Znacie ten scenariusz. Wybierasz samochód i rozmowa natychmiast schodzi na tematy zużycia paliwa (MPG), czasu przyspieszania od 0 do 60 mil na godzinę, przestrzeni w bagażniku i mocy silnika. To są liczby, którymi dealerzy lubią się przechwalać. To są jasne przyciski w specyfikacji. Istnieje jednak cicha liczba, która, jeśli zostanie zignorowana, może Cię drogo kosztować. Jest to Obciążenie osi (GAWR).
Większość kupujących nigdy nie szuka takich informacji. Ale na próżno.
Twój samochód to coś więcej niż tylko skrzynia z silnikiem. To jest równowaga sił. Każdy pojazd, niezależnie od tego, czy jest to sedan do codziennego użytku, ciężarówka o dużej ładowności czy samochód kempingowy (RV), ma swoje ograniczenia. Nośność osi (GAWR) to maksymalna masa, którą producent określa jako bezpieczną dla danej osi. Oś przednia i tylna mają swoje indywidualne ograniczenia. Przekroczenie ich to nie tylko powód do utraty gwarancji. To bezpośrednia droga do utraty kontroli nad samochodem.
GAWR to sztywny limit ustalony przez producenta samochodu. Nie zmienia się to w zależności od tego, co włożysz do samochodu. Zmienia się tylko rzeczywista waga.
Różnica między GAWR i GAW
Niezrozumienie tej różnicy zabija Twoje opony. A czasem ludzie.
Należy rozróżnić dwa podobnie brzmiące skróty. GAWR oznacza dopuszczalny nacisk na oś brutto. To jest sufit. To jest naprawione. Jest wytłoczony na stali lub wydrukowany na naklejce. On się nie zmieni.
GAW oznacza całkowity nacisk na oś. To jest rzeczywistość. Jest to rzeczywisty ciężar, który aktualnie naciska na oś. Liczba ta zmienia się za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu, tankujesz paliwo lub ładujesz artykuły spożywcze.
Wyobraź sobie pickupa. Ładujesz na ciężarówkę cztery głazy po 100 funtów każdy. GAW tylnej osi wzrasta o 400 funtów. Rozładowujesz je. GAW zostaje zmniejszony o 400 funtów. GAWR pozostaje dokładnie taki sam, jak wtedy, gdy pickup zjechał z linii montażowej.
Jeśli Twój rzeczywisty GAW przekracza GAWR, jesteś w strefie zagrożenia.
Dlaczego przeciążenie osi jest niebezpieczne
Producenci ustalają te limity ze względów bezpieczeństwa. Kropka.
Kiedy przeciążasz oś, zmieniasz fizykę samochodu. Możesz nie zauważyć tego od razu. Kierownica staje się matowa. Hamulce wydają się słabe. Dzieje się tak dlatego, że większość pracy wykonują przednie hamulce. Jeśli tylna oś jest przeciążona, rozkład ciężaru zmienia się w niebezpieczny sposób.
Elementy zawieszenia mogą ulec wygięciu. Mogą się złamać. Opony mogą pęknąć pod obciążeniem. Jeśli ładunek jest nierównomiernie rozłożony, prosisz o poślizg. Ciężkie ładunki są trudne do kontrolowania. Dodaj do tego przeciążenie, a będziesz kontrolować wygląd pocisku.
Przyczepy podlegają tym samym zasadom. Mają swój własny GAWR, określony przez ich producenta. Równie ważne jest wyważenie ładunku na przyczepie. Jeśli przeciążysz oś przyczepy, ryzykujesz sytuację jak scyzoryk. To nie jest warte ryzyka.
Gdzie znaleźć swój GAWR
Nie musisz zgadywać. Informacje są dostępne.
Spójrz na słupek drzwi kierowcy. Powinna być tam naklejka. Zawiera listę Obciążeń osi (GAWR) dla osi przedniej i tylnej. Jeśli nie możesz znaleźć naklejki, sprawdź instrukcję obsługi.
Producenci publikują te dane również w Internecie. Możesz znaleźć specyfikacje dla konkretnej marki i roku.
Poniższa tabela pomoże Ci znaleźć dane dla popularnych marek. Nie jest to wyczerpujące, ale to dobry początek.
Lista GAWR
W zależności od marki i roku Twojego samochodu osobowego lub ciężarowego, w poniższej tabeli znajdziesz dopuszczalne obciążenie osi (GAWR) swojego pojazdu.
Wybór według marki
- Acura
- Audi
-BMW - Buick
- Cadillac
- Chevroleta
-Chryslera
-Unik
-Fordzie
-GMC
-Honda - HUMMER
- Hyundaia
- Nieskończoność
-Isuzu - Jaguara
- Jeepem
-Kia - Land Rovera
-Lexus - Lincolna
-Mazda - Mercedes-Benz
- Merkury
- MINI
-Mitsubishi
-Nissanie - Pontiaca
- Porshe
- Saaba
-Saturn - Potomek
- mądry
- Subaru
- Suzuki
-Toyota - Volkswagena
-Volvo
Aby dowiedzieć się więcej na temat masy pojazdu, holowania i innych powiązanych tematów, skorzystaj z łączy na następnej stronie.
GAWR dla Acury
Rok
Modelka
GAWR (przód/tył)
2006
MDX
R.L.
RSX
TL
TSX
2007
MDX
2888/3175
R.L.
RDX
2546/2381
TL
TSX
2335/2030
2008
MDX
2888/3175
R.L.
RSX
2546/2381
TL
TSX
2335/2030
2009
MDX
2888/3175
R.L.
