Чи робити балансування коліс щороку

65

Осінь і весна цей час не тільки глобального питання пора або не пора перевзуватися (ми обговорили його в цій статті, але і більш вузьких технічних нюансів. Наприклад, чи потрібно кожен раз балансувати колеса? для власників одного комплекту дисків відповідь очевидна-потрібен при кожній зміні покришок. А от якщо комплектів два, і в минулий сезон вже балансував? тоді як. Давайте розбиратися.

на фото — балансування колеса в шиномонтажі

Почнемо з того, що собою являє балансування в цілому. Це вирівнювання ваги колеса щодо його центральної осі. Грубо кажучи, якщо взяти ширину колеса і провести по середині умовну лінію, то ліва половина повинна важити стільки ж скільки і права. На око таке, звичайно, не помітиш, тому для балансування використовуються спеціальні верстати, які показують шиномонтажникам, на якій стороні скільки грамів потрібно додати, щоб вирівняти вагу, а вони спеціальними грузиками роблять це. З розуміння принципів балансування стає очевидним, чому вона потрібна при кожному монтажі покришки – неможливо посадити шину на диск абсолютно рівно, вона може бути зміщена на кілька міліметрів в різні боки і це зіб’є весь баланс.

Однак ми розбираємо інший випадок. Колесо ніхто не розбирав, не монтував, не зміщував, не відривав старі балансирні важки, водити просто від’їздив сезон, поклав колеса на зберігання, а тепер знову хоче їх використовувати-збереглася чи балансування? різні мануали, підручники та інша технічна література рекомендує проводити балансування в середньому раз в 15 тисяч кілометрів. Якщо ви за зиму проїжджаєте менше, то і думати особливо нічого, другий сезон можна катати сміливо. Але навіть якщо пробіги більше, то цифра в 15 тисяч виглядає дещо заниженою. На практиці багато водіїв кілька років не балансують зібрані колеса і проблем не відчувають.

зберігання коліс в гаражі

Тому сформулюємо наші рекомендації так – балансувати за потребою . Тобто не через певний пробіг, а коли з’явилися симптоми. Розбалансовані колеса-це не якась річ в собі, які будуть тихенько робити свою брудну справу, а водій навіть не помітить. Проблеми з балансуванням, особливо на передній осі, відразу проявляють себе у вигляді вібрацій. Першими вони починають бути помітні на кермі, але в запущених випадках вібрувати починає і кузов, коливання передаються в салон. Причому частота вібрацій зазвичай збільшується в міру зростання швидкості. Також нерідко розбалансовані колеса видають додатковий шум, якого не було, поки покришки працювали добре. Крім того можливі погіршення керованості і стійкості машини на прямій, але це вже менш очевидні речі, щоб їх помітити потрібно мати певний водійський досвід і добре знати особливості конкретного автомобіля. Але як сигнал для початку перевірки ці фактори можна використовувати. Так, далеко не завжди вищеописані симптоми – це саме проблеми з балансуванням, але таке пояснення найпростіше, тому логічно почати перевірку саме з поїздки в шиномонтаж.

на шиномонтажі

Загалом, помітити проблеми з балансуванням не так вже й складно. І ось тоді потрібно терміново їхати до майстрів шинної справи, тому як експлуатація невідбалансованих коліс і безпеку поїздки знижує, і може нашкодити підвісці і рульовому управлінню автомобіля. Якщо дивитися на досвід водіїв, то балансування рідко порушується просто так, без якоїсь додаткової причини. Серед таких причин може виявитися сильний удар об глибоку яму на високій швидкості, відкритий люк, прокол колеса, пошкодження диска, сильний і нерівномірний знос покришки, відсутність abs і звичка гальмувати «юзом» з заблокованими колесами.

Якщо у вас в минулий сезон траплялося щось подібне, ви відчуваєте вібрацію на кермі або інші ознаки розбалансування, то, звичайно, відвідати шиномонтаж є сенс навіть після традиційної «перекидання» коліс, але якщо машина експлуатується по хороших дорогах, проблем з колесами не виникає, то без балансування можна обійтися. Вона, звичайно, не зашкодить, але у автовласника і так занадто багато обов’язкових витрат, щоб збільшити витрати на утримання авто процедурами, без яких в даний момент можна обійтися.