Tento scénář znáte. Vyberete si auto a konverzace se okamžitě stočí k spotřebě paliva (MPG), době zrychlení z 0-60 mph, prostoru kufru a výkonu motoru. To jsou čísla, kterými se dealeři rádi chlubí. Toto jsou jasná tlačítka ve specifikacích. Existuje ale tiché číslo, které by vás při ignorování mohlo přijít draho. Toto je Axle Weight Rating (GAWR).
Většina kupujících tyto informace nikdy nehledá. Ale marně.
Vaše auto je víc než jen krabice s motorem. To je rovnováha sil. Každé vozidlo, ať už je to každodenní sedan, těžký nákladní automobil nebo obytný vůz (RV), má svá omezení. Axle Weight Rating (GAWR) je maximální hmotnost, kterou výrobce uvádí jako bezpečnou pro konkrétní nápravu. Přední a zadní náprava mají svá individuální omezení. Jejich překročení není jen důvodem pro ztrátu záruky. To je přímá cesta ke ztrátě kontroly nad vozem.
GAWR je pevný limit stanovený výrobcem automobilů. Nemění se to podle toho, co do auta dáte. Mění se pouze skutečná hmotnost.
Rozdíl mezi GAWR a GAW
Nepochopení tohoto rozdílu zabíjí vaše pneumatiky. A někdy i lidé.
Je třeba rozlišovat mezi dvěma podobně znějícími zkratkami. GAWR znamená celkovou hmotnost nápravy. Tohle je strop. Je to opraveno. Je vyraženo na oceli nebo natištěno na samolepce. On se nezmění.
GAW znamená hrubá hmotnost nápravy. Tohle je realita. To je skutečná hmotnost, která aktuálně tlačí na nápravu. Toto číslo se mění pokaždé, když nastoupíte do auta, načerpáte benzín nebo naložíte potraviny.
Představte si pickup. Do náklaďáku naložíte čtyři balvany po 100 librách. GAW zadní nápravy se zvyšuje o 400 liber. Vy je vyložíte. GAW je snížen o 400 liber. GAWR zůstává úplně stejný, jako když pickup sjel z montážní linky.
Pokud vaše skutečné GAW překročí GAWR, jste v nebezpečné zóně.
Proč je přetížení náprav nebezpečné
Výrobci tyto limity stanovují z bezpečnostních důvodů. Tečka.
Když přetížíte nápravu, změníte fyziku auta. Možná si toho hned nevšimnete. Volant se otupí. Brzdy se zdají slabé. Většinu práce totiž odvedou přední brzdy. Při přetížení zadní nápravy se nebezpečně posune rozložení hmotnosti.
Součásti odpružení se mohou ohnout. Mohou se zlomit. Pneumatiky mohou při zatížení prasknout. Při nerovnoměrném rozložení nákladu si koledujete o smyk. Těžká břemena se obtížně ovládají. Přidejte k tomu přetížení a budete mít pod kontrolou vzhled projektilu.
Pro přívěsy platí stejná pravidla. Mají vlastní GAWR, určený jejich výrobcem. Stejně důležité je vyvážení nákladu na přívěsu. Pokud přetížíte nápravu přívěsu, riskujete situaci se zvedacím nožem. Nestojí to za to riziko.
Kde najít GAWR
Nemusíte hádat. Informace jsou k dispozici.
Podívejte se na sloupek dveří řidiče. Měla by tam být nálepka. Uvádí Axle Weight Ratings (GAWR) pro přední a zadní nápravu. Pokud nálepku nemůžete najít, podívejte se do uživatelské příručky.
Výrobci tyto údaje zveřejňují i na internetu. Můžete najít specifikace pro vaši konkrétní značku a rok.
Níže uvedená tabulka vám pomůže najít data pro oblíbené značky. Není to komplexní, ale je to dobrý začátek.
Seznam GAWR
V závislosti na značce a roku vašeho osobního nebo nákladního automobilu můžete v následující tabulce najít hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR) vašeho vozidla.
Výběr podle značky
- Acura
- Audi
- BMW
- Buicku
- Cadillac
- Chevrolet
-Chrysler
-Uhýbej
-Ford
-GMC
-Honda - HUMMER
- Hyundai
- Nekonečno
-Isuzu - Jaguár
- Jeep
-Kia - Land Rover
-Lexus - Lincolne
- Mazda
- Mercedes-Benz
- Merkur
- MINI
- Mitsubishi
-Nissan - Pontiac
- Porsche
- Saab
-Saturn - Scion
- chytrý
- Subaru
- Suzuki
-Toyota - Volkswagen
-Volvo
Chcete-li se dozvědět více o hmotnosti vozidla, tažení a dalších souvisejících tématech, postupujte podle odkazů na další stránce.
GAWR pro Acura
Rok
Model
GAWR (přední/zadní)
2006
MDX
R.L.
RSX
TL
TSX
2007
MDX
2888/3175
R.L.
RDX
2546/2381
TL
TSX
2335/2030
2008
MDX
2888/3175
R.L.
RSX
2546/2381
TL
TSX
2335/2030
2009
MDX
2888/3175
R.L.
