5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

2955

Багато водіїв не знають, у чому різниця моторної оливи 5w40 і 5w30, і яке з них краще підходить для двигуна їх автомобіля. Насправді ж основна відмінність полягає в різниці в’язкості масла, і їх роботи при низьких і високих температурах. Тому питання “яке масло краще?” некоректне. Набагато важливіше знати властивості перелічених моторних масел та їх тип (синтетичне або напівсинтетичне), а також рекомендації щодо застосування для двигуна вашого авто. Це забезпечить нормальну роботу двигуна при будь-яких умовах експлуатації.

Про що ми розповімо:

  • Як маркуються масла
  • Різниця між маслами 5W30 і 5W40
  • Чи можна змішувати масла
  • Синтетика і полусинтетика

Маркування масел

В першу чергу необхідно розібратися, що означають символи, зображені на каністрах з моторним маслом. Вони вказують на його в’язкісно-температурні властивості у відповідності з міжнародним стандартом SAE J300. За нього всесезонні масла, до яких і відносяться типи 5w30 і 5w40, позначаються двома числами. Розповімо про розшифровці олій:

  • Перша цифра “5” означає, що масло може бути використане при мінімальній температурі -30°С. При цьому значення максимальної в’язкості для провертання буде 6600 мПа·с. А значення максимальної в’язкості для прокачуваність — 60000 при температурі -35°С. Що стосується високотемпературної в’язкості, то при +100°З її мінімальне значення буде дорівнює 3,8 мм2/с.

5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

Залежність кінематичної в’язкості від температури

  • Число “30” говорить нам про в’язкості масла при високих температурах. Зокрема, масло з таким позначенням має мінімальну в’язкість 9,3 мм2/с, а максимальний — до 12,5 мм2/с. Також масло характеризується таким поняттям, як HTHS — High Temperature High Shear Rate. Воно визначає міцність масла на зсув при високих температурах, тобто стабільність вязкостной характеристики. Зокрема, в олій з числом “30” у маркуванні HTHS значення дорівнює 2,9 мПа·с при температурі навколишнього температури +150°С і швидкості зсуву 1/1000000 секунди.
  • Що стосується числа “40”, то його розшифровка аналогічна. Масло 5W-40 має високотемпературної в’язкістю в межах 12,5…16,3 мм2/с, а значення HTHS складає ті ж 2,9 мПа·с при температурі навколишнього температури +150°С і швидкості зсуву 1/1000000 секунди.

Буква W в позначенні масел означає англійське слово Winter, що перекладається як зима. Тобто, олії вважаються всесезонними.

Однак наведені фізичні параметри мало що говорять пересічному автовласникові. Спробуємо перевести ці факти на більш зрозумілу мову.

У чому різниця між маслами 5w30 і 5w40

З наведеної вище довідкової інформації стає зрозуміло, що основна відмінність 5w30 від 5w40 — це високотемпературна в’язкість. Тобто, масло 5w40 може працювати при більш високих температурах, забезпечуючи нормальні робочі характеристики двигуна. В іншому ж ці масла володіють однаковими характеристиками, тому за певних умов їх можна вважати взаємозамінними.

Значення в’язкості масла при різних температурах критично важлива для двигуна. Саме тому найменше відхилення від рекомендованих виробником норм може призвести до того, що мотор буде працювати не в оптимальних для себе умовах, а це є прямим шляхом до його значного зносу і швидкого виходу з ладу.

Однак справа не тільки в в’язкості. На вибір марки масла також залежать допуски, на які воно розраховане працювати в двигуні. Однак краще пояснити на прикладах.

5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

Температурний робочий діапазон масел

Так, якщо двигун вашого автомобіля розрахований на використання моторної оливи 5w30, а ви з якихось причин залили 5w40, таким чином, зросте навантаження на масляний насос, а також збільшиться тертя між металевими парами, оскільки при одній і тій же температурі масла будуть мати різну в’язкість, а отже, покриють деталі захисними плівками різної товщини. Крім цього, в такому випадку знизиться споживання масла в системі, що шкідливо для рухомих частин двигуна, так як з цієї причини виникне масляне голодування і надмірний знос двигуна.

