Jak zkontrolovat zatížení nápravy automobilu (GAWR)

16

Většina kupujících automobilů přistupuje k výběru auta jako k úkolu v Excelu. Jsou posedlí údaji o spotřebě paliva. Chtějí znát dobu zrychlení z 0 na 60 mph. Měří kapacitu zavazadlového prostoru v krychlových stopách. Porovnejte křivky výkonu a točivého momentu. Smlouvají o konečné ceně. Právě na těchto číslech záleží, když stojíte na autosalonu.

Existují však statistiky, kterým není věnována dostatečná pozornost. Jedním z nejdůležitějších, ale často opomíjených ukazatelů je jmenovité zatížení náprav (GAWR – Gross Axle Weight Rating).

Nejedná se pouze o technickou referenci. Jedná se o přísný limit stanovený výrobcem z bezpečnostních důvodů. Při ignorování riskujete strukturální selhání nebo ztrátu kontroly. Pochopení toho, co GAWR vlastně znamená a jak to najít, odlišuje každodenní řidiče od těch, kteří své auto skutečně znají.

Co vlastně znamená GAWR?

GAWR je maximální hmotnost, kterou výrobce povoluje na jednu nápravu. Ne u všech vozidel. Ne na nosnost. Totiž na jedné ose. Přední a zadní náprava mají své specifické hodnoty GAWR.

Berte to jako hmotnostní limit pro konkrétní součást. Inženýři automobilky navrhují nápravu, její ložiska, odpružení a pneumatiky tak, aby vydržely určité zatížení. Překročení tohoto počtu znamená provoz mimo bezpečný rozsah.

Definice GAWR zní jednoduše, ale součásti, které tuto hmotnost tvoří, jsou často přehlíženy. Zahrnuje:

  • Vlastní pohotovostní hmotnost vozidla
  • Hmotnost cestujícího
  • Náklad v kufru nebo karoserii
  • Hmotnost tažného háku (pokud táhnete přívěs)

Veškerá tato hmota je rozložena podél os. Pokud přetížíte jednu stranu nebo záda, fyzika procesu se rychle stane nebezpečnou.

GAWR vs GAW: Nepleťte si je

Musíte přestat zaměňovat dva pojmy, které znějí stejně, ale znamenají zcela odlišné věci.

GAWR je limit. Toto je statické číslo. Nikdy se to nemění. Je vytištěna na samolepce.

GAW (Gross Axle Weight) je aktuální hmotnost na nápravě. Toto číslo se neustále mění. Mění se pokaždé, když vezmete spolujezdce. Změní se, když naplníte nádrž. Změní se, když naložíte balvany do zadní části pickupu.

Podívejme se na pickup. Představte si, že nesete čtyři balvany. Každý váží 100 liber. Celkové zatížení: 400 liber.

Když jsou tyto balvany v kamionu, skutečné zatížení (GAW) na zadní nápravě se zvýší o 400 liber.

Když je vyložíte, skutečné zatížení (GAW) se sníží o 400 liber.

A co GAWR? Zůstává zcela beze změn. Je mu jedno, jaký máš náklad. Jedná se o pevný strop. Vaším úkolem je zajistit, aby skutečné zatížení (GAW) nikdy nepřekročilo tento strop.

Proč je přetížení náprav nebezpečné

Výrobci tato omezení na palubní desky neuvádějí pro zábavu. Jde o fyziku a bezpečnost.

Přetížení vozidla je vždy nebezpečné. Těžká břemena se obtížně ovládají. Ale pokud je tato váha nerovnoměrně rozložena nebo soustředěna na jedné ose, rizika se násobí.

Zvažte, co se stane, když přetížíte zadní nápravu osobního nebo nákladního auta.

  1. Řízení se kývá. Ztrácíte citlivost. Přední pneumatiky nemohou dělat svou práci, pokud zadní tahají auto dolů.
  2. Brzdění se zhoršuje. Většinu brzdné síly zajišťují přední brzdy. Pokud je zadní část přetížená, rovnováha se posune. Mohli byste skončit s prasknutím zadní pneumatiky nebo komponentami zadního zavěšení, které se ohýbají/trhají.
  3. Ztráta kontroly Pokud vaše zadní odpružení selže nebo vaše pneumatiky prasknou při vysoké rychlosti, budete čelit více než jen prasklé pneumatice. Hrozí vám převrácení nebo smyk.

To není hazard. Jde o mechanickou nevyhnutelnost: překročení těchto limitů znamená katastrofu.

Přívěsy a vaše konkrétní omezení

Přívěsy mají vlastní GAWR. Určuje ji výrobce přívěsu, nikoli tažné vozidlo. Platí stejná pravidla. Rozhodující je správné a vyvážené zatížení. Pokud je zadní náprava vašeho přívěsu přetížená, bude mít tažné vozidlo problém udržet ji rovně. Zažijete houpání přívěsu. Můžete se dostat do „nůžek“ (zaseknutí závěsu přívěsu).

