За що можна позбутися прав в 2021 році: і як їх потім повернути назад

77

Існує ряд правопорушень, за якими загрожує «вища міра» водійського покарання — позбавлення прав. Розповімо, за що в 2021 році можна отримати таку кару і на який термін, а також як виглядає процедура позбавлення.

Залежно від тяжкості вчиненого правопорушення строк позбавлення може бути різним — у діапазоні від 1 місяця до двох років. У 2021-му, згідно кпап, вилучення прав загрожує за 15 статтями і 29 пунктами. Наводимо їх в таблиці нижче:

Крім зазначених вище статей і пунктів, водійські права можуть вилучити і на невизначений термін. Зробити це вправі судові пристави, в разі наявності у водія боргів по аліментах а також неоплачених штрафів на суму понад 10 тисяч рублів. У цих випадках дії документа будуть припинені до тих пір, поки боржник не погасить всі заборгованості.

За винятком випадків водіння в нетверезому вигляді, автоінспектор не має права вилучати права і усувати від керування автомобілем на місці. Його завдання-скласти протокол про правопорушення і передати справу на розгляд до суду. Безпосередньо позбавлення водійських прав проводиться вже за рішенням судового органу, який і встановить період вилучення документа.

Порядок позбавлення водійських прав

Фото thedurhamfirm.com

Сама процедура позбавлення складається з декількох етапів:

1. Співробітник дпс складає протокол, де обов’язково вказує:

  • дані про місце і час правопорушення
  • статтю коап, яка порушена
  • дату і місце складання протоколу
  • свою посаду і піб
  • дані порушника
  • дані про свідків і потерпілих (якщо такі є) із зазначенням адрес і піб
  • пояснення порушника
  • інші обставини у справі

Перш ніж підписувати складений інспектором протокол, необхідно ретельно з ним ознайомитися. При необхідності відобразити свою незгоду з будь-якими формулюваннями в окремій графі для коментарів.

Там же можна викласти свою версію події, а якщо місця не вистачить, то розписати її на окремому аркуші (але обов’язково згадати в протоколі про наявність додаткових сторінок).

Після цього можна залишити підпис. Також варто зробити додаткові фотографії документа, на випадок, якщо інспектор їх випадково втратить, наприклад. Або не випадково.

2. Далі інспектор передає протокол до комісії автоінспекції. Там вирішують, чи обмежитися виписуванням штрафу, або ж передати справу на подальший розгляд до суду з питанням про позбавлення прав. Всі матеріали повинні бути передані від гибдд в судовий орган не пізніше трьох днів з моменту винесення постанови.

3. Суддя призначає дату і час проведення засідання у справі, всі учасники оповіщаються сповіщеннями. Під час розгляду справи водій може бути присутнім, відстоювати свою невинність і надавати на свою користь докази. Якщо повідомлення отримано, але обвинувачений на суд не з’явився, справу розглядають без нього. Рішення суд може винести протягом двох місяців.

4. Після рішення суду у водія є 10 діб з моменту винесення постанови на оскарження вироку. Якщо оскарження немає, то по закінченню цього терміну і ще трьох днів після нього, водійське посвідчення необхідно здати в гибдд.

Фото runaruna.ru

Якщо водій не встигає здати посвідчення в зазначені вище терміни, то термін позбавлення до моменту здачі автоматично припиняється. Однак якщо власник таких прав продовжить водити автомобіль і його затримають, то отримає додаткове покарання у вигляді 30 тисяч рублів штрафу, 15 діб арешту або примусових громадських робіт від 100 до 200 годин. Права на цей раз вилучать примусово, а автомобіль відправиться на штрафмайданчик.

У більшості випадків водій сповіщений про те, що його позбавляють прав. Однак з різних причин він може пропустити засідання суду, не отримати повідомлення і навіть не припускати, що щодо нього ведеться будь-яка адміністративна справа. Тому іноді буде не зайвим проводити перевірку чинного посвідчення. Це корисно не тільки самим автомобілістам, а й, наприклад, роботодавцям, які приймають найманих водіїв на роботу.

Якщо раптом виявиться, що ваші права недійсні, необхідно терміново з’явитися в гибдд і здати їх. За кермо сідати точно не потрібно, щоб не нарватися на описані вище додаткові покарання.

Фото zr.ru

Після закінчення терміну позбавлення прав потрібно буде заново здати в гибдд теоретичний іспит з пдр і оплатити всі наявні штрафи. Тим, кого посвідчення позбавили за нетверезе водіння, необхідно буде додатково пройти ще й медичну комісію.

Після цього потрібно з’явитися в інспекцію і написати заяву на повернення прав. Зробити це, до речі, можна за 30 діб до закінчення терміну позбавлення. Якщо ж термін позбавлення закінчився, а власник за правами так і не з’явився, то після закінчення 3 років гибдд їх утилізує.