Коробка передач CVT – що це таке?

1043

Що таке коробка CVT, і чим вона відрізняється від традиційної трансмісії?Таке питання може зацікавити як вже існуючих автовласників з даним видом передачі крутного моменту так і майбутніх. Даний тип коробки передач передбачає відсутність фіксованих передавальних чисел. Це дає плавність ходу, а також дозволяє використовувати двигун в оптимальних режимах. Інша назва такої коробки — варіатор. Далі розглянемо плюси і мінуси коробки передач CVT, нюанси її використання, а також відгуки автомобілістів, які вже є власниками машин з безступінчатим трансмісією.

Ми розглянемо:

  • Принцип дії варіатора
  • Переваги і недоліки cvt
  • Можливі проблеми в експлуатації вариаторной коробки
  • Застереження при використанні CVT коробки
  • Відгуки власників

Визначення

Абревіатура CVT (Continuously Variable Transmission — англ.) перекладається як «постійно змінювана передача». Тобто, її конструкція передбачає можливість плавної зміни коефіцієнта передачі між ведучим і веденим шківами. Фактично це означає, що коробка CVT володіє безліччю передавальних чисел в певному діапазоні (межі діапазонів задають мінімальний і максимальний діаметри шківів). Експлуатація варіатора багато в чому схожа з використанням автоматичної коробки передач. Про їх відмінності ви можете почитати окремо.

На сьогоднішній день існують наступні типи варіаторів:

Коробка передач CVT - що це таке?

Робота варіатора

  • лобові;
  • конусні;
  • кульові;
  • багатодискові;
  • торцеві;
  • хвильові;
  • дискошариковые;
  • кліноременним.

Коробка CVT (варіатор) використовується не тільки в якості трансмісії легкових автомобілів, але і інших транспортних засобів — наприклад, скутерів, снігоходів, квадроциклів і так далі.

Найпоширенішим типом коробки CVT є фрикційний клиноремінний варіатор. Це обумовлено відносною простотою і надійністю конструкції, а також зручністю і можливістю використання в автомобільній трансмісії. На сьогоднішній день переважна більшість автовиробників, які випускають машини з коробкою CVT, використовують саме кліноременним варіатори (виняток становлять деякі моделі “Ніссан” з коробкою CVT тороїдального типу). Далі розглянемо конструкцію і принцип дії шківом кліноременного варіатора.

Робота коробки CVT

Клиноремінний варіатор складається з двох основних частин:

  • Трапецієподібний зубчастий ремінь. Деякі автовиробники замість нього застосовують металевий ланцюг або ремінь з металевих пластин.
  • Два шківа, утворених конусами, спрямованими один до одного вістрями.

По мірі того, наскільки близько розташовані один до одного співвісні конуси, діаметр кола, яке описує ремінь, зменшується або збільшується. Перелічені частини є виконавчими механізмами CVT. А керує всім електроніка на основі інформації, що надходить від численних датчиків.

Коробка передач CVT - що це таке?

Принцип роботи варіатора

Коробка передач CVT - що це таке?

Пристрій CVT безступінчатим трансмісії

Так, якщо діаметр ведучого шківа буде максимальним (його конуси будуть розташовані максимально близько один до одного), а веденого мінімальним (його конуси максимально розійдуться), то це означає, що включена сама «висока передача» (що відповідає 4-ої та 5-ої передачі в традиційній трансмісії). І навпаки, якщо діаметр веденого шківа буде мінімальним (його конуси розійдуться), а веденого максимальним (його конуси зімкнуться), то це відповідає найнижчій передачі» (першої в традиційній трансмісії).

Для руху заднім ходом в варіаторі використовуються додаткові рішення, зазвичай планетарний редуктор, так як традиційний підхід у даному разі не можна використовувати.

У зв’язку з проектними особливостями конструкції варіатор можна використовувати лише на порівняно невеликих машинах (з потужністю двигуна до 220 л. с.). Це пов’язано з великими зусиллями, які відчуває ремінь під час роботи. Процес експлуатації автомобіля з трансмісією CVT накладає деякі обмеження на водія. Так, не можна різко стартувати з місця, довго їхати на максимальної або мінімальної швидкості, буксирувати причеп, їздити по бездоріжжю.

