Масло для коробки передач

940

Заміна автомобільного масла – основного мастильного матеріалу, що не дає металевих компонентів, стикаються один з одним, прийти в непридатність, дуже важлива процедура. У статті піде мова про масло для КПП.

Роль мастила в КПП

Розберемося для початку, чому так необхідно масло для коробки. Заглянемо всередину деталі.

Те, що КПП є шестерні, встановлені на валах, які, в свою чергу, обертається на підшипниках і те, що шестерні стикаються один з одним за допомогою зубів – все це ми знаємо.

Забуваємо про те, що високий тиск і чималу поздовжнє ковзання негативно позначається на трансмісійної рідини, руйнує масляну плівку в зоні контакту тертьових деталей, що призводить до заїдання металу і в підсумку, руйнується все.

Важливі властивості

Усунути негативні впливи навколишнього середовища і неминучих процесів механіки покликане в’язке масло зі спеціальними присадками. Воно здатне забезпечити збереження і малу сприйнятливість масляної плівки до різних впливів. Корисно також знати, що ще на стадії виробництва шестерень та інших деталей коробки, ті покривають фосфатом.

Що стосується добавок, то трансмісійні рідини для коробок містять ті ж речовини, що знаходяться в моторних мастилах. Мова йде про протизносних, в’язкісно-температурних, протикорозійного та інших добавках. Тільки ось в трансмісійної рідини ці самі добавки змішують в інших пропорціях.

Крім того, щоб посилити масляну плівку, зробити її міцніше, в рідину додають сполуки хлору, цинку, сірки і фосфору – одним словом, цілий букет з таблиці Менделєєва. Зате утворюються міцні плівки оксидів, відмінно протистоять високому тиску і механічного впливу.

Типи основ масла

Як і моторне масло, трансмісійна рідина має три різновиди або типу основ. Синтетичну, полусинтетическую і мінеральну основи. Розглянемо кожну з основ окремо, дізнаємося про їх призначення і роль.

Синтетична основа

  • Вона володіє кращою текучістю, порівняно з мінеральною. З іншого боку, при крайніх зміни робочих температур, такі олії можуть викликати небажані витоку через сальники коробки передач. Особливо актуальна така ситуація у авто з великим пробігом;
  • Є у синтетичних масел і переваги окрім кращої плинності. Так, густота синтетичного масла менше залежить від зниження температури в холодну пору року, що дозволяє використовувати їх в більш широкому температурному діапазоні, роблячи з них всесезонку;

Напівсинтетичні основа

  • Є певним гібридом, комбінованим варіантом, щось середнім між повною «синтетикою» і «мінералкою»;
  • Це масло покликане забезпечувати поліпшення ряду властивостей мінеральних масел, одночасно знижуючи високу вартість синтетичних.

Мінеральна основа

  • Вважаються найбільш споживаними, так би мовити, популярними маслами, через свою дешевизну;
  • Щоб хоч якось підвищити якість мінеральних масел, туди додається певна кількість присадок з великим вмістом сірки.

Виходить, що синтетичні масла по своїй якості краще мінеральних, але по ціні значно дорожче. Полусинтетика знаходиться десь в середині, даючи можливість заощадити.

Важливо: пам’ятайте, що ні в якому разі не можна змішувати «синтетику» з мінеральною основою або навпаки!

Відмінність масла за типом коробки

Крім того, масла треба вміти відрізняти за їх властивостями. На сьогоднішній день відомі два види масел: для АКПП і для МКПП. Ось в чому їх відмінності.

Для МКПП

  • Масла для МКПП (або MTF) ефективно знімають механічні навантаження, змазують пари тертя, відводять тепло і частинки іржі.

Слід знати, що всі зубчасті передачі та знаходяться всередині них підшипники потребують змазування зануренням в масло і розбризкуванням. У деяких конструкціях (особливо навантажених або складних механізмах) і такий мастила буває недостатньо. Олії у таких випадках забезпечується примусовий підведення під тиском.

Для АКПП

  • Відмінність масел для АКПП (маркуються вони як ATF) в тому, що до них застосовуються більш високі вимоги, ніж до мастила для МКПП. Це масло виконує ніби роль передавача механічної енергії у всій трансмісійної системі. Швидше, це гідравлічна рідина, ніж звичайне масло;
  • Ці мастила не тільки в стані змащувати зубчасті передачі, але і забезпечують рідку середу, а також плавну роботу фрикційних механізмів, краще відводять тепло і захищають від корозії;
  • Вони мають більш високий індекс в’язкості і краще чинять опір піноутворення;
  • Мастило ATF слабше впливає на сальники і різноманітні еластоміри, ніж масло для МКПП;
  • Такі масла повинні бути дуже стійки і до окислення.

Часто на форумах задають таке питання: чи можна використовувати масло для автомата в механічних коробках. В принципі, це навіть краще, але обійдеться дорожче.

Таблиця відомих масел для АКПП

Марка Опис Призначення
Dexron 3 Масло для АКПП, що відповідає останнім вимогам провідних виробників Для автомобілів з коробками Степ-тронік, Тип-тронік, АКПП і так далі
Евромакс ATF Спеціальна рідина для АКПП іномарок дуже високого стандарту якості Коробки Форд Меркон, Крайслер, Міцубісі Диамонд, Ніссан, Тойота і т. д
Мобіл Делвак ATF Масло для АКПП, виключно добре працює при мінусових температурах Вантажівки з АКПП, автобуси, легкові автомобілі і т. д
Тойота ATF Масло зі спеціальними добавками, які захищають від корозії і надмірного зносу Коробки автомобілів Тойота Лексус та
Хонда ATF Масло з використанням спеціальних інгредієнтів, що захищають сальники і ущільнювальні кільця Коробки АКПП всіх моделей Хонда

Класифікація масла за ступенем в’язкості

З основою розібралися, тепер переходимо до однієї з найважливіших характеристик – особливостям конкретного масла і класифікації за ступенем в’язкості SAE і API.

