Перевірка реле напруги

2227

Перевірка регулятора напруги генератора буває необхідна в випадку коли почали спостерігатися проблеми з акумулятором. Зокрема, він став недозаряжаться або перезаряджатися. При появі такої несправності саме час перевірити реле регулятора напруги генератора.

Реле повинно відключатися при 14,2-14,5 В

У завдання цього нескладного приладу входить регулювання значення напруги електричного струму, що подається від генератора до акумуляторної батареї. При його виході з ладу, АКБ або недостатньо заряджається або навпаки перезаряджається, що також небезпечно, оскільки при цьому значно знижується ресурс акумулятора.

Погодьтеся, що така перспектива з-за однієї маленької детальки не дуже хороша. Саме тому так важливо контролювати робочий стан регулятора напруги (також його ще можуть називати таблетка або шоколадка). Але щоб правильно перевірити регулятор напруги необхідно знати його тип і кілька важливих особливостей.

Зміст

  • Типи реле-регуляторів
  • Ознаки несправності
  • Причини поломок
  • Найпростіший спосіб перевірки
  • Перевірка реле суміщеного
  • Перевірка окремого регулятора
  • Рекомендації по збільшенню ресурсу

Типи регуляторів напруги

Розібравшись з тим, яких типів бувають ці пристрої, в чому їх особливості і властивості, прийде повне розуміння проводяться при перевірці процедур. Також це дасть відповідь, за якою схемою, яким способом і як перевіряти регулятор напруги генератора.Регулятори бувають двох типів:

  • суміщені;
  • окремі.

Перевірка реле напруги

У першому випадку мається на увазі, що корпус регулятора поєднаний з щітковим вузлом безпосередньо в корпусі генератора. У другому випадку регулятор являє собою окремий вузол, який розташований на корпусі машини, в моторному відсіку, і до нього йдуть дроти від генератора, і від нього вже тягнуться дроти до акумуляторної батареї.

Особливістю регуляторів є те, що їх корпусу нерозбірні. Вони, як правило, залиті герметиком або спеціальною смолою. Та й ремонтувати їх особливого сенсу немає, оскільки стоїть апарат недорого. Тому основна проблема в даному ключі полягає у перевірці реле регулятора напруги генератора. Незалежно від типу регулятора ознаки напруги будуть одні і ті ж.

Ознаки несправності

Так, у разі зниженої напруги акумуляторна батарея просто не буде заряджатися. Тобто, вранці ви не зможете завести машину, можливо навіть не засвітяться лампи на приладовій панелі або виникнуть неприємності під час руху. Наприклад, тьмяні фари в темний час доби, нестійка робота електросистеми (проблеми з електроприладами — двірниками, обігрівачами, магнітолою і так далі).

У разі підвищеної напруги велика ймовірність зменшення рівня електроліту в банках акумулятора, або його википання. Також може з’явитися білий наліт на корпусі АКБ. При перезарядці батарея може вести себе неадекватно.

Перевірка реле напруги

Ознаки, несправності і ремонт генератора й регулятора напруги

Крім цього, ще можна виділити наступні ознаки несправності регулятора напруги (в окремих випадках деякі з них можуть мати місце, так і відсутнім, все залежить від конкретної ситуації):

  • при включенні запалювання на приладовій панелі не світиться контрольна лампочка (хоча це може бути ознакою і інших несправностей, наприклад, того, що він перегоріла, відпав контакт і так далі);
  • після запуску не гасне індикатор акумулятора на приладовій панелі, тобто, мають місце явні несправності в зарядці АКБ;
  • яскравість світіння фар стає залежна від оборотів двигуна (це можна перевірити десь у безлюдному місці, встановивши автомобіль навпроти стіни і погазувати — якщо при цьому світіння буде змінюватися, то, швидше за все, несправний регулятор напруги);
  • машина перестала нормально заводитися з першого разу;
  • постійно розряджається акумуляторна батарея;
  • при перевищенні кількості обертів двигуна понад 2000 об/хв індикатори на приладовій панелі відключаються;
  • динамічні характеристики машини падають, особливо це помітно на високих обертах двигуна;
  • у деяких випадках може закипіти акумуляторна батарея.

Причини відмови реле-регулятора

Причинами виходу регулятора напруги з ладу можуть бути:

  • коротке замикання в ланцюзі, в тому числі міжвиткове замикання обмотки збудження;
  • вихід з ладу випрямного моста (пробою діодів);
  • переполюсовка або неправильне підключення до виводів акумулятора;
  • проникнення вологи в корпус регулятора та/або генератора (наприклад, під час миття машини або їзди в дощ);
  • механічні пошкодження вузла;
  • природний знос вузла, в тому числі, щіток;
  • погана якість безпосередньо перевіряється апарату.

