Жителі гродно зібрали гроші і поклали асфальт на одній з вулиць за унікальною технологією. Помітите різницю?

83

Щорічно з вулиць гродно зрізають тонни старого асфальту. Потім з нього можуть зробити підкладку нової дороги, ущільнити узбіччя або засипати десь яму. Але, виявляється, є технологія, яка може “оживити” зрізаний асфальт і дати йому друге життя. Нею скористалися жителі м-ну барановичі. Чоловіки покликали кореспондента і запропонували знайти різницю.

Гравійка-це пил влітку і болото в дощову погоду

Наш кореспондент відправився на одну з основних вулиць, яка проходить уздовж мікрорайону “барановичі – 5”. У цій вулиці не виявилося назви, але по ній нескінченно рухаються автомобілі, які потім згортають на 6 вулиць приватного сектора або у великий дачний кооператив. Ще недавно вона була гравійної.

– це периферійна вулиця з жвавим потоком автомобілів, – починає свою розповідь місцевий житель. – до неї примикають десятки будинків і дворів, які буквально накривало пилом. Дихати нею важко, вікна потрібно постійно мити, та й самим по ній їздити незручно. Тому ми почали писати листи до органів місцевої влади з проханнями укласти асфальт. Час минав, нічого не змінювалося, і ми зрозуміли, що потрібно діяти самостійно.

3 варіанти поліпшення дороги

Спочатку місцеві жителі хотіли замовити кілька вантажівок зрізаного асфальту і ущільнити їм вулицю. Так цього літа робили дорогу місцеві жителі селища південний, які теж скидалися на дорогу. Вартість асфальтогранулята в “ремстройавтодоре” 4,98 рубля за тонну.

– я працював в дорожній організації і розумію, що у цього покриття незабаром з’являться вибоїни. Так, ми позбудемося пилу і бруду, але потім будемо стрибати по ямах і ламати підвіску, – міркує співрозмовник.

Були думки закупити і повноцінний гарячий асфальт, але жителі вулиці вже не могли собі це дозволити з фінансової причини. Вартість тонни гарячого асфальту становить близько 100 рублів (з пдв), а його укладання коштує від 25 рублів до 60 рублів за метр квадратний.

– і тут я згадав, що є унікальна технологія, за якою відпрацьований [зрізаний] асфальту відновлюють за допомогою спеціального реагенту, – каже співрозмовник.

Унікальний для білорусі дорожній експеримент проходив в гродно в 2014 році

зліва новий асфальт, а праворуч-перероблений

Виявляється, є спеціальний реагент, який відновлює властивості бітуму, якщо його додати в розігрітий асфальтогранулят. В результаті виходить регенерований асфальт.

Такий реагент в гродно привозили два підприємці, які в 2014 році навіть змогли домогтися, щоб за цією технологією поклали експериментальну ділянку дороги на провулку перемоги.

– я пам’ятаю, як тоді міська влада і керівництво дорожньої організації були вражені ефективністю добавки, яка дозволяє економити 40% при будівництві дороги. Тоді експеримент визнали вдалим, але користуватися новою технологією не стали. Я ж подумав, що це ідеальний варіант, – каже чоловік.

Наш співрозмовник відвіз своїх сусідів на експериментальну ділянку по вулиці перемоги, показав, що перероблений асфальт відмінно служить вже 7 років [на момент написання статті] і, коли всі переконалися, став шукати контакти тих самих підприємців з реагентом.

– погортавши старі візитки, я знайшов контакти тих гродненських підприємців, які привозили реагент. Подзвонив і після невеликої бесіди на тій стороні телефону чоловік пожвавився. Він зрадів, що через стільки років хтось практично захотів використовувати технологію, яку він так просував і в яку вірить досі.

З’ясувалося, що вартість регенірованного асфальту як і раніше помітно нижче-60 рублів за тонну.

Влітку 2020 року місцеві жителі зібрали гроші і оплатили дорожній організації переробку асфальтогрануляту, а також саме асфальтування.

Таким чином вдалося заасфальтувати 250 метрів дороги шириною 7 метрів.

– ви б змогли зрозуміти, що це старий асфальтогранулят? – звертається до нас співрозмовник.

– видно, що у нього на стиках смуг є невелика пористість, але в цілому асфальт виглядає звичайним. А що далі за невелику ділянку з більш світлим асфальтом?

– цей світлий ділянку-абсолютно новий асфальт. Так вийшло технічно.

– по скільки збирали грошей з будинків, можете сказати?

– не скажу, тому що у всіх суми були різними. Хто живе ближче до дороги, здавав більше, хто далі-менше. Були й такі, хто говорив, що їм ця дорога не потрібна. Але зараз по ній їздять і, схоже, теж щасливі, – каже чоловік.

зліва регенерований асфальт, а праворуч-абсолютно новий

регенерований асфальт

Сусіди по вулиці просто поклали асфальтогранулят

Ми підійшли до ділянки, де якість асфальту знову змінюється і починаються ями.

– у чому тут справа? – звертаємося до співрозмовника.

– наші сусіди, які проживають далі вздовж вулиці, теж вирішили доопрацювати гравійну дорогу і скинулися на звичайний асфальтогранулят. Його поклали на дорогу і прикатали катком. Це було восени 2020 року. І перший час дорога була хорошою, а зараз з’явилися вибоїни. Це те, про що я говорив раніше і чого побоювався. Один рік-і вибоїни. Причому розумієте, тепер цю дорогу не можна пройти грейдером і прибрати ями, вже все, потрібен більш складний ремонт.

Дорога з переробленого асфальту служить в барановичах вже більше року. Політ-нормальний.

(с) автогродно

// передрук матеріалу та його фрагментів з дозволу редакції