Помилка P0100

1085

Помилка P0100 сигналізує про несправності в електричному ланцюзі датчика масового витрати повітря двигуна внутрішнього згоряння. Як правило, справа або в самому датчику, або в його проведенні. Вона може окислитися, або в якому-небудь місці з’єднання просто пропасти контакт. В цілому ж варто відзначити, що помилка не є критичною, і машиною можна користуватися, проте при найменшій можливості несправність краще все ж усунути, оскільки причини, що її викликали, прямо впливають на режим роботи двигуна.

Помилка Р0100 може також супроводжуватися подібними помилками з кодами P0101, P0102, P0103, P0104, які також символізують про несправності в ланцюзі датчика масового витрати повітря.

Зміст

  • Як працює ДМРВ
  • Поведінка автомобіля
  • Правила та умови виникнення помилки
  • Причини виникнення несправності
  • Методи усунення наслідків

Несправність P0100 зустрічається на багатьох машинах з інжекторним бензиновим і дизельним двигуном. Однак за статистикою найчастіше з нею стикаються власники таких автомобілів Opel, Toyota, Mercedes, Mitsubishi, Kia, Nissan, Peugeot, Ford і деяких інших. Причому, в основному, помилка виникає на машинах зі значним пробігом, хоча, звичайно ж, бувають і винятки. За поведінкою автомобіля виявити несправність Р0100 досить складно. Про неї може свідчити хіба що плавають холості оберти і втрата потужності (зниження динаміки), що може бути викликана й іншими причинами. Тому для діагностики необхідно використовувати додаткові апаратні і програмні засоби для сканування наявних у двигуні помилок.

Опис роботи датчика MAF

Згідно з офіційним описом, помилка P0100 — це несправність ланцюга датчика витрати повітря (інша назва — витратомір). В англійській мові помилка позначається як Air Flow Sensor Circuit. Несправність може виникнути як безпосередньо з датчиком, так і з його проведенням (найчастіше).

Помилка P0100

Електрична схема датчика масового витрати повітря

Датчик масової витрати повітря знаходиться між повітряним фільтром і впускним колектором двигуна автомобіля. У його завдання входить вимірювання кількості (масового витрати) надходить з атмосфери в двигун повітря шляхом перетворення кількісного обсягу в електричний сигнал, який передається на електронний блок управління двигуном (ЕБУ). На підставі цієї інформації створюється горюча суміш з оптимальними параметрами. На деяких автомобілях встановлюються датчики, які передають інформацію за допомогою електричних сигналів, однак не шляхом зміни їх значення напруги, а шляхом зміни їх частоти.

Всередині датчика є нагрівається платинова дріт, яка піддається впливу зовнішнього повітряного потоку. Дріт має постійно підтримувану ЕБУ температуру, і відповідно, електричний опір. При її охолодженні повітрям опір змінюється, і наявний у ланцюзі термістор фіксує це зміна. Щоб підтримувати величину струму, необхідну для нагріву, ЕБУ використовує змінну напругу. Його значення прямо пропорційно кількості проходить через вузол повітря.

Помилка Р0100 виникає, якщо напруга датчика масового витрати повітря протягом останніх трьох секунд його роботи виходив за межі діапазону 0,2…4,9 Вольт (актуально для автомобіля Toyota RAV4, проте на інших машинах значення аналогічні, або відрізняються незначно).

Якщо ж вказане значення виходить за рамки передбаченого «коридору» (тобто, значно перевищує його або стає нижче аж до нуля), то електронний блок керування видає сигнал про помилку. В першу чергу активізується контрольна лампочка на приладовій панелі під назвою Check Engine і в пам’яті ЕБУ фіксується код P0100.

Помилка P0100

Поведінка автомобіля

На помилку p0100 вказує і трохи змінилося «поведінка» автомобіля. Як завжди в таких випадках, на приладовій панелі починає світитися чек двигуна. Найчастіше при русі автомобіля можна помітити зниження потужності двигуна, втрату динамічності (машина погано набирає швидкість), а також плаваючі обороти та/або нестійка робота двигуна на холостих обертах (вони також починають «плавати», тобто без причини довільно змінювати своє значення). У деяких випадках відзначається підвищення витрати палива. У будь-якому випадку до станції технічного обслуговування при виникненні зазначеної помилки Р0100 цілком можна доїхати.