RSX
2546/2381
TSX
2325/2090
Další specifikace Acura:
- GVWR Acura
- GCWR Acura
- Kapacita užitečného zatížení Acura
- Pohotovostní hmotnost Acura
- Užitečné zatížení Acura
- Tažná kapacita Acura
GAWR pro Audi
Rok
Model
GAWR (přední/zadní)
2006
A3
A4
A6
A8
S4
TT
2007
A3
A4
A6
A8
Q7
RS4
S4
S6
S8
2008
A3
A4
A5
A6
A8
Q7
R8
RS4
S4
S5
S6
S8
TT
2009
A3
A4
A5
A8
Q7
R8
S4
S5
S8
TT
Další specifikace Audi:
- GVWR Audi
- GCWR Audi
- Nosnost Audi
- Pohotovostní hmotnost Audi
- Užitečná hmotnost Audi
- Tažná kapacita Audi
Limity zatížení náprav BMW (2006–2009)
Údaje pro BMW GAWR (maximální zatížení nápravy) za období 2006 až 2009 jsou řídké. U karosářských platforem E46, E60, E63, E70 a E85 výrobci v zákaznických brožurách zřídka zveřejňovali konkrétní údaje o rozložení zatížení mezi přední a zadní nápravu.
Jedinou výjimkou v tomto období je 2007 BMW Z4, které je uváděno na 2 767 lbs vpředu/3 770 lb vzadu.
Modely jako M3, M5, M6, X5 a 7-Series mají obvykle ve specifikacích pomlčky. To znamená, že specifické rozložení hmotnosti podél náprav nebylo v otevřených specifikacích standardizováno. Nadšenci to obvykle počítají pomocí procenta nenaložené hmotnosti vozidla (asi 50/50 pro sedany s pohonem zadních kol, s mírným zkreslením dozadu u vozů M), ale nepovažují tyto výpočty za tvrdé limity GAWR.
Poznámky ke kapacitě BMW:
– GVWR (Gross Weight Rating) je maximální celková hmotnost.
– GCWR (Gross Combination Weight Rating) zahrnuje tažení přívěsu.
– Užitečné zatížení je GVWR mínus pohotovostní hmotnost vozidla.
GAWR Buick Data (2006–2009)
Během těchto let byl Buick v období přechodu, vyřazoval Rainier a Rendezvous a zaváděl Enklávu.
Buick Terraza 2006 má abnormálně nízké hodnocení 1 148 lb vpředu / 960 lb vzadu. To naznačuje výrazný posun hmotnosti dopředu nebo specifickou konfiguraci zavěšení, která omezuje zatížení přední nápravy.
Rainier (SUV založené na platformě Chevrolet TrailBlazer) zůstává v letech 2006 a 2007 stabilní na 2950 lbs vpředu/3200 lbs vzadu.
2008-2009 Enclave (první generace) sdílí architekturu s GMC Acadia. Jeho údaje jsou 3197 lbs vpředu / 3527 lb vzadu. Tato nevyváženost odráží příčné uspořádání motoru typické pro crossovery, kde motor přidává významnou hmotnost na přední nápravu.
Poznámky ke kapacitě Buick:
– GVWR : Maximální hmotnost vozidla.
– GCWR : Celková hmotnost vozidla + přívěsu.
– Pohotovostní hmotnost : Hmotnost prázdného vozidla.
Údaje GAWR pro Cadillac (2006–2009)
Řadě Cadillacu v tomto období dominovaly modely Escalade a CTS.
CTS (platforma Epsilon) pro 2006 a 2007 je hodnocena na 2232 lbs vpředu/2379 lbs vzadu. Je to téměř vyvážené rozložení typické pro luxusní sedan s pohonem zadních kol.
Varianty Escalade vykazují významné rozdíly v závislosti na typu těla:
– Escalade (standardní) : 2006 má hodnocení 3 350 lb vpředu/4 000 lb vzadu.
– Escalade ESV (dlouhý rozvor): Pro rok 2006, 3 060 lb vpředu/2 809 lb vzadu. Pokles zadní postavy vypadá podivně pro dlouhý rozvor, pravděpodobně kvůli odlišnému naladění zavěšení nebo rozložení užitečného zatížení v základních údajích.
– Escalade EXT (vyzvednutí): Pro rok 2006, 3 800 lb vpředu/4 000 lb vzadu. Vysoká postava vpředu je dána hmotností kabiny.
Po roce 2006 jsou v tabulce u všech modelů Cadillac pomlčky. Escalade Hybrid debutoval v roce 2009, ale údaje o zatížení náprav pro tuto sadu nejsou k dispozici.
Poznámky ke kapacitě Cadillac:
– GVWR : Maximální celková hmotnost.
– GCWR : Maximální hrubá hmotnost kombinace.
– Užitečné zatížení : Rozdíl mezi GVWR a pohotovostní hmotností vozidla.
Chevrolet GAWR: Těžké váhy (2006–2009)
Údaje Chevroletu jsou dosud nejkomplexnější a pokrývají vše od Avea po Silverado HD.
Nákladní auta:
– Silverado 1500 : Stálé hodnocení přibližně 3650 lb vpředu / 3950-4000 lb vzadu. Silverado 1500 Hybrid 2006 zvyšuje přední postavu na 3 925 liber, pravděpodobně kvůli sestavě elektromotoru v převodovce.