RSX
2546/2381
TSX
2325/2090
Dodatkowe dane techniczne Acury:
- GVWR Acura
- GCWR Acura
- Ładowność Acury
- Masa własna Acury
- Ładunek Acury
- Uciąg Acury
GAWR dla Audi
Rok
Modelka
GAWR (przód/tył)
2006
A3
A4
A6
A8
S4
TT
2007
A3
A4
A6
A8
Pytanie 7
RS4
S4
S6
S8
2008
A3
A4
A5
A6
A8
Pytanie 7
R8
RS4
S4
S5
S6
S8
TT
2009
A3
A4
A5
A8
Pytanie 7
R8
S4
S5
S8
TT
Dodatkowe specyfikacje Audi:
- DMC Audi
- GCWR Audi
- Ładowność Audi
- Masa własna Audi
- Ładowność Audi
- Możliwość holowania Audi
Limity obciążenia osi BMW (2006–2009)
Dane dla BMW GAWR (maksymalny nacisk na oś) za lata 2006–2009 są skąpe. W przypadku platform nadwozia E46, E60, E63, E70 i E85 producenci rzadko publikowali w broszurach dla klientów szczegółowe dane dotyczące rozkładu obciążenia między przednią i tylną osią.
Jedynym wyjątkiem w tym okresie jest BMW Z4 z 2007 r., którego waga wynosi 2767 funtów z przodu i 3770 funtów z tyłu.
Modele takie jak serie M3, M5, M6, X5 i 7 zwykle mają w swoich specyfikacjach myślniki. Oznacza to, że w otwartych specyfikacjach nie ujednolicono rozkładu masy właściwej na osiach. Entuzjaści zazwyczaj obliczają to na podstawie procentu masy pojazdu bez obciążenia (około 50/50 w przypadku sedanów z napędem na tylne koła, z lekkim przesunięciem do tyłu w przypadku samochodów M), ale nie uważają tych obliczeń za twarde limity GAWR.
Uwagi dotyczące pojemności BMW:
– GVWR (Masa Całkowita) to maksymalna masa brutto.
– GCWR (Masa całkowita zestawu) obejmuje holowanie przyczepy.
– Ładność to DMC pomniejszona o masę pojazdu bez ładunku.
Dane Buicka GAWR (2006–2009)
W tych latach Buick znajdował się w okresie przejściowym, wycofując Rainier i Rendezvous i wprowadzając Enklawę.
Buick Terraza 2006 ma nienormalnie niską ocenę 1148 funtów z przodu i 960 funtów z tyłu. Oznacza to znaczne przesunięcie ciężaru do przodu lub specyficzną konfigurację zawieszenia, która ogranicza obciążenie przedniej osi.
Rainier (SUV oparty na platformie Chevrolet TrailBlazer) utrzymuje się na stałym poziomie 2950 funtów z przodu i 3200 funtów z tyłu w latach 2006 i 2007.
2008-2009 Enclave (pierwsza generacja) ma wspólną architekturę z GMC Acadia. Jego wartości to 3197 funtów z przodu i 3527 funtów z tyłu. Ta nierównowaga odzwierciedla poprzeczny układ silnika typowy dla crossoverów, w którym silnik dodaje znaczną masę do przedniej osi.
Uwagi dotyczące pojemności Buicka:
– GVWR : Maksymalna masa pojazdu.
– GCWR : Całkowita masa pojazdu + przyczepy.
– Masa własna : Masa pustego pojazdu.
Dane GAWR dla Cadillaca (2006–2009)
W tym okresie w ofercie Cadillaca dominowały modele Escalade i CTS.
CTS (platforma Epsilon) dla 2006 i 2007 ma moc znamionową 2232 funtów z przodu/2379 funtów z tyłu. Jest to niemal zrównoważony rozkład, typowy dla luksusowej limuzyny z napędem na tylne koła.
Warianty Escalade wykazują znaczne różnice w zależności od typu nadwozia:
– Escalade (standard) : rok 2006 ma parametry znamionowe 3350 funtów z przodu i 4000 funtów z tyłu.
– Escalade ESV (długi rozstaw osi): dla roku 2006, 3060 funtów z przodu/2809 funtów z tyłu. Spadek wartości tylnej wygląda dziwnie w przypadku dużego rozstawu osi, prawdopodobnie z powodu innego zestrojenia zawieszenia lub rozkładu masy użytecznej w danych podstawowych.
– Escalade EXT (przetwornik): dla roku 2006, 3800 funtów z przodu/4000 funtów z tyłu. Wysoka liczba z przodu wynika z ciężaru kabiny.
Po roku 2006 w tabeli znajdują się kreski dla wszystkich modeli Cadillaca. Escalade Hybrid zadebiutował w 2009 roku, ale dla tego zestawu nie są dostępne dane dotyczące nacisku osi.
Uwagi dotyczące pojemności Cadillaca:
– GVWR : Maksymalna masa brutto.
– GCWR : Maksymalna masa brutto zestawu.
– Ładność : Różnica między DMC a masą pojazdu bez ładunku.
Chevrolet GAWR: waga ciężka (2006–2009)
Dane Chevroleta są najobszerniejsze w dotychczasowej historii i obejmują wszystko, od Aveo po Silverado HD.
Ciężarówki:
– Silverado 1500 : Stała wartość znamionowa około 3650 funtów z przodu / 3950-4000 funtów z tyłu. Silverado 1500 Hybrid 2006 zwiększa przednią sylwetkę do 3925 funtów, prawdopodobnie ze względu na zespół silnika elektrycznego w skrzyni biegów.
