Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

2542

Система клімат-контролю в автомобілі забезпечує комфорт і зручність для водія і пасажирів. Її основна відмінність від кондиціонера полягає в тому, що вона на постійній основі підтримує задані кліматичні умови. Система буває одно – і многозонной. В силу її складності при експлуатації у автовласників може виникати ряд питань, зокрема: “Як користуватися кліматом? Що робити, якщо не включається клімат-контроль? Як проводити чистку клімат-контролю?” Про це та багато іншого ми постараємося докладно розповісти.

Про що ми розповімо:

  • Що таке клімат-контроль
  • Типи КК
  • Пристрій системи
  • Як використовувати клімат-контроль
  • Установка КК
  • Не працює клімат-контроль
  • Профілактика несправності
  • Переваги і недоліки

Що таке клімат-контроль в автомобілі

Автомобільний клімат-контроль (надалі КК) — це система, що складається з кондиціонера, опалення, датчиків температури і вологості, системи фільтрації і електронного блоку управління. Призначення системи — підтримка мікроклімату в салоні автомобіля незалежно від того, яка погода на вулиці.

Принцип роботи клімат-контролю нескладний. В його основі лежить робота електронного процесора зі зворотним зв’язком, на який надходить інформація з численних датчиків, які фіксують температуру в різних куточках автомобільного салону. Користувач встановлює в блоці управління бажані параметри по температурі. А процесор підтримує їх весь час, грунтуючись на інформації від датчиків, і при необхідності коригуючи роботу охолоджуючої або опалювальної систем.

Пристрій клімат-контролю принципово схоже зі стаціонарними спліт-системами зі зворотним зв’язком, що використовуються в різних приміщеннях.

Цікаво, що до складу клімат-контролю входить не тільки кондиціонер, але і обігрівач. Отже, систему можна використовувати і взимку для обігріву салону. Крім того, кондиціонер і обігрівач осушують проходить через них повітря. Це дає можливість перешкоджати запітніння стекол автомобіля. В більш досконалих системах процесор враховує також вплив сонячних променів на внутрішню температуру салону (так званий датчик ультрафіолетового випромінювання).

Іноді зустрічаються і зовсім вишукані варіанти. Наприклад, у деяких моделей Infiniti встановлений іонізатор повітря.

Ще одна особливість автомобільного клімат-контролю — можливість рециркуляції повітря в машині у випадку, якщо зовнішнє повітря дуже забруднений. Це забезпечується контролем за системою фільтрації. Якщо ступінь забруднення повітря перевищує допустиму норму, то клімат-контроль бере повітря не ззовні, а багаторазово прокручує повітряний об’єм, що знаходиться в салоні машини. Як правило, це відбувається в автоматичному режимі.

Види клімат-контролю та їх особливості

Системи клімат-контролю поділяються за різними критеріями — наявності окремих робочих зон, потужності, зручності управління, наявністю додаткових функцій. Для початку розповімо про одне – і багатозонних системах.

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Робота многозонной системи КК

На сьогоднішній день використовуються однозонные, двозонні, тризонні і четырехзонные клімат-контролі. Що це таке, і чим вони відрізняються? Однозонный клімат-контроль — це найпростіша з представлених систем. Він влаштований за описаним вище принципом і контролює параметри повітря в районі водія і переднього пасажира. Двозонний клімат-контроль ділить повітряний простір між водієм і переднім пасажиром, відповідно, на дві частини, для яких можна встановити різні кліматичні параметри. Це дає додаткову зручність. Трьох – і четырехзонные системи дозволяють також встановлювати індивідуальні кліматичні параметри і для задніх пасажирів. Останній варіант вважається найбільш досконалим і комфортним.

Тепер кілька слів про відмінності систем клімат-контролю від звичного на сьогоднішній день автомобільного кондиціонера. Почнемо з останнього. Він виконує дві функції — охолоджує повітря і осушує його. Тобто, це пристрій не має зворотного зв’язку. Водій повинен самостійно в режимі реального часу регулювати подається кондиціонером температуру. А це не завжди зручно. Основною ж відмінністю клімат-контролю є якраз наявність зворотного зв’язку, яка потрібна для підтримки заданих користувачем параметрів на постійній основі.

Найпростіший однозонный клімат-контроль може працювати в таких режимах автоматичної подачі охолодженого або підігрітого повітря:

  • ноги;
  • голова;
  • голова/ноги;
  • вітрове скло/ноги;
  • вітрове скло (в цьому випадку, як правило, повітря додатково осушується з метою недопущення запотівання).