Плюси і мінуси коробок CVT

Як і всяке технічний пристрій, варіатори мають свої переваги і недоліки. Але справедливості заради необхідно врахувати, що в даний час автовиробники постійно вдосконалюють цю трансмісію, тому з часом картина, напевно, зміниться, і недоліків у варіаторів буде менше. Однак на сьогоднішній день коробка передач CVT має такі плюси і мінуси:

Переваги Недоліки
Варіатор забезпечує плавність набору швидкості без ривків, характерних для МКПП або АКПП. Варіатор сьогодні встановлюють на машини з потужністю двигуна до 220 л. с. Це пов’язано з тим, що дуже потужні мотори надають надмірне вплив на привідний ремінь (ланцюг) варіатора.
Більш високий коефіцієнт корисної дії. Завдяки цьому економиться паливо, а потужність двигуна швидше передається на виконуючі механізми. Варіатор дуже чутливий до якості мастила. Як правило, необхідно купувати тільки оригінальні якісні олії, які значно дорожче бюджетних їх аналогів. Крім цього, треба міняти масло частіше, ніж у традиційній трансмісії (приблизно через кожні 30 тисяч кілометрів пробігу).
Значна економія палива. Вона стає результатом високого ККД і плавного набору обертів двигуна і швидкості (у традиційній трансмісії значний перевитрата відбувається під час перемикання передач). Складність пристрою варіатора (наявність “розумної” електроніки і великої кількості датчиків) призводить до того, що при найменшій поломки одного з численних вузлів варіатор буде автоматично переведено на аварійний режим або виведений з ладу (примусово або аварійно).
Висока екологічність, яка є результатом меншої витрати палива. А це означає, що машини, обладнані варіатором, задовольняють сучасним високим європейським вимогам екологічності. Складність ремонту. Часто навіть незначні проблеми з експлуатацією або ремонтом варіатора здатні призвести до ситуації, коли важко знайти майстерню і фахівців з ремонту цього агрегату (особливо це актуально для невеликих міст і селищ). А вартість ремонту варіатора куди вище, ніж традиційних МКПП або АКПП.
Електроніка, що управляє варіатором, завжди вибирає оптимальний режим роботи. Тобто, трансмісія завжди працює в найбільш щадному режимі. Відповідно, це позитивно позначається на зносі і термін експлуатації агрегату. На машині з варіатором не можна буксирувати причіп або інший транспортний засіб.

На машині з коробкою CVT не можна буксирувати причіп або інший транспортний засіб. Також не можна буксирувати і саму машину, якщо у неї вимкнений двигун. Виняток становить випадок, якщо вивісити на евакуатор привідну вісь.

Можливі проблеми експлуатації

На практиці власники автомобілів, обладнаних трансмісією CVT стикаються з трьома основними проблемами.

  • Знос підшипників конусів. Причина цього явища банальна — потрапляння на робочі поверхні продуктів зносу (металевої стружки) або сміття. Про проблему автовласникові розповість з’явився гул, що доноситься з варіатора. Це може статися на різних пробігах — від 40 до 150 тисяч кілометрів. За статистикою, цим дуже грішить Nissan Qashqai. Щоб уникнути такої проблеми необхідно регулярно проводити заміну мастила (у відповідності з рекомендаціями більшості автовиробників це потрібно робити через кожні 30…50 тисяч кілометрів пробігу).
    Коробка передач CVT - що це таке?

    Редукційні насос і клапан

  • Вихід з ладу редукційного клапана масляного насоса. Про це вам повідомлять ривки і посмикування автомобіля як під час рушання і гальмування, так і при спокійній рівномірної їзді. Причина поломки, швидше за все, буде критися в тих же продуктах зношування. З-за їх появи клапан заклинює в проміжних положеннях. Отже, тиск у системі починає скакати, діаметри ведучого і веденого шківів рассинхронизируются, з-за цього ремінь починає прослизати. При ремонті зазвичай міняють масло і ремінь, а шківи шліфують. Профілактика несправності та ж — вчасно міняйте трансмісійне масло і фільтра, а також користуйтеся якісними маслами. Пам’ятайте, що в варіатор необхідно заливати трансмісійне масло типу CVT (воно забезпечує необхідну в’язкість і “липкість”). Вариаторное масло відрізняється забезпеченням стабільної роботи “мокрого” зчеплення. Крім цього, воно більш липке, завдяки чому забезпечується потрібне зчеплення між шківами і приводним ременем.
  • Проблеми з робочою температурою. Справа в тому, що варіатор дуже чутливий до діапазону робочих температур, зокрема, до перегріву. За це відповідає температурний датчик, який у разі перевищення критичного значення переводить варіатор в аварійний режим (встановлює ремінь в середнє положення на обох шківах). Для примусового охолодження варіатора найчастіше використовують додатковий радіатор. Щоб не перегрівати варіатор, намагайтеся протягом тривалого часу не їхати з максимальною або мінімальною швидкістю. Також не забувайте чистити радіатор охолодження варіатора (якщо він є на вашому автомобілі).
  • Додаткові відомості про варіаторі

