Підсмоктування повітря

1170

Коли автомобіль при старті з місця (різкому) починає на секундочку захлинатися, а в деяких випадках навіть глохне — це 99% підсмоктування повітря. Оскільки зайве повітря, що потрапляє в циліндри двигуна, викликає різке збіднення суміші і, як наслідок, труднощі займання. Двигун троїть і може глухнути на холостих.

У даній статті ми навчимося визначати:

  • Симптоми підсосу
  • Місця підсосу
  • Підсмоктування в паливній системі
  • Підсмоктування в колектор
  • Як знайти підсмоктування

Симптоми підсосу повітря

Симптоми підсосу повітря двигуном найчастіше однозначні:

  • Невпевнений старт вранці.
  • Нестійкий холостий хід – обороти холостого ходу постійно змінюються і нижче 1000 об/хв. двигун може глухнути. На авто з карбюраторним двигуном, гвинт якості і кількості стає незначною для налаштування режиму ХХ оскільки повітря йде в обхід каналу ХХ.
  • Падіння потужності — у впускному тракті на системах з MAF (датчик масової витрати повітря) — низькі оберти холостого ходу; на системах з MAP сенсор (датчик абсолютного тиску), навпаки, підвищені оберти ХХ, помилки за лямбда, бідна суміш, пропуски займання.
  • Збільшення витрата палива — щоб рушати і продовжувати рух, потрібно постійно тримати високі обороти, при цьому довше знаходиться на зниженій передачі.
  • Місця підсосу повітря

    До основних місць, через які може відбуватися підсос, відноситься:

    • прокладка впускного колектора;
    • прокладка на дросельної заслінки;
    • ділянка патрубка від повітряного фільтра до дросельного вузла;
    • ущільнювальні кільця форсунок;
    • вакуумний підсилювач гальм;
    • вакуумні шланги;
    • клапан адсорбера;
    • регулятор холостого ходу (якщо він є).

    Підсмоктування повітря
    Підсмоктування повітря

    Окремо варто розглядати місця підсос повітря на карбюраторних двигунах — там немає електроніки, і повітря може смоктати лише на вакуумному підсилювачі або десь в карбюратор.

    Місця підсосу (карбюратор)

  • У гвинта якості паливної суміші.
  • За прокладку під карбюратором – ділянки з кіптявою вірна ознака.
  • Крізь не щільне прилягання дросельної заслінки.
  • Через осі дроселів.
  • Порушення цілісності діафрагм демпфера дроселя, економайзера або пускового.
  • Підсмоктування повітря в паливній системі дизеля

    В паливної системи дизельного двигуна повітря в системі відбувається, як правило, з-за негерметичного стику трубок паливної системи низького тиску (від бака до фільтру і від фільтра до ТНВД).

    Причина підсосу на дизельному авто

    Підсмоктування повітря в негерметичній паливній системі відбувається тому, що атмосферний тиск вище ніж те, яке створюється при роботі насоса сисного солярку з бака. Таку розгерметизацію виявити за течі практично неможливо.

    На сучасних дизельних двигунах проблема підсмоктування повітря в паливну систему зустрічається набагато частіше, ніж на дизелях старого зразка. Все через зміни конструкції підведення паливних шлангів, оскільки раніше вони були латунні, а зараз роблять пластмасові быстросъемы, які мають свій термін експлуатації.

    Пластмаса, в результаті вібрацій, має властивість стиратися, а гумові ущільнювальні кільця -зношуватися. Особливо яскраво така проблема проявляється в зимовий час на автомобілях з пробігом понад 150 тис. км

    Основні приводи для підсосу, найчастіше, такі:

    • старі шланги і ослаблі хомути;
    • пошкоджені паливні трубки;
    • втрата ущільнення на підключенні паливного фільтра;
    • порушена герметичність в зворотній магістралі;
    • порушено ущільнення приводного вала, осі важеля керування подачею палива або в кришці ТНВД.

    В більшості випадків відбувається банальне старіння гумових ущільнень, причому паливна система може завоздушиваться при пошкодженні будь-якої з гілок, як прямої, так і зворотної.

    Ознаки підсосу повітря

    Найбільш часта і поширена – машина вранці або після довгого простою, перестає швидко заводиться, доводиться довго крутити стартером (при цьому йде невеликий димок з вихлопної — це буде свідчити про надходження палива в циліндри). Ознакою великого підсосу є не тільки важкий запуск, але і при їзді починає глухнути, і троїти.

    Таке поводження автомобіля пов’язано з тим, що ТНВД не встигає пропускати через себе піну тільки на високих оборотах, а на холостих не справляється з великою кількістю повітря в паливній камері. Визначити ж, що проблема в роботі дизельного двигуна пов’язана саме з підсмоктуванням повітря, допоможе заміна штатних трубок на прозорі.

    Як знайти підсмоктування в паливної системи дизеля

    Тягнути повітря може в з’єднанні, у пошкодженій трубці або навіть в баку. А знайти можна методом виключення, або подати тиск в систему для розрядження.

    Найкращий і надійний спосіб — знайти нещільність методом виключення: на кожній дільниці паливної системи підключати надходження солярки не з бака, а з каністри. І по черзі перевіряти — відразу підключити до ПНВТ, потім підключиться вже перед відстійником і т. д.