Stejná logika platí pro obytné vozy a SUV. Každá osa má limit. Následujte to.

Kde najít GAWR

Nemusíte být mechanik, abyste toto číslo našli. Obvykle je na očích.

Podívejte se na nálepku uvnitř rámu dveří na straně řidiče. Zkontrolujte zejména oblast, kde se nachází zámek dveří. Zde výrobce zveřejňuje informace o tlaku v pneumatikách a hodnotách hmotnosti.

Pokud je nálepka vybledlá nebo chybí, zkontrolujte informace online. Většina výrobců zveřejňuje specifikace svých vozidel. Vyhledejte svou konkrétní značku, model a rok společně s vyhledáváním „GAWR“ nebo „hodnota zatížení nápravy“.

K dispozici jsou také podrobné tabulky pro konkrétní značky. Pokud například řídíte Acura nebo Audi, můžete najít zatížení přední a zadní nápravy (GAWR) pro váš konkrétní rok a model.

Údaje GAWR pro Acura (2006–2009)

Pokud řídíte Acura, zde jsou pozoruhodná hodnocení za ta léta. Upozorňujeme, že některé starší nebo specifické úrovně výbavy nemusí mít zveřejněné údaje ve standardních seznamech.

2006
* MDX: –
RL:-
RSX: –
TL:-
TSX: –

2007
MDX: 2888 lbs (přední) / 3175 lbs (zadní)
RDX: 2546 lbs (přední) / 2381 lbs (zadní)
*TSX: 2335 lbs (přední) / 2030 lbs (zadní)

2008
MDX: 2888 lbs (přední) / 3175 lbs (zadní)
RSX: 2546 lbs (přední) / 2381 lbs (zadní)
*TSX: 2335 lbs (přední) / 2030 lbs (zadní)

2009
MDX: 2888 lbs (přední) / 3175 lbs (zadní)
RSX: 2546 lbs (přední) / 2381 lbs (zadní)
*TSX: 2325 lbs (přední) / 2090 lbs (zadní)

  • Potřebujete další specifikace? Najděte celkovou hmotnost vozidla (GVWR), celkovou hmotnost kombinovaného vozidla (GCWR), nosnost, pohotovostní hmotnost, užitečné zatížení a tažné kapacity pro Acura.*

Údaje GAWR pro Audi (2006–2009)

Podobný přístup k těmto údajům mají i majitelé Audi. Zde jsou hodnocení některých modelů.

2006
* A3: –
A4: –
* A6: –
A8:-
S4: –
TT:-

2007
* A3: –
A4: –
* A6: –
A8:-
O7:-
RS4: –
S4: –
* S6: –
S8: –

2008
* A3: –
A4: –
* A5: –
* A6: –
A8:-
O7:-
* R8: –
RS4: –
S4: –
* S5: –
* S6: –
S8: –
*TT:-

2009
* A3: –
A4: –
* A5: –
A8:-
O7:-
* R8: –
S4: –
* S5: –
S8: –
TT:-

Podrobnější specifikace naleznete v údajích o celkové hmotnosti vozidla (GVWR), celkové hmotnosti kombinovaného vozidla (GCWR), nákladové kapacitě, pohotovostní hmotnosti, užitečné hmotnosti a tažné kapacitě pro Audi.

Úplný seznam značek

Netýká se to jen luxusních dovážených vozů. Data GAWR najdete téměř pro každou značku. Pokud vaše značka není uvedena výše, podívejte se na následující výrobce:

  • Acura
  • Audi
  • BMW
    *Buick
  • Cadillac
    Chevrolet
    Chrysler
    Uhýbej
    Ford
    GMC
    Honda
    *HUMMER
  • Hyundai
    Nekonečno
    Isuzu
  • Jaguár
    Jeep
    Kia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lincoln
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • Merkur
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Nissan
    *Pontiac
  • Porsche
  • Saab
    Saturn
    Scion
    *chytrý
  • Subaru
    Suzuki
    Toyota
    Volkswagen
    Volvo

Pokud si stále nejste jisti kolik

Většina lidí se dívá na pohotovostní hmotnost. Nadšenci dávají pozor na limity náprav. Axle Weight Rating (GAWR) vám přesně říká, jakou váhu může přední nebo zadní odpružení zvládnout, než se pneumatiky dotknou vozovky a začnou selhávat. Toto není doporučení. To je tvrdá linie.

Znalost těchto čísel je důležitá. Zvlášť když nakládáte do pásového vozu plnou nádrž, ochrannou klec a spolujezdce. Nebo tažení přívěsu za kamionem. Porucha jedné nápravy stačí k tomu, aby se výlet změnil v evakuaci.

BMW

Nabídka bavorského výrobce z tohoto období sahá od obratných kupé až po těžké luxusní tanky. Čísla vyprávějí příběh rozložení hmotnosti.

2006
Údaje nejsou k dispozici pro většinu sedanů a modelů M. X3, X5, Z4, Z4M a velké sedany V8 (525 až 760) nemají na tomto seznamu veřejně dostupná data GAWR.