В окремих випадках (на деяких марках автомобілів) електронний блок управління в аварійному режимі знижує оберти двигуна до 2500…3000 оборотів в хвилину, не даючи їм підвищитися. Це робиться для зниження навантаження на двигун, оскільки помилка Р0100 передбачає створення горючої суміші з неоптимальними параметрами. Також можливе порушення охолодження двигуна.

Правила формування умов виникнення коду P0100

Умови виникнення помилки в ЕБУ на різних моделях автомобілів буде відрізнятися, хоча і незначно. В якості прикладу наведемо відповідні умови для Opel Combo 2008 року випуску. Отже, для виникнення помилки P0100 повинні дотримуватися такі умови:

  • напруга в електричній системі автомобіля становить не менше 10;
  • в ЕБУ не зберігаються наступні коди несправностей: P0106, P0108, P0110, P0115, P0235, P0400, P0403, P1105;
  • обороти двигуна знаходяться в діапазоні від 1500 до 2500 оборотів в хвилину;
  • відбувається рух автомобіля накатом.

У більшості інших легкових автомобілів умови виникнення або ідентичними, або дуже схожими.

Основні причини виникнення помилки р0100

Причин виникнення помилки з кодом P0100 насправді декілька. Серед них:

Помилка P0100

Датчик масової витрати повітря

  • Окислення контактів на роз’ємі датчика масової витрати повітря (скорочено ДМРВ). Це може статися просто з природних причин, коли контакти знаходяться в нерухомому стані тривалий час, а на них постійно діє знаходиться в атмосфері волога. Також окис може з’явитися в результаті попадання на контакти великої кількості води або агресивної рідини (наприклад, електроліту або чогось подібного). У деяких випадках має місце неполадки в пайку контактів (наприклад, їх розбиття, таке нерідко зустрічається на автомобілях Nissan Maxima, Frontier, Sentra, Pathfinder і деяких інших).
  • Руйнування ізоляції проводки. Це також природний процес, особливо для старого автомобіля. Матеріал, з якого виготовлена ізоляція на дротах, з часом пересихає і починає руйнуватися. Внаслідок цього значення електричної ізоляції знижується, аж до нуля, тобто, появи в ланцюзі короткого замикання. Як наслідок, в електронний блок управління двигуном (ЕБУ або ECM англійською мовою) надходить некоректна інформація, і останній видає сигнал про помилку.
  • Обрив проводки датчика. Це може статися з одним або кількома сигнальними проводами. З природних причин така ситуація не виникає. Швидше вона можлива у разі, якщо в процесі будь-яких ремонтних робіт майстер автосервісу або безпосередньо автовласник механічно пошкодив проводку, розірвавши зазначені дроти.Це, природно, призведе до того, що на ЕБУ інформація від датчика перестане надходити або будуть надходити некоректні дані.
  • Не повністю одягнений роз’єм (фішка). З-за цього немає нормального контакту між окремими проводами. Така ситуація може виникнути внаслідок регулярної трясіння автомобіля при їзді по нерівних дорогах або в разі, якщо роз’єм роз’єднували до цього примусово, а назад він був встановлений не належним чином.
  • Дефект або поломка безпосередньо датчика масового витрати повітря. Це пристрій досить просте по своїй конструкції, проте в деяких випадках датчик може бути пошкоджений, в тому числі йти з шлюбом з заводу-виробника. Однак найчастіше він пошкоджується при різних ремонтних роботах. Так, на багатьох автомобілях датчик масової витрати повітря встановлений в безпосередній близькості від повітряного фільтра, який необхідно регулярно міняти. І от як раз при зміні фільтра часто автовласники (а зрідка і працівники автосервісів) через необережність або незнання можуть пошкодити контакти на датчику, тим самим приводячи його в повну або часткову непридатність.
  • Забруднення датчика. При потраплянні значної кількості сміття та/або пилу на робочу поверхню (електричну спіраль) датчика може виникнути ситуація, коли датчик буде видавати неправдиву інформацію. Забруднення може статися з природних причин, оскільки ДМРВ забруднюється від пилу і бруду, що знаходиться в припливному повітрі. Ситуація може ускладнитися, якщо автомобіль їхав по курній і/або брудній дорозі тривалий час (або використовується в таких умовах на постійній основі).
  • Коротке замикання в датчику. По суті це та ж поломка датчика, викликана коротким замикання всередині його ланцюга (на електричної спіралі). Замикання може виникнути із-за що потрапив всередину корпусу сміття (який закоротит схему), або пошкодження ізоляції на проводці (на тих елементах, де вона є). У деяких випадках причиною короткого замикання може бути механічне пошкодження датчика, що призводить до зміщення його електричних контактів.
  • Обмежений потік повітря. Така ситуація можлива, якщо воздуховод сильно забитий сміттям. Це небезпечно в першу чергу для двигуна, оскільки він працює в умовах “кисневого голодування”. Не можна допускати надмірного засмічення повітроводів і потрібно обов’язково вчасно міняти повітряний фільтр.
  • Проблеми з ЕБУ. Можливо, проблема зовсім не з датчиком, а безпосередньо з електронним блоком управління двигуном. Таке явище відбувається рідко, і зазвичай супроводжується великою кількістю проблем і помилок, серед яких помилка з кодом P0100 буде лише однією з багатьох.