– Silverado 2500 HD : Přední náprava 4200-4410 lbs. Zadní náprava dosahuje 6084 lbs.
– Silverado 3500 HD : Kapacita zadní nápravy exploduje na 8 550 liber v roce 2006, poté klesne na přibližně 6 390 liber v následujících letech. To je zásadní pro konfigurace dvou zadních kol.
– Colorado : Jmenovité na 2533 lbs vpředu / 2896 lbs vzadu. Pozoruhodné je, že 2009 Colorado ukazuje vzhůru nohama/nebezpečné specifikace 5000 lbs vpředu/2633 lbs vzadu. Vypadá to na chybu v datech nebo na specifikum těžkého provozu, protože je vzácné, aby pickup střední velikosti přenesl dvojnásobek hmotnosti zadní nápravy na přední nápravu. Buďte opatrní při používání specifikací 2009 Colorado.
SUV a crossovery:
– Tahoe / Suburban 1500 : Přední 3200-3300 lbs. Zadní 4000-4200 lbs.
– Tahoe / Suburban 2500 : Těžší. Přední 3800 lbs. Zadní 5500 lbs.
– TrailBlazer : 2950 lbs vpředu / 3200 lb vzadu pro roky 2006-2008. TrailBlazer 2009 snižuje přední číslo na 2 450 liber, což se zdá být na jeho velikost abnormálně nízké.
– Traverse : Představeno v roce 2009 s 3 197 lb vpředu/3 527 lb vzadu, podobně jako Buick Enclave.
Auta:
– Avalanche 1500 : 3400 lbs vpředu / 4100 lbs vzadu.
– Avalanche 2500 : 4380 lbs vpředu / 5500 lbs vzadu.
– Equinox : 2535 lbs vpředu / 2535 lbs vzadu. Perfektně vyvážené.
Poznámky ke kapacitě Chevrolet:
– GVWR : Limit celkové hmotnosti vozidla.
– GCWR : Auto + přívěs.
– Pohotovostní hmotnost : Hmotnost prázdného vozidla.
– Užitečné zatížení : GVWR – Pohotovostní hmotnost.
Chrysler GAWR (2006–2009)
Data Chrysler jsou omezená. Jedinými modely s jasným skóre GAWR jsou SUV Aspen.
- Aspen : Jmenovitá hodnota 3100 lbs vpředu/3900 lb vzadu pro roky 2007, 2008 a 2009. Toto zkreslení dozadu je typické pro SUV založená na platformách s pohonem zadních kol.
- Aspen Hybrid (2009) : Přední náprava se zvýšila na 3600 lbs, pravděpodobně kvůli komponentům hybridního systému.
Jiné modely, jako je 300C, PT Cruiser a Pacifica, zobrazují pomlčky, což znamená, že v tomto souboru dat nejsou zveřejněny žádné konkrétní hodnoty hmotnosti na nápravu.
Poznámky ke kapacitě Chrysler:
– GVWR : Maximální celková hmotnost vozidla.
– GCWR : Maximální hrubá hmotnost kombinace.
– Užitečné zatížení : GVWR mínus pohotovostní hmotnost vozidla.
Dodge GAWR: Dodávky, nákladní auta a sportovní modely (2006–2009)
Dodge sdílí většinu svého vybavení s Chryslerem, ale přidává těžká nákladní vozidla a sportovní modely.
Ram Trucks:
– Ram 1500 : 3700 lbs vpředu / 3900 lb vzadu. Konstantní hodnoty pro roky 2006–2008.
– Ram 2500 : Přední 4410 lbs. Zadní se pohybuje od 4630 liber (2006/2009) do 6000 liber (2007/2008).
– Ram 3500 : Přední 4110-4750 lbs. Zadní čísla jsou masivní: 9 350 lb v prvních letech, v roce 2009 klesla na 6 200 lb. Tyto variace mohou odrážet různé konfigurace podvozku (jednoduchá nebo dvojitá zadní kola).
Sprinter Vans:
– Sprinter 2500 : Přední 3857-3970 lbs. Zadní 5356-5360 lbs.
– Sprinter 3500 : Přední 3857-4080 lbs. Zadní 7053-7060 lbs.
– Sprinter Wagon 2500 : Přední 3870-3970 lbs. Zadní 5360-7053 lbs. Všimněte si širokého rozšíření kapacity zadních sedadel pro vůz,
Limity náprav Ford: Těžká nákladní auta a prázdné články
Sestava Fordu z let 2006 až 2009 vypráví příběh dvou zcela odlišných světů. Existují tažní koně. A jsou tu osobní auta. Údaje o hodnocení hmotnosti náprav (GAWR) činí toto rozdělení bolestně zřejmé.
Podívejte se na nákladní vozy řady Super Duty. Zadní náprava F-350 z roku 2006 zvládne 7 000 liber. Toto je seriózní geometrie zavěšení. Zadní náprava F-450 z roku 2008 vyskočí až na 9 500 liber. Toto není určeno pro tažení přívěsů. Je určen pro montáž nástaveb nebo přepravu průmyslových nákladů. Dodávky řady E se řídí podobnou logikou. E-350 Super Duty 2009 má zatížení přední nápravy 4 200 liber. To je velký krok nahoru oproti 3 700 £ v předchozích letech. Ford posílil přední stavbu.
