Запах бензину в салоні

1615

Запах бензину в салоні — це не тільки джерело незручностей, але й реальна загроза для здоров’я водія та пасажирів. Адже зазначені випаровування можуть викликати незворотні наслідки в організмі. Тому при виникненні ситуації, коли в салоні пахне бензином, необхідно як можна скоріше розпочати виявлення поломки і її виправлення.

Як правило, причинами запаху бензину в салоні є неповна герметичність кришки бензобака, текти (навіть незначна) в бензобаку, підтікання бензину в паливній магістралі, на стиках окремих її елементів, пошкодження паливного насоса, проблеми з каталізатором і деякі інші. Виявити проблему можна самостійно, однак обов’язково при цьому дотримуватися правил пожежної безпеки!

Пам’ятайте, що бензин — пальне і вибухонебезпечну речовину, тому виконуйте ремонтні роботи далеко від відкритих джерел вогню!

Причини появи запаху бензину в салоні

Для початку просто перелічимо основні причини, за якими з’являється запах бензину в салоні. Отже:

  • порушена герметичність кришки бензобака (точніше її гумової прокладки або ущільнювального кільця);
  • утворилася текти з корпусу бензобака (найчастіше вона утворюється на місці, де горловина приварена безпосередньо до корпусу бака);
  • бензин випливає з елементів паливної системи або з місць їх з’єднань;
  • поява вихлопних газів із зовнішнього середовища (особливо актуально при їзді з відкритими вікнами в напруженому трафіку);
  • поломка бензонасоса (він пропускає випаровування бензину в атмосферу);
  • нещільність стиків або датчика рівня палива, або модуля заглибного бензонасоса;
  • додаткові фактори (наприклад, підтікання бензину з каністри в багажнику, якщо така ситуація має місце бути, потрапляння бензину на поверхню крісла і так далі).

Насправді причин набагато більше, і далі перейдемо до їх розгляду. Також обговоримо, що робити в тому чи іншому випадку для усунення несправності.

Чому в салоні пахне бензином

Отже, почнемо обговорення в порядку від найбільш поширених причин до менш поширених. За статистикою, найчастіше з проблемою, коли запахло бензином в салоні, стикаються власники автомобілів ВАЗ-2107, а також ВАЗ-2110, ВАЗ-2114 та деяких інших передньопривідних Вазів. Однак трапляються подібні проблеми і з машинами Деу Нексія, Нива Шевроле, Деу Ланос, Форд Фокус, а також на старих моделях Тойот, Опелів, Рено і деяких інших автомобілів.

Нещільність стиків датчика рівня палива

Запах бензину в салоні

Нещільність стиків паливної системи є дуже поширеною причиною того, що в автомобілі пахне бензином. Особливо це актуально для передньопривідних Вазів. Справа в тому, що під заднім сидінням цих машин знаходиться місце з’єднання паливних елементів. Для виконання відповідної ревізії потрібно підняти подушку заднього сидіння, відкинути лючок, щоб дістатися до згаданих елементів. Після цього зробити підтяжку всіх різьбових з’єднань які відносяться до паливної магістралі.

У разі, якщо підтяжка згаданих елементів не допомогла, можна скористатися звичайним розмоченим господарським милом. Його склад здатний перешкоджати поширенню бензину, а також його запаху. Милом можна навіть змащувати тріщини в бензобаках або інших елементів паливної системи, оскільки елементи, що входять до його складу надійно герметизують стики. Таким чином, можна промазати милом всі з’єднання паливної системи під лючком, розташованим під заднім сидінням машини. Найчастіше така процедура допомагає у випадках, коли сильно пахне бензин в салоні передньопривідного автомобіля ВАЗ.

Тріщина між баком і горловиною

У більшості сучасних автомобілів конструкція бензобака складається з двох частин — безпосередньо бака і привареною до нього горловини. Зварювальний шов виконують в заводських умовах, однак з часом (від старості та/або корозії) він може расслоиться, давши тим самим тріщину або невелику точкову витік. З-за цього бензин буде потрапляти на внутрішню поверхню корпуса автомобіля, і запах його поширюватися в салон. Такий дефект особливо часто проявляється після заправки або при заповненому резервуарі більш ніж наполовину.