2007
Z4 prolomí ticho.
* Z4 : Přední 2 767 lbs. / Zadní 3,770 lbs.
*Vozy M5, M6, Alpina B7 a SUV zůstávají v tomto konkrétním datovém souboru bez údajů.

2008 a 2009
Řada 1 (128, 135) se připojuje k seznamu, ale údaje o hmotnosti na nápravu nejsou uvedeny. Řady 3, 5, 6, 7, M3, M5, M6, X3, X5, X6 a Z4 na tomto snímku také nemají konkrétní data GAWR.

Pokud upravujete BMW před rokem 2008, předpokládejte, že zadní náprava je silnější článek. Většina sportovních vozů s pohonem zadních kol je navržena tak, aby přenášela větší váhu na hnací kola pro lepší trakci.

Buick

Buick zachoval věci jednoduché. Pouze těžká nákladní vozidla obdržela speciální hodnocení náprav.

2006–2007
* Rainier : Přední 2950 lbs / zadní 3200 lbs.
* Teraza (pouze 2006) : Přední 1 148 lbs. / Zadní 960 lbs.
*LaCrosse a Lucerne jsou uvedeny, ale nemají data GAWR.

2008–2009
* Enkláva : Přední 3 197 lbs. / Zadní 3,527 lbs.

LaCrosse a Lucerne stále nemají žádná čísla. Pokud do LaCrosse nakládáte zavazadla, činíte tak na vlastní nebezpečí.

Cadillac

Řada Cadillacu zahrnuje luxusní sedany a masivní rodinu Escalade. Čísla jsou pro Escalade kritická.

2006
* CTS : Přední 2232 lbs / zadní 2379 lbs.
* Escalade : Přední 3 350 lbs./Zadní 4 000 lb.
* Escalade ESV : Přední 3 060 lbs. / Zadní 2 809 lbs. (Všimněte si záměny. Delší verze posouvá váhu dopředu.)
* Escalade EXT : Přední 3 800 lbs./Zadní 4 000 lb.
* CTS-V, DTS, SRX, STS, STS-V, XLR, XLR-V nemají data.

2007–2009
* CTS (2007) : Přední 2232 lbs / zadní 2379 lbs.
*Všechny ostatní modely (DTS, varianty Escalade, SRX, STS, XLR) nemají údaje GAWR pro tyto roky uvedeny.

Chevrolet

Výběr Chevy je obrovský. Nákladní automobily převážejí hlavní náklad. Osobní auta jsou z velké části bez dokladů.

2006
* Avalanche 1500 : přední 3400 lbs / zadní 4000 lbs.
* Avalanche 2500 : přední 4380 lbs / zadní 5500 lbs.
* Colorado : Přední 2 533 lbs. / Zadní 2 896 lbs.
* Equinox : Přední 2535 lbs. / Zadní 2535 lbs. (Rovnoměrně vyvážené.)
* Silverado 1500 : přední 3650 lbs / zadní 4000 lbs.
* Silverado 1500 Hybrid : Přední 3 925 lbs. / Zadní 3 750 lbs.
* Silverado 1500 SS : přední 3600 lbs / zadní 3600 lbs.
* Silverado 1500 HD : Přední 4 410 lbs. / Zadní 6 000 lb.
* Silverado 2500 HD : Přední 4 410 lbs. / Zadní 6 084 lbs.
* Silverado 3500 HD : Přední 4 670 lbs. / Zadní 8 550 lbs. (Ta zadní náprava je monstrum.)
* Příměstská 1500 : Přední 3200 lb / zadní 4000 lb.
* Příměstské 2500 : Přední 3800 lb / zadní 5500 lb.
* Tahoe : Přední 3 200 lb. / Zadní 3 750 lbs.
* TrailBlazer : přední 2950 lbs / zadní 3200 lbs.
* TrailBlazer EXT : Přední 3 100 lbs. / Zadní 3 400 lb.
* Uplander : Přední 2866 lbs / zadní 2756 lbs.

2007
* Avalanche 1500 : přední 3400 lbs / zadní 4100 lbs.
* Colorado : Přední 2 533 lbs. / Zadní 2 896 lbs.
* Equinox : Přední 2535 lbs. / Zadní 2535 lbs.
* Silverado 1500 : přední 3650 lbs / zadní 3950 lbs.
* Silverado 1500 Classic : Přední 3 650 lb. / Zadní 4 000 lb.
* Silverado 1500 Hybrid Classic : Přední 3 925 lbs. / Zadní 3 750 lbs.
* Silverado 1500 SS Classic : přední 3600 lbs / zadní 3600 lbs.
* Silverado 1500 HD Classic : Přední 4 410 lbs. / Zadní 6 000 lb.
* Silverado 2500 HD : Přední 4 200 lb. / Zadní 6 084 lbs.
* Silverado 2500 HD Classic : Přední 4 410 lbs. / Zadní 6 084 lbs.
* Silverado 3500 : přední 4200 lbs / zadní 6390 lbs.
* Silverado 3500 Classic : Přední 4 670 lbs. / Zadní 8,530 lbs.
* Příměstská 1500 : Přední 3300 lb / zadní 4200 lb.
* Příměstské 2500 : Přední 3800 lb / zadní 5500 lb.
* Tahoe : Přední 3200 lbs. / Zadní 4100 lbs.
*