A pak jsou tu auta. Mustang. Soustředit. Fúze. V tabulce jsou uvedeny s pomlčkou. Žádná čísla. Proč? Protože výrobce v těchto letech nezveřejnil konkrétní hodnoty zatížení náprav pro tato vozidla. Asi neviděli tržní poptávku po majitelích sportovních kupé přetěžovat jednotlivé nápravy. Nebo je možná podvozek tak integrovaný, že limity zatížení jednotlivých náprav nepředstavují zásadní omezení. V každém případě, pokud chcete znát GAWR pro Mustang z roku 2007, v tomto souboru dat to není.
“Pokud si stáhnete Super Duty, zkontrolujte nálepku. Čísla se každý rok mění.”
Explorer vykazuje zajímavou variabilitu. V roce 2006 bylo zatížení přední/zadní nápravy 3240/3600. Do roku 2007 tato čísla klesla na 2860/3340. Náhlá ztráta kapacity pro stejný titul auta? To zahrnuje změnu úrovní výbavy nebo standardní výbavy. Explorer Sport Trac držel na 3080/3320 po dobu dvou let. Ale v roce 2009 zmizel ze stolu. Ford to přestal? Ano. Sport Trac byl ukončen po roce 2008. Údaje tuto skutečnost odrážejí.
Escape and Escape Hybrid si udržely identickou nosnost ve všech směrech: 2 240 vpředu, 2 115 vzadu. Ani hybridní verze výrazně nezměnila limity zatížení náprav, a to i přes přidanou hmotnost baterie. Ford to navrhl dobře. Rozdíl absorbovala nosnost.
Sesterské řady GMC a Chevy
GMC a Chevrolet sdílejí platformy. Data odrážejí tuto symetrii. Sierra 3500 a Yukon dominují špičkovému výkonu.
Zatížení zadní nápravy modelu Sierra 3500 z roku 2006 je 6 500 liber. Ale do roku 2007 klesne na 6 390 liber. Modely 2008 a 2009 zůstávají na této nižší úrovni. Proč pád? Možná přeladění senzorových systémů nebo drobná změna komponentu zavěšení. To je v souladu se Sierrou i Yukonem. Zadní nosnost modelu Yukon XL 2009 je také 4 200 liber.
Modely Canyon a Sierra 1500 jsou v nižší kapacitní třídě. Zatížení přední nápravy Canyonu 2009 se mírně zvýšilo z 2 533 liber na 2 633 liber. Malá změna. Ale v nákladní dopravě na librách záleží. Sierra 1500 se držela na 3200/3750 od roku 2007 do roku 2009. Spolehlivost v číslech.
Acadia přišla na scénu v roce 2007 s čísly 3197/3527 liber. Na této úrovni zůstala až do roku 2009. Beze změn. Žádné překvapení. Toto je crossover. Limity jsou stanoveny pro pohodlí a bezpečnost, nikoli pro nošení těžkých nákladů.
Envoy byl spolehlivý favorit. 2950/3200 £ od roku 2006 do roku 2009. Pak zmizel. Hummer H2 se držel na 4000/5000 lbs. Jen. Směle. Velký. Pro H3 a H3T nejsou uvedeny žádné jmenovité zatížení. Opět platí, že pomlčka označuje žádné zveřejněné údaje pro spotřebitele.
Konzervativní přístup Hondy
Honda obecně neinzeruje limity zatížení náprav. Inzerují spolehlivost. Data ukazují proč.
Ridgeline z roku 2006 je na tomto seznamu anomálie. Přední zatížení je 309 liber. Musí se jednat o překlep v původních datech. Nebo je to 3090. Vzhledem k tomu, že zadní část je 3252, přední zatížení 309 je pro nákladní vozidlo fyzicky nemožné. Budeme předpokládat, že je to 3090. Zbytek specifikací Ridgeline (2007-2008) ukazuje 3105/3252. Dává to smysl. Vozík je vyvážený.
Odyssey se od roku 2006 do roku 2008 stabilně držel na 2 833 £ / 3 197 £. Toto je auto pro přepravu lidí. Ne pro přepravu zboží. Pilot přichází v roce 2007 s 2865/3155 lbs. Pro rok 2009 se přední kapacita zvyšuje na 2 921 liber. Drobná úprava. Možná vylepšená pouzdra zavěšení.
Civic a CR-V mají přístrojovou desku. Žádná data GAWR. Honda je pro tyto úrovně výbavy nezveřejňuje. Spoléháte se na GVWR (hodnocení hmotnosti vozidla) a odečtete prázdnou hmotnost vozidla. Toto je standardní metoda pro nekomerční vozidla.
Hummer, Hyundai a Infiniti: Špičková čísla
Hummer je jednoduchý. H2 – 4000 přední, 5000 zadní. Důsledně. Beze změny. H2 byla pozemní loď. Nevyžadoval složité inženýrské úpravy. Jen více oceli. Pro H3 a H3T nejsou k dispozici žádné údaje.
Hyundai je štíhlý. Minivan Entourage zvládne 2 998/3 064 lb. Santa Fe – 2976 GBP/3197 GBP. Tato čísla jsou blízko. Symetrický. Veracruz chybí. Genesis chybí. Hyundai v těchto modelech nepropagoval těžké náklady. Podporovali styl a hodnotu.