Існує ряд нескладних методів перевірки регулятора незалежно від того, знімний цей вузол чи ні.

Найпростіший спосіб перевірки регулятора напруги генератора

Найпростіший метод перевірки регулятора полягає у вимірі мультиметром напруги на акумуляторних клемах. Однак варто відразу обмовитися, що наведений далі алгоритм не дає 100% ймовірності виходу з ладу саме регулятора. Можливо, вийшов з ладу безпосередньо генератор. Але перевага даного методу полягає в тому, що він простий, і не потрібно виконувати демонтаж пристрою з машини. Отже, алгоритм перевірки регулятора напруги генератора мультиметром такий:

  • Виставити тестер в режим вимірювання постійної напруги на межу близько 20 (залежить від конкретної моделі, головне, щоб він максимально точно показував значення до 20).
  • Запустити двигун.
  • Виміряти напругу на клемах акумулятора в режимі холостого ходу (1000…1500 об/хв). При справному регуляторі і генераторі значення повинно знаходитися в межах 13,2…14 Ст.
  • Збільшити обороти до значень 2000…2500 об/хв. В нормальному стані електросхеми відповідне напруга зросте до 13,6…14,2 Ст.
  • При збільшенні оборотів до 3500 об/хв і вище напруга не повинна перевищувати 14,5 Ст.

Якщо в процесі перевірки значення напруги дуже відрізняються від наведених, то, швидше за все, у машини несправний регулятор напруги. Пам’ятайте, що напруга не повинна падати нижче 12 В і не повинна підвищуватися більш 14,5 Ст.

Як було зазначено вище, регулятор може бути окремий або поєднаний з генератором. В даний час практично на всіх іномарках, так і на більшості сучасних вітчизняних машин встановлюються суміщені реле. Це обумовлено специфікою їх роботи і економією місця.

Перевірка суміщеного реле-регулятора

Перевірка реле напруги

Перевірка регулятора напруги ВАЗ 2110

Для виконання відповідної перевірки необхідно зібрати схему, наведену на малюнку. Для цього використовуються зарядний пристрій або блок живлення з регульованою напругою (важливо, щоб з його допомогою була можливість регулювати значення напруга в ланцюзі), лампочку на 12 В (наприклад, від поворотника або фари, потужністю 3…4 Вт), мультиметр, безпосередньо регулятор напруги (це може бути як від генератора bosch, так і valeo або інший). Використовуються для комутації проводу бажано мати з “крокодилами”.

Перевірка реле напруги

Перевірка регулятора напруги у генератора 37.3701: 1 — акумуляторна батарея; 2 — висновок «маса» регулятора напруги; 3 — регулятор напруги; 4 – вихід «Ш» регулятора; 5 — вихід «В» регулятора; 6 — контрольна лампа; 7 — вихід «Б» регулятора напруги.

Якщо зібрати схему, напруга в якій буде зі стандартним значенням 12,7, то лампочка буде просто світитися. Але якщо з допомогою регулятора напруги підняти його значення до 14…14,5 В, то при справному реле лампочка повинна згаснути. В іншому випадку регулятор несправний. Тобто, при досягненні напруги у 14…14,5 В (в залежності від моделі машини і, відповідно, регулятора) і вище лампочка гасне, а при зниженні до такого ж рівня знову спалахує.

Важливо, щоб лампочка не тухла, поки що подається на регулятор напруга не досягне 14 Ст. В іншому випадку на холостому ходу генератор не зможе нормально заряджати акумулятор.

Перевірка регулятора напруги ВАЗ 2107

Перевірка реле напруги

Перевірка регулятора напруги на автомобілях ВАЗ 2108/2109

До 1996 року на машині ВАЗ 2107 з генератором марки 37.3701 встановлювався регулятор напруги старого зразка (17.3702). Процедура перевірки наводилася вище. Після 1996 року використовувався більш сучасний генератор марки М-222 (варто інтегральний регулятор РН Я112В(В1).

Як бачите, алгоритм перевірки у всіх регуляторів практично однаковий. Різниця полягає лише в значеннях відсічення, коли спрацьовує реле.

Перевірка окремого регулятора

Перевірка реле напруги

Перевірка регулятора напруги у генератора Г-222: 1 — акумуляторна батарея; 2 — регулятор напруги; 3 — контрольна лампа.

Як правило, окремі регулятори напруги встановлювали на старі машини, включаючи вітчизняні Вази. Але деякі виробники продовжують чинити так досі. Процес перевірки аналогічний. Для цього потрібно мати блок живлення з регулятором значення напруги, лампочку на 12 В, мультиметр і безпосередньо перевіряється регулятор.

Для перевірки потрібно зібрати схему, наведену на малюнку. Сам же процес аналогічний наведеному вище. В нормальному стані (при напрузі 12 В) лампочка світиться. При збільшенні значення напруги до 14,5 У вона гасне, а при зниженні — світиться знову. Якщо в процесі лампа світиться або гасне при інших значеннях — значить, регулятор вийшов з ладу.