Багатозонних системи клімат-контролю мають більш розширені, режими роботи по розповсюдженню повітря в салоні.

Пристрій системи клімат-контролю

Клімат-контроль складається з великої кількості пристроїв. Зокрема:

  • Електронний блок управління. Це, мабуть, найголовніша частина системи, її “мозок”. До його складу входить контролер з програмами управління і система введення інформації. Це можуть бути механічні чи електронні регулятори. Як правило, інформацію в сучасні блоки управління вводять цифровим методом, в тому числі за допомогою пульта дистанційного керування. На основі інформації, що надходить програма контролера керує керуючими пристроями — швидкістю обертання вентилятора, положення заслінок, подає команду на збільшення або зменшення температури видувається повітря.
  • Датчики. Вони розташовані як в салоні машини, так і з зовнішнього боку. Внутрішні датчики контролюють кліматичні показники у тих зонах, де вони встановлені. Також окремо є датчик контролю температури на виході нагрівника/охолоджувача. Внутрісалонного датчики зазвичай мають примусовий обдув для того, щоб вони давали інформацію як можна швидше. Ніж складніше система (багатозонна) — тим їх більше. Зовнішні датчики призначені для контролю температури і забруднення повітря зовні автомобіля.
  • Виконавчі механізми. До цієї категорії відноситься багато пристроїв. Зокрема, охолоджуючий і опалювальні прилади (кондиціонер і “піч”), повітряні заслінки і їх приводні електродвигуни, повітропроводи, вентилятори, фільтри, дефлектори і так далі.

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Складові частини системи клімат-контролю

Досконально знати внутрішній устрій клімат-контролю водієві зовсім не обов’язково. Набагато важливіше дізнатися позначення на рукоятках управління клімат-контролю і як виконати настройку параметрів. А також розуміти які профілактичні заходи приймати для того, щоб підтримувати систему в робочому стані.

Як користуватися клімат-контролем

На різних автомобілях для управління клімат-контролем можуть використовуватися різні органи управління. Але як правило, позначення на них стандартизовані. Далі наведемо актуальну інформацію.

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Огляд управління двозонним КК на автомобілі Ford Focus 3

Як включити клімат-контроль? Зазвичай для цього використовується кнопка з написами ON/OFF або зображенням розірваного кружечки. Для включення кондиціонера використовується кнопка з написом А/С. Температура в загальній або окремо в кожній зоні виставляється за допомогою кнопок або обертового регулятора (валика). Як правило, крок регулювання при цьому становить 0,5°С. Максимальна різниця між окремими зонами становить 4…5°С. Кнопка AUTO дозволяє безпосередньо активувати систему, щоб вона в автоматичному режимі підтримувала задану температуру.

Також в будь-якому блоці управління клімат-контролем є кілька кнопок, що вказують напрямок руху повітря. Мінімальна їх кількість три. Це обдув ніг, охолодження голови і ніг, і обдув лобового скла. Найчастіше зустрічається більше режимів.

Алгоритм управління КК в основному у всіх однаковий, все зводиться до налаштування ручкою або кнопками необхідної температури і установці області обдування. Але все ж на різних машинах можуть бути свої нюанси, так що як користуватися клімат-контролем краще знайти в мануалі до вашого авто або безпосередньо в інструкції з експлуатації клімат-контролю.

Кондиціонер і система клімат-контролю найбільш ефективно працюють на високих обертах двигуна. Тому після їх включення має сенс перейти на нижчу передачу, збільшивши при цьому обороти. Коли температура стане комфортною, можна їхати в оптимальному режимі.

Рекомендується не рідше одного разу на рік перевіряти систему з холодоагентом на герметичність. При необхідності виконується дозаправка хладагента в систему. Робити це потрібно в спеціальному сервісі. Там же бажано робити діагностику електронного блоку.

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Приклад позначень кнопок на панелі керування клімат-контролю в автомобілях Фольксваген

Ще одна порада. Включати систему клімат-контролю (як і кондиціонер) необхідно не раніше ніж через одну хвилину після запуску двигуна. А наприкінці поїздки — навпаки. Вимкніть кондиціонер мінімум за одну хвилину до того, як зупиніть двигун.

Різниця між температурою повітря зовні автомобіля в його салоні не повинна перевищувати 10°С. В іншому випадку виникає ризик для вашого здоров’я.