Якщо ж двигун, навпаки, розрахований на 5w40, а ви залили 5w30, то для нього таке масло буде занадто рідким. Плівка буде погано триматися на робочих поверхнях, з-за чого двигун буде працювати з надмірним зносом.

Відповідаючи на запитання, яке густіше масло 5w30 або 5w40, варто додати, що при робочій температурі двигуна +120°С…+140°С в’язкість масла у 5w40 приблизно в півтора рази вище, ніж у 5w30.

Більшість сучасних виробників легкових машин рекомендують використовувати масла для двигунів з маркуванням 5w40. Його в’язкість і допуски вважаються усередненими. Якщо ж ви є володарем нової машини, або її двигун нещодавно пройшов капітальний ремонт, то деякий час можна користуватися 5w30. А якщо у вас старенька машина з великим пробігом, то краще заливати в двигун масла 10w40. Воно забезпечить кращу роботу силового агрегату і не буде підтікати.

5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

Наочна демонстрація відмінностей в’язкості при тесті на морозі

При обговоренні різниці у властивостях масел часом виникає цікаве питання про те, чи можна залити масло 5w40 замість 5w30? Оскільки перша більш густе, то робити це можна лише у разі, якщо дозволяє конструкція двигуна (масляні канали досить широкі). Наприклад, деякі двигуни Ford володіють тонкими каналами, і для них таке змішання неприпустимо. Масляного насосу буде дуже важко прогнати складу через них. А це призведе до значного зносу насоса і масляного голодування двигуна. А ось зворотна процедура, тобто, 5w30 замість 5w40 допускається. Але в будь-якому випадку вам потрібно знати нюанси пристрою двигуна або проконсультуватися з працівником СТО.

Що стосується питання про те, чим відрізняється 5w40 від 10w40, то як зрозуміло з наведеної вище розшифровки у них різне нижнє (зимовий) значення плинності. Масло з маркуванням 5w40 призначене для експлуатації в більш морозну погоду (до -30°С, у той час, як 10w40 — лише до -25°С). Верхні межі їх робочих характеристик однакові. Видно, що краще 5w30 або 5w40 взимку мають більш відповідними характеристиками, ніж 10w40.

Якщо у вас машина з турбонаддувом, то для неї необхідно масло 5w40, якщо не вказана інша інформація в сервісній книжці.

Ще одна відмінність масел 5w30 і 5w40 полягає в довжині синтетичних ланцюжків, які є їх основою. І чим більше різниця між зимовим і літнім температурним коефіцієнтом в позначенні (в нашому випадку це 5w40), тим ці ланцюжки довше. А чим вони довші, тим на менший час експлуатації розраховано моторне масло.

Відповідно, масло 5w40 необхідно міняти частіше, ніж масло 5w30.

Чи можна змішувати 5w30 і 5w40

5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

Чи можна змішувати між собою олії

У багатьох водіїв в силу різних обставин виникає природне запитання — чи можна змішувати оливи 5w30 і 5w40? На цей рахунок у фахівців існує багато різних думок, часто суперечливих. Забігаючи наперед, скажемо, що змішувати їх можна, однак робити це слід лише в крайніх випадках і користуватися машиною на такій суміші недовго.

Різниця в в’язкості 5w30 і 5w40 невелика. А це означає, що при інших рівних в середньому температурному режимі двигун при змішуванні двох масел не отримає пошкоджень від значного зносу. Кожен виробник моторних напівсинтетичних і синтетичних масел робить свої продукти на основі так званого базового масла і присадок. І якщо базове масло у всіх приблизно однаковий, що стосується присадок, то вони можуть відрізнятися, хоч і незначно. Однак оригінальні мастила відомих торгових марок, які відповідають американським стандартом API і європейському ACEA, завжди сумісні один з одним! Справа в тому, що така вимога прописана безпосередньо в цих стандартах, і якщо воно не буде враховано, то їх виробники просто отримають заборону реалізації своєї продукції на ринку.

