Як перевірити датчик колінвала?

1080

Датчик положення коленвала призначений для синхронізації системи запалювання і роботи паливних форсунок у бензиновій інжекторному двигуні. Відповідно, його поломка призведе до того, що запалювання буде поспішати чи запізнюватися. Це призведе до неповного згоряння паливної суміші, нестабільної роботи двигуна або повному його відмову.

В даний час існує три типи датчиків — індукційні, на основі ефекту Холла, а також оптичні. Однак найпоширенішими є датчики, що відносяться до першого типу (індукційні). Далі ми поговоримо з вами про можливі несправності та методи їх усунення.

Зміст

  • Ознаки несправності
  • Пристрій датчика
  • Способи перевірки

Ознаки несправності датчика колінвалу

Незалежно від того, за якою технологією працює ДПКВ, ознаки несправностей у його роботі завжди однакові. Якщо не працює датчик коленвала, то про це вам скажуть наступні ознаки:

  • значне зниження динамічних характеристик машини (хоча цей фактор може слідством та інших поломок, все ж варто провести діагностику ДПКВ);
  • довільно змінюються обороти двигуна в русі;
  • в холостому режимі обороти мотора «плавають»;
  • під час динамічного навантаження в двигуні виникає детонація;
  • при повному виході з ладу ДПКВ стає неможливо запустити двигун.

Далі коротко зупинимось на пристрої датчика колінвала для того, щоб краще зрозуміти причини виникнення несправностей і методи їх усунення.

Пристрій датчика колінвалу

Для того щоб зрозуміти роботу і помилки датчика колінчастого валу, в першу чергу необхідно розібратися з принципом його роботи. Він являє собою конструкцію з сталевого сердечника, обмотаного мідним дротом, поміщеного в пластмасовий корпус. Всі проводи ізольовані один від одного компаундною смолою.

Як перевірити датчик колінвала?

Датчик положення коленвала/распредвала. Будова і призначення

Відео лекція про будову і призначення датчика положення колінвала/распредвала. Функціональні особливості і вихід з ладу датчиків положення колінчастого валу і розподільного валу (ДПКВ та ДПРВ).
Детальніше

Завдання пристрою — фіксувати проходження біля датчика металевих зубців шківа. На ньому є 60 зубів, 2 з яких відсутні. Саме проходження цього порожнього проміжку повинен зафіксувати датчик. Це дає можливість синхронізувати роботу системи запалювання та системи живлення з тим, щоб забезпечити правильну послідовність подачі палива через форсунки. Це необхідно для створення оптимальної паливної суміші.

Перед тим як перейти безпосередньо до опису принципу роботи датчика колінвала необхідно вказати, що всього існує три їх різновиди. Зокрема:

  • Індукційний датчик. У його основі лежить використання намагніченого осердя, навколо якого намотана мідний дріт (котушка), кінці якої виведені для фіксації зміни напруги. Саме такий тип датчика найчастіше встановлюється в сучасних машинах.
  • Оптичний датчик працює на основі світлодіода, який випромінює світловий промінь і приймача, що фіксує цей промінь з іншого боку. При проходженні контрольного зуба промінь переривається, що фіксується контрольним приладом. Інформація про частоту обертання передається на ЕБУ.
  • Датчик Холла. Він заснований на однойменному фізичному ефекті. Так, на коленвале встановлений магніт, який фіксується датчиком, в якому у цей момент починається рух постійного струму, що фіксується синхронизирующим диском. Докладніше про це ви можете почитати в наступній статті.

Далі перейдемо до розгляду несправностей.

Три способи як перевірити датчик коленвала

Ми поговоримо з вами про те, як зробити перевірку індуктивного датчика, оскільки, як було зазначено вище, саме такий тип найбільш поширений на сучасних автомобілях. Перед тим як зняти датчик з його посадкового місця, не забудьте позначити мітками його положення на двигуні. Це позбавить вас від проблем при повторному його монтажі. Отже, переходимо до розгляду діагностики.

Перевірка опору омметром

Як перевірити датчик колінвала?