Limit zatížení nápravy Ford

Sestava Fordu pro rok 2006 jasně ukazuje, kde se guma setkává s vozovkou. Podívejte se na dodávky řady E. E 150 zvládne 3240 liber na přední nápravě a 3800 liber na zadní. Přejděte na E 250 a získáte čísla 3550/5520. Těžká váha E 350 Super Duty? To je 3 700 liber vpředu a 6 195 liber vzadu.

Pokud ve svém Escape převážíte náklad, nepřetěžujte kufr. Přední náprava přijímá 2 240 liber, zadní pouze 2 115 liber. Hybridní verze je ještě těžší, její čísla jsou 2380/2175. Explorer je spolehlivý a má hodnocení 3240/3600.

Pickupy vyprávějí jiný příběh. F 150 unese 3 450 liber vpředu a 3 800 liber vzadu. F 250 zvyšuje tato čísla na 3800/6100. A co F 350? 3800 liber vpředu, 7000 liber vzadu. Tato zadní náprava je zkonstruována pro výkon.

Jiné modely Ford, jako Crown Victoria, Five Hundred, Focus, Freestar, Freestyle, Fusion, GT, Mustang, Ranger a Taurus, nemají údaje GAWR za rok 2006.

Rok 2007 přináší drobné změny. Explorer mírně klesne na 2860/3340. Explorer Sport Trac zůstává na 3080/3320. Řada F zůstává stabilní: F 150 – 3450/3800, F 250 – 3800/6100, F 350 – 3800/7000.

Objeví se Edge, Expedition a Expedition EL, ale tento soubor dat postrádá konkrétní hodnocení hmotnosti na nápravu. Údaje o Mustangu, Rangeru, Focusu, Fusionu a pětistovce stále chybí.

2008 dělá řadu E těžší. E 150 jde na 3700/5120. E 250 – na 3700/5520. E 350 Super Duty – na 3800/6084. Zadní náprava F 350 ve skutečnosti mírně klesá na 6 262 liber, což je pokles ze 7 000 liber v předchozím roce. Je tu nový účastník, F 450, s působivými čísly: 5 600 liber vpředu, 9 500 liber vzadu. Jedná se o seriózní tažný stroj.

Taurus X se připojuje k této řadě, ale nejsou pro něj uvedeny žádné hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR).

Rok 2009 v tomto trendu pokračuje. Řada E zůstává na svém místě. E 150 – 3700/5120. E 250 – 3700/5520. E 350 Super Duty se zvyšuje na 4 200 liber vpředu a 6 084 liber vzadu.

F 150 dostane nárůst na 3800/6100. Zdá se, že údaje pro F 450 zde nejsou v souladu s těžkou specifikací z předchozího roku, místo toho uvádí 3800/6262. Flex vstupuje na trh bez poskytnutí údajů o zatížení náprav.

Nosnost GMC podle modelu

Nákladní vozy GMC 2006 jasně definují své limity. Sierra 1500 přijímá 3 150 liber vpředu a 3 686 liber vzadu. Sierra 2500? 4 410 lb vpředu, 6 084 lb vzadu. S dvojitými zadními koly je Sierra 3500 silná: 4 800 liber vpředu, 6 500 liber vzadu.

SUV? Yukon zvládne 3200/3750. Delší Yukon XL přidává kapacitu zadní nápravy a dosahuje 4000 liber. Snímač Canyon je menší: 2 533 liber vpředu, 2 896 liber vzadu. Modely Envoy jsou hodnoceny na 2950/3200 pro standardní a 3100/3400 pro XL.

Dodávky Savana jsou uvedeny, ale hodnoty zatížení náprav (GAWR) nejsou k dispozici.

2007 Acadia má 3 197 liber vpředu a 3 527 liber vzadu. Sierra 1500 se mírně zvýší na 3200/3750. Sierra 2500 klesá na 4 200 liber vpředu (z 4 410), zatímco zadní část zůstává na 6 084 librách. Sierra 3500 se mění na 4200 liber vpředu a 6390 liber vzadu.

Čísla na Yukonu se také mění. 3200 liber vpředu, 4100 liber vzadu. XL jde na 3300/4200. Canyon zůstává stabilní.

Rok 2008 je téměř totožný s rokem 2007. Hodnoty zatížení náprav (GAWR) pro Sierra, Yukon, Acadia nebo Canyon se nemění. Yukon Hybrid se objevuje se stejnými hodnoceními 3200/4100 jako plynová verze.