Запах бензину в салоні

Існують також моделі (хоч їх і небагато), у яких між горловиною і безпосередньо баком є гумова прокладка. Вона з часом також може раскрошиться і пропускати паливо. Наслідки цього будуть аналогічні — запах бензину в салоні.

Для усунення даної проблеми необхідно провести ревізію корпусу бака, а також пошукати патьоки палива на корпусі бака, а також на елементах корпусу машини, розташовані під ним. У разі виявлення течі є два виходи. Перший — повна заміна бака на новий. Другий — використання вже згаданого розм’якшеного господарського мила. З його допомогою можна закрити пролом, і як показує практика, з таким баком можна їздити ще кілька років. Який з цих варіантів обрати — вирішувати автовласникові. Однак заміна бака все ж таки буде більш надійним варіантом.

Цікава і досить популярна причина (особливо для вітчизняних автомобілів) того, що з’являється запах бензину відразу після заправки полягає в тому, що продірявилася гумова трубка, що з’єднує горловину бензобака з його тілом. Або інший схожий варіант може бути, коли погано тримає хомут, що сполучає цю трубку і бензобак. В процесі заправки бензин під тиском б’є по гумці і хомути, і деяка частина бензину може опинитися на поверхні трубки або згаданого з’єднання.

Кришка люка бензонасоса

Запах бензину в салоні

Дана ситуація актуальна для інжекторних двигунів. У них на паливному баку закріплена кришка, на якій тримаються бензонасос високого тиску і датчик рівня палива, які знаходяться всередині бака. Згадана кришка зазвичай прикріплена до баку за допомогою гвинтів, а під кришкою є герметизуюча прокладка. Саме вона згодом може продірявився і пропускати випаровування бензину з паливного бака. Особливо це актуально у випадку, якщо нещодавно до ситуації, коли з’явився запах бензину в салоні, проводився ремонт або заміна паливного насоса та/або датчика рівня палива або ж паливного фільтра (часто відкручують кришку для чищення сітки грубої очистки палива). При зворотному монтажі можливо була порушена герметизація.

Усунення наслідків полягає в правильному встановленні або заміні згаданої прокладки. Також при цьому має сенс скористатися маслостойким герметиком. Фахівці відзначають, що згадана прокладка повинна бути зроблена з бензостойкой гуми. В іншому випадку вона розбухне. Також наголошується, що особливо проявляється запах бензину після заправки при пропускає прокладці на бензобаку. Тому має сенс також перевірити її геометричні розміри і загальний стан (не зсохнулася вона або навпаки, не розбухла). При необхідності прокладку потрібно замінити.

Паливний насос

Найчастіше пропускає бензин карбюраторний паливний насос (наприклад, на популярних автомобілях ВАЗ-2107). Зазвичай причинами його поломки є:

  • знос паливної прокладки;
  • вихід з ладу мембрани (утворення тріщини або отвори в ній);
  • неправильний монтаж штуцерів паливопроводів (перекіс, недостатня затягування).

Ремонт паливного насоса необхідно проводити у відповідності з перерахованими вище причинами. В автомагазинах є ремкомплекти для ремонту паливного насоса. Поміняти мембрану або прокладку не становить труднощів, і з цією роботою може впоратися навіть початківець автолюбитель. Також має сенс перевірити, як встановлені штуцери. Зокрема, не перекошені вони, і достатній у них момент затяжки. Також варто звернути увагу на наявність підтікання бензину на їх корпусі.

Щоб знизити передачу запахів з підкапотного простору в салон замість трухлявий прокладки під капотом двигуна можна поверх неї покласти утеплювач для водопровідних труб.

Паливний фільтр

Запах бензину в салоні

Актуально для карбюраторних автомобілів, у яких згаданий фільтр розташований в підкапотному просторі. Тут можливі два варіанти — або паливний фільтр дуже забитий, і видає смердючий запах, який передається в салон автомобіля, або його неправильна установка. Причому це може бути як фільтр грубої, так і тонкого очищення. У першому випадку фільтр забивається різним сміттям, який і видає власне неприємний запах. Крім цього, така ситуація дуже шкодить паливного насоса, який працює з зайвим навантаженням. В карбюраторних двигунах паливний фільтр розташований перед карбюратором, а в інжекторних моторах — під днищем автомобіля. Пам’ятайте, що чистити фільтр не має сенсу, а проводити його заміну відповідно до регламенту для кожної конкретної моделі машини. У більшості випадків не допускається їздити з встановленим фільтром довше 30 тисяч кілометрів пробігу.