– Silverado 2500 HD : Oś przednia 4200-4410 funtów. Tylna oś osiąga 6084 funtów.
– Silverado 3500 HD : Nośność tylnej osi gwałtownie wzrosła do 8550 funtów w 2006 r., a następnie spadła do około 6390 funtów w kolejnych latach. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku konfiguracji z podwójnymi tylnymi kołami.
– Kolorado : Wartość znamionowa 2533 funtów z przodu / 2896 funtów z tyłu. Warto zauważyć, że Colorado 2009 ma odwrócone do góry nogami/niebezpieczne parametry 5000 funtów z przodu i 2633 funtów z tyłu. Wygląda to na błąd danych lub specyfikację do dużych obciążeń, ponieważ rzadko zdarza się, aby pickup średniej wielkości przenosił ciężar dwukrotnie większy niż tylna oś na przednią oś. Zachowaj ostrożność podczas korzystania ze specyfikacji Colorado z 2009 roku.
SUV-y i crossovery:
– Tahoe / Suburban 1500 : Przód 3200-3300 funtów. Tył 4000–4200 funtów.
– Tahoe / Suburban 2500 : Cięższy. Przód 3800 funtów. Tył 5500 funtów.
– TrailBlazer : 2950 funtów z przodu / 3200 funtów z tyłu w latach 2006-2008. TrailBlazer 2009 obniża przednią sylwetkę do 2450 funtów, co wydaje się nienormalnie niskie jak na jego rozmiar.
– Traverse : wprowadzony w 2009 r. z 3197 funtów z przodu i 3527 funtów z tyłu, podobny do Buick Enclave.
Samochody:
– Lavalanche 1500 : 3400 funtów z przodu / 4100 funtów z tyłu.
– Avalanche 2500 : 4380 funtów z przodu / 5500 funtów z tyłu.
– Equinox : 2535 funtów z przodu / 2535 funtów z tyłu. Idealnie zbalansowane.
Uwagi dotyczące pojemności Chevroleta:
– GVWR : Limit całkowitej masy pojazdu.
– GCWR : Samochód + przyczepa.
– Masa własna : Masa pustego pojazdu.
– Ładność : DMC – Masa własna.
Chrysler GAWR (2006–2009)
Dane Chryslera są ograniczone. Jedynymi modelami z wyraźnymi wynikami GAWR są SUV-y Aspen.
- Aspen : Wartość znamionowa 3100 funtów z przodu/3900 funtów z tyłu w latach 2007, 2008 i 2009. To odchylenie do tyłu jest typowe dla SUV-ów opartych na platformach z napędem na tylne koła.
- Aspen Hybrid (2009) : Oś przednia wzrosła do 3600 funtów, prawdopodobnie z powodu elementów układu hybrydowego.
Inne modele, takie jak 300C, PT Cruiser i Pacifica, są oznaczone myślnikami, co oznacza, że w tym zestawie danych nie opublikowano żadnych konkretnych wartości nacisku na oś.
Uwagi dotyczące pojemności Chryslera:
– GVWR : Maksymalna masa całkowita pojazdu.
– GCWR : Maksymalna masa brutto zestawu.
– Ładność : DMC minus masa pojazdu bez ładunku.
Dodge GAWR: samochody dostawcze, ciężarówki i modele sportowe (2006–2009)
Dodge dzieli większość swojego wyposażenia z Chryslerem, ale dodaje ciężkie ciężarówki i modele sportowe.
Ciężarówki Ram:
– Ram 1500 : 3700 funtów z przodu / 3900 funtów z tyłu. Wartości stałe za lata 2006–2008.
– Ram 2500 : Przód 4410 funtów. Tylne wahania od 4630 funtów (2006/2009) do 6000 funtów (2007/2008).
– Ram 3500 : Przód 4110-4750 funtów. Liczby z tyłu są ogromne: 9350 funtów we wczesnych latach, spadając do 6200 funtów w 2009 r. Różnice te mogą odzwierciedlać różne konfiguracje podwozia (pojedyncze lub podwójne koła tylne).
Samochody dostawcze Sprinter:
– Sprinter 2500 : Przód 3857–3970 funtów. Tył 5356–5360 funtów.
– Sprinter 3500 : Przód 3857-4080 funtów. Tył 7053–7060 funtów.
– Sprinter Wagon 2500 : Przód 3870–3970 funtów. Tył 5360–7053 funtów. Należy zwrócić uwagę na szeroki zakres liczby miejsc tylnych w kombi,
Ograniczenia osi Forda: ciężkie ciężarówki i puste komórki
Oferta Forda od 2006 do 2009 roku opowiada historię dwóch zupełnie różnych światów. Są konie robocze. Są też samochody osobowe. Dane dotyczące obciążenia osi (GAWR) czynią ten podział boleśnie oczywistym.
Spójrz na ciężarówki z serii Super Duty. Tylna oś F-350 z 2006 r. może udźwignąć 7000 funtów. To poważna geometria zawieszenia. Tylna oś F-450 z 2008 r. Podskakuje do 9500 funtów. Nie jest przeznaczony do ciągnięcia przyczep. Przeznaczony jest do montażu nadbudówek lub transportu ładunków przemysłowych. Samochody dostawcze serii E kierują się podobną logiką. E-350 Super Duty 2009 ma dopuszczalne obciążenie przedniej osi wynoszące 4200 funtów. To duży krok w górę w porównaniu z 3700 funtów w poprzednich latach. Ford wzmocnił przednią konstrukcję.