2009 zvyšuje hmotnost přední nápravy Canyonu na 2 633 lb. Vše ostatní zůstává stejné. Sierra 1500 – 3200/3750. Sierra 2500 – 4200/6084. Sierra 3500 – 4200/6390. Yukon XL mírně klesá na 3 200 liber vpředu. Yukon Hybrid zůstává na 3200/4100. Pro Sierra Hybrid nejsou k dispozici žádné údaje.

Specifikace nápravy Honda

Honda neuvádí hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR) pro většinu sedanů. 2006 Accord, Civic, CR-V, Element, Fit, Insight, Pilot a S2000 mají pomlčky.

Odyssey vyniká. Údaje z roku 2006: 2 833 lb vpředu, 3 197 lb vzadu. A co Ridgeline? 309 liber? Vypadá to na překlep ve zdroji, pravděpodobně by to mělo být 3090, ale za textem: 309/3252.

2007 zpřesňuje data pro Civic. 2310 lbs vpředu, 2290 lb vzadu. Element se zvýší na 2300/2205. Pilot dostane konkrétní čísla: 2 865 liber vpředu, 3 155 liber vzadu. Ridgeline se změní na 3105/3252.

2008 zůstává stabilní. Občanská – 2310/2290. Prvek – 2300/2205. Pilot – 2865/3155. Ridgeline – 3105/3252. Odyssey beze změny.

2009 zcela odstraňuje data pro Civic. Pilot mírně naroste na 2 921 liber vpředu a 3 196 liber vzadu. Odyssey zůstává 2833/3197.

Hmotnostní hodnocení Hummer

Hummer se neobtěžuje uvádět hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR) pro H3 nebo H3T v jakémkoli roce. Jen čárky.

H2 je konzistentní ve všech ohledech. 2006, 2007, 2008, 2009. Všechny roky jsou uvedeny na 4000 lb na přední nápravě a 5000 lb na zadní nápravě. Jen. Tvrdý. Hranatější než cihla.

Limity zatížení Hyundai

Hyundai poskytuje málo údajů. 2006 nemá žádná data pro Accent, Az

Limity zatížení nápravy Jeep podle modelu

Řada Jeep z roku 2006 již vykazovala jemné rozdíly ve schopnostech. Velitel a Grand Cherokee v datech chyběli, takže Liberty a Wrangler zůstali primárními zástupci. Přední náprava Liberty byla ohodnocena na 2 750 liber a zadní na 3 150. Majitelé Wrangleru měli o něco nižší přední kapacitu 2 200 liber, ale zadní držela 2 650 liber. V roce 2007 se k nim připojil Patriot a Compass, ale jejich konkrétní GAWR (hodnoty zatížení nápravy) zůstaly skryté. Liberty si udržela svůj výkon. Wrangler se stal silnějším, přední náprava vzrostla na 2 650 liber a zadní náprava vzrostla na 3 400. Verze Unlimited měla úplně stejné vlastnosti. V letech 2008 a 2009 zůstala stejná čísla pro Wrangler nezměněna. Data Liberty zmizela z registru po roce 2007. Commander, Compass, Grand Cherokee, Patriot – všechna pole jsou prázdná. Pokud hledáte data GAWR pro tyto modely Jeep, tak tady prostě nejsou.

Těžká nákladní vozidla Kia

Na počátku roku 2000 kladla Kia důraz na objem výroby. Linky Amanti, Optima, Rio a Spectra neposkytly data GAWR. Museli jsme se obrátit na větší auta. Rozložení nákladu Sedona 2006 bylo 2 998 liber vpředu a 3 064 liber vzadu. Sorento bylo symetrické, s 3 307 librami na nápravu. Sportage byla ještě lehčí, 2 579 liber vpředu a 2 425 vzadu. V roce 2007 se Rio připojilo k seznamu s konkrétními čísly: 1 918 liber vpředu a 1 874 liber vzadu. Stejný výkon měla i pětidveřová verze. Rondo zůstal bez dat. Sedona a Sorento zopakovali svůj výkon z roku 2006. Sportage zůstává beze změny. V roce 2008 Sedona, Sorento a Rondo opět zmizely z dat. Rio udrželo divizi 1918/1874. Sportage zůstal na 2579/2425. Do roku 2009 zůstala na seznamu pouze Spectra a její pětidveřová varianta, bez uvedení čísel. Objevil se Borrego, ale nebyly pro něj žádná data GAWR. Pokud hledáte data GAWR pro sedany Kia z tohoto období, možná budete mít smůlu.

Pevné nápravy Land Rover

Land Rover nespecifikoval specifikace pro modely LR3, Range Rover a Range Rover Sport v letech 2006 a 2007. Chyba v datech pokračovala i v roce 2008, kdy se do sestavy přidal nový LR2, ale ani ta neukázala žádná čísla. Až v roce 2009 LR2 konečně odhalilo své limity: 2 885 liber na přední nápravě a 2 995 liber na zadní. Zbytek sestavy zůstal záhadou. LR3, Range Rover, Range Rover Sport – všechny prázdné. U údajů GAWR Land Roveru se v podstatě díváte na prázdný prostor, pokud nemáte LR2 z roku 2009. I tak je zadní náprava jediná, která nabízí významnou bezpečnostní rezervu, téměř 3000 liber.