Другий варіант — неправильна установка фільтра, коли має місце витік бензину до або після фільтра. Причиною ситуації може бути перекіс або недостатнє ущільнення з’єднань (хомутами або швидкознімними штуцерами). Для усунення причин поломки необхідно виконати ревізію фільтра. Тобто, перевірити правильність установки, а також ступінь забруднення фільтруючого елемента. До речі, найчастіше при забитому паливному фільтрі на карбюраторному авто з’являється запах бензину в салоні при включенні печі.

Неправильно настроєний карбюратор

У машин, що мають карбюраторний двигун, може виникнути ситуація, при якій неправильно налаштований карбюратор виконує перевитрата палива. При цьому його незгорілі залишки будуть просочуватися назовні, в підкапотний простір, при цьому випаровуючись і видаючи специфічний запах. З підкапотного простору пари можуть проникнути і в салон. Особливо, якщо включити піч.

Водії старих карбюраторних машин для полегшення пуску двигуна найчастіше використовують регулятор так званого підсосу для збільшення бензину в карбюраторі. При цьому якщо переборщити з використанням підсосу і накачати зайвий бензин, то його запах може легко поширитися в салон.

Вихід тут проста, і полягає він у правильній настройці карбюратора, щоб він використовував оптимальна кількість палива для своєї роботи.

Абсорбер

Запах бензину в салоні

На тих машинах, які оснащені абсорбером, тобто, фільтром парів бензину (система тиску палива зі зворотним зв’язком), причиною виникнення запаху бензину може стати саме цей вузол. Так, абсорбер призначений для збору парів бензину, які випаровуються з бака і не потрапляють туди назад у вигляді конденсату. Пари потрапляють в абсорбер, після чого виконується його продування, випаровування видаляються в ресивер, де і спалюються. При частковому виході абсорбера з ладу (якщо він забився) частина парів може потрапити в салон, викликаючи тим самим специфічний неприємний запах. Зазвичай це виникає з причини виходу з ладу клапанів абсорбера.

При виникненні розрідження в баку може виникнути ситуація, коли заламується яка-небудь з гумових трубок, по яких йде паливо. З часом вона може просто тріснути, пропускаючи тим самим бензин в рідкому чи газоподібному вигляді.

Також можливий вихід з ладу обох клапанів, розташованих в магістралі між абсорбером і сепаратором. У цьому випадку порушується природний рух парів бензину, і частина їх може потрапити в атмосферу або в салон. Для усунення потрібно виконати їх ревізію, а при необхідності заміну.

Деякі автовласники, зокрема, власники інжекторних ВАЗ-2107, виключають із системи один основний клапан трубопроводу, залишаючи замість нього аварійний. Як показує практика, найчастіше основний клапан починає подтравливать і пропускати пари бензину в салон.

Втрата герметичності кришки бензобака

Герметичність кришки забезпечує прокладка, розташована по її внутрішньому периметру. На деяких (сучасних) кришках має місце клапан, який пропускає повітря в бак, нормалізуючи тим самим тиск в ньому. У випадку, якщо згадана прокладка продірявилася (гума від старості лопнула або мало місце механічне пошкодження), то бензинові пари можуть виходити з-під кришки бака, і потрапляти в салон (особливо актуально для машин в кузові універсал і хетчбек). В іншому випадку може вийти з ладу згаданий клапан. Тобто, він може пропускати назад пари бензину.

Причина актуальна для ситуації, коли в баку більше половини обсягу бензину. При різких поворотах або при їзді по нерівній дорозі паливо може частково вихлюпуватися через негерметичную пробку.

Виходу тут два. Перший полягає в заміні прокладки на нову (або якщо її немає, то має сенс додати до пластмасового ущільнювального кільця). Її можна виготовити самостійно з бензиностойкой гуми, і посадити її на герметик. Інший вихід — повна заміна кришки бака на нову. Особливо це актуально при виході з ладу згаданого клапана. Перший варіант значно дешевший.