Перевірка реле типу 591.3702-01

Перевірка реле напруги

Схема перевірки реле типу 591.3702-01

Також до цих пір можна зустріти регулятор напруги типу 591.3702-01, який встановлювали ще на задньопривідні Вази (починаючи від ВАЗ 2101 і закінчуючи ВАЗ 2107), ГАЗ і Москвичі. Апарат кріпиться окремо, і встановлюється на кузові. В цілому ж перевірка аналогічна описаним вище, проте відмінності полягають у використовуваних при цьому контактах.

Зокрема, на ньому є два основних контакту — «67» і «15». Перший з них — це мінус, а другий — плюс. Відповідно, для перевірки необхідно зібрати схему, наведену на малюнку. Принцип перевірки залишається колишнім. В нормальному стані, при напрузі 12 В лампочка світиться, а при підвищенні відповідного значення до 14,5 У — гасне. При поверненні значення у вихідне значення лампочка спалахує знову.

Класичним регулятором такого типу є апарат марки РР-380, що встановлюється на машини ВАЗ 2101 і ВАЗ 2102. Наводимо довідкові дані, що стосуються цього регулятора.

Регульоване напруга при температурі регулятора і навколишнього середовища (50±3)° С, В:
на першій ступені не більше 0,7
на другому ступені 14,2 ± 0,3
Опір між штекером «15» і масою, Ом 17,7 ± 2
Опір між штекером «15» і штекером «67» при розімкнутих контактах, Ом 5,65 ± 0,3
Повітряний зазор між якорем і сердечником, мм 1,4 ± 0,07
Відстань між контактами другого ступеня, мм 0,45 ± 0,1

Перевірка реле трирівневого

Перевірка реле напруги

Джерело живлення

Деякі автовласники встановлюють на свої машини замість стандартних “шоколадок” трирівневі реле, які є технологічно більш просунутими. Їх відмінністю є наявність трьох рівнів напруги, при якому відбувається відсічення живлення акумулятора (наприклад, 13,7, 14,2 та 14,7). Відповідний рівень можна виставити вручну, скориставшись спеціальним регулятором.

Такі реле є більш надійними і дозволяють гнучко регулювати рівень напруги відсічки. Що стосується перевірки такого регулятора, то вона повністю аналогічна описаним вище процедур. Тільки при цьому не забудьте про значення, яке виставлено на реле, і відповідно, перевіряйте його за мультиметру.

Перевірка генератора

Існує один метод, з допомогою якого можна перевірити працездатність генератора автомобіля, обладнаного реле регулятора 591.3702-01 з елементами діагностики. Він полягає в наступному:

  • відключити дроти, які йшли до контактів 67 і 15 регулятора напруги;
  • підключити до неї лампочку (виключивши зі схеми регулятор);
  • зняти з плюсової клеми акумуляторної батареї провід.

У разі, якщо в результаті цих дій двигун не заглох — значить, можна стверджувати, що генератор автомобіля в порядку. В іншому випадку — несправний і потребує перевірки та заміни.

Рекомендації по збільшенню терміну служби регулятора

Для того щоб збільшити термін служби регулятора напруги, необхідно дотримуватися кількох нескладних правил, спрямованих на виконання профілактичних заходів. Серед них:

  • не допускайте надмірного забруднення генератора, періодично проводите огляд його стану, а при необхідності і демонтаж з чисткою агрегату;
  • перевіряйте натяжки ременя генератора, при необхідності підтягніть його (самостійно або в автосервісі);
  • контролюйте стан обмоток генератора, зокрема, не допускайте їх потемніння;
  • перевіряйте контакт на керуючому проводі реле-регулятора, причому як його якість, так і наявність на ньому окислення;
  • виконуйте періодичну перевірку напруги акумуляторної батареї автомобіля з запущеним двигуном.

Дотримання цих простих правил дозволить вам збільшити ресурс і термін експлуатації як генератором, так і регулятора напруги автомобіля.

Підсумки

Перевірка реле-регулятора напруги — справа нескладна, і з нею може впоратися практично будь-який автоаматор, володіє елементарними навичками ремонтних робіт. Головне, мати для цього відповідні інструменти — мультиметр, блок живлення з регулятором напруги (хоча можна підключити і до акумулятора з зарядним пристроєм), лампу на 12 В і шматочки проводів для монтування відповідної схеми.

У разі, якщо в процесі перевірки ви з’ясували, що регулятор вийшов з ладу, то він підлягає обов’язковій заміні (ремонтні роботи, як правило, не проводяться). Головне, не помилитися при виборі і придбати ту деталь, яка підходить саме для вашої машини.