Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

1155

Прокладка головки блоку циліндрів (ГБЦ) призначається для ущільнення площині між блоком і головкою. Також вона підтримує всередині масляної системи необхідний тиск, не дозволяючи масла і охолоджуючої рідини просочуватися назовні. Міняти прокладку потрібно при будь-якому втручанні в дану частину двигуна, тобто її можна вважати одноразової, адже при повторній установці існує високий ризик порушення герметичності з’єднання.

Заміна прокладки головки блоку циліндрів виконується фахівцями будь-СТО, але коштувати ця послуга буде в середньому близько 8000 рублів. Сама деталь обійдеться вам у суму від 100 до 1500 і більше рублів залежно від якості виробу і моделі автомобіля. Тобто самостійно її замінити вийде набагато дешевше, а процес цей хоч і трудомісткий, але не критично складний.

Типи прокладок

Сьогодні широкого поширення набули три основні види прокладки ГБЦ:

  • безасбестові, які в процесі експлуатації практично не змінює первісну форму і швидко її відновлюють після незначної деформації;
  • азбестові, досить пружні, еластичні і витримують високі температури;
  • металеві, які вважаються найбільш надійними, ефективними і довговічними.

Азбестова прокладка ГБЦ

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

Безасбестовая прокладка ГБЦ

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

Металева прокладка ГБЦ

Вибір конкретного виду залежить від того, скільки ви готові витратити на прокладку, а також від моделі вашого автомобіля.

Коли потрібно міняти прокладку ГБЦ?

Конкретного гарантійного строку, після закінчення якого обов’язково потрібна заміна прокладки головки, в принципі не існує. Термін служби даного виробу залежить від моделі і загального стану двигуна автомобіля, способу водіння та інших факторів. Але існує ряд явних ознак, що свідчать про те, що прокладка перестала повноцінно виконувати свої функції:

  • поява моторного масла або охолоджуючої рідини в зоні з’єднання на стику з головкою блоку;
  • поява сторонніх світлих домішок в олії, що свідчить про проникнення в масляну систему охолоджуючої рідини через прокладку;
  • зміна характеру вихлопу при прогріві двигуна, що свідчить про проникнення охолоджуючої рідини в циліндри;
  • поява масляних плям у бачку з охолоджуючою рідиною.

Це найбільш поширені ознаки зносу або дефекту прокладки ГБЦ. Крім того, її заміна в обов’язковому порядку вимагається при повному або частковому демонтаж головки блоку циліндрів.

Заміна прокладки

Самостійна заміна прокладки головки блоку циліндрів не є занадто складною справою, але оскільки це важлива деталь, робити все тут потрібно ретельно і акуратно. Виконується вся робота в кілька етапів:

1) від’єднання всього навісного обладнання, трубопроводів і інших деталей, що заважають зняття головки блоку циліндрів

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

2) очищення болтів кріплення головки від масла і бруду, щоб забезпечити зручність і безпеку роботи ключем;

3) відкручування болтів кріплення, причому починати слід від середини, за один раз провертаючи кожен болт не більше ніж на один повний оборот, щоб гарантовано зняти напругу

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

4) зняття головки блоку і видалення старої прокладки

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

5) очищення посадкового місця і установка нової прокладки ГБЦ, причому вона повинна сісти на всі направляючі втулки і відповідати розмічених центрувальним пазам

Все про прокладку головки блоку циліндрів і її заміні

6) установка головки на місце і затягування болтів, яка виконується виключно динамометричним ключем і тільки за схемою, наведеною виробником для вашої моделі автомобіля, оскільки важливо, щоб болти були закручені точно з оптимальними для вашого двигуна параметрами затяжного моменту.

До речі, необхідну для двигуна силу затяжного моменту треба дізнатися заздалегідь і простежити, щоб купується прокладка відповідала цим параметром.

Коли двигун зібраний, можна встановити і підключити назад все навісне обладнання. У перші дні слід поспостерігати, чи немає ознак дефекту прокладки, описаних у переліку вище.