    Багато фахівців вважають, що коробка передач CVT (варіатор) — це найбільш досконалий вид трансмісії на сьогоднішній день. Тому є всі передумови до того, що варіатор поступово витіснить АКПП, як остання впевнено витісняє МКПП з часом. Однак, якщо ви вирішите купити машину, обладнану варіатором, то вам необхідно пам’ятати такі важливі факти:

    • варіатор не призначений для агресивного стилю їзди (різкого набору і скидання швидкості);
    • на машині, обладнаній варіатором, категорично не рекомендується тривалий час їхати на гранично малих і гранично високих швидкостях (це призводить до значного зносу вузла);
    • ремінь варіатора боїться значних ударних навантажень, тому рекомендується їздити лише по рівній поверхні, уникаючи сільських доріг і бездоріжжя;
    • в варіаторі обов’язково необхідно своєчасно міняти трансмісійне масло (а використовувати лише якісне оригінальне масло).

    Перед купівлею машини з коробкою CVT вам необхідно бути готовим до умов її експлуатації. Вона обійдеться вам дорожче, проте це варто того задоволення і комфорту, який надає варіатор. Тисячі автомобілістів на сьогоднішній день користуються вариаторні трансмісію, і їх кількість тільки зростає.

    Відгуки про CVT коробці передач

    Наостанок ми зібрали для вас реальні відгуки власників автолюбителів, чиї машини обладнані варіатором. Представляємо їх вашій увазі з тим, щоб у вас склалася максимальна чітка картина про доцільність вибору.

    Позитивні відгуки Негативні відгуки
    До варіатору треба звикнути. У мене було суб’єктивне враження, що як тільки відпустиш газ, то машина зупиняється набагато швидше ніж на автоматі (швидше за все так, гальмування двиглом відбувається). Ось це мені було незвично, я люблю до світлофора докочуватися. А з плюсів — на двигле 1.5 динаміка чумова (не в порівнянні з Супрой, а порівняно із звичайними машинами з 1.5) і витрата палива невеликий. Всі хто хвалять варіатор, ніхто не може до пуття пояснити, чим він краще сучасної, теж плавною 6-7ми ступінчастою цієї гідромеханіки, тобто відповідь проста нічим, навіть гірше (написано вище в статті). Просто ці люди купили варіатор не тому, що він краще автомата, а тому, що той авто, який вони вирішили купити не йшов з цим автоматом.
    Варіатор економічніше автомата (порівнюю не з селикой а з іншою машиною з движком 1.3 Варіатор не вселяє надій. Цікава, звичайно, розробка. Але, враховуючи, що весь світовий автопром іде від поліпшення надійності в сучасних агрегатах, то від вариков (втім, як і від роботів) нічого чекати не доводиться. Хіба що переходити на споживче ставлення до авто: купив, 2 роки покатався по гарантії, злив, купив нову. До чого нас і ведуть, власне.
    Плюси — швидкий і впевнений розгін порівняно з автоматами і механікою ( якщо на механіці не майстер спорту з автогонок). Економічність.( Фіт-5,5 л, Інтегра-7 л, обидві по трасі) Навіщо потрібен варіатор, коли давно винайдений «класичний» автомат — плавний і супернадійний? Напрошується лише один варіант — щоб зменшити надійність і наварить на продаж з/ч. І так типу, 100тис. машина проїхала — все, пора на смітник.
    Минулу зиму їздив на цивике з варіатором, ніяких проблем на ожеледі не було. Варіатор дійсно економічніше і динамічніше автомата. Головне щоб він дістався тобі в хорошому стані. Ну а трохи більш дороге обслуговування це плата за задоволення від водіння Коротше, варіатор = геморой, маркетингова мулька для одноразових автомобілів.
    Сьомий рік на варіаторі — політ відмінний! Старий автомат надійний як ак47, нафик ці варики

    Як бачите, більшість людей, хоча б один раз спробували їздити на варіаторі, по можливості не відмовляються далі від цього задоволення. Однак висновки робити тільки вам.

    Підсумки

    Варіатор хоча і більш складний і дорогий в обслуговуванні, але все ж на сьогоднішній день є найкращою трансмісію для машин з двигуном внутрішнього згоряння. А з часом ціна на автомобілі, обладнані ним, будуть лише знижуватися, а надійність такої системи рости. Тому описані обмеження будуть прибрані. Але на сьогоднішній день не забувайте про них, і використовуйте автомобіль у відповідності з рекомендаціями виробника, і тоді коробка СВТ також буде довго служити вірою і правдою як і сам автомобіль.