Металургійні гіганти. Так створювали самі незвичайні белази

85

Металургія-це те, чим радянський союз завжди пишався. За запасами залізної руди срср був першим у світі, а по виплавці в кращі часи займав майже чверть в загальносвітовому обсязі. З середини 1980-х в країні стали будувати металургійні заводи нового типу, де значна частина транспортних операцій перекладалася «з плечей» залізничного рухомого складу на спеціальні колісні транспортери. За гігантський транспорт цивільного призначення в радянському союзі відповідав білоруський автозавод. Саме йому доручили розробку і освоєння нового для країни типу техніки.

Строго кажучи, сам тип такої техніки не був для срср чимось сильно вже небаченим. Просто своєї такої не було, а тому спецтранспортери закуповували за валюту у іноземних фірм, в тому числі і у визнаного світового лідера — німецької kamag transporttechnik. “але чому б не спробувати зробити своє?» – подумали на білоруському підприємстві. Спробувати. Зробивши.

Шлаковози

Почали зі шлаковозів. Шлак – це побічний продукт або відхід від виробництва металу, що утворюється після очищення від залишків цінних компонентів. Рідка і дуже гаряча субстанція, яку в спеціальному ковші потрібно швидше перевезти від доменної печі до місця утилізації, розповідає onliner.

Перший дослідний шлаковоз на білоруському автозаводі був побудований в середині 1980-х.дослідна його експлуатація проходила в молдавській рср на новому металургійному комбінаті в місті рибниця. За результатами випробувань тієї машини приблизно в 1988 році з’явився другий варіант — з тяговим модулем на основі вузлів одноосного будівельного тягача белаз-531.

Однак до шлаковозам пред’являються особливі вимоги щодо плавності рушання з місця і зупинки. Одновісник белаз – 531 був хороший для своїх будівельних завдань, але для цієї підходив не в повній мірі. Тому в жодіно розробили оригінальний тяговий модуль. Саме в такому вигляді шлаковоз белаз – 7920 став дрібносерійним виробом на початку 1990-х років.

Чому у шлаковозів особливі вимоги до старту і зупинки? кілька десятків тонн шлаку перевозяться у вільно підвішеному ковші. Це вантаж не просто гарячий, а дуже гарячий — близько 1300 градусів. Якщо машина різко сіпнеться, то розпечений шлак розплескається і нічим хорошим це не закінчиться. Тому шлаковоз повинен розганятися і зупинятися дуже плавно, але впевнено. Великі швидкості, зрозуміло, не допустимі. Середня транспортна швидкість – 15 км/год.час повного розвантаження ковша — 1,5 хвилини.

За три десятки років концепція і компонування белазівського шлаковозу принципово не змінювалася. Експериментували хіба що з заміною двигунів. Якщо на ранніх модифікаціях белаз-7920 використовувалися 425-сильні ямз-8424, то на більш пізніх версіях белаз-79202 стали застосовуватися імпортні мотори cummins аналогічної потужності. На фото показаний саме варіант белаз-79202 з двигуном cummins. Ця спецмашина, випущена в 2015 році, була 20-ю за рахунком серед собі подібних.

Конструктивно шлаковоз, звичайно, незвичайний транспортний засіб-здвоєні передні колеса з кожного боку тягового модуля, 16 суцільнолитих шин технологічного модуля і два керма в кабіні з незвички дивують. Але це тільки з незвички. А ще з високо розташованої кабіни шлаковозу відкривається шикарний вид на» пейзажі ” металургійного виробництва.

Шлаковозів білоруський автозавод випускає по 1-2 штуки на рік, причому не щороку. Але навіть при таких обсягах це вважається серійним виробництвом. Головний замовник таких машин-білоруський металургійний завод. Черговий екземпляр був поставлений з жодіно в жлобин навесні нинішнього року.

Скраповозы

Скраповозы — це ще один вид спецтранспорту. Вони є частиною технологічного процесу виробництва металопрокату і призначені для транспортування і завантаження металевого брухту в піч. Лом при цьому складається у величезні ємності. Їх переміщенням і займаються ці машини. Скраповоз під’їжджає під ємність, піднімається разом з нею, потім транспортує її до місця призначення, «присідає» і виїжджає з-під неї.

Перший скраповоз на автозаводі в жодіно побудували в 1989 році. Машина називалася белаз – 7921 і володіла вантажопідйомністю в 150 тонн. Колісна формула була досить екзотичною-12х4. При цьому шини використовувалися різного діаметру і були пневматичними. Цей варіант, судячи з усього, залишився досвідченим зразком.

У 1991 році з’явився інший варіант — белаз-7924 вантажопідйомністю 140 тонн з колісною формулою 14х4. Але шини тут були вже спеціалізованими суцільнолитими. Швидше за все, цей скраповоз побудували в єдиному екземплярі.

Надалі ідеї об’єднали. Для нового варіанту белаз – 7921 використовувалися вже тільки спеціалізовані суцільнолиті шини в кількості 28 штук.

Білоруські скраповози поставлялися і в росію. Зокрема, цей екземпляр сфотографований у волгограді на території ат «волзький трубний завод». Це вид ззаду. Так, у белаз-7921 дві кабіни, розташовані в різних кінцях машини. При зміні напрямку руху оператор переходить з однієї кабіни в іншу.

Навесні нинішнього року білоруський автозавод виконав чергове замовлення на скраповоз сімейства 7921. Модифікація белаз – 79211 з 400-сильним двигуном cummins вирушила на оскольський електрометалургійний комбінат імені угарова в бєлгородську область. Відмітна особливість свіжої версії-оновлена конфігурація кабіни.

На різних металургійних комбінатах технології та особливості застосовуваних технологічних пристосувань відрізняються. Десь скраповозам потрібні дві кабіни, десь ні.

Варіант з однією кабіною, розташованою не по центру, а зліва, з’явився в 1999 році. Ця машина називалася белаз-7926.

З тих пір, наприклад, білоруський металургійний завод воліє замовляти саме цю версію. На машині 2015 року замість двигуна ямз використовувався мотор cummins, але сама концепція багатоопорника не змінилася. Це був екземпляр №13 у своїй серії.

Найбільш незвично белаз-7926 виглядає знизу. Сама платформа спирається на 14 колісних модулів, кожен з яких чимось нагадує стійку шасі літака з двома колесами. Стійки першого, другого, п’ятого, шостого і сьомого рядів поворотні, завдяки чому скраповоз може розвернутися на дуже обмеженій площі.

У 2021 році білоруський металургійний завод замовив черговий екземпляр белаз-79261. Для нього теж використовували кабіну нової конфігурації-як на машині, замовленій старим осколом.

Для працівників металургійних виробництв подібна техніка-щось само собою зрозуміле, а для всіх інших — неймовірна екзотика. Для самого ж білоруського автозаводу це нехай не головна, але цікава позиція у виробничому портфоліо.