Датчик масової витрати повітря — пристрій досить просте і надійне, однак якщо не підтримувати в чистоті повітроводи і не вчасно міняти повітряний фільтр, то існує висока ймовірність його виходу з ладу.

Методи перевірки і рішення

Що робити при виникненні помилки P0100? Рішення необхідно приймати на підставі причин, за яким виникла несправність. Так, до методів розв’язання проблеми належить:

Помилка P0100

  • Перевірка стану повітряного фільтра. Потрібно не забувати періодично змінювати цей вузол, оскільки він є, по суті, витратним матеріалом. Через деякий час (пробіг) це потрібно робити, можна дізнатися в мануалі до автомобіля або в його технічної документації. Якщо ж фільтр надмірно забився до зазначеного терміну, то потрібно виконати позапланову заміну. Пам’ятайте, що ця, здавалося б малопомітна деталь дуже впливає на потужність двигуна і режиму його правильної роботи.
  • Виконати ревізію проводки. Зокрема, звернути увагу на цілісність ізоляції. Нерідко буває, що вона лущиться від старості і перегріву або пошкоджується в місцях перелому дроти. Якщо є можливість, то можна скористатися мультиметром з функцією перевірки опору ізоляції для виявлення її стану. Бажано таким чином “продзвонити” всі дроти від датчика масового витрати повітря аж до самого електронного блоку управління.
  • Ревізія підключення (фішки). Часто від вібрації корпусу машини і/або їзди по вибоїстих дорогах (а тим більше на великій швидкості) виникає ситуація, коли фішка просто відходить убік, і втрачається контакт між датчиком і центральною системою електронного блоку управління двигуном. Досить повернути контакт на місце і проблема буде вирішена. У разі, якщо у фішки є великий механічний люфт і контакт відходить на постійній основі, то має сенс поміняти на нову фішку.
  • Перевірка воздуховода. Зокрема, ділянки від датчика масового витрати повітря і до повітрозабірника двигуна. Можливо, в процесі експлуатації машини в ньому з’явилися тріщини, розриви, ослабли монтажні хомути або після ремонту або заміни повітряного фільтра він був неправильно приєднаний. Виявивши таку несправність слід усунути її.
  • Перевірка електропроводки ДМРВ. Так, необхідно виконати ревізію проводів і клем на наявність корозійних пошкоджень, щоб всі контакти були в хорошому стані, а всередині був відсутній сміття. При виявленні корозії від неї потрібно позбутися. Контакти можна перепаяти. Однак враховуючи, що пайка в даному випадку досить трудозатратна, то необхідно розглянути питання заміни датчика масової витрати повітря (тим більше актуально, якщо він вже не в “презентабельному вигляді).
  • Перевірка напруги і заземлення. Робиться це за допомогою мультиметра (вольтметра). В ідеалі перевірку потрібно здійснювати на різних обертах двигуна. А отриману таким чином інформацію необхідно порівняти з еталонною. Її в свою чергу можна знайти в мануалі або отримати з допомогою гарантовано справного аналогічного датчика масового витрати повітря.
  • Перевірка самого ДМРВ. Для перевірки датчика масового витрати повітря знадобиться омметр і затверджені по еталонному опору. У процесі експлуатації він, як і повітряний фільтр, забивається пилом і сміттям. Внаслідок цього датчик буде видавати некоректні значення на ЕБУ. В цьому випадку має сенс демонтувати пристрій і добре його промити з метою видалення сміття (використовують карбклинер).