A potem są samochody. Mustang. Centrum. Połączenie. W tabeli są one wymienione z myślnikiem. Żadnych numerów. Dlaczego? Ponieważ producent nie publikował w tych latach konkretnych obciążeń osi dla tych pojazdów. Prawdopodobnie nie widzieli zapotrzebowania rynku na to, aby właściciele sportowych coupe przeciążali poszczególne osie. A może podwozie jest tak zintegrowane, że indywidualne limity nacisku na oś nie stanowią większego ograniczenia. W każdym razie, jeśli wy chcecie znać GAWR dla 2007 Mustanga, to nie jest w tym zbiorze danych.
„Jeśli pobierzesz Super Duty, sprawdź naklejkę. Liczby zmieniają się co roku.”
Explorer wykazuje interesującą zmienność. W 2006 roku dopuszczalne obciążenie osi przedniej i tylnej wynosiło 3240/3600. Do 2007 roku liczba ta spadła do 2860/3340. Nagła utrata zdolności do tego samego tytułu samochodowego? Wiąże się to ze zmianą poziomów wyposażenia lub wyposażenia standardowego. Explorer Sport Trac utrzymywał się na poziomie 3080/3320 przez dwa lata. Ale w 2009 roku zniknął ze stołu. Czy Ford wycofał się z tej oferty? Tak. Sport Trac został wycofany po 2008 roku. Dane odzwierciedlają tę rzeczywistość.
Modele Escape i Escape Hybrid zachowały we wszystkich przypadkach identyczne dopuszczalne obciążenia: 2240 z przodu, 2115 z tyłu. Nawet wersja hybrydowa nie zmieniła znacząco limitów nacisku na oś, pomimo dodatkowego ciężaru akumulatora. Ford dobrze to zaprojektował. Ładowność pochłonęła różnicę.
Siostrzane linie GMC i Chevy
GMC i Chevrolet dzielą platformy. Dane odzwierciedlają tę symetrię. Sierra 3500 i Yukon dominują w zakresie wydajności z najwyższej półki.
Nośność tylnej osi Sierra 3500 z 2006 roku wynosi 6500 funtów. Ale do 2007 roku spadnie do 6390 funtów. Modele z lat 2008 i 2009 pozostają na tym niższym poziomie. Dlaczego jesień? Być może ponowne dostrojenie systemów czujników lub niewielka zmiana elementu zawieszenia. Jest to spójne zarówno w przypadku Sierra, jak i Jukonu. Ładowność tylnego Yukona XL 2009 również wynosi 4200 funtów.
Modele Canyon i Sierra 1500 należą do niższej klasy pojemności. Nośność osi przedniej Canyon 2009 nieznacznie wzrasta z 2533 funtów do 2633 funtów. Drobne. Ale w transporcie towarowym funty mają znaczenie. Sierra 1500 utrzymywała się na poziomie 3200/3750 od 2007 do 2009. Niezawodność w liczbach.
Acadia pojawiła się na scenie w 2007 roku z wartością 3197/3527 funtów. Na tym poziomie utrzymywała się do 2009 roku. Bez zmian. Żadnych niespodzianek. To jest crossover. Limity są ustalane dla wygody i bezpieczeństwa, a nie dla przenoszenia ciężkich ładunków.
Envoy był niezawodnym faworytem. 2950/3200 funtów od 2006 do 2009 roku. Potem zniknął. Hummer H2 wytrzymał 4000/5000 funtów. Tylko. Odważnie. Duży. Dla H3 i H3T nie podano nośności. Ponownie myślnik oznacza brak opublikowanych danych w celach informacyjnych dla konsumentów.
Konserwatywne podejście Hondy
Honda generalnie nie reklamuje limitów nacisku na oś. Reklamują niezawodność. Dane pokazują dlaczego.
Ridgeline z 2006 roku jest anomalią na tej liście. Nośność z przodu wynosi 309 funtów. To musi być literówka w oryginalnych danych. A może jest to 3090. Biorąc pod uwagę, że tył wynosi 3252, obciążenie przodu wynoszące 309 jest fizycznie niemożliwe dla ciężarówki. Załóżmy, że jest to 3090. Pozostałe specyfikacje Ridgeline (2007-2008) pokazują 3105/3252. To ma sens. Wózek jest zrównoważony.
Odyssey utrzymywał się na stałym poziomie 2833 GBP/3197 GBP od 2006 do 2008 r. Jest to samochód do przewozu osób. Nie do transportu towarów. Pilot pojawia się w 2007 roku z wagą 2865/3155 funtów. W roku 2009 udźwig z przodu wzrasta do 2921 funtów. Drobna regulacja. Ewentualnie ulepszone tuleje zawieszenia.
Civic i CR-V mają dynamikę. Brak danych GAWR. Honda nie publikuje ich dla tych poziomów wyposażenia. Opierasz się na DMC (wskaźnik masy pojazdu) i odejmujesz masę własną pojazdu. Jest to standardowa metoda w przypadku pojazdów niekomercyjnych.
Hummer, Hyundai i Infiniti: niszowe liczby
Hummer jest prosty. H2 – 4000 z przodu, 5000 z tyłu. Konsekwentnie. Niezmienione. H2 był statkiem lądowym. Nie wymagało skomplikowanych modyfikacji inżynieryjnych. Po prostu więcej stali. Brak danych dla H3 i H3T.
Hyundai jest chudy. Minivan Entourage może udźwignąć 2998/3064 funtów. Santa Fe – 2976 GBP/3197 GBP. Te liczby są blisko. Symetryczny. Brakuje Veracruza. Brakuje Genezy. Hyundai nie promował w tych modelach ciężkich ładunków. Promowali styl i wartość.