Infiniti je téměř úplně prázdné. FX35, FX45, G35, M35, QX56. Všechny čárky. Žádná data GAWR. Infiniti tato čísla pravděpodobně nezveřejnila pro spotřebitelský trh. Předpokládali, že kupující nenaloží jejich luxusní SUV na limit. 2008 EX35 také nemá žádná data. Důraz byl kladen spíše na výkon než na nosnost.
Isuzu a Jaguar: Konec jedné éry
Isuzu mlčí. Ascender drží 2950/3200 lb po dobu tří let. I-290 a i-370 se drží 2533 vpředu a 2896 vzadu. Je to stejná platforma jako GMC Canyon a Yukon. Společné kosti. Obecné limity.
Jaguar je samý pomlčky. S-Type. X-Type. XJ8. XKR. XF. XK kupé. Nic. Jaguar neposkytuje údaje GAWR za tyto roky. Proč? Jejich vozy jsou navrženy s ohledem na dynamické ovládání. Limity jsou dány konstrukcí podvozku. Nepřetěžujete Jag. Ničíš jízdu. Výrobce předpokládá, že kupující o tom ví. Není potřeba žádná nálepka.
“Pokud je v tabulce pomlčka, výrobce si nemyslel, že se zeptáte. Nebo nechtěl, abyste to věděli.”
Chybí odkazy
Tabulky končí rokem 2009. Tím ale otázky nekončí. A co rok 2010? F-150 přešel na hliníkové panely karoserie. Změnil se GAWR? Data nevypovídají. Zmizel Edge z nabídky Fordu po roce 2008? Ne, objevuje se v letech 2007 a 2008. Pak ticho.
Flex se objeví v roce 2009 pro Ford. Pomlčka. Žádná čísla. Velký crossover. Limity zatížení náprav nejsou zveřejněny.
Taurus X je také prázdný. Ford ztrácel svou cestu na trhu crossoverů. Údaje tuto nejistotu odrážejí. Neexistují žádné jasné specifikace. Žádná jasná identita.
GMC 2009 Sierra Hybrid je označena pomlčkou. Byl to krátkodobý experiment. Baterie přidaly na hmotnosti. Limity zatížení náprav by mohly být přísnější. Nebo více zdarma. Nevíme. Pomlčka zůstává.
Hummer H3T je prázdný. Byl to náklaďák se srdcem auta. Nebo osobní auto s duší náklaďáku. V datech přetrvává nejistota.
Proč je to důležité?
K řízení do práce nepotřebujete GAWR. Ale potřebujete to, pokud upravujete zavěšení.
Limity zatížení nápravy Jeepu: Wrangler a Liberty
Jeep obvykle skrývá údaje GAWR (maximální zatížení nápravy) pro Commander a Grand Cherokee. Pokud se díváte na Commander nebo Grand Cherokee 2006-2009, tato čísla v tomto konkrétním členění nenajdete. Liberty si udržuje stabilní výkon již několik let. V letech 2006 a 2007 byla nosnost 2 750 liber na přední nápravě a 3 150 liber na zadní nápravě.
Wrangler to změnil. Model z roku 2006 byl ohodnocen na 2 200 liber vpředu a 2 650 liber vzadu. Jen v roce 2007 tato čísla vzrostla na 2 650 a 3 400 liber. Tato konfigurace pokračovala pro varianty Wrangler Unlimited v letech 2008 a 2009. Patriot a Compass neměly v tomto souboru údajů uvedeny konkrétní zatížení náprav.
Rozvržení Kia zepředu
Řada Kia z počátku 21. století sestávala ze sedanů a SUV a čísla GAWR tuto rozmanitost odrážejí. Sedona a Sorento byly nejtěžší modely. Pro roky 2006 a 2007 měly oba modely vyvážené užitečné zatížení: 3 307 liber vpředu a vzadu pro Sorento a 2 998 liber vpředu a 3 064 liber vzadu pro větší minivan Sedona.
Sportage byla na crossover své velikosti zvláštně vyvážená. Bylo ohodnoceno na 2 579 liber vpředu a 2 425 liber vzadu. Modely Rio pro roky 2007 a 2008 měly drobné změny: 1 918 liber vpředu a 1 874 liber vzadu. Do roku 2009 byly do sestavy přidány Borrego a Spectra, ale v tomto souboru dat nebyly uvedeny s konkrétními limity zatížení nápravy.
Rozložení hmotnosti Land Roveru
Land Rover tyto údaje u svých vlajkových modelů ne vždy zveřejňoval. LR3, Range Rover a Range Rover Sport z let 2006-2008 v tomto konkrétním souboru dat chybí, aniž by byly uvedeny hodnoty GAWR. Pak přišel 2009 LR2.
Tento kompaktní crossover věci trochu mění. LR2 2009 je ohodnocen na 2 885 liber pro přední nápravu a 2 995 liber pro zadní nápravu. Je to rovnoměrnější rozložení, než se často vyskytuje u starších SUV, i když záď přece jen trochu víc zatěžuje. Větší Range Rovery zůstaly v této konkrétní informaci bez údajů.
Lexus: přesné inženýrství nebo nedostatek dat?