Precizní konstrukce Lexus

Řada Lexus pro rok 2006 byla rozsáhlá. ES 330, GS 300, GS 430, GX 470, IS 250, IS 350, LS 430, LX 470, RX 330, RX 400h, SC 430. Nebyly poskytnuty žádné údaje GAWR. V roce 2007 byl ES 330 nahrazen ES 350. Přibyly GS 350 a GS 450h. LS 430 je nahrazen LS 460. Zůstávají modely GX 470, IS, LX 470, RX 350, RX 400h a SC 430. Stále žádná čísla. V roce 2008 se objevil GS 460. Byl přidán model IS-F. LX aktualizován na 570. LS aktualizován na hybridní 600h. Hmotnosti náprav stále nejsou specifikovány. V roce 2009 pokračoval stejný model. ES 350, GX 470, IS-F, IS 350, IS 250, LX 570, RX 350, SC 430. Všechny údaje jsou nulové. Lexus upřednostňuje jízdní komfort a strukturální integritu před zveřejněnými limity zatížení. Pokud hledáte data GAWR pro Lexus a ty luxusní sedany a SUV, tento zdroj je nemá.

Trvanlivost na nákladních vozidlech u Lincolnu

Údaje o Lincolnu z roku 2006 zahrnovaly pouze Mark LT a Navigator. Mark LT podporoval 3 450 liber vpředu a 3 850 liber vzadu. Navigator byl výkonnější, měl 3300 liber vpředu a 4128 liber vzadu. LS, Town Car a Zephyr byly bez údajů. V roce 2007 se objevily MKX a MKZ. Mark LT zůstal na 3450/3850. Navigátor byl mírně vylepšen, má 3 350 liber vpředu a 4 300 vzadu. Town Car zůstal bez dat. Specifikace MKX, MKZ, Mark LT a Navigator se opakují pro rok 2008. Town Car stále nic. V roce 2009 přibyl MKS. MKX a MKZ zachovány. Navigátor zůstal na 3450/3850. Town Car zůstal bez zmínky. Pro data GAWR Lincoln jsou vaše možnosti omezeny na platformy založené na nákladních automobilech. Sedany a luxusní křižníky svá čísla nezveřejňují.

Odolné nákladní vozy Mazda a sportovní sedany

Řada Mazda pro rok 2006 obsahovala nákladní vozy B2300 řady B: 2400 vpředu, 2750 vzadu. B3000: 2625 vpředu, 2750 vzadu. B4000: 2850 vpředu, 2750 vzadu. Mazda5 měla 2 218 liber vpředu a 2 355 liber vzadu. Mazda6 byla přetížená vpředu, s 2 372 librami vpředu a 2 119 vzadu. MazdaSpeed6 měla čísla 2449 vpředu a 2103 vzadu. MX-5, RX-8, MPV a Tribute byly bez dat. V roce 2007 byly na seznam přidány CX-7 a CX-9, které však neměly čísla. Nákladní vozy řady B zůstávají. Mazda5 zůstává. Mazda6 byla odstraněna ze seznamu. Přidána MazdaSpeed3: 2216 vpředu, 2064 vzadu. MX-5 zůstal na 2449/2103. RX-8 stále žádná data. V roce 2008 zůstaly B2300 a B4000. B3000 vyloučeno. CX-7 a CX-9 stále bez dat. Mazda6 je zpět s čísly 2216 vpředu a 2064 vzadu. Mazda5 a Tribute vyloučeny. V roce 2009 zůstaly B2300 a B4000. CX-7 a CX-9 jsou stále prázdné. Mazda3 a Mazda5 vyloučeny. Mazda6 se mírně změnila: 2886 vpředu, 2062 vzadu. MazdaSpeed3, RX-8 a Tribute zůstaly bez zmínky. Údaje GAWR společnosti Mazda jsou výrazně zkreslené směrem k platformám nákladních vozidel a konkrétním sportovním modelům.

Prázdná pole Mercedes-Benz

Seznam Mercedesů z roku 2006 byl dlouhý. Třída C, třída CL, třída CLK, třída CLS, třída E, ML350, ML500, třída R, třída S, třída SL, třída SLK, SLR McLaren. Nulové skóre GAWR. V roce 2007 přibyly G500, GL320, GL450. Možnosti ML byly uloženy. Přidán ML63 AMG. Stále žádná čísla. V roce 2008 byly přidány G55, GL550, ML550. Zbytek byl zachráněn. Stále prázdné. CLS 550 přidán v roce 2009. Zachovány varianty GL a ML. Stále žádná data. Pro data Mercedes-Benz GAWR tento datový soubor nic neposkytuje. Luxusní sedany a SUV z tohoto období jsou ohledně limitů zatížení náprav zcela blíže nespecifikované.