Infiniti jest prawie całkowicie puste. FX35, FX45, G35, M35, QX56. Wszystkie kreski. Brak danych GAWR. Infiniti prawdopodobnie nie udostępniło tych liczb na rynku konsumenckim. Zakładali, że kupujący nie będą obciążać swoich luksusowych SUV-ów do granic możliwości. EX35 2008 również nie ma danych. Nacisk położono raczej na wydajność niż na nośność.
Isuzu i Jaguar: koniec pewnej ery
Isuzu milczy. Ascender utrzymuje 2950/3200 funtów przez trzy lata. I-290 i i-370 trzymają się 2533 z przodu i 2896 z tyłu. To ta sama platforma, co GMC Canyon i Yukon. Wspólne kości. Ogólne ograniczenia.
Jaguar to same kreski. Typ S. Typ X. XJ8. XKR. XF. XK Coupé. Nic. Jaguar nie udostępnia danych GAWR za te lata. Dlaczego? Ich samochody zostały zaprojektowane z myślą o dynamicznym prowadzeniu. Ograniczenia wynikają z konstrukcji podwozia. Nie przeciążasz Jaga. Psujesz jazdę. Producent zakłada, że kupujący o tym wie. Nie potrzeba naklejki.
„Jeśli w tabeli jest myślnik, producent nie sądził, że o to zapytasz. Albo nie chciał, żebyś o tym wiedział.”
Brakujące linki
Tabele kończą się na roku 2009. Ale na tym pytania się nie kończą. A co z rokiem 2010? F-150 przeszedł na aluminiowe panele nadwozia. Czy GAWR się zmienił? Dane nie mówią. Czy Edge zniknął z oferty Forda po 2008 roku? Nie, pojawia się w 2007 i 2008 roku. Potem cisza.
Flex pojawia się w 2009 roku dla Forda. Kropla. Żadnych numerów. Wielka krzyżówka. Dopuszczalne obciążenia osi nie są publikowane.
Taurus X również jest pusty. Ford tracił pozycję na rynku crossoverów. Dane odzwierciedlają tę niepewność. Nie ma jasnych specyfikacji. Brak jasnej tożsamości.
Sierra Hybrid 2009 firmy GMC jest oznaczona myślnikiem. To był krótkotrwały eksperyment. Baterie dodały wagi. Limity obciążenia osi mogłyby być bardziej rygorystyczne. Albo bardziej za darmo. Nie wiemy. Kreska pozostaje.
Hummer H3T jest pusty. To była ciężarówka z sercem samochodu osobowego. Albo samochód osobowy z duszą ciężarówki. Niepewność co do danych utrzymuje się.
Dlaczego to jest ważne?
Nie potrzebujesz GAWR, żeby dojechać do pracy. Ale potrzebujesz go, jeśli modyfikujesz zawieszenie.
Limity obciążenia osi Jeepa: Wrangler i Liberty
Jeep zazwyczaj ukrywa dane GAWR (maksymalny nacisk na oś) w przypadku modeli Commander i Grand Cherokee. Jeśli szukasz dowódcy lub Grand Cherokee z lat 2006–2009, w tym konkretnym zestawieniu nie znajdziesz tych liczb. Liberty utrzymuje stabilną wydajność od kilku lat. W latach 2006 i 2007 nośność wynosiła 2750 funtów na osi przedniej i 3150 funtów na osi tylnej.
Wrangler to zmienił. Model z 2006 roku ważył 2200 funtów z przodu i 2650 funtów z tyłu. Tylko w 2007 roku liczby te wzrosły do 2650 i 3400 funtów. Ta konfiguracja była kontynuowana dla wariantów Wrangler Unlimited w latach 2008 i 2009. Patriot i Compass nie miały określonych nacisków na oś wymienionych w tym zestawie danych.
Układ Kia skierowany przodem do kierunku jazdy
Oferta Kia na początku XXI wieku obejmowała sedany i SUV-y, a liczby GAWR odzwierciedlają tę różnorodność. Najcięższymi modelami były Sedona i Sorento. W latach 2006 i 2007 oba modele miały zrównoważoną ładowność: 3307 funtów z przodu i z tyłu w przypadku Sorento oraz 2998 funtów z przodu i 3064 funtów z tyłu w przypadku większego minivana Sedona.
Sportage był dziwnie wyważony jak na crossover tej wielkości. Wyceniono go na 2579 funtów z przodu i 2425 funtów z tyłu. W modelach Rio na lata 2007 i 2008 wprowadzono drobne zmiany: 1918 funtów z przodu i 1874 funtów z tyłu. Do 2009 roku do gamy dodano Borrego i Spectra, ale w tym zestawie danych nie były one wymienione z konkretnymi limitami nacisku na oś.
Rozkład masy Land Rovera
Land Rover nie zawsze publikował te dane dotyczące swoich flagowych modeli. W tym konkretnym zestawie danych brakuje LR3, Range Rovera i Range Rovera Sport z lat 2006-2008 bez zgłoszonych wartości GAWR. Potem przyszedł 2009 LR2.
Ten kompaktowy crossover zmienia nieco sytuację. LR2 2009 waży 2885 funtów na przednią oś i 2995 funtów na tylną oś. Jest to bardziej równomierny rozkład niż często spotykany w starszych SUV-ach, chociaż tył nadal przenosi nieco większe obciążenie. Większe Range Rovery pozostały bez danych w tej konkretnej informacji.
Lexus: inżynieria precyzyjna czy brak danych?