    Більш швидким і простим варіантом визначити місце підсосу буде подача тиск в бак. Тоді в тому місці, де підсмоктує повітря, з’явиться або шипіння, або з’єднання почне мокнути.

    Підсмоктування повітря у впускному колекторі

    Суть підсосу повітря у впускному тракті полягає в тому, що в двигун разом з паливом надходить зайвий і неврахований датчиком ДМРВ або ДАТ повітря, що і призводить до збідненої паливоповітряної суміші в циліндрах. А це, в свою чергу, сприяє неправильної роботи двигуна.

    Причина підсосу повітря

  • Механічний вплив.
  • Перегрів (впливає на еластичність прокладок і герметика).
  • Надмірне зловживання засобами чищення карбюраторів (сильно розм’якшує герметик і прокладки).
  • Найбільш проблематично знайти місце підсосу повітря в районі прокладки між ГБЦ та впускним колектором.

    Як знайти підсмоктування повітря в колекторі

    На бензинових двигунах неврахований датчиками повітря потрапляє у впускний колектор через нещільності або пошкодження повітроводів, діряві ущільнення форсунок, а також через шланги вакуумної системи гальм.

    Зі стандартними місцями підсосу розібралися, тепер також варто з’ясувати, як шукати підсмоктування повітря. Для цього існує кілька основних методів пошуку.

    Підсмоктування повітря

    Простий димогенератор з сигарети

    Підсмоктування повітря

    Масляний димогенератор своїми руками

    Найпростіший спосіб перевірити чи є підсмоктування повітря у впускному тракті після витратоміра – відкрутити повітропідвідному патрубок разом з датчиком від корпуса повітряного фільтра і запустити двигун. Потім прикрити рукою вузол з датчиком і дивитися на реакцію — якщо все в нормі, то мотор повинен стихнути, сильно стиснувши патрубок після датчика повітря. В іншому випадку цього не станеться і швидше за все можна буде почути шипіння. Якщо не вдається знайти підсмоктування повітря таким методом, то тоді потрібно продовжити пошуки вже іншими доступними способами.

    Найчастіше шукають підсмоктування або перетисканням шлангів, або обприскуванням ймовірних місць горючими сумішами, такими як: бензин, карбклинер або ВД-40. Але найефективнішим методом пошуку місця пропускання неврахованого повітря, є застосування димогенератора.

    Пошук підсосу повітря

    Як правило, проблеми з ХХ як і поява помилки збідненої суміші, трапляються тільки при сильному підсосі. Незначний підсмоктування можна визначити при спостереженні паливної корекції на холостих і підвищених обертах.

    Перевірка підсосу повітря, перетискаючи шланги

    Щоб знайти місце просочування зайвого повітря, запускаємо двигун і даємо йому деякий час попрацювати, а в цей час ставимо вухо гостро і намагаємося почути шипіння, і якщо зафіксувати не вдалося, то перетискаємо шланги, які йдуть до впускного колектора (від регулятора тиску палива, вакуумного підсилювача тощо). Коли після передавлювання і відпускання спостерігаються зміни в роботі двигуна, значить, несправність на даній ділянці.

    Також, іноді, застосовують метод пошуку стисненим повітрям. Для цього потрібно на заглушеному двигуні закрити патрубок від фільтра і через будь-яку трубку качати повітря, попередньо обробивши мильним розчином весь впускний тракт.

    Підсмоктування повітря

    Пошук підсосу повітря методом протоки бензином

    Як виявити підсмоктування обприскуванням

    Встановити місце, де відбувається підсос повітря в двигун, ефективно допомагає метод обприскування місць з’єднань якоюсь горючою сумішшю при працюючому моторі. Це може бути як звичайний бензин, так і очищувач. Про те, що ви знайшли місце, де підсмоктує, підкаже зміна оборотів двигуна (впадуть або збільшаться). Потрібно набрати в невеликій шприц гарячої суміші і тонкою цівкою бризкати всі місця, де може бути підсос. Адже коли бензин або інша горюча рідина потрапляє на місце порушення герметичності, то у вигляді парів відразу ж просочується в камеру згоряння, що і призводить до стрибка або зниження оборотів.

    При пошуку підсосів варто бризкати на:
  • Гумовий патрубок від витратоміра до регулятора холостого ходу і від РХХ до кришки клапанів.
  • З’єднання впускного колектора з ГБЦ (у місці, де стоїть прокладка).
  • З’єднання ресівера і патрубка дроселя.
  • Прокладки форсунок.
  • Всі гумові шланги в місцях з’єднання хомутами (впускна гофра і т. д.).
  • Перевірка наявності підсосу димогенератором

    Димогенератор мало в кого валяється в гаражі, тому таким методом пошуку порушення герметичності в системі користуються в основному на СТО. Хоча, якщо в гаражних умовах розглянутими вище методами підсмоктування не вдалося знайти, то можна зробити примітивний генератор диму, хоча і звичайний теж має нескладну конструкцію. Дим нагнітається в будь-який отвір у впускному тракті, а потім починає просочуватися крізь діри.

    Автор: Іван Матієшин