Тому можна з упевненістю сказати, що якщо змішати 5w30 і 5w40 навіть різних марок — то нічого страшного не станеться. Ви можете навіть попарно змішувати мінеральні, напівсинтетичні і синтетичні масла.

Однак пам’ятати, що подібне змішування припустиме лише для нетривалих поїздок, і в разі крайньої необхідності. Особливо це стосується змішування мінерального та синтетичного масел. А на постійній основі необхідно заливати в двигун склад, рекомендований виробником вашого авто.

Також не забувайте вчасно міняти масло в двигуні вашого авто. Зазвичай це роблять через кожні 8…12 тисяч кілометрів пробігу в залежності від режиму експлуатації машини. Детальніше почитати про те, коли ж варто міняти міняти ви можете почитати в додатковому матеріалі. Там наведено калькулятор, який допоможе вам визначитися з пробігом.

Масло 5w30 синтетика або полусинтетика

5W30 і 5W40 — в чому різниця моторних масел

Як відрізнити оригінальне моторне масло

Маркування масел по в’язкості стосується всіх складів, незалежно від їх походження. Тобто, в’язкість синтетичного і напівсинтетичного масла 5w30 буде однакова (за умови, що ви купите оригінальне масло від хорошого виробника, а не підробку).

В даний час більшість автолюбителів використовують напівсинтетичні масла. Це обумовлено тим, що їх характеристики підходять для більшості сучасних двигунів, а коштують вони набагато дешевше повністю синтетичних аналогів. Однак існує ще одна класифікація, на яку необхідно звертати увагу при виборі масла. Мова про API — стандарті, створений Американським інститутом нафти, ASTM і SAE. У відповідності з ним існує 12 категорій масел для бензинових двигунів, з яких на сьогоднішній день актуальні лише 4.

Категорія Область використання
SJ Для двигунів, випущених після 2001 року.
SL Для двигунів, випущених після 2004 року.
SM Для двигунів, випущених після 2010 року.
SN Введена в жовтні 2010 року і підходить для всіх сучасних двигунів.

Аналогічно для дизельних двигунів існує 14 класів, з яких на сьогоднішній день актуальні лише 6. Серед них:

Категорія Область використання
CF Представлений в 1990 році.
CG Представлений в 1995 році.
CH Представлений в 1998 році. Масла використовуються для чотиритактних дизельних двигунів. Відповідає екологічним вимогам того ж року.
CI Введений в 2002 році. Масла мають мийно-диспергуючі присадки.
CI Plus Більш покращений варіант CI
CJ Діє з 2006 року. Масла призначені для важконавантажених дизельних двигунів.

Тому, якщо ви є власником автомобіля, що належить до середнього або бюджетному цінового класу, то для вас не має сенсу заливати в двигун повністю синтетичне масло. Доцільніше і дешевше буде скористатися полусинтетикой. Але якщо у вас дорогий автомобіль (представницького класу, спортивний і так далі), то без “синтетики” вам не обійтися. Тим більше, якщо такі вимоги вказані виробником.

Підсумки

Основна відмінність типів масел 5w30 і 5w40 полягає в їх в’язкості. Зокрема, у високотемпературній, оскільки в умовах морозу олії ведуть себе однаково. Тому вибирати те чи інше масло необхідно, по-перше, з рекомендацій виробника, по-друге, з того, наскільки у вас спекотне літо, а по-третє, від зношеності (пробігу) двигуна. Якщо ви живете в південних районах нашої країни, то можете використовувати 5w40 на літо з-за того, що воно володіє більшою в’язкістю при високих температурах. Те ж стосується і випадку, якщо пробіг вашого авто становить понад 150 тисяч кілометрів або скоро планується “капіталка”, так як допуски двигуна з часом збільшуються, і для нього більш виправдане використання оливи 5w40 замість 5w30. Адже густа консистенція забезпечує більш товсту плівку і краще змащування. Головне, не забувайте вчасно міняти моторне масло і дотримуватися рекомендацій автовиробника. А як ви думаєте, яке масло краще 5w30 або 5w40? Пишіть в коментарях свої міркування…