Непрямою ознакою того, що втратила герметичність саме кришка бензобака, є те, що запах бензину відчувається не тільки в салоні автомобіля, але і біля нього. Зокрема, при їзді з відкритими вікнами відчувається запах бензину.

Сепаратор бензобака

Запах бензину в салоні

На деяких вітчизняних передньопривідних ВАЗах (наприклад, на ВАЗ-21093 з інжекторним двигуном) є так званий сепаратор бензобака. Він являє собою невеликий пластиковий бачок, встановлений над паливної горловиною. Він призначений для вирівнювання тиску бензину в паливному баку. Випаровування бензину конденсуються на його стінках і знову потрапляють в бензобак. Для регулювання тиску в сепараторі використовується двоходовий клапан.

Оскільки сепаратор зроблений з пластмаси, зустрічаються випадки, коли його корпус дає тріщину. Внаслідок цього пари бензину виходять з нього, потрапляючи в салон. Вихід з цієї ситуації простий, і він полягає в заміні сепаратора на новий. Коштує він недорого, і купити його можна в більшості автомагазинів. Ще один вихід, який, однак, вимагає зміни паливної системи, полягає в тому, щоб виключити сепаратор взагалі, а замість нього використовувати на горловині сучасну пробку з клапаном, який пускає в бак повітря, регулюючи тим самим тиск у ньому.

Свічки запалювання

Зокрема, якщо одна або кілька свічок запалювання були вкручені з недостатнім моментом, з-під неї (них) можуть виходити пари бензину, потрапляючи в підкапотний простір. Також ситуація супроводжується тим, що спалюється не всі подається на свічі паливо. А це загрожує перевитратою бензину, зниженням потужності двигуна, зниженням компресії, погіршується пуск на холодну.

У разі, якщо свічки слабо вкручені в свої посадкові місця, то необхідно докрутити їх самостійно, паралельно виконавши діагностику свічок запалювання. В ідеалі краще дізнатися значення моменту обертання, і скористатися для цього динамометричним ключем. Якщо такої можливості немає, то слід діяти за натхненням, однак не перестаратися, щоб не зірвати різьблення. Поверхня різьблення краще попередньо змастити, щоб надалі свічка не прикипіла, і її демонтаж не перетворився на болісне захід.

Зношені ущільнювальні кільця

Мова йде про зношених ущільнювальних кільцях, які перебувають на форсунках інжекторного двигуна. Вони можуть зноситися по старості або внаслідок механічних пошкоджень. З-за цього кільця втрачають герметичність, і пропускають невелику кількість палива назовні, чого цілком достатньо для утворення неприємного запаху в підкапотному просторі, а потім і в салоні.

Така ситуація може призвести до перевитрати палива і зниження потужності двигуна. Тому по можливості необхідно замінити згадані обручки на нові, благо коштують вони недорого, а процедура заміни нескладна.

У деяких сучасних передньопривідних Вазів (наприклад, “Калини”) зрідка виникає проблема, коли частково виходить з ладу ущільнювальне кільце паливопроводу, відповідного до форсунок. З-за цього паливо потрапляє на корпус двигуна і випаровується. Потім пари можуть потрапити і в салон. Виправити ситуацію можна за виконанням ретельної ревізії з метою з’ясування місця витоку і заміною ущільнювального кільця.

Забитий каталізатор

Завдання автомобільного каталізатора полягає в допалювання виходить з двигуна вихлопу з елементами палива до стану інертних газів. Однак з часом (у процесі експлуатації або від старості) цей агрегат може не справлятися зі своїми завданнями, і пропускати бензинові випари через свою систему. Таким чином, бензин потрапляє в атмосферу, і його випари можуть бути затягнуті у салон системою вентиляції.

Пошкодження паливної системи

Запах бензину в салоні

Паливна система автомобіля

У деяких випадках має місце пошкодження окремих елементів паливної системи або текти на їх стику. У більшості автомобілів паливна система змонтована по днищу і часто її елементи приховані від прямого доступу. Тому для проведення ревізії необхідно демонтувати елементи салону, які заважають прямого доступу. Найчастіше виходять з ладу гумові патрубки та/або шланги. Гума старіє і тріскається, і як наслідок, дає текти.