Lexus twierdzi, że ma ogromną ofertę, ale w przypadku prawie wszystkich jego modeli zauważalnie brakuje numerów GAWR. Modele ES 350, GS, GX 470, IS, LS 460, LX 570, RX 350 i SC 430 mają puste kolumny dla lat 2006–2009.
Nawet wyczynowy model IS-F i RX 400h Hybrid nie mają zarejestrowanych wartości nacisku na oś w tym konkretnym zestawie danych. To znacząca luka w dokumentacji dla marki znanej z dbałości o szczegóły. Bez tych liczb będziesz musiał polegać na DMC (dopuszczalna masa całkowita pojazdu) i nośności, aby określić, jaki ciężar faktycznie można umieścić na oponach.
Ciężkie ciężarówki Lincoln
W tamtych czasach Lincoln polegał na rozmiarze. Mark LT i Navigator były jedynymi modelami z wyraźnymi oznaczeniami GAWR. Mark LT, czyli w zasadzie Ford F-150 z luksusowym wyposażeniem, wyceniono na 3450 funtów z przodu i 3850 funtów z tyłu. Konfiguracja ta nie uległa zmianie od 2006 do 2008 roku.
Navigator stawał się coraz cięższy. W 2006 roku nośność wynosiła 3300 funtów z przodu i 4128 funtów z tyłu. W latach 2007 i 2008 oś przednia przeniosła nieco większe obciążenie (3350 funtów), podczas gdy oś tylna wzrosła do 4300 funtów. Navigator 2009 dorównywał udźwigowi tylnej osi Mark LT, ale zwiększył nacisk na przednią oś do 3450 funtów. W modelach MKX, MKZ i Town Car nie podano określonych limitów nacisku na oś.
Dziwne decyzje Mazdy dotyczące balansu
Dział samochodów ciężarowych Mazdy (seria B) miał wyraźne ograniczenia. B2300 wyceniono na 2400 funtów z przodu i 2750 funtów z tyłu. B4000 podnosi przód do 2850 funtów, pozostawiając tył o wartości 2750 funtów. Rzadko zdarza się znaleźć ciężarówkę o identycznym obciążeniu tylnej osi w różnych konfiguracjach nadwozia/silnika.
Samochody były dziwnie zrównoważone. W 2006 r. Mazda6 miała większą ładowność z przodu (2372 funtów) niż z tyłu (2119 funtów). Masa MazdaSpeed3 z 2007 r. spadła do 2216 funtów z przodu i 2064 funtów z tyłu. MX-5 z 2007 roku był odwrócony i ważył 2449 funtów z przodu i 2103 funtów z tyłu. W roku 2009 masa Mazdy6 ustabilizowała się na poziomie 2286 funtów z przodu i 2062 funtów z tyłu. Modele CX-7 i CX-9 nigdy nie zgłaszały tych liczb.
Mercedes-Benz i czynnik AMG
Mercedes-Benz twierdzi, że ma szeroką gamę modeli, od Klasy C po SLR McLaren, ale brakuje danych GAWR. Prawie wszystkie modele Klasy C, E, S i SLK z lat 2006–2009 mają puste kolumny.
W przypadku Klas G i serii ML również przez większość lat brakowało danych. W tym zestawie danych modele ML350 i ML550 z 2009 r. nie mają określonych ograniczeń nacisku na oś. W tym konkretnym zestawieniu brakuje również modeli CLS 550 i GL. Jest to frustrująca luka dla osób próbujących dostroić zawieszenie lub określić uciąg tych niemieckich SUV-ów.
Ostatnie lata Merkurego
Merkury ograniczał produkcję. Mountaineer, czyli w zasadzie Lincoln Mountaineer, był jedynym modelem, który w 2006 roku miał oznaczenie GAWR. Jego nośność z przodu wynosiła 2860 funtów, a z tyłu 3340 funtów.
W modelach Mountaineer, Mariner, Milan i Grand Marquis z lat 2007, 2008 i 2009 nie ma danych dotyczących nacisku osi. Sable powrócił w 2008 i 2009 roku, ale również brakowało mu tych konkretnych liczb. Jeśli jeździsz najnowszym modelem Mercury, musisz sam ustalić dopuszczalne obciążenie osi.
Kompaktowe limity MINI
Liczby MINI są małe, ale konkretne. W roku 2007 Cooper Convertible i Hardtop miały mniej więcej równe dopuszczalne obciążenie z przodu, odpowiednio 1918 funtów i 1929 funtów, przy ładowności tylnej spadającej do 1697 funtów i 1653 funtów.
Cooper Clubman z 2008 r. był doskonale wyważony, ważył 1830 funtów z przodu i z tyłu. Modele John Cooper Works z 2009 roku wykazały interesujące różnice. Hardtop wyceniono na 1918 funtów z przodu i 1676 funtów z tyłu. Wersja Clubman nieco zmienia równowagę, podając 1929 funtów z przodu i 1863 funtów z tyłu. Przypomina to, że nawet małe samochody mają rygorystyczne ograniczenia nacisku na oś, których przekroczenie może powodować problemy.
Nissan GAWR: Limity obciążenia dla modeli Altima, Titan i Frontier
Jeśli przewozisz ładunki Nissanem w oparciu o GAWR (obciążenie osi), liczby są ważniejsze niż plakietka. W przypadku Nissana Frontier z lat 2007–2009 rozkład obciążenia na osie jest stały: 3296 funtów na osi przedniej i 3197 funtów na osi tylnej. Ten stosunek jest bardziej zrównoważony, niż można by się spodziewać po pickupie średniej wielkości.