Перевірка ДПКВ з допомогою омметра та осцилографа

Це найбільш простий метод, однак він не дає 100% гарантії того, що така перевірка виявить несправність. Для цієї процедури вам знадобиться мультиметр, який ви повинні перемкнути в режим вимірювання опору (омметр). З його допомогою потрібно виміряти опір котушки індуктивності. Зробити це можна, просто доторкнувшись щупами мультиметра попарно до висновків котушки. Полярність у даному випадку не має значення.

Як правило, значення опору більшості котушок знаходиться в межах 500…700 Ом. Однак точне значення краще почитати в документації до датчика або знайти в інтернеті. Відповідно, на мультиметре потрібно встановлювати верхню межу — 2 кОм (межа може розрізнятися у різних моделей мультиметрів, головне, щоб він був більше вимірюваного і найбільш близький до нього). Якщо в результаті виміру ви отримали значення, близьке до зазначеного вище, значить, з котушкою все в порядку. Однак заспокоювати себе ще рано, адже така перевірка не повна. Краще продовжити перевірку за допомогою інших методів.

Перевірка значення індуктивності

Будь-яка котушка в збудженому стані має свою індуктивність. Це ж стосується і тієї, яка вбудована в корпус ДПКВ. Метод перевірки полягає у вимірюванні цього значення. Для цього вам знадобиться:

Як перевірити датчик колінвала?

Вимірювач індуктивності

  • мегаомметр;
  • мережевий трансформатор;
  • вимірювач індуктивності;
  • вольтметр (бажано цифровий).

Деякі мультиметри мають вбудовану функцію вимірювання індуктивності. Якщо ж у вашого приладу її немає, то варто скористатися додатковим обладнанням. У будь-якому випадку виміряне значення індуктивності котушки ДПКВ повинно знаходитися в межах 200…400 мГн (в окремих випадках може незначно відрізнятися). Якщо ви отримали значення, яке сильно відрізняється від зазначеного, то велика ймовірність того, що датчик несправний.

Далі потрібно виміряти опір ізоляції між проводу котушки. Для цього використовують мегаомметр, встановивши на ньому видається напруга, що дорівнює 500 Ст. Процедуру вимірювання краще проводити 2-3 рази для отримання більш точних даних. Виміряне значення опору ізоляції не повинно бути нижче 0,5 МОм. В іншому разі можна констатувати порушення ізоляції в котушці (у тому числі можливість появи межвіткового короткого замикання). Це вказує на несправність приладу. Розмагнічування котушки необхідно провести за допомогою мережевого трансформатора. Однак найдосконаліший метод діагностики ДПКВ полягає у використанні осцилографа.

Перевірка за допомогою осцилографа

Як перевірити датчик колінвала?

Осцилограма на працюючому двигуні. Червоним позначено місця проходження без зубів

За допомогою цього методу можна не тільки дізнатися контрольовані значення, але і побачити процес формування сигналів. Це дає вичерпну інформацію про стан і роботу ДПКВ. Найкраще проводити його на працюючому двигуні. Проте можна і зняти датчик. Для роботи вам знадобиться електронний осцилограф і програмне забезпечення для роботи з ним. Перевірка зі знятим датчиком проходить за наступним алгоритмом:

  • Під’єднати щупи осцилографа до висновків котушки ДПКВ. Полярність не має значення.
  • Запустити програму для роботи з осцилографом.
  • Взяти будь-який металевий предмет і помахати їм перед ДПКВ.
  • Якщо датчик справний, то одночасно з цим на екрані буде відтворюватися осцилограма, яка буде будуватися за даними від датчика.
  • Якщо датчик зафіксував переміщення металевого предмета, значить, він, швидше за все справний. Проте точний діагноз можна поставити лише при підключенні осцилографа до датчика з працюючим двигуном. Це робиться просто, підключивши щупи паралельно до висновків датчика. Отримана таким чином осцилограма дасть вам інформацію про формуються сигнали.

    Підсумки

    Датчик положення коленвала індуктивного типу — нескладна, однак дуже важливе пристрій. При описаних вище ознаках несправності обов’язково проведіть його діагностику. Який метод вибрати, залежить від наявності в вашому розпорядженні необхідних приладів та інструментів. Радимо вам почати з найпростішого методу вимірювання опору котушки. Якщо у вас немає описаних вище інструментів і приладів, то відженіть машину на СТО, де майстри проведуть для вас повну діагностику.