфальтована узбіччя, не відокремлена розміткою, все одно залишається узбіччям, і їхати по ній не можна. Ну а суцільна лінія розмітки 1.2, що позначає край проїжджої частини, використовується якраз в тих випадках, коли узбіччя має асфальтове покриття.

Правила свідчать, що лінію розмітки 1.2 перетинати забороняється, але тут же дають застереження: лінію 1.2 допускається перетинати для зупинки транспортного засобу на узбіччі і при виїзді з неї в місцях, де дозволена зупинка або стоянка. Адже пункт 12.1 прямо дозволяє зупинку і стоянку транспортних засобів на правій стороні дороги на узбіччі.

Ще один виняток для виїзду на узбіччя міститься в пункті 8.8 пдр. Він вказує, що » якщо при розвороті поза перехрестям ширина проїжджої частини недостатня для виконання маневру з крайнього лівого положення, його допускається виробляти від правого краю проїжджої частини (з правого узбіччя) “, поступившись дорогою попутним і зустрічним транспортним засобам.

Крім того, згаданий раніше пункт 9.9 пдр, що забороняє рух по узбіччю, теж містить винятки. Він уточнює, що допускається ” під’їзд по найкоротшому шляху транспортних засобів, що підвозять вантажі до торгових та інших підприємств і об’єктів, розташованих безпосередньо біля узбіч<...>при відсутності інших можливостей під’їзду “, за умови забезпечення безпеки руху. Тут варто звернути увагу на слова “по найкоротшому шляху” і “при відсутності інших можливостей під’їзду”: проїхати сотню метрів по узбіччю повз пробки до потрібної точки все одно не можна.

Як видно, звичайним автомобілістам рухатися по узбіччях заборонено практично завжди, але є категорії виключення. Давайте їх позначимо.

Перш за все, по узбіччях можуть рухатися пішоходи . Пункт 4.1 дозволяє це робити при відсутності тротуарів, а також перехідних і велопешехідних доріжок, при цьому поза населеними пунктами пішоходи зобов’язані мати при собі предмети зі світлоповертаючими елементами. Більш того, по узбіччях дозволено водити навіть групи дітей – в світлий час доби і тільки в супроводі дорослих.

Пункт 9.9 містить ще один виняток: в ньому зазначено, що по узбіччю допускається рух машин дорожньо-експлуатаційних і комунальних служб .

Наступна «пільгова» категорія – велосипедисти : пункт 24.2 дозволяє рух по узбіччю велосипедистів у віці старше 14 років у разі, якщо відсутні велосипедна і велопешеходная доріжки, смуга для велосипедистів або відсутня можливість рухатися по ним або по правому краю проїжджої частини.

Пункт 25.2. Пдр допускає, що рухатися по узбіччю можуть гужові вози (сани), верхові і в’ючні тварини , якщо це не створює перешкод пішоходам.

Ну і останній виняток міститься в пункті 24.7: він дозволяє рух мопедів по узбіччю, якщо це не створює перешкод пішоходам.

Їзда по узбіччю карається за частиною 1 статті 12.15. Вона вказує, що “<...>рух по узбіччях <...>тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі 1500 рублів . При цьому на такий штраф поширюється можливість оплати зі знижкою 50%.

Штраф в півтори тисячі, та ще й зі знижкою, багато обочечники сприймають як ” плату за проїзд без черги», щоб не стояти в пробці. Але штраф-дрібниця в порівнянні з тим, що при аварії обочечник в будь-якому випадку буде визнаний винним і буде лагодити машину за свій рахунок. Ми детально розповідали про те, що частина 14 постанови пленуму верховного суду рф № 20 від 25 червня 2019 року повністю позбавила пріоритету водіїв, що рухаються по узбіччю в порушення пдр. Ось як це звучить.

водій транспортного засобу, що рухається в порушення пдр рф по траєкторії, рух по якій не допускається (наприклад, по узбіччю, а у зустрічному напрямку по дорозі з одностороннім рухом), або в’їхав на перехрестя на заборонний сигнал світлофора, жест регулювальника, не має переважного права руху, і у інших водіїв (наприклад, виїжджають з прилеглої території або здійснюють поворот) відсутній обов’язок дати йому дорогу.

Таким чином, якщо водій, наприклад, повертає або просто виїжджає на узбіччя для зупинки, а в нього врізається автомобіль, що рухається по узбіччю, вина буде покладена на того, хто порушив правила. Ніяких поправок на те, що повертаючий водій «не поступився дорогою» або «не забезпечив безпеку маневру», зроблено не буде. Тому тим, хто їде по узбіччю, варто пам’ятати про можливі фінансові наслідки, що виходять за рамки штрафу.