W przypadku ciężkich modeli sytuacja jest inna. Titan 2007 ma rozkład obciążenia na osie 3300/3800 funtów (przód/tył). To jedyny model tego roku, w którym zademonstrowano przewagę tylnej osi. GT-R 2009 nie ma określonych parametrów GAWR, prawdopodobnie dlatego, że pojazd nie jest przeznaczony do ciągnięcia ciężkich ładunków.
Pontiac GAWR: Ostatnie lata ery momentu obrotowego
Produkcja Pontiaca dobiegała końca. Do 2008 roku większość linii modeli została wycofana lub połączona. Przez cały okres produkcyjny od 2006 do 2009 roku SUV Torrent konsekwentnie przenosił 2535 funtów na każdą oś. Symetryczny. Nudny. Funkcjonalny.
Grand Prix 2007 miało dziwny stosunek 62/38. Zwykle oznacza to literówkę w danych źródłowych lub konkretne ograniczenie dla konkretnej konfiguracji, która nie została ustandaryzowana. Nie należy zakładać, że dotyczy to wszystkich modeli Grand Prix. Sedan G8 pojawiał się w latach 2008-2009, ale nie ma dla niego danych GAWR, co jest dziwne jak na sportową limuzynę o tak dużej sztywności podwozia.
Porsche GAWR: twarde liczby inżynieryjne
Porsche nie publikuje specyfikacji ładunku w taki sam sposób, jak marki głównego nurtu. Wartości GAWR nie są podane dla modeli 911, Boxster i Cayman z lat 2008-2009. SUV-y Cayenne z lat 2006 i 2008–2009 również nie zawierają w tej próbce danych dotyczących konkretnego nacisku na oś.
To nie brak danych. To brak zainteresowania transportem ciężkich ładunków. Jeśli próbujesz zamontować hak holowniczy w Caymanie, nie znajdziesz tych numerów. Znajdziesz opcję „pakietu holowniczego”, która prawdopodobnie będzie ograniczona do 1000 funtów lub mniej. GAWR staje się nieistotny, gdy czynnikiem ograniczającym jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR).
Saab GAWR: Wyjątek w postaci 9-7X
Linia Saaba szybko się zmniejszała. W tym okresie sedany 9-3 i 9-5 nie zgłaszały wartości GAWR. Jednak 9-7X miał wspólną platformę z Chevroletem TrailBlazer EXT.
W latach 2008 i 2009 modele 9-7X charakteryzowały się rozkładem obciążenia wynoszącym 2950/3400 funtów (przód/tył). Ta zaleta tylnej osi jest logiczna. Jest to platforma typu SUV z przedziałem ładunkowym. Jeśli holujesz przyczepę za pomocą Saaba, sprawdź specyfikacje 9-7X. Pozostałe modele to samochody osobowe bez zamiaru holowania.
Saturn GAWR: Perspektywa jako ostatnia nadzieja
Szatan przeżywał trudności. SUV Outlook stał się jedynym modelem z sekwencyjnymi danymi GAWR od 2007 do 2009 roku. Miał taki sam rozkład obciążenia 3197/3527 funtów, jak jego brat bliźniak Buick Enclave.
Modele VUE i Aura nie podały wartości GAWR. Jest to typowe dla crossoverów, w których producent koncentruje się na dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu (DMC), a nie na konkretnym nacisku na oś. Jeśli modyfikujesz Saturn Sky lub Ion, nie szukaj tutaj ograniczeń ładunku. Podwozie nie zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymywało znaczne obciążenia tylnej osi.
Scion GAWR: Minimalistyczne specyfikacje
Dane dotyczące Scion są skąpe. Modele tC, xA, xB i xD od 2006 do 2009 nie mają określonych wartości GAWR. Jest to typowe dla sportowych samochodów kompaktowych. Nacisk położony jest na masę własną i prowadzenie, a nie na ładowność.
Jeśli potrzebujesz uciągu dla Scion, musisz go obliczyć, odejmując masę własną pojazdu od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (GVWR). W przypadku tych niedrogich samochodów sportowych producent nie nadał priorytetu obciążeniu osi.
smart GAWR: Granice mikromiast
Dane obejmują smarta fortwo z 2008 roku. Wartości GAWR nie są podane. Tego się oczekuje. Pojazd waży niecałe 2000 funtów. Nośność osi jest zbędna, gdy całkowita nośność jest tak niska.
Subaru GAWR: Symetria i stabilność
Modele Subaru od 2006 do 2009 roku, w tym warianty Forester, Legacy, Outback, Tribeca i Impreza, nie mają określonych wartości GAWR. Jest to standard w platformach z napędem na wszystkie koła (AWD), gdzie rozkład momentu obrotowego jest sterowany elektronicznie.
Brak w tej próbie konkretnych danych dotyczących obciążenia osi przedniej i tylnej nie oznacza, że osie są słabe. Oznacza to, że Subaru publikuje limity ładowności jako dane ogólne. DMC i masę własną znajdziesz w innych źródłach. GAWR to dodatkowa kalkulacja dla entuzjastów, a nie podstawowa miara dla kupujących.
Suzuki GAWR: Małe SUV-y, specyficzne ograniczenia
Suzuki dysponowało bardziej szczegółowymi danymi. Aeria z lat 2006–2008 konsekwentnie mierzyła 1918/1940 funtów (przód/tył). Limuzyna Forenza została wyceniona na 1918/1764 funtów.