Робота по перевірці досить морочливе, однак якщо всі перераховані вище методи перевірки не дали результату щодо усунення запаху бензину в салоні, то має сенс також провести ревізію елементів паливної системи автомобіля.

Ущільнювач задніх дверей

У більшості сучасних автомобілів горловина паливного бака знаходиться з правого або лівого боку задньої частини корпусу (на так званих задніх крилах). В процесі заправки деяку кількість парів бензину потрапляє в атмосферу. Якщо гумовий ущільнювач тієї задніх дверей, з боку якої знаходиться бензобак, значно пропускає повітря, то можливе проникнення згаданих бензинових випарів в салон машини. Природно, що після цього у автомобілів буде мати місце неприємний запах.

Усунути поломку можна шляхом заміни ущільнювача. У деяких випадках (наприклад, якщо ущільнювач ще не дуже зношений) можна спробувати змастити ущільнювач силіконовою змазкою. Вона розм’якшить гуму і зробить її більш еластичною. Непрямим ознакою такої поломки є те, що запах бензину в салоні з’являється після заправки. Причому, чим довше машина заправляється (чим більший обсяг палива заливають в її бак) — тим сильніше запах.

Попадання бензину в салон

Це досить очевидна причина, яка може виникнути, наприклад, коли виконується перевезення бензину в каністрі в багажнику або салоні автомобіля. Якщо при цьому кришка закрита нещільно або на поверхні каністри мають забруднення, в тому числі сліди бензину, то відповідний запах швидко пошириться по салону. Однак позитивна новина тут в тому, що причина очевидна. Проте усунути з’явився запах буває часом досить важко.

Неякісний бензин

Запах бензину в салоні

Якщо залити в бензобак неякісне паливо, яке не повністю згоряє, то можлива ситуація, коли пари незгорілого палива будуть поширюватися як у салоні машини, так і навколо неї. Про використання неякісного палива вам підкажуть свічки запалювання. Якщо їх робоча (нижня) частина має червоний нагар — велика вірогідність того, що було залито неякісне паливо.

Пам’ятайте, що використання поганого бензину дуже шкідливо для паливної системи автомобіля. Тому намагайтеся заправлятися на перевірених заправках, і не лити в бак газолін або подібні хімічні сполуки.

Що робити після усунення поломки

Після того, як знайдена причина, через яку поширювався неприємний бензиновий аромат по салону машини обов’язково необхідно цей самий салон почистити. Тобто, позбутися залишків запаху, які напевно там присутні, оскільки пари бензину дуже летких і легко проникають в різні (а тим більше ткані) матеріали, даючи про себе знати ще довгий час. І часом позбутися від цього запаху непросто.

Автовласники використовують для цього різні засоби і методи — ароматизатори, засоби для миття посуду, оцет, харчову соду, мелену каву і деякі інші так звані народні кошти. Проте краще всього використовувати для цього хімічне очищення салону або озонову очищення. Обидві ці процедури виконуються в спеціалізованих центрах з застосуванням відповідного устаткування і хімічних препаратів. Виконання згаданих очисток гарантовано дозволять позбутися від неприємного запаху бензину в салоні вашого автомобіля.

Запах бензину в салоні

Як позбавитися від запаху бензину

Дізнайтеся, як можна позбутися від запаху бензину в салоні автомобіля за допомогою підручних і професійних засобів. У матеріалі наведено дев’ять ефективних методів
Детальніше

Висновок

Пам’ятайте, що пари бензину дуже шкідливі для людського організму. Тому при виявленні найменшого запаху бензину в салоні, а тим більше якщо це проявляється на регулярній основі, відразу ж виконайте комплекс заходів з пошуку та усунення причин цього явища. Також не забувайте, що пари бензину пожежо – та вибухонебезпечні. Тому при виконанні відповідних робіт обов’язково дотримуйтесь правил пожежної безпеки. А працювати краще на вулиці або в добре провітрюваному приміщенні, щоб пари бензину не потрапляли в ваш організм.