Помилка P0100

У деяких випадках, якщо перераховані методи перевірки не дали результату, має сенс просто перезавантажити ЕБУ. З допомогою комп’ютера або просто від’єднавши негативну клему на акумуляторі на деякий час. Бувають випадки, коли у старих машин електронний блок управління починає “глючити”, тобто, видавати помилки, яких насправді немає. Це актуально для машин віком приблизно від 15 років і старше. В особливо складних випадках необхідна заміна всього ЕБУ (наприклад, актуально для машин Opel Astra і Opel Combo). У деяких автомобілів (у тих же Опелів) ЕБУ знаходиться в безпосередній близькості до блоку циліндрів, з-за чого електроніка сильно нагрівається і може видавати і приймати невірні рішення, в тому числі помилкові помилки.

Як правило, при виявленні несправностей у роботі безпосередньо датчика масового витрати повітря його ремонт навряд чи доцільний. В більшості випадків просто виконується його заміна. Ціна ДМРВ буває різною, в тому числі досить високу (залежить від моделі машини), а ось вартість робіт по його заміні в автосервісі становить сущі копійки.

Однак ремонт датчика масового витрати повітря часто неможливий (корпус пристрою зазвичай запаяний, тому до внутрішніх вузлів доступ відсутній). Купувати бажано оригінальний датчик, передбачений виробником вашого автомобіля. Хоча, щоб не переплачувати, у продажу можна знайти аналогічне пристрій цілком хорошої якості.

Зверніть увагу на те, що разом з механічними методами усунення помилки P0100 необхідно стерти її з пам’яті електронного блоку управління. Зробити це можна двома шляхами. Перший полягає у використанні програмного забезпечення. Для цього блок потрібно підключити до ноутбука за допомогою програми видалити помилки пам’яті. Другий спосіб більш простий. Він полягає в тому, щоб на 10…15 секунд від’єднати мінусову клему акумуляторної батареї. При цьому ЕБУ відключиться, а після включення відбудеться перезавантаження і він отримає вже нові параметри автомобільних вузлів, зокрема, без помилки Р0100. Теоретично краще використовувати перший метод, однак якщо у вас немає відповідних апаратних і програмних засобів, то можна скористатися другим способом.

Підіб’ємо підсумок

Помилка P0100 не є критичною несправністю, при якій автомобіль можна експлуатувати. Однак робити цього не рекомендується, оскільки при цьому порушується подача повітря в паливну систему, що призводить до утворення паливної суміші не з оптимальним співвідношенням палива і повітря (“кисневе голодування” двигуна), падіння потужності двигуна, зниження динаміки автомобіля. Тому при активізації сигнальної лампи Check Engine на приладовій панелі необхідно якомога швидше виконати відповідну діагностику. Це можна провести самостійно або звернувшись за допомогою в автосервіс. Ремонтні роботи по усуненню причин помилки також цілком можна провести власними силами, благо це процедура нескладна, і під силу навіть початківцю автовласникові. Так ви зможете заощадити гроші.