SUV XL7 był zróżnicowany. 2006: 2205/2866. 2007–2008: 2590/2921. Wzrost wskazuje na ulepszenie zawieszenia lub zmianę wzmocnienia podwozia. SX4 2007 został wyceniony na 2050/1786 funtów. W późniejszych latach modelowych pominięto szczegółowe dane GAWR.
Toyota GAWR: Niezawodność w liczbach
Toyota dostarcza wiarygodne dane GAWR dla kilku modeli. Land Cruiser z lat 2006–2007 wyceniono na 3595/4220 funtów. Tylna oś jest bardzo mocna. Przeznaczony jest do holowania i jazdy terenowej.
RAV4 okazywał wahanie. 2006: 2535/2435. 2007: 4430/4730. 2008: 2535/2435. Liczby za rok 2007 wyglądają na wartości odstające lub dane dla konkretnej wersji o wzmocnionej konstrukcji. W kolejnych latach wartości te powróciły do niższych wartości. Tundrę z 2007 roku wyceniono na 3900/3800 funtów. Prawie zrównoważone. Pełnowymiarowy pickup przeznaczony do pracy.
Tacoma, Sequoia i Sienna nie mają wymienionych wartości GAWR. Ponownie są to pojazdy ciężkie, dla których istotna jest całkowita ładowność. Jeśli ładujesz Tacomę, sprawdź naklejkę na ramie drzwi. Ograniczenia osi są drugorzędne w stosunku do całkowitego udźwigu.
Drobny druk na temat osi Volvo
Nie trzeba daleko szukać, aby zrozumieć, dlaczego większość niemieckich i szwedzkich samochodów zachowuje się stabilnie. To jest inżynieria. Ale dla przeciętnego kierowcy są to tylko cyfry na naklejce. Tą naklejką jest maksymalny nacisk na oś (GAWR). Jest to maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać jeden most. Czy ją ignorujesz? Pogniecie zawieszenie. Złamiesz dźwignie. Zapłacisz za naprawy, których można było uniknąć, po prostu sprawdzając specyfikacje.
Specyfikacje Volvo 2006
Skład rocznika 2006 był nieliczny. Volvo konsolidowało się. S80 to jeden z niewielu modeli z tymi ograniczeniami.
- S80: 2230 funtów z przodu / 2290 funtów z tyłu.
- XC90: 2820 funtów z przodu / 3150 funtów z tyłu.
Inne modele. C70. S40. S60. V50. V70. XC70. Pusty. Brak danych dla tego konkretnego podziału. Jeśli pobierasz S40 z 2006 r., działasz na ślepo, jeśli chodzi o ten konkretny wskaźnik.
Specyfikacje Volvo 2007
Ta sama historia. XC90 pozostaje niezmieniony.
- XC90: 2820 funtów z przodu / 3150 funtów z tyłu.
Inne modele. C70. S40. S60. S80. V50. V70. XC70. Wciąż pusty. Volvo nie traktowało priorytetowo publicznego ujawniania tych danych w przypadku modeli innych niż ciężkie.
Specyfikacje Volvo 2008
Pojawia się C30. Linia się zmienia. Niektóre modele w końcu dostają swoje numery.
- V70: 2690 funtów z przodu / 2513 funtów z tyłu.
- XC70: 2800 funtów z przodu / 2646 funtów z tyłu.
- XC90: 2820 funtów z przodu / 3150 funtów z tyłu.
Zwróć uwagę na asymetrię V70. Oś przednia przejmuje większe obciążenie. Geometria zawieszenia faworyzuje stronę kierowcy. XC70 jest podobny. Zrównoważony, ale nie identyczny. XC90 pozostaje pojazdem wagi ciężkiej.
Specyfikacje Volvo 2009
Stabilność. Liczby prawie się nie zmieniają.
- V70: 2690 funtów z przodu / 2513 funtów z tyłu.
- XC70: 2800 funtów z przodu / 2646 funtów z tyłu.
- XC90: 2820 funtów z przodu / 3150 funtów z tyłu.
C30. C70. S40. S60. S80. V50. Nadal nie ma danych GAWR. Jeśli zmodyfikujesz C70 2009, pozostaniesz sam ze swoimi problemami.
Dlaczego to jest ważne?
Można by pomyśleć, że służy tylko do holowania. To jest błędne. Dotyczy to wszystkiego. Twoi pasażerowie. Twój bagaż. Twoje koła po modyfikacji. Nawet zestaw sztywnych rozpórek sprężynujących zwiększa masę nieresorowaną. Most nie dba o wzrost Twojego ciała. Martwi się o przygniatające go kilogramy.
Przekroczenie GAWR. Sprężyna szybciej traci elastyczność. Ciche bloki są rozdarte. Rama się skręca. To nie jest nagła porażka. To powolna śmierć. Nie dowiesz się tego, dopóki nie utkniesz na poboczu autostrady ze złamaną kolumną.
Szerszy kontekst
Dane te są niekompletne. Na każde Volvo z określonym GAWR przypadają trzy bez niego. To problem dla entuzjastów. Nie możesz dostroić tego, czego nie możesz zmierzyć. Źródła? Są przestarzałe. Autopedia. Carlist.com. Glosariusz firmy Ford Motor Company. Wytyczne NHTSA z 2002 r. Linki są martwe. Dane są statyczne.
Ale fizyka? Fizyka się nie zmieniła. Oś przednia jest ograniczona do 2690 funtów. Czy to będzie rok 2006, czy 2024.
„Dopuszczalny nacisk na oś nie jest zaleceniem. To prawo fizyki zapisane w stali.”
Jeśli pobierzesz 2009 XC90, ty



