Класифікація API передбачає поділ всіх відомих трансмісійних масел на 7 груп, найпоширенішими з яких є GL-4 (помірні навантаження) і GL-5 (жорсткі, екстремальні навантаження).

Класифікація SAE (докладно про цієї класифікації можна прочитати в інших статтях нашого сайту) умовно ділить масла на 3 групи: зимові/літні/всесезонка.

Нижче ми бачимо таблицю, в якій наведені найпопулярніші трансмісійні масла і значиться їх в’язкість, а також різні важливі властивості.

На синтетичній основі, полусинтетика

Марка масла SAE Особливості API
Мобіл 1 SHC 75W/90 Універсальне СНП* всесезонка (призначення – МКПП, гіпоїдні та інші передачі) GL4
Лукойл ТМ-5 75W/90 Розроблено спеціально для МКПП з будь-якими типами зубчастих передач – ПСНТ** GL5
Кастрол Сантранс Трансаксл 75W/90 Повністю СНП (призначення – МКПП, роздатка, КПП в блоці з головними передачами) GL4
Мобіл GX 80W Призначення – об’єднані КПП/передній привід GL4
Лукойл ТМ-5 85W/90 Розроблено для МКПП/АКПП, роздатки, рульового управління — ПСНТ GL5
Тойота 75W/90 Оригінальне масло СНП (призначення МКПП, гіпоїдні передачі редуктора заднього моста, рульової колонки) GL4/GL5

Рекомендовані трансмісійні рідини для деяких моделей вітчизняних та іноземних авто.

Марка/модель авто Рекомендоване масло API
ВАЗ (класика) 75W/90 СНТ або ПСНТ (Зік, Лукойл, Кастрол) GL4/5
Лада Пріора/Калина 75W/90 або 80W/85 (Лукойл ТМ-4/ТМ-5, Шелл Трансаксл) GL4
Форд Фокус 2 75W/90 або 80W/90 ПСНТ (Форд Сервіс або інші рекомендовані); для АКПП – Меркон V Форд GL-4/5
Хендаи 75W/90 (Hyundai Kia MTF, Кастрол Універсал); для АКПП – (Hyundai Kia ATF, Диамонд ATF SP-3 або SK ATF SP-3) GL-4
Кіа 75W/90 СНП (Hyundai Kia MTF, Mobil 1); для АКПП (Hyundai Kia ATF) GL4

Заміна масла в коробці передач

Масло для КПП не у всіх марках авто підлягає заміні. Відомі деякі дорогі моделі машин, в яких заміна не передбачається самим виробником. Як правило, це автомобілі з новим типом АКПП, де рідина залито на весь термін служби (збігається зі строком служби самого авто). У таких КПП навіть не є щупа, щоб перевірити рівень.

Ось, наприклад, моделі авто, в яких заміна не передбачається:

  • На німецьких автомобілях, вже після 90-х років випуску, ставляться коробки без щупа;
  • Акура RL з АКПП типу MJBA;
  • Шевроле Юкон з АКПП типу 6L80;
  • Форд Мондео з АКПП FMX;
  • Хонда CR-V останніх років випуску і багато інші

Але все це, як би поверхнево і на практиці справи йдуть трохи інакше. Може знадобитися заміна, якщо виявилася проблема в коробці. У будь-якому випадку потрібна буде діагностика (з визначенням рівня сканера і графіком) і заміною краще, щоб зайнялися фахівці.

Залишимо у спокої дорогі моделі авто і перейдемо до звичайних. У коробках цих машин рекомендується проводити заміну через кожні 80 тис. км пробігу, що приблизно становить 2 роки. Але і тут не все сходиться. Знову ж таки, все це відноситься до класичного, так сказати сценарієм, маючи на увазі, що автомобіль рідко потрапляє в міські пробки, клімат країни, де проживає водій помірний, а якість доріг не викликає сумнівів (як у Німеччині, наприклад). У нас в країні, де умови водіння мало не екстремальні, проводити заміну актуально не через кожні 80 тис. км і навіть не через 40 тис. км пробігу, а через кожні 25 тис. І це не гучні слова, а реалії нашого життя. Тим самим ми подбаємо про коробці і не дамо їй вийти з ладу раніше часу.

Є й інший варіант. Мастило можна оглянути візуально і визначити її стан. Так, якщо помітно, що рідина змінила колір на більш темний або набула запах горілого, чекати планової заміни вже нерозумно. Терміново звертайтеся в сервіс, де спочатку проведуть діагностику, а потім замінять масло.

Висновок

Сьогодні приблизна вартість мастил для АКПП становить 250-1000 рублів за літр. Найдорожчим вважається французьке масло Мотул ATF, а одним з дешевих – американське Шеврон ATF. Масла для МКПП починаються від 100 рублів за літр.

Час не стоїть на місці. З’являються нові сорти масел, стають доступними імпортні фірмові продукти, змінюються рекомендації. Автомобілісту треба бути в курсі останніх подій, як і фахівця в будь-якій іншій області. Періодично перевіряйте якість масла, проводите діагностику і стан коробки.