Установка клімат-контролю

Деякі автовласники, чиї машини не обладнані системою клімат-контролю, приймають рішення встановити її додатково. Таке завдання вимагає витратити багато часу, грошей і зусиль. Крім цього, необхідно знати, що система КК може бути встановлена не на кожну машину. Адже справа в тому, що піч повинна бути певної конструкції, щоб була можливість установки різних сервоприводів і проводки під “торпедою”.

Але якщо все ж ви вирішите самостійно або з допомогою майстрів додатково встановити систему клімат-контролю, то вам знадобиться наступний список пристроїв і агрегатів (може відрізнятися у різних машин):

  • електрична проводка від аналогічної машини, що має систему клімат-контролю (це цілий джгут проводів);
  • пічка, яка була встановлена на аналогічній машині з системою КК, при цьому до неї обов’язково повинні бути прикріплені робочі сервоприводи;
  • два датчика температури, встановлені в патрубку печі;
  • два датчика температури, що встановлюються в центральні повітроводи;
  • датчик сонячної радіації (може не входити до складу системи КК);
  • датчик вентилятора з кришкою-кріпленням (кришку зазвичай знайти дуже важко);рамка;
  • блок управління (єдиний елемент, який є в широкому продажі).

Найчастіше при монтажі системи доводиться змінювати заводську “торпеду” автомобіля. Для цього використовують різні методи і матеріали. Наприклад, склопластик, з якого роблять додаткові елементи для кріплення органів керування КК. Роботи необхідно виконувати обережно, щоб не пошкодити заводські елементи.

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Погано гріє пічка

Що погано гріє пічка автовласники починають з помічати лише з приходом холодів, хоча причини поганої роботи виникають значно раніше. Найчастіше пічка в машині гріє слабо через: завоздушивания, несправної помпі, засмічення радіатора і фільтра салону
Детальніше

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Автомобільна пічка та догляд за нею

Автомобільної пічкою називають радіатор отопітеля зі всією системою в цілому. Для якісного функціонування потрібно періодичне залицяння. У список необхідних робіт входять: перевірки, чистка та заміна салонного фільтра
Детальніше

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Діагностика, ремонт та заправка автомобільного кондиціонера

Наочний посібник з обслуговування та ремонту автокондиціонера допоможе правильно обслужити кондиціонер вашого автомобіля. Діагностика проводиться не тільки при заправці фреону, але і кожне сезонне ТО
Детальніше

Що робити коли не працює клімат-контроль

Клімат-контроль автомобіля — що це таке і як ним користуватися

Самодіагностика клімат-контролю на Ніссан Тііда

Система КК, як і всякий механізм, може давати збої. Розглянемо докладніше, як самостійно виконати діагностику клімат-контролю. Відразу обмовимося, що на різних машинах і системах може бути своя специфіка, а тим більше розшифровка їх помилок. В якості прикладу розглянемо самодіагностику КК на автомобілі Nissan Tiida. Алгоритм перевірки виглядає наступним чином:

  • Включити запалювання і натиснути кнопку OFF з тим, щоб встановити систему КК режим самодіагностики. При цьому на екрані з’являться всі наявні там елементи, а біля кнопок засвітяться відповідні їм індикатори. Перший етап діагностики полягає в тому, щоб перевірити, чи всі перелічені елементи світяться.
  • Другий етап діагностики полягає в тому, щоб перевірити, чи немає обривів ланцюгів датчиків температури. Для цього за допомогою валика необхідно підвищити температуру на один крок. На дисплеї відображається цифра “2”. В цей же час виконується самодіагностика ланцюгів на предмет наявності обривів в них. Якщо через деякий час замість “2” з’явиться “20”, то це означає, що несправність не виявлені. Якщо замість цього буде інше число, то це буде кодом помилки, розшифровку якого ви зможете подивитися в мануалі.
  • Перевірка положення змішувачів заслінки і заслінки режиму охолодження. Необхідно ще на один крок підвищити температуру. При цьому на екрані з’явиться цифра “3”. Після чого відбудеться самодіагностика. Якщо несправностей немає, то цифра “3” перетвориться в “30”. В іншому випадку також варто шукати розшифровку помилки в додатковій літературі.
  • Перевірка двигунів всіх наявних у системі заслінок. Для цього знову підвищують температуру на один градус. На машині є 6 різних заслінок. Перемикання між ними виробляють шляхом натискання відповідних кнопок з зображеннями напряму обдування. При цьому включається кожна з них по черзі, і водій може тактильно перевірити, чи йде повітря з повітроводів чи ні.
  • Перевірка температури, яка визначається датчиками. Процедура проводиться на холодній машині, щоб уникнути великих розбіжностей в показаннях. Для цього знову підвищуємо температуру на один крок. На дисплеї світиться цифра “5”. Першим перевіряється датчик температури навколишнього повітря. Натискають кнопку обдування лобового скла. На екрані ви побачите температуру на вулиці. При наступному натисканні кнопки ви побачите інформацію від датчика температури в салоні (в градусах Цельсія). При третьому натисканні на ту ж кнопку, на дисплеї з’явиться інформація про температури всмоктуваного повітря (також у градусах Цельсія).
  • Коригування показань датчиків температури. З її допомогою можна виставити корективний діапазон температури, диагностируемой датчиком в межах від -3°С до +3°С. Для цього потрібно знову виставити режим діагностики “5”, а після цього рукояткою контролю обертів вентилятора на одне положення збільшити їх. При цьому на дисплеї відобразиться “0”, що відповідає, того, що датчик буде показувати температуру без коригування. Обертаючи рукоятку вправо або вліво можна встановити будь-яке значення від -3°С до +3°С. Це дає можливість скорегувати реальне значення температури в порівнянні з тією, яку видає датчик.

