Мотор трясеться і вібрує: це норма або пора в ремонт?

58

В ідеалі двигун внутрішнього згоряння не повинен трястися і вібрувати – набагато ефектніше, коли він просто «шарудить». Але на практиці так не буває. Мотор трясеться або в силу своїх конструктивних особливостей, або через несправність. Спробуємо відрізнити одне від іншого.

Двигун внутрішнього згоряння-це набір масивних рухомих деталей, рух яких відбувається зі змінною швидкістю. При цьому виникають прискорення. А, згідно з другим законом ньютона, твір маси на прискорення породжує силу-в моторі таких прикладів кілька. Це сили інерції поступально рухомих мас-поршнів, і всього, що на них навішано. Ще є сили інерції неврівноважених обертових мас – це шийки колінчастого вала і всього, що до них причеплено. Сили, помножені на плечі, породжують моменти. Ось всі ці сили з моментами і передаються на опори мотора і, відповідно, на кузов машини, викликаючи вібрацію. Характер їх взаємодії визначається конструкцією двигуна, кількістю циліндрів і блоків, величиною кута розвалу цих блоків, порядком роботи циліндрів, оборотами колінчастого вала. Іноді – дуже рідко-всі ці фактори повністю компенсують один одного. Якщо таке вдається, двигун називають повністю самоврівноваженим. Всього ознак самоуравновешенности – шість. Це рівність нулю сумарних сил інерції поступально-рухомих мас (причому викликаються прискоренням з частотою, рівній частоті обертання колінчастого вала двигуна і подвоєною частоті обертання — так званих сил інерції першого і другого порядку), і сумарних відцентрових сил. До них додаються моменти цих сил, що діють щодо середини колінчастого вала в площині осі колінчастого вала

Повністю самоуравновешеннимі двигунами є рядна шістка і отриманий на її основі v-подібний 12-циліндровий мотор. Для врівноваження інших моторів застосовують конструктивні хитрощі. Неврівноважені моменти можна прибрати за допомогою спеціальних дисбалансів маховиків або додаткових противаг колінчастого вала. Для ліквідації сил інерції першого і другого порядку можна використовувати спеціальні врівноважують механізми, які наводяться від колінчастого вала і крутяться або з його швидкістю (механізми першого порядку), або з подвоєною частотою обертання (другого порядку).

Тепер перейдемо до основних дефектів, що породжують нерівномірну роботу двс.

У ідеального двигуна всі обертові деталі мають або ідеальне балансування, або розрахунковий дисбаланс. Якщо це не так, мотор неминуче буде коливатися з частотою того елемента, який незбалансований. Найчастіше проблеми виникають внаслідок зносу деталей-наприклад, двомасових маховиків. Тряску може викликати і неграмотний ремонт мотора: скажімо, установка поршнів з розбалансом по масі. А в кінцевому підсумку можна сказати, що вібрацію мотора найчастіше породжує нерівномірна робота його циліндрів – причин для цього існує досить багато. Основні з них – низька компресія, недосконала топливоподача, проблеми із запалюванням, а також з воздухопостачанням. Якщо при експлуатації машини водій відчув, що мотор починає трясти сильніше, ніж зазвичай, він повинен розібратися з причиною якомога швидше, поки мотор, що називається, не злетів з котушок. Будь-яка з’явилася тремтіння не просто знижує комфорт експлуатації транспортного засобу, але і шкодить двигуну. І тільки завдяки своєчасній фіксації цього неприємного явища, визначення його причини і оперативного усунення наслідків можливе продовження моторесурсу і безпечна їзда на автомобілі.