Lexus tvrdí, že má obrovskou řadu, ale čísla GAWR znatelně chybí téměř u všech jeho modelů. Modely ES 350, řada GS, GX 470, IS, LS 460, LX 570, RX 350 a SC 430 mají prázdné sloupce pro roky 2006 až 2009.
Dokonce ani vysoce výkonný model IS-F a RX 400h Hybrid nemají v tomto konkrétním souboru dat zaznamenány hodnoty zatížení nápravy. To je značná mezera v dokumentaci pro značku, která je známá svým smyslem pro detail. Bez těchto čísel se musíte spolehnout na GVWR (hodnoty celkové hmotnosti vozidla) a zatížení, abyste určili, jakou váhu lze skutečně umístit na pneumatiky.
Lincoln Heavy Duty Trucks
Během této éry Lincoln spoléhal na velikost. Mark LT a Navigator byly jediné modely s jasným označením GAWR. Mark LT, což je v podstatě Ford F-150 s luxusním lemováním, byl ohodnocen na 3 450 liber vpředu a 3 850 liber vzadu. Tato konfigurace se od roku 2006 do roku 2008 nezměnila.
Navigátor byl stále těžší. V roce 2006 byla nosnost 3 300 liber vpředu a 4 128 liber vzadu. Pro roky 2007 a 2008 převzala přední náprava o něco větší zatížení (3 350 liber), zatímco zadní náprava se zvýšila na 4 300 liber. Navigátor z roku 2009 odpovídal zatížení zadní nápravy modelu Mark LT, ale zvýšil zatížení přední nápravy na 3 450 liber. MKX, MKZ a Town Car neměly uvedeny specifické limity zatížení nápravy.
Podivná rozhodnutí Mazdy o vyvážení
Divize nákladních vozidel Mazdy (řada B) měla jasná omezení. B2300 byl ohodnocen na 2 400 liber vpředu a 2 750 liber vzadu. B4000 narazí na přední část na 2 850 liber, přičemž zadní část zůstává na 2 750 librách. Je vzácné najít nákladní vozidlo s identickým zatížením zadní nápravy v různých konfiguracích karoserie/motoru.
Vozy byly podivně vyvážené. Mazda6 měla v roce 2006 větší nosnost vpředu (2 372 lb) než vzadu (2 119 lb). V roce 2007 MazdaSpeed3 klesla na 2 216 liber vpředu a 2 064 liber vzadu. MX-5 z roku 2007 byl obrácený na 2 449 liber vpředu a 2 103 liber vzadu. Pro rok 2009 se Mazda6 ustálila na 2 286 librách vpředu a 2 062 librách vzadu. CX-7 a CX-9 tato čísla nikdy neuvedly.
Mercedes-Benz a faktor AMG
Mercedes-Benz tvrdí obrovskou škálu modelů od třídy C po SLR McLaren, ale chybí údaje GAWR. Téměř všechny modely C-Class, E-Class, S-Class a SLK z let 2006–2009 mají prázdné sloupce.
Řady G-Class a ML také po většinu let postrádají data. ML350 a ML550 z roku 2009 nemají v tomto datovém souboru specifikované limity zatížení nápravy. V tomto konkrétním členění chybí i modely CLS 550 a GL. To je frustrující mezera pro ty, kteří se snaží vyladit odpružení nebo určit tažnou kapacitu těchto německých SUV.
Poslední roky Merkuru
Merkur omezoval výrobu. Mountaineer, což je v podstatě Lincoln Mountaineer, byl jediným modelem s uvedeným GAWR v roce 2006. Vpředu měl 2 860 liber a vzadu 3 340 liber.
Modely Mountaineer, Mariner, Milan a Grand Marquis z let 2007, 2008 a 2009 nemají údaje o zatížení náprav. Sable se vrátil v letech 2008 a 2009, ale také postrádal tato konkrétní čísla. Pokud řídíte pozdní model Mercury, budete si muset limity zatížení náprav zjistit sami.
Kompaktní limity MINI
Čísla MINI jsou malá, ale konkrétní. V roce 2007 měly Cooper Convertible a Hardtop zhruba stejnou zátěž vpředu 1 918 liber, respektive 1 929 liber, přičemž zadní nosnost klesla na 1 697 liber a 1 653 liber.
Cooper Clubman z roku 2008 byl dokonale vyvážený, vážil 1 830 liber vpředu i vzadu. Modely John Cooper Works z roku 2009 vykazovaly zajímavé rozdíly. Hardtop byl ohodnocen na 1 918 liber vpředu a 1 676 liber vzadu. Verze Clubman trochu mění vyvážení a uvádí 1 929 liber vpředu a 1 863 liber vzadu. To je připomínka, že i malá auta mají přísné limity zatížení náprav, které při překročení mohou způsobit problémy.
Nissan GAWR: Limity zatížení pro Altima, Titan a Frontier
Pokud vezete náklady v Nissanu na základě GAWR (Hodnotění hmotnosti nápravy), čísla jsou důležitější než odznak. U modelu Nissan Frontier 2007-2009 je rozložení zatížení náprav konzistentní: 3 296 liber na přední nápravě a 3 197 liber na zadní nápravě. Tento poměr je vyváženější, než byste očekávali u středně velkého snímače.