Poslední roky Merkuru

Údaje o Merkuru z roku 2006 se týkaly pouze Horolezce. 2860 lbs vpředu, 3340 lb vzadu. Grand Marquis, Mariner, Milan, Montego, Monterey byly zcela bez dat. V roce 2007 zůstal Mountaineer na seznamu, ale bez čísel. Grand Marquis, Mariner, Milan, Montego, Monterey stále bez údajů. Sable byl přidán v roce 2008. Mountaineer zůstal bez dat. Grand Marquis, Mariner, Milan stále bez dat. V roce 2009 pokračoval stejný model. Sable, horolezec, velký markýz,

Hmotnostní limity Mitsubishi a Nissan

Mitsubishi Raider nevypadalo jen brutálně. Vyhovoval tomuto obrazu. Od roku 2006 do roku 2009 přepravil tento nákladní vůz 3 100 lb na přední nápravě a 3 600 lb na zadní nápravě. Toto je specifické nastavení GAWR (Axle Weight Rating) pro vozidlo, které nebylo navrženo pro lehké zatížení. Co další modely Mitsubishi z tohoto období? Eclipse, Endeavour, Galant, Lancer, Outlander. Údaje o nich jednoduše nejsou dostupné ve standardních registrech. Najít tato čísla není snadné.

Nissan měl podobný obrázek. Snímač Titan byl výjimkou. V letech 2007 a 2008 podporoval 3300 lbs vpředu a 3800 lbs vzadu. Do roku 2009 se specifikace Titanu v dokumentaci mírně změnily, ale Frontier zůstal nezměněn na 3 296 lbs vpředu a 3 197 lbs vzadu od roku 2007 do roku 2009. Co se týče 350Z, Maxima a Altima? Umlčet. Údaje GAWR nejsou uvedeny. GT-R se objevilo v roce 2009, rovněž bez údajů.

Specifikace Pontiac a Porsche

Pontiac zavíral dveře, ale to Torrenta neovlivnilo. Od roku 2006 do roku 2009 přepravilo toto středně velké SUV 2 535 liber na každé nápravě. Vyvážené zatížení. Grand Prix 2007 měla zvláštní označení 62/38, pravděpodobně překlep nebo anomálii na určité úrovni výbavy. G5, G6, G8, Slunovrat, Vibe. Nikdo z nich tyto údaje nemá. Toto je mezera v dokumentaci.

U Porsche je situace jiná. Tato čísla pro nadšence většinou nezveřejňují. Cayenne 2006? Prázdný. Modely 2008 a 2009 – 911, Boxster, Cayenne, Cayman. Všechno je prázdné. Chcete-li zjistit pravdu o těchto německých autech, musíte se podívat na nálepky na dveřích. Zde uvedené datové soubory jsou neúplné.

Nosnost Saab a Saturn

Saab 9-7X byl v přestrojení Chevy TrailBlazer. V té době to dávalo smysl. V letech 2008 a 2009 přepravilo toto SUV 2 950 lb vpředu a 3 400 lb vzadu. 9-3 a 9-5? Nejsou k dispozici žádné údaje. 9-2X 2006? Nic. Dokumentace je roztříštěná.

Saturn měl krátké období jasnosti. Outlook, přeznačený na Buick Enclave, držel 3 197 lb vpředu a 3 527 lb vzadu. Toto číslo zůstalo stabilní od roku 2007 do roku 2009. Aura? VUE? Nebe? Astra? Umlčet. Saturn zmizel dřív, než stačily zaplnit zbývající řádky stolu.

Scion, smart, Subaru a Suzuki

Scion to zachoval jednoduše. tC, xA, xB, xD. Nejsou k dispozici žádná data GAWR. Jen prázdné řádky. Smart fortwo z roku 2008 je také prázdný. Microcars nepotřebují těžké nápravy, ale nedostatek dat je stále do očí bijící.

Subaru je konzistentní ve všech směrech. Forester, Impreza, Legacy, Outback, Tribeca. Pro všechny roky od roku 2006 do roku 2009 zůstávají pole GAWR prázdná. Dokonce i WRX STI. To je u značky postavené na spolehlivosti a průchodnosti terénem zvláštní. Suzuki, however, had some data. Aerio lasted 1918/1940. Forenza was lighter: 1918/1764. XL7 byl výkonnější, v roce 2006 začínal na 2205/2866 a do roku 2007 vzrostl na 2590/2921, kde zůstal pro rok 2008. 2007 SX4 vykazoval 2050/1786.

Toyota’s variety of weight distribution

Toyota is the most diverse. Land Cruiser byl vždy těžkým vozidlem. V letech 2006 a 2007 podporoval 3595 lbs vpředu a 4220 lbs vzadu. 2006 RAV4 byl uveden jako 2535/2435. V roce 2007 pak tato čísla raketově vzrostla na 4430/4730. This is a huge discrepancy. V letech 2008 a 2009 se RAV4 vrátil na 2535/2435. Nabízí se otázka: co způsobilo tento skok v roce 2007? překlep? Different testing standard? Tundra z roku 2007 uváděla 3900/3800, ale údaje zmizely v letech 2008 a 2009. Camry, Corolla, Prius, Venza. Všechno je prázdné.