Повторимося, що діагностика клімат-контролю на різних машинах відрізняється. І точний алгоритм і розшифровку помилок (якщо вони будуть) ви зможете знайти лише в мануалі вашого автомобіля чи самого КК.

Профілактика несправності

Щоб система клімат-контролю в автомобілі працювала справно, необхідно періодично проводити обслуговування її окремих вузлів. В першу чергу мова йде про радіатор кондиціонера. Тиск фреону повинно бути завжди в нормі, і за них необхідно стежити не рідше одного разу на рік.

Не забувайте періодично міняти фільтр вентиляції салону. Особливо, якщо ви часто користуєтеся системою клімат-контролю. З часом він забивається і падає продуктивність системи вентиляції. А ще, само собою, доводиться дихати накопичився пилом і мікробами. Також необхідно чистити радіатор кондиціонера від накопиченої на його поверхні пилу. Для цього систему необхідно періодично включати для продуву, навіть взимку, хоча б один раз в місяць, мінімум на 5…10 хвилин.

Третє профілактичний захід полягає в чищенні вентиляції салону. Для цього існує декілька методів. Для цього використовують спеціальні засоби — очищувачі, аерозолі, парогенератори, “димові шашки”. Вони ефективно очищають систему і знищують шкідливі мікроорганізми в ній.

Переваги і недоліки клімат-контролю

Як будь-яка технічна система, клімат-контроль має свої переваги і недоліки. Вони виявляються не тільки фахівцями, але і рядовими споживачами. Почнемо з перерахування переваг:

  • забезпечення комфортних умов перебування в салоні автомобіля для водія і пасажирів (особливо це стосується багатозонних систем);
  • автоматичний режим роботи;
  • велика кількість регульованих параметрів;
  • мінімізація участі людини в роботі системи;
  • простий, зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що забезпечує швидкість навчання роботи з системою.

До недоліків клімат-контролю належить:

  • збільшена ціна машини, обладнаної такою системою;
  • висока вартість обслуговування і ремонту;
  • збільшений витрата палива у разі експлуатації системи;
  • самостійний ремонт клімат-контролю неможливий.

Однак, незважаючи на наявні недоліки, все більше сучасних машин обладнуються системою клімат-контролю в базовій комплектації. Інженери знаходять нові рішення для її реалізації, а масовість виробництва дозволяє постійно знижувати ціну.

Висновок

Система клімат-контролю дозволяє водію та пасажирам автомобіля створити в салоні комфортну атмосферу для дальніх поїздок. На відміну від традиційного кондиціонера вона має зворотний зв’язок, що дозволяє в режимі реального часу коригувати вихідну температуру, грунтуючись на змінних вхідних даних. А це, по-перше, створює комфорт для людей, а по-друге, мінімізує їх участь в управлінні системою. Проте в процесі експлуатації не забувайте чистити і доглядати за клімат-контролем. Це забезпечить довгу і справну експлуатацію. Використовувати клімат-контроль доцільно не тільки під час тривалих поїздок, але і при їзді в міських пробках.

Деякі сучасні машини, що мають функцію попереднього прогріву двигуна, як правило, дають можливість включити клімат-контроль до появи в салоні водія з тим, щоб створити комфортну температуру заздалегідь.

Якщо ви вирішите купувати нову машину, то обов’язково придбайте модель з клімат-контролем. Ви напевно не пошкодуєте про це!