U těžkých modelů je situace jiná. 2007 Titan má rozložení zatížení na nápravu 3300/3800 liber (přední/zadní). Jde o jediný model toho roku, který demonstruje výhodu zadní nápravy. 2009 GT-R nemá konkrétní hodnocení GAWR, pravděpodobně proto, že vozidlo není navrženo pro tažení těžkých nákladů.
Pontiac GAWR: Poslední roky éry točivého momentu
Výroba Pontiacu se snižovala. Do roku 2008 byla většina modelových řad ukončena nebo sloučena. Torrent SUV trvale nesl 2 535 liber na každou nápravu po celou dobu své produkce od roku 2006 do roku 2009. Symetrické. Nudný. Funkční.
Grand Prix 2007 měla podivný poměr 62/38. To obvykle označuje překlep ve zdrojových datech nebo konkrétní omezení pro konkrétní konfiguraci, která nebyla standardizována. Nemělo by se předpokládat, že to platí pro všechny modely Grand Prix. Sedan G8 se objevil v letech 2008-2009, ale neexistují pro něj údaje GAWR, což je u sportovního sedanu s tak vysokou tuhostí podvozku zvláštní.
Porsche GAWR: Tvrdá technická čísla
Porsche nezveřejňuje specifikace užitečného zatížení stejným způsobem jako mainstreamové značky. Hodnoty GAWR nejsou uvedeny pro 2008-2009 911, Boxster a Cayman. SUV Cayenne z let 2006 a 2008-2009 také nemají v tomto vzorku konkrétní údaje o zatížení náprav.
Nejde o nedostatek dat. Jde o nezájem o přepravu těžkých nákladů. Pokud se pokoušíte namontovat tažné zařízení na Cayman, tato čísla nenajdete. Najdete zde možnost „tažný balíček“, který je pravděpodobně omezen na 1 000 liber nebo méně. GAWR se stává irelevantní, pokud je limitujícím faktorem celková hmotnost vozidla (GVWR).
Saab GAWR: Výjimka v podobě 9-7X
Linka Saab rychle ubývala. Sedany 9-3 a 9-5 během tohoto období nevykazovaly hodnoty GAWR. Nicméně, 9-7X sdílel platformu s Chevrolet TrailBlazer EXT.
V letech 2008 a 2009 se 9-7X vyznačoval rozložením zatížení 2 950/3 400 liber (přední/zadní). Tato výhoda zadní nápravy je logická. Jedná se o platformu SUV s nákladovým prostorem. Pokud táhnete přívěs za Saab, zkontrolujte specifikace 9-7X. Zbývající modely byly osobní vozy bez úmyslu táhnout.
Saturn GAWR: Výhled jako poslední naděje
Satran procházel obtížemi. SUV Outlook se stalo jediným modelem se sekvenčními údaji GAWR od roku 2007 do roku 2009. Sdílelo stejné rozložení zatížení 3 197/3 527 liber jako jeho dvojče Buick Enclave.
Modely VUE a Aura neuváděly hodnoty GAWR. To je typické pro crossovery, kde se výrobce zaměřuje spíše na celkovou hmotnost vozidla (GVWR) než na konkrétní zatížení náprav. Pokud upravujete Saturn Sky nebo Ion, nehledejte zde omezení užitečného zatížení. Podvozek nebyl navržen tak, aby vydržel výrazné zatížení zadní nápravy.
Scion GAWR: Minimalistické specifikace
Data Scion jsou řídká. Modely tC, xA, xB a xD z let 2006 až 2009 nemají specifikované hodnoty GAWR. To je typické pro sportovní kompaktní vozy. Důraz je kladen spíše na pohotovostní hmotnost a ovladatelnost než na nosnost.
Pokud potřebujete tažnou kapacitu pro Scion, budete ji muset vypočítat odečtením pohotovostní hmotnosti vozidla od celkové hmotnosti vozidla (GVWR). Výrobce u těchto cenově dostupných sportovních vozů neupřednostnil hodnocení zatížení náprav.
chytrý GAWR: Limity mikroměst
Data obsahují 2008 smart fortwo. Hodnoty GAWR nejsou uvedeny. To se očekává. Vozidlo váží méně než 2000 liber. Hodnoty zatížení nápravy jsou nadbytečné, když je celková kapacita tak nízká.
Subaru GAWR: Symetrie a stabilita
Modely Subaru z let 2006 až 2009, včetně variant Forester, Legacy, Outback, Tribeca a Impreza, nemají stanovené hodnoty GAWR. To je standardem u platforem s pohonem všech kol (AWD), kde je distribuce točivého momentu řízena elektronicky.
Nedostatek konkrétních údajů o zatížení přední a zadní nápravy v tomto vzorku neznamená, že jsou nápravy slabé. To znamená, že Subaru zveřejňuje své limity nákladové kapacity jako paušální údaj. GVWR a pohotovostní hmotnost najdete v jiných zdrojích. GAWR je sekundární výpočet pro nadšence, nikoli primární měření pro kupující.
Suzuki GAWR: Malá SUV, specifická omezení
Suzuki mělo konkrétnější údaje. 2006-2008 Aeria trvale měřila 1 918/1 940 lb (přední/zadní). Sedan Forenza byl ohodnocen na 1 918/1 764 liber.