Toyota Tacoma? Prázdný. 4 Běžec? Prázdný. Je těžké věřit sadě dat, která udává obrovská čísla pro RAV4 a neříká nic o Tacomě. Rozpětí je příliš široké. Pokud nakládáte Land Cruiser, máte výchozí bod. Pokud spustíte Camry, hrajete náhodně.

Německá ocel: Maximální zatížení Volkswagenu

Německá inženýrská filozofie není jen o tom, jak se auto chová na silnici. Přísně definuje, jakou váhu unese, než si podvozek začne stěžovat. Pro nadšence Volkswagenu, kteří sledují údaje Volkswagen GAWR (Hodnotění hmotnosti přední nápravy) v polovině roku 2000, jsou informace řídké, ale odhalující. V roce 2006 se nabídka pohybovala od kompaktního Golfu po luxusní Phaeton. Žádné specifikace pro tento rok však u žádného modelu neobsahují celkovou hmotnost na nápravu. Ani Jetta. Ani Beetle Convertible. Even the Touareg is no exception.

Proč takové ticho? Pravděpodobně proto, že pro mnoho z těchto osobních automobilů byly tovární pneumatiky a zavěšení navrženy tak, že limity zatížení náprav se zřídka stávaly překážkou; skutečným omezením bylo hodnocení hrubé hmotnosti vozidla (GVWR). Ale do roku 2008 se situace mírně změní uvedením R32 a Touaregu 2. Údaje však zůstávají frustrujícím způsobem neúplné. Většina položek je prázdných. Toto není opomenutí v dokumentaci. To je odrazem trhu, kde byly limity zatížení jednotlivých náprav často započítávány do výpočtů celkové pohotovostní hmotnosti a užitečného zatížení.

Pokud se díváte na Routan nebo Tiguan z roku 2009, stále uvidíte prázdné rámečky pro limity zatížení přední a zadní nápravy. To nutí majitele věnovat pozornost celkové nosnosti. Zadní nápravu nemůžete jen tak zatížit na limit. Je nutné dodržet celkový strop, který se skládá z pohotovostní hmotnosti a nosnosti. Čísla pro GVWR, GCWR (Gross Combination Weight Rating) a kapacitu přívěsu se pro tyto roky stávají jedinými jasnými metrikami. Bez konkrétních údajů o Volkswagen GAWR fungujete slepě, pokud jde o rozložení zatížení na nápravu.

“Při absenci konkrétních údajů o nápravách je vaším jediným jasným limitem celková nosnost. Překročení tohoto limitu hrozí nejen propíchnutím pneumatiky, ale také strukturální únavou kovu.”

Transparentní technika Volvo

Volvo se k problému postavilo jinak. Jejich data jsou čistší. Dostupnější. A upřímně řečeno, užitečnější pro ty, kteří se snaží porozumět rozložení nákladu ve svém každodenním vozidle. Vezměte si XC90 z roku 2006. Přední náprava unese 2 230 liber. Zadní má 3 150 liber. Tato asymetrie říká vše, co potřebujete vědět o dynamice vozu. Jedná se o platformu se zadním posunem v těžišti. Těžká zadní náprava. Pravděpodobně kvůli naftovým motorům nebo robustním systémům pohonu všech kol, které se v těch skandinávských SUV vyskytují.

2008 V70 nabízí ostrý kontrast. Přední: 2 690 GBP. Zadní: 2,513 lbs. Sedan orientovaný vpředu. To dává smysl u auta, kde je motor umístěn vpředu a kufr je relativně lehký. Podívejte se ale na XC70 ze stejného roku. Přední: 2800 liber. Zadní: 2646 lbs. Crossover SUV přesouvá větší váhu na přední část, pravděpodobně kvůli výbavě pohonu všech kol a těžšímu přednímu pomocnému rámu.

Na tomto detailu záleží. Když znáte Volvo GAWR, přesně víte, kde leží vaše limity zatížení. Pro S80 2006 je zadní náprava dimenzována na 2 290 liber. Přední? Neuvedeno. Ale pro rok 2008 zůstávají údaje pro V70 a XC90 stabilní v letech 2008 a 2009. Čísla se rok od roku nemění. To je stabilita. To je předvídatelnost.

Model Rok Přední GAWR (lbs) Zadní GAWR (lbs)
XC90 2006-2009 2 820 3 150
V70 2008-2009 2 690 2 513
XC70 2008-2009 2 800 2,646
S80 2006 2 290

Proč jsou konkrétní data os důležitější, než se zdá

Možná se divíte, proč tato čísla nevidíme všude. Pravdou je, že u většiny osobních aut…