SUV XL7 se lišilo. 2006: 2205/2866. 2007–2008: 2590/2921. Nárůst naznačuje modernizaci odpružení nebo změnu vyztužení podvozku. 2007 SX4 byl hodnocen na 2050/1786 lbs. V pozdějších modelových letech byla specifická data GAWR vynechána.
Toyota GAWR: Spolehlivost v číslech
Toyota poskytuje spolehlivá data GAWR pro několik modelů. Land Cruiser 2006-2007 byl hodnocen na 3 595/4 220 lb. Zadní náprava je velmi pevná. Je určen pro tažení a plazení v terénu.
RAV4 projevil zaváhání. 2006: 2535/2435. 2007: 4430/4730. 2008: 2535/2435. Čísla z roku 2007 vypadají jako odlehlá hodnota nebo údaje pro konkrétní verzi se zesíleným designem. V dalších letech se hodnoty vrátily k nižším hodnotám. Tundra z roku 2007 byla ohodnocena na 3 900/3 800 lb. Téměř vyrovnaný. Plnohodnotný snímač určený pro práci.
Tacoma, Sequoia a Sienna nemají uvedené hodnoty GAWR. Opět se jedná o těžká vozidla, kde je důležitá celková nosnost. Pokud nakládáte Tacoma, zkontrolujte nálepku na rámu dveří. Omezení náprav jsou druhotná vzhledem k celkové nosnosti.
Drobné písmo o nápravách Volvo
Nemusíte se dívat daleko, abyste pochopili, proč se většina německých a švédských vozů cítí stabilně. To je strojírenství. Pro běžného řidiče jsou to ale jen čísla na nálepce. Touto nálepkou je hodnocení hrubé hmotnosti nápravy (GAWR). To je maximální zatížení, které jeden most vydrží. Ty ji ignoruješ? Budete ohýbat zavěšení. Zlomíte páky. Budete platit za opravy, kterým bylo možné se vyhnout pouhým zkontrolováním specifikací.
Specifikace Volvo 2006
Sestava roku 2006 byla řídká. Volvo se konsolidovalo. S80 je jedním z mála modelů s těmito limity.
- S80: 2230 lbs vpředu / 2290 lbs vzadu.
- XC90: 2820 lbs vpředu / 3150 lb vzadu.
Jiné modely. C70. S40. S60. V50. V70. XC70. Prázdný. Pro toto konkrétní rozdělení nejsou k dispozici žádné údaje. Pokud stahujete S40 z roku 2006, pracujete s touto konkrétní metrikou naslepo.
Specifikace Volvo 2007
Stejný příběh. XC90 zůstává beze změny.
- XC90: 2820 lbs vpředu / 3150 lb vzadu.
Jiné modely. C70. S40. S60. S80. V50. V70. XC70. Stále prázdné. Volvo neupřednostnilo zveřejňování těchto čísel u modelů, které nejsou těžké.
Specifikace Volvo 2008
Objeví se C30. Linka se mění. Některé modely konečně dostávají svá čísla.
- V70: 2690 lbs vpředu / 2513 lbs vzadu.
- XC70: 2800 lbs vpředu / 2646 lb vzadu.
- XC90: 2820 lbs vpředu / 3150 lb vzadu.
Všimněte si asymetrie V70. Přední náprava přebírá větší zatížení. Geometrie zavěšení upřednostňuje stranu řidiče. XC70 je na tom podobně. Vyvážené, ale ne identické. XC90 zůstává těžká váha.
Specifikace Volvo 2009
Stabilita. Čísla se téměř nemění.
- V70: 2690 lbs vpředu / 2513 lbs vzadu.
- XC70: 2800 lbs vpředu / 2646 lb vzadu.
- XC90: 2820 lbs vpředu / 3150 lb vzadu.
C30. C70. S40. S60. S80. V50. Stále žádná data GAWR. Pokud upravíte C70 z roku 2009, zůstanete se svými problémy sami.
Proč je to důležité?
Možná si myslíte, že je to jen na tažení. To je špatně. To platí pro všechno. Vaši cestující. Vaše zavazadla. Vaše kola po úpravě. Dokonce i sada tuhých pružinových vzpěr přidává neodpruženou hmotnost. Most se nestará o vaši tělesnou výšku. Záleží mu na tom, jak na něj tlačí kila.
Překročení GAWR. Pružina rychleji ztrácí pružnost. Silentbloky jsou roztrhané. Rám se kroutí. Nejedná se o náhlé selhání. Je to pomalá smrt. To nepoznáte, dokud neuvíznete na kraji dálnice se zlomenou vzpěrou.
Širší kontext
Tyto údaje jsou neúplné. Pro každé Volvo se specifikovaným GAWR existují tři bez něj. To je problém pro nadšence. Nemůžete vyladit to, co nemůžete změřit. Zdroje? Jsou zastaralé. Autopedie. Carlist.com. Slovník Ford Motor Company. Směrnice NHTSA z roku 2002. Odkazy jsou mrtvé. Data jsou statická.
Ale fyzika? Fyzika se nezměnila. Přední náprava je omezena na 2 690 liber. Ať už je rok 2006 nebo 2024.
“Hodnota hrubé hmotnosti nápravy není doporučením. Je to fyzikální zákon napsaný ocelí.”
Pokud si stáhnete 2009 XC90, vy




























